Connect with us

Macedónia

Mickoszki: Macedónia ma hasonló helyzetben van, mint 20 évvel ezelőtt

A macedón miniszterelnök Budapesten kijelentette, hogy Észak-Macedónia ma hasonló helyzetben van, mint 20 évvel ezelőtt, ha az EU-tagállamokkal vetjük össze. Hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett Észak-Macedónia európai jövője mellett, de nem hajlandó olyan kompromisszumokra, amelyek megkérdőjeleznék az ország nemzeti identitását

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Mickoszki: Észak-Macedónia megérdemli, hogy az európai közösség része legyen
Mickoszki: Észak-Macedónia megérdemli, hogy az európai közösség része legyen (Forrás: Facebook, Orbán Viktor)
Cikk meghallgatása

Hrisztijan Mickoszki macedón miniszterelnök kijelentette, hogy Észak-Macedónia jelentős előrelépést tett az Európai Unióhoz vezető úton. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy sok lépés a macedón nemzeti identitás rovására ment.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Mickoszki beszélt arról a csalódottságról, amelyet az állampolgárok éreznek a vártnál alacsonyabb eredmények miatt. Hozzátette, hogy Észak-Macedónia ma hasonló helyzetben van, mint 20 évvel ezelőtt, ha az EU-tagállamokkal vetjük össze.

– Ugyanabban a helyzetben vagyunk, mint 20 évvel ezelőtt. Sokat tettünk, de optimistának kell maradnunk, és folytatnunk kell a küzdelmet a jövőnkért – mondta Mickoszki Budapesten a magyar-macedón kormányközi találkozót követően.

Hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett Észak-Macedónia európai jövője mellett, de nem hajlandó olyan kompromisszumokra, amelyek megkérdőjeleznék az ország nemzeti identitását.

Orbán: Az EU nem támogatja Észak-Macedóniát

Mickoszki szerint az EU-csatlakozási folyamat legnagyobb problémája a tárgyalások „bilateralizálódása”, vagyis az, hogy egyes tagállamok saját nemzeti érdekeik alapján akadályozzák a folyamatot, ahelyett, hogy egy egységes európai megközelítést alkalmaznának.

Úgy véli, hogy Észak-Macedónia megérdemli, hogy az európai közösség része legyen, de az ország olyan akadályokkal szembesül, amelyek rontják tárgyalási pozícióját.

Mickoszki hozzátette, hogy minden félnek tiszteletben kell tartania a korábban megkötött megállapodásokat és vállalásokat. Az országnak a reformokra kell összpontosítania, amelyek segítik az EU-csatlakozás előrehaladását.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök szintén kifejezte csalódottságát Észak-Macedónia EU-csatlakozási tárgyalásainak alakulása miatt. Hangsúlyozta, hogy a folyamat túlságosan bilaterálissá vált, ami szerinte elfogadhatatlan.

– Az EU nem támogatja Észak-Macedóniát úgy, ahogyan kellene. Mi, mint tagállam, továbbra is együttműködünk Észak-Macedóniával, de ez nem helyettesítheti az uniós integrációt

– jelentette ki Orbán.

A magyar miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a folyamat felgyorsulhat, Magyarország pedig minden támogatást megad ahhoz, hogy Észak-Macedónia végre megkezdhesse a tárgyalásokat az EU valódi, koppenhágai kritériumai alapján.

Miniszteri találkozások

A magyarországi kétnapos kormányzati látogatás és a magyar–macedón csúcstalálkozó keretében számos miniszteri találkozó is zajlott, ezekről a macedón sajtójelentések alapján számolunk be, így azt is láthatjuk, hogy Észak-Macedóniában mit találtak fontosnak.

Nikoloszki–Lázár: Mélyül az együttműködés Észak-Macedónia és Magyarország között

Alekszandar Nikoloszki miniszterelnök-helyettes és közlekedési miniszter arról beszélt, hogy Észak-Macedónia jelentős beruházásokat tervez közlekedési hálózatának korszerűsítésére, és ennek érdekében nagyszabású infrastrukturális projekteket valósítanak meg, amelyek növelik a régió, különösen az európai közlekedési folyosók versenyképességét.

Elmondta továbbá, hogy Észak-Macedónia elkötelezett a 10-es közlekedési folyosó nagysebességű vasútjának kiépítése mellett, valamint Szkopje és Budapest minőségi összeköttetésének fejlesztése iránt. E projektek megvalósítása szempontjából kulcsfontosságú az Európai Unió országainak támogatása.

A magyar delegáció

A magyar delegáció

Nikoloszki ismertette a Macedóniában megvalósuló nagy volumenű infrastrukturális fejlesztések felgyorsítását. Kiemelte, hogy a kölcsönből származó forrásokat már az önkormányzatokhoz irányították az infrastrukturális projektek kivitelezésére.

A macedón miniszterelnök-helyettes ismertette a hazájában megvalósuló nagy volumenű infrastrukturális fejlesztések felgyorsítását. Kiemelte, hogy a kölcsönből származó forrásokat már az önkormányzatokhoz irányították az infrastrukturális projektek kivitelezésére.

Nikoloszki háláját fejezte ki a magyar kormány önzetlen támogatásáért, amelyet Észak-Macedónia gazdasági megerősítéséhez és európai integrációs folyamatához nyújt.

– Már most is érzékelhető a magyar támogatás hatása: 100 millió eurót különítettünk el az önkormányzatok fejlesztésére Magyarország pénzügyi segítségének köszönhetően, és idén további 250 millió eurót biztosítottunk hasonló célokra

– mondta Nikoloszki, aki megjegyezte hogy a két ország idén ünnepli a bilaterális kapcsolatok fennállásának harmincadik évfordulóját, majd megjegyezte, hogy ez az időszak erős szövetségeket kíván, és Magyarország Észak-Macedónia megbízható partnere és támogatója a stratégiai célok elérésében.

Nikoloszkit a Lázárral való találkozóra elkísérte Gordana Dimitrievszka-Kocsoszka pénzügyminiszter is elkísért a János Lázár építésügyi és beruházási miniszterrel, valamint Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterrel folytatott bilaterális találkozóra.

Dimovszki: Észak-Macedónia és Magyarország közös értékeket és erős barátságot ápol

Ljupcso Dimovszki, a politikai rendszerért felelős észak-macedón miniszterelnök-helyettes kétoldalú találkozót tartott Semjén Zsolttal, Magyarország miniszterelnök-helyettesével.

A találkozón hangsúlyozták, hogy a két ország számos területen közös és hagyományos értékeket oszt meg. Kiemelten szó esett az európai integrációról, a NATO-n belüli biztonsági együttműködésről, a gazdasági kapcsolatok fejlesztéséről és a vallásszabadság védelméről.

Dimovszki rámutatott, hogy Észak-Macedónia alkotmánya egyértelműen szabályozza a vallási közösségek helyzetét, biztosítva az egyenlő jogokat a Macedón Ortodox Egyház, az Iszlám Vallási Közösség, a Katolikus Egyház, az Evangélikus Metodista Egyház, az Izraelita Közösség, valamint további 44 bejegyzett vallási szervezet számára.

A tárgyalások során kiemelték, hogy az állam kötelessége megőrizni a nemzeti identitást nemcsak az ország határain belül, hanem a diaszpórában élő macedón közösségek körében is.

A találkozó végén megerősítették, hogy Magyarország továbbra is támogatni fogja Észak-Macedónia teljes körű európai integrációját, hangsúlyozva a két ország közötti együttműködés és a hagyományos baráti kapcsolatok fontosságát.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel


A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7