Connect with us

Szlovénia

Az AI ellenzi egy Izraelnek állítólag fegyvert szállító hajó kikötését Szlovéniában és Montenegróban

A napokban kellene Szlovéniába és/vagy Montenegróba érkeznie annak a portugál zászló alatt közlekedő hajónak, amely állítólag robbanószereket szállít Izraelnek. A hajót július 21-én rakodták be a vietnami Hai Phong kikötőjében, ahonnan Barba és Koperbe tart. Egy Tel-Avivba tartó teherszállító repülőgép eközben kényszerleszállást hajtott végre a ljubljanai repülőtéren. A katonai gép veszélyes anyagokat szállított

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Az MV Kathrin állítólag Izraelnek szánt robbanóanyagokat szállít, ami miatt több palesztin szervezet és az Amnesty is riasztotta a közvéleményt
Az MV Kathrin állítólag Izraelnek szánt robbanóanyagokat szállít, ami miatt több palesztin szervezet és az Amnesty is riasztotta a közvéleményt (Forrás: VesselFinder)
Cikk meghallgatása

Az Amnesty International (AI) és számos más jogvédő szervezet felhívta a figyelmet az MV Kathrin nevet viselő hajóra, amely állítólag robbanóanyagot szállít Izrael számára. Az AI és más szervezetek szerint a hajó rakománya hozzájárulhat háborús bűncselekmények elkövetéséhez, különösen a Gázai övezet ellen folytatott katonai hadműveletek során. A hajót július 21-én rakodták be a vietnami Hai Phong kikötőben, ahonnan a napokban kellene Barba és/vagy Koperbe volna érkeznie. Egy Tel-Avivba tartó teherszállító repülőgép eközben kényszerleszállást hajtott végre a ljubljanai repülőtéren. A katonai gép veszélyes anyagokat szállított.

Az AI tiltakozik

Az Amnesty International különösen Szlovéniát és Montenegrót szólította fel, hogy ne engedélyezzék a hajó kikötését, amely feltételezhetően nyolc konténer robbanóanyagot szállít. Az AI szerint a robbanószerek, amelyek kulcsfontosságú elemei a légi bombáknak és rakétáknak, közvetlenül hozzájárulhatnak a Gázai övezet ellen elkövetett izraeli támadásokhoz, amelyek a szervezet szerint háborús bűncselekményeknek minősülnek.

Az Amnesty International megakadályozná, hogy a háborús bűnöket elkövetők fegyverhez jussanak

Az Amnesty International megakadályozná, hogy a háborús bűnöket elkövetők fegyverhez jussanak (Forrás: X platform)

Francesca Albanese, az ENSZ különleges jelentéstevője is nyilatkozatot tett, amelyben hangsúlyozta, hogy ezek a robbanóanyagok kifejezetten katonai célokat szolgálnak, és felhasználásuk kockázatot jelent a palesztin polgári lakosság számára.

Portugália, amelynek zászlaja alatt a Kathrin MV hajózik, szintén figyelmeztetést kapott az AI-tól, hogy vonja vissza a hajó lobogóját, és ezzel akadályozza meg a jármű útjának folytatását. A hajó eredetileg július 21-én indult a vietnami Hai Phong kikötőből, és tervek szerint Montenegróba és Szlovéniába tart. Egyelőre nem világos, hogy a rakomány milyen útvonalon juthat el Izraelbe.

A szlovén hatóságok közölték, hogy ha a hajó bejelenti érkezését a koperi kikötőbe, a tengeri közlekedés biztonságáért felelős hivatal nem akadályozza meg a kikötését, ha rendelkezik minden szükséges engedéllyel, és betartja a nemzetközi hajózási előírásokat.

Ennek ellenére vagy éppen ezért az AI és más szervezetek továbbra is nyomást gyakorolnak a szlovén és montenegrói kormányra, hogy ne engedélyezze a hajó kikötését, és így akadályozza a potenciálisan halálos rakomány Izraelbe történő eljuttatását.

A namíbiai példa

Sajtójelentések szerint a namíbiai hatóságok augusztus 24-én példát mutattak, amikor megtiltották a Kathrin MV kikötését a Walvis Bay kikötőben. Az ország igazságügyi minisztere, Yvonne Dausab kijelentette, hogy tudomásuk szerint a hajón található robbanóanyagok, köztük hexogén és TNT, katonai célokat szolgálnak, és ezért nem engedélyezték a hajó kikötését.

A Windhoek Observer nevet viselő namíbiai újság rendelkezésére bocsátott dokumentumokból kiderül, hogy a hajó 60 tonna trinitrotoluol, röviden TNT nevű robbanóanyagot és nyolc konténer hexogént szállít.

A hajónak ma vagy holnap kellene megérkezni Montenegróba, a Palesztinával szimptizáló ottani szervezetek szeretnék megakadályozni, hogy  Montenegró cinkossá váljon egy népírtásban

A hajónak ma vagy holnap kellene megérkezni Montenegróba, a Palesztinával szimpatizáló ottani szervezetek azonba szeretnék megakadályozni, hogy Montenegró cinkossá váljon egy népírtásban

Az Amnesty International szerint a nemzetközi humanitárius jog értelmében a fegyverszállítások minden olyan esetben tilosak, amikor fennáll a kockázata annak, hogy háborús bűncselekmények elkövetését szolgálják.

Az AI hangsúlyozza, hogy Szlovénia, Montenegró és Portugália mint a fegyverkereskedelmi ellenőrzési egyezmény aláírói kötelesek a legmagasabb nemzetközi szabványokat alkalmazni a konvencionális fegyverek kereskedelmének szabályozásában, hogy minimalizálják a civil lakosság szenvedéseit.

A Palesztin Jogok Mozgalma (Gibanje za pravice Palestincev) és más szlovén aktivista csoportok is szót emeltek a Kathrin MV hajó érkezése ellen. A mozgalom felszólította a szlovén kormányt, hogy kövesse Namíbia példáját és akadályozza meg a rakomány átadását, amely Izraelbe irányul. Kiemelték, hogy Szlovénia köteles a genfi egyezmények értelmében fellépni a háborús bűncselekmények ellen, különösen, ha azok elősegítéséről van szó.

Robert Golob szlovén miniszterelnök az ENSZ Közgyűlésében nemrég mondott beszédében a Gázában folyó háború befejezésére szólított fel, azonban az AI és a palesztinok jogaiért küzdő aktivisták szerint ezek üres szavak, ha Szlovénia továbbra is lehetővé teszi, hogy fegyvereket szállítsanak át területén Izrael számára.

A Kathrin MV hajó esete nem egyedülálló. Az Amnesty International és más szervezetek rámutatnak, hogy korábban is érkeztek hasonló szállítmányok a koperi kikötőbe. Májusban például a Borkum nevű hajó kötött ki, amelyről szintén azt állították, hogy fegyvereket szállít Izrael számára. Bár a szlovén hatóságok akkor közölték, hogy a rakomány Csehországba irányul, a szállítmány körüli bizonytalanság azonban nem enyhült.

A nemzetközi közösség és a jogvédő szervezetek szerint ezek a fegyverszállítmányok súlyosbítják a közel-keleti konfliktust, különösen Gázában, ahol az izraeli hadsereg és a palesztin fegyveres csoportok közötti összecsapások miatt már így is hatalmas a civil áldozatok száma. Az AI dokumentálta a konfliktus során elkövetett háborús bűncselekményeket mind az izraeli, mind a palesztin oldalon, és éppen ezért követelnek azonnali fegyverembargót mindkét féllel szemben.

Egy izraeli repülőgép kényszerleszállása

Kedden közben egy Frankfurtból Tel-Avivba tartó teherszállító repülőgép “komoly és közvetlen veszély” miatt kényszerleszállást hajtott végre a Ljubljana mellett lévő brniki repülőtéren.

A leszállás előtt a személyzet egyes szintű riasztást adott ki, ami azt jelenti, hogy a repülőgép súlyos és közvetlen veszélyben volt. Ennek következtében a szlovén légtérben egy időre megszakadt a forgalom.

A ljubljanai légiforgalmi irányítás a szlovén hírügynökségnek elmondta, hogy a délelőtti órákban egy műszaki problémákkal küzdő teherszállító repülőgép érkezett a szlovén légtérbe. Az Airbus A300-as teherszállító repülőgép Frankfurtból Tel-Avivba tartott, és már Ausztria felett problémákkal küzdött.

A repülőgép személyzete jelezte, hogy veszélyes árut szállítanak, és a veszélyes anyagok kódjait közölték is az illetékes repülőtéri szolgálatokkal, így a szlovén hatóságok ennek nyomán tűzoltókat, mentősöket és sürgősségi orvosokat helyeztek készenlétbe.

Mivel a repülőgép kezdetben túl nehéz volt a leszálláshoz, egy ideig körözött, hogy elégesse az üzemanyagot, és miután elegendő üzemanyagot használt el a leszállósúly eléréséhez, 11.40-kor biztonságosan földet ért.

Miután a bajba jutott teherszállító repülőgép leszállt, a szlovén légtérben azonnal normalizálták a légi forgalmat, így más gépek is – amelyek elsőbbséget adtak a bajba jutott gépnek – megkezdték a leszállást a brniki repülőtéren.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!