Bulgária
HARMADIK NAGY NÉPI FELKELÉS: Nincs áttörés, nincs párbeszéd, de van hosszú hétvége
Rendkívüli hatósági biztonsági intézkedések közepette tarthatták meg Szófiában a “nagy népi felkelés 3.” névre keresztelt akciójukat kedden azok a tüntetők, akik már 76 napja a bolgár főváros központjában követelik Bojko Boriszov kormányfő és Ivan Gesev főügyész lemondását. A 17 órára meghirdetett tiltakozó akció egy időre megakasztotta a forgalmat a szófiai egyetem előtti útkereszteződésnél, valamint az ahhoz közeli Sas-hídnál is, de sátrakat most nem állítottak fel az úttesten a tüntetők.
Soha nem látott rendőri jelenlét
Sajtóbeszámolók szerint soha nem látott rendőri és csendőri biztosítással készültek a hatóságok a tiltakozók akciójára.
A rohamsisakos, pajzsos, gumibotos rendfenntartók háromszoros kordont vontak a parlament épülete köré, és megakadályozták, hogy bárki átjusson a rendőri és csendőri erők vonalain.
A tüntetők továbbra is a korrupcióval vádolt Bojko Borisziv jobbközép kormányának a lemondását követelik, valamint Ivan Gesev főügyész leváltását, akit felelősnek tartanak azért, hogy a kormányzat tehetetlen az oligarchákkal szemben, a főügyész pedig hosszabb idő óta a kormány kiszolgálója.
A tiltakozókat csak szigorú ellenőrzés után engedték a keddi tüntetés színhelyére, átvizsgálták személyi holmijaikat is, hogy ne vihessenek tiltott tárgyat a tüntetésre.
No, we are not going to forgive you,Borissov!#ResignNow
Sofia,protests,76th day (after the correction from @radosveta_vass) pic.twitter.com/B5ObMk7LpQ— Atanas Spasov (@I_atanas_spasov) September 22, 2020
A 17 órára meghirdetett “harmadik nagy népi felkelés” egy időre megakasztotta a forgalmat a szófiai egyetem előtti útkereszteződésnél, valamint az ahhoz közeli Sas-hídnál is, de sátrakat most nem állítottak fel az úttesten a tüntetők.
A keddi már a harmadik volt a “nagy népi felkelések” bulgáriai sorozatában, amellyel szolidaritási akciókat hajtottak végre a tüntetők szimpatizánsai Plovdivban egy kisebb felvonulás keretében, Ruszéban pedig a Duna-híd ideiglenes lezárásával.
Az alliteráció
A “nagy népi felkelés” (Велико народно въстание) elnevezés bolgárul alliterál a Nagy nemzetgyűlés (Велико народно събрание) névvel.
Ez arra utalhat, hogy a tüntetők ezt szánják válaszul a kormányzatnak arra a tervére, hogy elérje a különleges felhatalmazású, alkotmányozó Nagy nemzetgyűlés összehívását, és ennek érdekében írjanak ki választásokat.
Az első “nagy népi felkelést” szeptember 2-án, a parlament őszi ülésszakának a kezdetén tartották, a másodikat szeptember 6-hoz, a bolgár egyesítés napjához időzítették, míg a harmadikat szeptember 22-ére, a bolgár függetlenség napjára hirdették meg.
Az 1878-ban aláírt San Stefanó-i megállapodás értelmében Bulgária autonóm fejedelemség maradt az Oszmán Birodalom formális fennhatósága alatt.
Veliko Tarnovóban 1908. szeptember 22-én I. Ferdinánd herceg (fejedelem) kikiáltotta a bolgár függetlenséget.
Így megszűnt a Bolgár Fejedelemség függő viszonya az Oszmán Birodalomtól, létrejött a Bolgár Királyság, Ferdinánd pedig felvette a X. századtól a középkori bolgár uralkodók által is használt cári címet.
Egyelőre nem tudni, hány bolgár élt azzal a lehetőséggel, hogy a keddi munkaszüneti nap mellé pihenőnapként kiveszi szabadsága terhére a hét hátralévő napjait, hogy eltölthessen néhány napot a Fekete-tenger melletti üdülőhelyek valamelyikén.
Az ottani szállodások már hetekkel ezelőtt bejelentették, hogy a függetlenség napjának ünnepén tárt kapukkal várják a hazai turistákat.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Montenegró4 nap telt el azóta
Önkormányzati választások, a szerbek ismét királycsinálók lehetnek Montenegróban?