Szlovénia
Jobboldali győzelem Szlovéniában, Janša lemondásra szólította fel a baloldali kormányfőt
Szlovéniában sokan botrányosnak tartják a rendkívül lassú szavazatszámlálást, miután öt órával az urnazárás után a választási bizottság a szavazatoknak csak 60%-át tudta megszámolni. Ugyanakkor a választásokon előre törő Janez Janša szerint indokolatlan bírálatok érik a szavazatszámlálókat az eredmények késői közzététele miatt, mert lehetetlen 5 választást egy alkalom alatt lebonyolítani, miután Szlovéniában négy népszavazási kérdést is meg kellett válaszolni, illetve számolni
Szlovéniában az Orbán Viktor magyar miniszterelnök szövetségesének tarott Janez Janša és a Szlovén Demokrata Párt (SDS) győzelme azt mutatja, hogy a jobboldal megerősödött, míg a kormánykoalíció jelentős vereséget szenvedett. Janša máris felszólította Robert Golobot, a Szabadság Mozgalom (Gibanje Svoboda) elnökét, hogy mondjon le a miniszterelnöki tisztségről. Janša szerint Golobnak példát kellene vennie francia és belga kollégájáról, akik a választási vereség után visszavonultak. A szlovéniai uniós választások eredménye egyébként személyi változásokat hoz a lubljanai parlamentben is, miután onnan két képviselőt választottak be az EP-be, így ők minden bizonnyal átülnek.
Az SDS győzelme
Amikor az első választási eredmények megjelentek a képernyőkön, az SDS ljubljanai központjában örömkiáltások és harmonikaszó hallatszott. A Szlovén Demokrata Párt négy európai parlamenti képviselői helyet szerzett, és Janez Janša azonnal legnagyobb örömét fejezte ki az újabb európai választási győzelem hallatán.
Az eredmények szerint az SDS négy, a kormányzó Szabadság Mozgalom két, az Új Szlovénia (NSi) egy, a Vesna zöld párt egy és a Szociáldemokraták (SD) is egy mandátumot szereztek. Ez az eredmény összhangban van a szélesebb európai trendekkel, ahol a jobboldali pártok erősödtek meg, különösen Franciaországban és Németországban, ugyanakkor Szlovéniának most lesz először zöld képviselője az EP-ben.
A közel 100 százalékos feldolgozottság alapján közzétett adatok szerint az eutanáziát, a gyógyíthatatlan betegek halálba segítését a szlovénok 54,86 százaléka, a kannabisz gyógyászati célú termesztését 66,64 százaléka, ugyanakkor a saját célra való felhasználását csak 51,55 százaléka, míg az elsőbbségi szavazati jog bevezetését az általános választásokon a választópolgárok 70,83 százaléka támogatta, ennek alapján a választópolgárok a politikai pártok mellett ugyanazon a listán egy jelölt nevét is bekarikázhatják, kifejezve preferenciájukat.
Mivel konzultatív népszavazásról volt szó, ez nem köti jogilag a döntési hatáskörrel bíró szerveket, de az eredmény mindenképpen befolyásolhatja az erre vonatkozó jogszabályok megalkotását a jövőben. (Forrás: MTI)
A választásokat követő sajtótájékoztatón Janša hangsúlyozta, hogy a kormánykoalíció jelentős vereséget szenvedett, és reményét fejezte ki, hogy Robert Golob tanul a francia és belga kollégák példájából, akik a választási vereség után lemondtak.
Az ellenzéki Szlovén Demokrata Párt vezetője szerint az eredmények azt mutatják, hogy a kormánykoalíció csak két mandátumot szerzett a kilencből, ami példátlan vereség a baloldal számára.
A magyar miniszterelnök közeli szövetségesének számító politikus szerint a kormánypártok a kampányban olyan témákat erőltettek, amelyek nem fontosak az állampolgárok és az EU jövője szempontjából, ezért a szavazók megleckéztették a kormánykoalíciót, amely a politikai ellenfeleinek a kiszorítására törekszik.
Janša szerint egyáltalán nem arról van szó, hogy Európa jobbra fordult, hanem inkább arról, hogy létrejött a politikai egyensúly a kontinensen.
Politikai egyensúly Szlovéniában is?
Az első kommentárok szerint Szlovénia tegnap nem fordult jobbra, miután a bal és a jobboldal szavazatszámai gyakorlatilag kiegyenlítettek. A balközép pártok ugyanannyi mandátumot szereztek, mint 2019-ben.
Bár a Szabadság Mozgalom szűken lemaradt a harmadik képviselői helyről, Robert Golob elégedett lehet.
Amióta kormánya tavaly ősszel eltörölte a kiegészítő egészségbiztosítást, azóta inog a talaj a lába alatt. Ez megmutatkozott mind a hónapok óta tartó heves médiatámadásokban, mind pedig abban, hogy a mozgalom EP-képviselői új politikai erőt próbáltak létrehozni.
Az európai választások a Szlovén Demokrata Párt számára ugyanakkor hazai pályának számítanak, amely a migránsokkal való riogatással és a hagyományos életmód védelmével kampányolt, Branko Grims új európai parlamenti képviselő például nyíltan támogatta az önjelölt falusi gárdát.
Az említett témák körüli mozgósítás, vagyis a félelemkeltés sikeres volt.
Politikai jövőkép
Janez Janša győzelmi beszédében hangsúlyozta, hogy az SDS kész visszavenni a kormányzást, ha a választási eredmények ezt lehetővé teszik. Robert Golob azonban elutasította a lemondásra történő felszólítást, és kijelentette, hogy folytatni kívánja a munkát.
A szlovén miniszterelnök egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy Janša nem fogja látni azt a filmet, hogy ő lemond.
Golob miniszterelnök, a Szabadság Mozgalom elnökeként kijelentette, hogy pártja elérte kitűzött célját azzal, hogy a vártnál jobb, vagyis mintegy 22%-os eredményt ért el.
Matjaž Han, az SD elnöke ugyanakkor elismerte a koalíció vereségét, de hangsúlyozta, hogy pártja javított a maga eredményén a parlamenti választásokhoz képest.
Jože P. Damijan, a ljubljanai közgazdasági kar professzora szerint a választási eredmények azt mutatják, hogy Szlovénia követi az európai trendeket, a jobboldal megerősödése pedig a kormány politikájával szembeni elégedetlenségnek a jele.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Marko Hočevar politológus is, aki szerint a koalíció belső konfliktusai hozzájárultak a vereséghez, és az SDS sikere nem csak a hűséges választói bázisuknak köszönhető, hanem annak is, hogy a liberális választók nem találtak olyan pártot, amely megfelelt volna az elvárásaiknak.
A szlovén politikai életben várhatóan további feszültségek és átrendeződések lesznek a következő időszakban, miközben a pártok felkészülnek a következő kihívásokra, vagyis az újabb választásokra.
- Szlovákia1 nap telt el azóta
Leváltották a szlovák parlament ellenzéki alelnökét, a Mozart golyókat viszont nem Mozart készíti
- Magyarország3 nap telt el azóta
Magyarország nem férhet hozzá a nyomtávváltó technológiához, miközben Románia stratégiai vállalatokat ad el
- Szerbia5 nap telt el azóta
Gumigyár van, ivóvíz nincs a vajdasági Nagybecskereken
- Szerbia4 nap telt el azóta
Vulin: Putyin barátsága és támogatása a szerb nép számára kiemelkedő fontosságú