Horvátország
Súlyos hackertámadás érte a spliti repülőteret, a tettes az orosz kötődésű Akira csoport
Eleinte nem volt világos, mi történt, azonban rövidesen kiderült, hogy súlyos hacker támadás érte a rendszert. Lukša Novak, a repülőtér elnöke elmondta, hogy az első észlelés óta a szakemberek folyamatosan dolgoznak a probléma elhárításán, de a repülőtér honlapja cikkünk keletkezésének időpontjában sem volt elérhető

A spliti Szent Jeromos Repülőtér, amely az Adriai-tenger egyik legforgalmasabb kapuja, súlyos hacker támadás áldozata lett, a támadók pénzt követelnek a reptéri rendszer visszaállításáért. A támadás július 22-én, este fél nyolc körül történt, amikor a repülőtér informatikai rendszere váratlanul összeomlott. Eleinte nem volt világos, mi történt, azonban rövidesen kiderült, hogy súlyos hacker támadás érte a rendszert. Lukša Novak, a repülőtér elnöke elmondta, hogy az első észlelés óta a szakemberek folyamatosan dolgoznak a probléma elhárításán, de a repülőtér honlapja cikkünk keletkezésének időpontjában sem volt elérhető.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Nem fizetnek a hackereknek
Az éjszaka folyamán nyolc informatikai szakember dolgozott a rendszer helyreállításán, reggelre pedig tíz szakértőre bővült a csapat. Annak ellenére, hogy a rendszerek továbbra sem működtek, a repülőtér vezetése úgy döntött, hogy manuális módszerekkel folytatják az üzemeltetést. A légitársaságokkal együttműködve, akik listákat küldtek az utasokról, biztosították a repülések nem éppen zavartalan folytatását.
A támadók üzenetet hagytak, amelyben tárgyalásokat követeltek a lehetséges kifizetésekről, a horvát kormány és a spliti repülőtér azonban határozottan elutasította, hogy szóba álljanak a hackerekkel. Novak elmondta, hogy a támadók az Akira nevű csoporthoz tartoznak, akik vállalták a felelősséget a támadásért.

Az Akira ismert ransomware, vagyis zsarolóvírusokat telepítő csoport, amely a rendszerekhez való hozzáférést követően pénzt követel, különben nyilvánosságra hozza az ellopott adatokat (Forrás: YouTube)
Az Akira egy ismert ransomware, vagyis zsarolóvírusokat telepítő csoport, amely a rendszerekhez való hozzáférést követően pénzt követel, különben nyilvánosságra hozza az ellopott adatokat.
A repülőtér helyzete még nem normalizálódott teljesen, de jelentős késések nélkül folytatják az üzemeltetést. Pero Bilas, a repülőtér igazgatóhelyettese elmondta, hogy a regisztrációs folyamatokat manuálisan végzik, ami bonyolultabb, de működik, vagyis az utasok fogadása gördülékenyen zajlik.
A támadás következtében a spliti repülőtér fokozta a kiberbiztonsági intézkedéseket, hogy megelőzzék a hasonló incidenseket a jövőben. A zsarolóvírus támadások elleni védekezés egyik legfontosabb lépése a VPN-ek használata többfaktoros hitelesítéssel, valamint a rendszeres biztonsági frissítések és a programok sebezhetőségének azonnali kezelése.
Az Akira csoport korábbi támadásai
Az Akira csoport korábban már számos nagyvállalatot és intézményt támadott meg, köztük a Nissan autógyárat és a Stanford Egyetemet. Az ilyen támadások során a csoport több millió dollárt zsarol ki áldozatoktól, különben nyilvánosságra hozza az érzékeny adatokat.
Az amerikai kiberbiztonsági hatóságok már figyelmeztetést adtak ki a csoport tevékenységével kapcsolatban.

Ilyen üzeneteket küld az Akira csoport a kiszemelt áldozatoknak (Forrás: YouTube)
Az Akira (vagy Akira Ransomware) az egyik leggyorsabban növekvő zsarolóprogram-családdá kezd válni, amely kettős zsarolási taktikát, Ransomware-as-a-Service (RaaS) terjesztési modellt és egyedi fizetési lehetőségeket használ. A Blockchain és forráskód adatokat elemző jelentések szerint úgy tűnik, hogy az Akira csoport a már megszűnt Conti ransomware bandához kapcsolódik.
Az egyik legnézettebb horvát televíziós csatornának számító Nova Televízió egyértelműen azt állította, hogy az Akira egy orosz hackercsoport, amit nyilván arra alapozott, hogy a banda szorosan kapcsolódott az előbb említett orosz hátterű Conti csoporthoz.
A „Ransomware-as-a-Service” (RaaS) olyan kiberbűnözési modell, amelyben a ransomware szoftvereket szolgáltatásként kínálják. Ez a modell hasonló a legális szoftver szolgáltatásokhoz (mint például a SaaS – Software-as-a-Service), de itt a cél a rosszindulatú tevékenységek támogatása.
Az Akira ransomware 2023 márciusában jelent meg, és köztudottan egyesült államokbeli és kanadai vállalkozásokat céloz meg, létezése óta mintegy 250 célpontja volt. Az Akira áldozatainak többsége – egészen pontosan 85,9 százaléka – észak-amerikai székhelyű vállalat volt, amelyet nyolc európai támadás követett, különösen szeretik Franciaországot, ahol az összes észlelés 53,1 százaléka az Akirához kötődött.
A zsarolóprogram általában érvényes bejelentkezési adatokon keresztül jut be az áldozat rendszerébe. Olyan harmadik féltől származó eszközöket használnak, mint a PCHunter, AdFind, PowerTool, Terminator, Advanced IP Scanner, Windows Remote Desktop Protocol (RDP), AnyDesk, Radmin, WinRAR és a Cloudflare tunneling eszköze.
Az utóbbi időben nem ez az első támadás horvát célpontok ellen, közel egy hónappal ezelőtt hackertámadás érte a horvát pénzügyminisztérium, az adóhatóság, a Horvát Nemzeti Bank, a Zágrábi Értéktőzsde weboldalait, valamint a Zágrábi Egyetemi Kórházi Központot, ahol ezért a szokottnál lassabban zajlottak a vizsgálatok, az akkori támadásért a NoName057 orosz hackercsoport vállalta a felelősséget.

- Szerbia7 nap telt el azóta
Rettegés egy baljós, ismeretlen erőtől: a hangágyú-eset
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
Élet és karambol: Szajkó István emlékére
- Szerbia5 nap telt el azóta
Fico: Az EU zsarolja Szerbiát és elárulta a demokráciát
- Szerbia7 nap telt el azóta
Megkezdődtek az előállítások és letartóztatások Szerbiában