Bosznia
A TEK-esek civilként érkeztek, mégis egyenruhában tűntek fel
A boszniai biztonsági minisztérium közölte, hogy a TEK tagjai civilként, fegyvertelenül és civil járművekkel lépték át Bosznia-Hercegovina határát, viszont a boszniai szerb belügyminisztérium által közzétett fényképeken már egyenruhában láthatók

A boszniai etto.ba hírportál arról számolt be, hogy a magyar TEK-esek civilként érkeztek Bosznia-Hercegovinába, majd egyenruhában jelentek meg. A portál ehhez kapcsolódóan felteszi a kérdést, hogy miként lehetséges ez?
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A boszniai biztonsági minisztérium közölte, hogy a TEK tagjai civilként, fegyvertelenül és civil járművekkel lépték át Bosznia-Hercegovina határát, viszont a boszniai szerb belügyminisztérium (MUPRS) által közzétett fényképeken már egyenruhában láthatók speciális páncélozott járművük mellett.
A Terrorelhárítási Központ rendőrei közös gyakorlaton vesznek részt a boszniai Szerb Köztársaság belügyminisztériumának különleges terrorelhárító egységével.
A gyakorlatok éppen azon a napon kezdődtek, amikor a boszniai bíróság első fokon egy év börtönbüntetésre és hat év közhivataltól való eltiltásra ítélte Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, amiért nem hajtotta végre a nemzetközi közösség magas rangú képviselőjének határozatait.
Alcímek
Civilként érkeztek, egyenruhába bújtak
A portál úgy tudja, hogy 40 TEK-es Hajdu Jánossal, a TEK igazgatójával együtt érkezett Bosznia-Hercegovinába, akivel kapcsolatban az Etto arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyar sajtó Orbán Viktor miniszterelnök egykori személyi testőreként és bizalmi embereként nevezi meg.

Hajdu köszönetet mondott a Boszniai Szerb Köztársaság belügyminisztériumának és rendőreinek a professzionális és alapos hozzáállásért a biztonsági munkavégzés során, különös tekintettel arra a professzionalizmusra, amelyet Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökének Banja Lukában és a Boszniai Szerb Köztársaságban tett látogatása során tanúsítottak különleges biztonsági intézkedések meghozatalakor (Forrás: MUPRS)
A boszniai határrendőrség és a biztonsági minisztérium közlése szerint a TEK különleges egységeinek tagjai különböző északkelet-boszniai határátkelőhelyeken léptek be az országba, Bijeljina közelében. Mindannyian civil ruhában, civil járművekkel és fegyverek nélkül érkeztek.
A kiképzés március 9-ig tart, és várhatóan további 38 magyar TEK-es csatlakozik a már jelenlévőkhöz.
A boszniai hatóságok közleménye nem említi azt a speciális páncélozott járművet, amely a MUPRS által közzétett képeken látható. Ez a „Scania” típusú svéd gyártmányú páncélozott jármű golyóálló védelemmel rendelkezik, és mobil hadműveleti központként szolgál.

A jármű mobil hadműveleti központként szolgál
Magyarország 2018-ban vásárolta a járművet 52,5 millió forintért, a vételár nem tartalmazta azokat a speciális technikai eszközöket és lehallgató-berendezéseket, amelyek a járműben találhatók.
Nem voltak hivatalosan bejelentve
A magyar TEK jelenléte nem volt hivatalosan bejelentve, így a boszniai közvélemény meglepetten fogadta, hogy a gyakorlat éppen a Dodik elleni ítélet kihirdetésének napján történt.
Dodik azonban már előző nap, február 24-én, a boszniai Szerb Köztársaság Nemzetgyűlésének rendkívüli ülésén beszélt a magyar különleges egységek érkezéséről.
— Ebben a pillanatban, ezekben a napokban, nem tudom, hogy megérkeztek-e már, de Orbán miniszterelnökkel abban állapodtunk meg, hogy a magyar terrorelhárító egység 300 tagja érkezik a boszniai Szerb Köztársaságba, hogy közös kiképzést és gyakorlatot tartsanak a boszniai szerb terrorelhárító egységgel
— mondta Dodik, aki 2025. február 17-én járt Orbán Viktornál Budapesten.
A boszniai biztonsági minisztérium és a határrendőrség közlése szerint a magyar nagykövetség február 24-én tájékoztatta a boszniai hatóságokat arról, hogy 78 tagú magyar különleges rendőri egység érkezik terrorelhárítási gyakorlatra a boszniai Szerb Köztársaság belügyminisztériumának kiképzőközpontjába, ahol február 24. és március 9. között tartózkodik.
Ráadásul a magyar TEK és a boszniai szerb rendőrség közös gyakorlatáról nem esett szó a Dodik és Orbán közötti budapesti találkozó hivatalos beszámolóiban sem.
A boszniai Külügyminisztérium is meglepetéssel fogadta az eseményeket, amelyek rendkívül gyorsan zajlottak le. Elmedin Konaković külügyminiszter elmondása szerint két külön bejelentést kaptak a magyar TEK érkezéséről:
Az első bejelentés február 24-én érkezett, amely szerint 78 fegyvertelen rendőr érkezik a boszniai Szerb Köztársaság területére egy megállapodás keretében, majd egy nappal később egy második bejelentés is történt, amelyben már az szerepelt, hogy fegyverrel érkeznek.
— Ellenőrizni akartuk a bejelentéseket, de mielőtt még intézkedhettünk volna, a TEK tagjai már beléptek az országba
— mondta Konaković.
— A rendőrök tehát úgy léptek be az országba, hogy Bosznia-Hercegovina hatóságai nem adtak nekik hivatalos engedélyt. Információink szerint fegyver nélkül jöttek, és civilként lépték át a határt, de ez már a határrendőrség és a Hírszerzési-Biztonsági Ügynökség (OSA) hatáskörébe tartozik, amelyek jelenleg vizsgálják az ügyet
– tette hozzá a boszniai külügyminiszter.
Konaković szerint ha a magyar TEK valóban fegyverekkel lépett volna be engedély nélkül, az óriási botrányt és súlyos diplomáciai problémát jelentett volna.
Magyarország boszniai nagykövetsége nem kívánt nyilatkozni, arra hivatkozva, hogy erre nem kaptak engedélyt a magyar külügyminisztériumtól.
Magyar titkosszolgálati műveletek a Balkánon?
A magyar különleges szolgálatok korábban is segítettek külföldi politikai szövetségeseiknek. 2018-ban a magyar hírszerzés segített Nikola Gruevszki volt észak-macedón miniszterelnöknek Magyarországra szökni, hogy elkerülje a börtönbüntetését. Gruevszki végül menedékjogot kapott Budapesttől.
Az Etto arra is felhívta a figyelmet, hogy 2024-ben Jair Bolsonaro volt brazil elnök két napra a magyar nagykövetségre menekült Brazíliában, mivel attól tartott, hogy őrizetbe veszik.
Ugyanebben az évben Marcin Romanowski, a volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes, aki korrupció és hatalommal való visszaélés miatt nemzetközi körözés alatt állt, Magyarországra menekült, és politikai menedékjogot kapott.
A portál arra is emlékeztet, hogy a TEK-et 2010-ben alakította a magyar kormány, hogy egységes szervezetté egyesítse a rendőrség és a polgári titkosszolgálatok terrorizmus elleni feladatait.
Három igazgatóságon keresztül működik, amelyek a magyarországi terrorcselekmények megelőzéséért, felderítéséért, az elkövetők letartóztatásáért, valamint a miniszterelnök, a miniszterek és a legfőbb ügyész védelméért felelősek.
A TEK közvetlenül a magyar belügyminisztérium irányítása alatt áll. A Központ az alapításának alapjául szolgáló törvény szerint nem jogosult az említett tevékenységek folytatására az országon kívül, kivéve – ha az közvetlen magyar érdek.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia4 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia5 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban