Horvátország
Félmillióan Thompson koncertjén – Plenković is gratulált
Akárhogyan is van, Thompsont a horvátok szeretik, kivétel nélkül teltházas koncertjein nemritkán ötvenezer látogató is összecsődül, – most ez ötszázezer lesz – és elragadtatással üvölti a Horvátországban egyébként tiltott „Za dom spremni” jelszót

Több mint félmillió eladott jegy, világrekord és példátlan érdeklődés – Marko Perković Thompson koncertje a zágrábi Hippodromon ugyanis hivatalosan is teltházas, ami szinte hihetetlen a közel négymilliós Horvátországban. A történelmi eseményhez Andrej Plenković miniszterelnök is gratulált, aki elmondta: még nem tudja, részt tud-e venni, de emlékeztetett korábbi kiállására az énekes egyik nemrég történt fellépése mellett.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Második körben is minden jegy elkelt Marko Perković Thompson zágrábi koncertjére – jelentette be hivatalosan az Entrio jegyértékesítő oldal, hozzátéve, hogy több mint ötszázezer néző lesz a július 5-i koncerten, amely immár a világ legnagyobb jegyeladású koncertjévé vált egyéni előadó esetében.
– A Marko Perković Thompson koncert a zágrábi Hippodromon hivatalosan is teltházas! 2025. július 5-én több mint félmillió ember lesz tanúja egy olyan látványos előadásnak, amely örökre beírja magát a koncerttörténelembe. Gratulálunk Markónak és menedzsmentjének – büszkék vagyunk, hogy részesei lehetünk ennek a lenyűgöző projektnek
– áll az Entrio Facebook-közleményében.
Thompson maga is megszólalt közösségi oldalán, ahol szűkszavúan, de annál lelkesebben köszönte meg a rajongók támogatását: „Köszönöm a támogatást, találkozunk július 5-én a zágrábi Hippodromon!”
Alcímek
Jegyeladási rekord – pillanatok alatt félmillió felett
A csütörtöki második értékesítési körben már az első hat órában 150 ezer jegy talált gazdára, miközben korábban – március 28-án – 281.744 darab jegyet adtak el az első kontingensben.
Mint ahogy négy-öt nappal ezelőtt arról a BALK-on beszámoltunk, Thompson már a múlt héten megdöntötte az olasz Vasco Rossi korábbi rekordját, aki eddig a legtöbb eladott jegyet tudhatta magáénak egyetlen szólóelőadó koncertjére.
Az online jegyvásárlási felület csütörtök délelőtt gyakorlatilag összeomlott a túlterheléstől: tízezrek várakoztak a virtuális sorban, míg országszerte hosszú sorok alakultak ki a jegyek értékesítésével megbízott irodáknál.
A jegyek darabszámát 15-re korlátozták vásárlónként, hogy megelőzzék a visszaéléseket.
– Akármennyi jegy szükséges, mi árusítani fogjuk
– nyilatkozta Zdravko Barišić, Thompson menedzsere a horvát állami televítiónak, a HRT-nek.
Miniszterelnöki gratuláció
A koncert kapcsán Andrej Plenković miniszterelnök is megszólalt:
– Gratulálok Marko Perković Thompsonnak a rendkívüli jegyeladásokhoz. Emlékezhetnek, amikor egyesek megkérdőjelezték a kézilabdázók sikerének megünneplésén történő fellépését, én személyesen kértem, hogy azt ne akadályozzák meg. Még van idő a koncertig, meglátjuk, el tudok-e menni
– mondta a horvát kormányfő.
Közben Thompson egyúttal arra figyelmeztette rajongóit, hogy ne vásároljanak jegyet magánkézből vagy kétes forrásból, mivel több hamisított példány is felbukkant a piacon.
Kacérkodás a szélsőjobbal
A BALK már 2020-ban vizsgálta a Thompson-jelenség okait, beleértve a rendkívüli népszerűséget is, amelynek politikai összefüggései is vannak.
A kívülálló számára logikusnak tűnhet, hogy egy függetlenségét véres harcok árán kivívó, alig három évtizedes múltra visszatekintő országban a nemzeti érzelem erőteljesebben jelen van, mint például Luxemburgban. Meglehetősen zavarban lehet azonban, amikor a szélsőjobboldali megnyilvánulásokkal találkozik.
Ez azért van, mert kevesen értik, hogy Horvátországban a szélsőjobbal való kacérkodás nem ideológiai alapokon nyugszik, hanem elsősorban „bizniszmodell”, vagyis megélhetési forma.
A horvát „light nacionalizmus” diszkrét bája: Marko Perković Thompson
A szélsőséges indulatokat elsősorban az táplálja, hogy a nyugati hatalmak az esetleges revansizmus megelőzése érdekében annak idején úgy határoztak, hogy a jugoszláv háborúknak nem lehet győztese.
Ezt Horvátországban még komplikáltabbá tette a keleti országrészek 1996 és 1998 között lezajló békés reintegrálása, aminek során Tuđman elnök általános amnesztiát hirdetett az ország ellen fegyvert fogó szerbek számára.
Sokan még ma is úgy érzik, hogy a hatalom cserben hagyta őket, mert ahelyett, hogy kardélre hányta volna a „véres kezű szomszédokat”, békés együttélésre kényszerítette őket.
Erre játszanak rá a zömükben megélhetési politikusokból álló szélsőjobboldaliak, és ez a nyitja a Thompson-jelenségnek is.
A Thompson-jelenség
A teljesen ismeretlen, a Drniš melletti Čavoglave faluból származó fiatalember 1991-ben robbant be üstökösként a horvát zenei életbe a szülőfaluja nevét viselő számmal, amelyet a legenda szerint először a lövészárokban rögzítettek, és így került el Splitbe, ahol nagy népszerűségre tett szert a helyi italmérésekben.
Innen futótűzként terjedt el az egész országban, és vált a horvát függetlenségi – azaz honvédő, ahogyan a horvátok szeretik nevezni – háború legismertebb számává.
Ragadvány-, illetve művésznevét fegyveréről, a második világháborús Thompson géppisztolyról kapta, a falu védelmi állásaiban ugyanis hat Marko nevű ember volt, de köztük csak neki volt Thompsonja.
A daliás időkben közvetlenül a frontvonalról járt koncertezni, és ide is tért vissza.
A háború után senki sem jósolt nagy zenei karriert neki, de az 1998-ban megjelenő *Vjetar s Dinare* CD (Dinarai Szél – a Dinara hegyről fúvó szél) után minden megváltozott.
A kiváló, zömükben dalmát stúdiózenészekből összeálló kísérőzenekar és a pazar produkció kibontakoztatta Perković erőteljes, rekedtes hangját, amely bűvkörébe vonta az országot. Az erről a CD-ről származó *Lijepa li si* (Be szép vagy) nem hivatalos horvát himnusszá nőtte ki magát, szinte mindig hallható a horvát labdarúgó-válogatott hazai meccsein, de kellemetlen perceket okozott Angela Merkelnek és Manuel Neuernek, a Bayern kapusának is.
A Lijepa li si nem hivatalos horvát himnusszá nőtte ki magát
Az előbbit azért szedte darabokra a német sajtó, mert a Néppárt horvátországi összejövetelén a többiekkel együtt önfeledten tapsolt a *Lijepa li si* ütemeire, Neuert pedig azért, mert adriai nyaralása során csatlakozott a dalt éneklő horvát barátaihoz.
Akárhogyan is van, Thompsont a horvátok szeretik, kivétel nélkül teltházas koncertjein nemritkán ötvenezer látogató is összecsődül – most ez ötszázezer lesz –, elragadtatással üvöltik a Horvátországban egyébként tiltott „Za dom spremni” (usztasa) jelszót, és kórusban éneklik kedvelt számait, bizonyítva, hogy a kies Balkánon a szélsőjobbal való kacérkodás nem ideológia, hanem elsősorban üzleti modell, vagy esetleg életforma.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot