Connect with us

Bosznia

Dodik Moszkvából jelentkezett: vajon találkozik-e Putyinnal?

Dodik különösen kiemelte Vlagyimir Putyin szerepét, akit szerinte méltán tekintenek történelmi és világszintű vezetőnek, ugyanakkor arról nem beszélt, hogy találkozik-e vele

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Itt a Dodik, hol a Dodik, most ezt a játékot játssza a boszniai szerb vezető
Itt a Dodik, hol a Dodik, most ezt a játékot játssza a boszniai szerb vezető (Forrás: Screenshot)
Cikk meghallgatása

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska, RS) elnöke, aki ellen központi elfogatóparancs van érvényben Bosznia-Hercegovinában, megerősítette, hogy Moszkvában tartózkodik. Közlése szerint ottani látogatását a Névtelen Katona emlékművének felkeresésével kezdte, hogy tisztelegjen azon 28 millió orosz áldozat előtt, akik életüket vesztették a második világháborúban.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Dodik az X-en üzenget

Bejelentését az X közösségi platformon tette meg, ahol kilátásba helyezte, hogy május 9-én ismét visszatér az orosz fővárosba, miután meghívást kapott Vlagyimir Putyintól, az Oroszországi Föderáció elnökétől, a fasizmus felett aratott győzelem 80. évfordulójának alkalmából szervezett ünnepségre.

Dodik különösen kiemelte Vlagyimir Putyin szerepét, akit szerinte méltán tekintenek történelmi és világszintű vezetőnek. Úgy fogalmazott, hogy az orosz elnök által végrehajtott változások rendkívüliek, és hasonló átalakulást a történelem során csak kevesen tudtak elérni.

Ennek ellenére nem közölte, hogy moszkvai tartózkodása során sor kerül-e személyes találkozóra Putyinnal, így ez a kérdés nyitva maradt.

Mindeközben a boszniai igazságszolgáltatás keretein belül tovább folytatódik a nyomozás Dodik ellen, akit az alkotmányos rend elleni támadás bűncselekményével gyanúsítanak. A boszniai bíróság nemzetközi körözést adott ki ellene, és az Interpol válaszára várnak. Ugyanebben az ügyben Radovan Višković és Nenad Stevandić is a gyanúsítottak között szerepel.

Az izraeli Haaretz napilap friss értesülései szerint Dodik 840 ezer amerikai dollárt fizetett ki Marc Zell izraeli–amerikai ügyvédnek, hogy folytasson lobbitevékenységet Donald Trump amerikai elnöknél a Dodik elleni amerikai szankciók feloldása érdekében. A jelentések szerint Zell az amerikai törvényeknek megfelelően be is jegyezte magát lobbistaként, s tevékenységét a boszniai szerb entitás nevében végzi.

Zell aktív szerepet vállal az amerikai politikában: a Republicans Overseas alelnöke és a Republicans Overseas Israel elnöke. Ebben a minőségében az Izraelben élő amerikai állampolgárok politikai képviseletét látja el, miközben támogatta Donald Trump elnökválasztási kampányát.

Dodik amerikai kapcsolatai

A szerződés, amelyet Dodik kabinetfőnöke írt alá, rögzíti, hogy a lobbitevékenység célja a Trump-adminisztrációval való kapcsolatépítés, valamint a Szerb Köztársaság és az Egyesült Államok közötti viszony javítása. A dokumentum külön is megemlíti, hogy az ukrajnai háború befejezésének lehetséges kimenetele és az ezzel kapcsolatos geopolitikai változások is hatással lehetnek a Nyugat-Balkán térségére – így az RS külkapcsolataira is.

Zell, aki izraeli telepesként a Nyugati Parton található Kfar Etzionban él – lehet, hogy Dodik nem is a zsidó és szerb nép közös szenvedésének hangsúlyozása érdekében utazott Izraelbe –, már korábban is feltűnt a politikai térben: egy időben adományozóként jelent meg Marco Rubio szenátor kampányában is.

Érdekesség, hogy Rubio nemrég élesen bírálta Dodikot, és felszólította az Egyesült Államok szövetségeseit, hogy határozottan lépjenek fel a boszniai intézményeket aláásó, destabilizáló tevékenységek ellen.

A történet újabb szálaként megjelent a színen Rod Blagojevich, Illinois állam korábbi kormányzója is, aki korrupció miatt hosszú börtönbüntetést kapott, ám Donald Trump elnöki kegyelme révén idő előtt szabadult. A közösségi médiában nyíltan támogatásáról biztosította Dodikot.

Blagojevich összehasonlította Dodik helyzetét Marine Le Pen francia jobboldali politikusnő esetével, és azt állította, hogy a nemzetközi közösség politikai célból üldözi a populista vezetőket.

Lobbitevékenység ezerrel

Közösségi bejegyzésében Blagojevich Trump- és Izrael-barát politikusnak, valamint demokratikusan megválasztott elnöknek nevezte Dodikot, akit szerinte „baloldali ügyészek és bírók” próbálnak elmozdítani a hatalomból – hasonlóképpen, mint ahogyan Le Pen ellen is eljárásokat indítottak Franciaországban.

Blagojevich több prominens Trump-támogatót is megjelölt bejegyzésében, köztük JD Vance amerikai alelnököt és Elon Musk milliárdost, így próbálva nemzetközi szimpátiát generálni Dodik számára.

Dodik jelenleg továbbra is bujkál a boszniai hatóságok elől, és noha egy év börtönbüntetésre és hat év közügyektől való eltiltásra ítélték, az ítélet még nem emelkedett jogerőre. A boszniai szerb vezető viszont élesen bírálta az eljárást, kijelentve, hogy a boszniai igazságszolgáltatás eszközként szolgál egy „illegitim állam” kezében, amelyet ő „bukott államként” jellemez.

Dodik Szerbiában is járt, ahol találkozott Aleksandar Vučić szerb elnökkel, majd részt vett egy izraeli konferencián, amelyet a diaszpóraügyi minisztérium szervezett. Bár jelenléte rövid ideig tartott, az eseményen megjelent több európai jobboldali képviselő, valamint Paraguay volt elnöke is.

A rendezvény szervezői szerint Dodik mindössze egy órát töltött az eseményen, és nem vett részt a főbb vitafórumokon. Egyes információk szerint diplomatikus formában megkérték, hogy hagyja el a konferenciát.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7