Szerbia
Ügyészségi vizsgálat a szerb parlamenti incidens miatt
Az ügyészség közleménye szerint jelenleg vizsgálják, hogy kik vitték be a parlamentbe és használták fel a pirotechnikai eszközöket, illetve hogy ezek miként kerülhettek be az épületbe, ahol az incidens előidézése történt

A belgrádi ügyészség vizsgálatot rendelt el a szerbiai parlamentben történtek miatt, ahol pirotechnikai eszközök bevetésére került sor. Az ügyészség utasította a rendőrséget a szükséges információk összegyűjtésére annak érdekében, hogy azonosítsák a tetteseket, akiket a közbiztonság elleni súlyos bűncselekmény elkövetésével vádolhatnak meg.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Az incidensről szóló cikkünk kapcsán vita alakult ki a BALK Facebook-oldalán, ahol a magam részéről kifejtettem, hogy Koszovóhoz hasonlóan Szerbiában is büntetni kellene a parlamenti füstbombázást, ami a stadionokban sem megengedett, az ilyesmit ott is szankcionálják.
Az ellenzék ugyanakkor – amennyire ezt meg lehetett állapítani „az oltári nagy parlamenti felfordulásban” – egyértelműen elutasította az ülés napirendi pontjait, szerintük ugyanis a kormány már nem rendelkezik legitim mandátummal.
Közben volt egy bombariadó is, amely hamisnak bizonyult, az ellenzék szerint ezt azért csinálta a kormányzat – mármint a bombariadót – hogy átvizsgálhassa az ellenzéki irodahelyiségeket.
A Szerbiai Haladó Párt a parlamentben azzal kezdett el cselezni, hogy előbb átnyom több mint hatvan törvényt, hogy azután tűzze napirendre Miloš Vučević kvázi miniszterelnök kvázi lemondását, mert ha azt előbb veszi tudomásul a parlament, attól kezdve ügyvivővé válik a kormány, és nem lesz joga törvényjavaslatokat előterjeszteni.
Alcímek
Az incidens politikai kontextusa
Az eset a parlamenti ülésnap napirendjének elfogadását követően történt, amelyet a kormányzó koalíció erőltetett keresztül annak ellenére, hogy az ellenzék hevesen ellenezte azt.
Tegnapi incidens: Füstbe ment terv, a videó végén hallani, hogy feltehetően a kormánypárti képviselők azt skandálják az ellenzék felé, hogy „usztasák, usztasák” (Forrás: X platform, TheObjective)
Az ellenzéki képviselők tiltakozásként elhagyták a helyüket, majd pirotechnikai eszközöket aktiváltak, ami tovább növelte a politikai feszültséget, és a tisztánlátást sem szolgálta.
Az ügyészség közleménye szerint jelenleg vizsgálják, kik vitték be és használták fel ezeket az eszközöket, illetve hogy ezek miként kerülhettek be a parlament épületébe.
Továbbá vizsgálják azoknak a személyeknek a kilétét is, akik – az ügyészség szerint – különböző tárgyakat dobáltak, ezzel sérüléseket okozva több parlamenti képviselőnek.
Az ügyészség elrendelte a sérült képviselők azonosítását és az orvosi dokumentáció összegyűjtését a sérülések pontos megállapítása érdekében. Szerbiai médiajelentések szerint a füstbombázás során agyvérzést kapott Jasmina Obradović országgyűlési képviselő állapota továbbra is súlyos, míg a várandós Sonja Ilić állapota stabil.
A szerbiai főügyészség kiemelte, hogy a parlamenti képviselőket nem védi mentelmi jog olyan bűncselekmények esetében, amelyek nem közvetlenül az általuk kifejezett véleményhez vagy a szavazásukhoz kapcsolódnak. Ez azt jelenti, hogy a felelős személyek ellen eljárás indulhat, függetlenül attól, hogy parlamenti mandátummal rendelkeznek.
A kormánypárti politikusok reakciói
Milenko Jovanov, a Szerb Haladó Párt képviselője és frakcióvezetője sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az ügyészségnek azonnal intézkednie kell, mert – szerinte – a parlamenti képviselőket nem illeti meg mentelmi jog a történtek kapcsán.
– Mi nem vittünk be füstbombát, petárdát, könnygázt, poroltót vagy tojásokat a parlamentbe. Ez nem a mi felelősségünk. Ők dühösek, mert az ülést nem tudták megszakítani
– mondta Jovanov. Hozzátette, hogy több sérült képviselő is kórházi ellátásra szorult, és a bedobott tárgyak által okozott stresszhatások következményei még napokig jelentkezhetnek.
Jovanov szerint az ellenzék célja az volt, hogy a kormánypárti képviselőket kikényszerítsék az ülésteremből, hogy a tüntetők ott folytassák akcióikat. A politikus kijelentette, hogy a parlamenti munkát folytatni fogják, és a kormánykoalíció nem fog engedni az ellenzék nyomásának.
A szerbiai parlament ülése ma folytatódott, az ellenzéki képviselők azonban nem vettek részt rajta. A biztonsági intézkedéseket jelentősen megerősítették, és az ülésterem elnökségi emelvénye körül jelentős számú biztonsági személyzet jelent meg.
A napirend szerint több mint 60 törvénytervezetet kell elfogadni, amelyek többek között az állam újabb eladósodását és állami vállalatok finanszírozását érinti.
Nemzetközi reakciók: az EU aggodalma
A szerbiai események nemzetközi figyelmet is kiváltottak. Marta Kos, az Európai Unió bővítésért felelős biztosa aggodalmát fejezte ki a parlamenti erőszak és a civil társadalmi szervezetek elleni támadások miatt.
– Nagyon aggasztónak tartjuk a szerb parlament működésének megzavarását és az ott történt erőszakot. A parlamentnek egy olyan helynek kell lennie, ahol demokratikus viták zajlanak a polgárok érdekében
– írta Kos a közösségi médiában.
Az uniós bővítésért felelős biztos hangsúlyozta, hogy a politikai szereplőknek, az intézményeknek és a civil társadalom képviselőinek párbeszédet kell folytatniuk, hogy előmozdítsák azokat a reformokat, amelyek elengedhetetlenek Szerbia európai jövője szempontjából.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia4 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia5 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban