Erdély
Megvan Erdélynek a maga baja
Elemzők attól tartanak, hogy a tömbmagyarságban lesz alacsony a részvétel, mivel a politikából kiábrándult székelyek legyinthetnek egyet: „Úgyis magyar lesz a polgármester, magyarok a tanácsosok, mindegy is, hogy ki!” Így veszélybe kerül az 5 százalékos küszöb átlépése az EP-választásokon. Ezért ezen az EP-választáson az erdélyi magyarság csak önmagára jelenthet veszélyt
Érdekes írás jelent meg a BALK Magazinban, amely a június 9-i európai parlamenti választásokon leadott határon túli szavazatok fontosságára világít rá. A szerző Erdélyt is említi cikkében, mint olyan Magyarország határain kívül eső régiót, ahonnan Fidesz-szavazatok is érkezhetnek. Egy botrányos, a mai napig tisztázatlan esetet is felhoz, amely megkérdőjelezheti a levélszavazás tisztaságát. Valóban van lehetőség arra – még ha a legtöbben ezt nem is tudják –, hogy az erdélyi magyarok szavazhassanak a magyarországi Európai Parlamenti jelöltekre. Az EP-választási törvények ezt lehetővé teszik. A Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek – és tegyük hozzá: az erdélyi magyarságnak – sem áll érdekében, hogy népszerűsítse: amennyiben valaki rendelkezik mind román, mind magyar állampolgársággal, az Európai Unió szabályozása szerint választhat, hogy melyik ország EP-listáira szeretne szavazni, de nem szavazhat mindkét ország listáira ugyanazon a választáson.
Minden magyar szavazatra szükség van Erdélyben!
Amennyiben a romániai magyar állampolgárok rendelkeznek magyarországi tartózkodási hellyel, és regisztráltak a választásra, akkor jogosultak szavazni. Az Európai Unió polgárai, például a romániai és szlovákiai magyarok azonban nem szavazhatnak levélben, ellentétben a szerbiai magyarokkal.
A romániai magyar politikai szervezeteknek, sem a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek, sem az Erdélyi Magyar Szövetségnek, sem a Magyar Polgári Erőnek nem érdeke, hogy a romániai magyarok magyarországi pártokat támogassanak az EP-választásokon.
Noha nem sikerült megegyezni a közös helyhatósági listák indításában, tömbmagyar településeken akár három magyar polgármesterjelölt és három lista között lehet választani, az EP-jelöltek tekintetében teljes a konszenzus. Mindhárom politikai alakulat az RMDSZ listáját támogatja, amelynek első két helyén Winkler Gyula és Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke áll.
A demográfiai mutatók azt jelzik, hogy a Románia lakosságának 6,5 százalékát kitevő erdélyi magyar közösség csak akkor lesz eredményes az EP-választásokon, ha a magyarok nagy számban mennek el szavazni és a magyar részvétel nem marad el a románok részvételi arányától.
Ennek érdekében jött létre a választási összefogás a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyar Polgári Erő, illetve az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetség között is. A két zsebpárt, vagyis törpepárt, a Magyar Polgári Erő és az Erdélyi Magyar Szövetség nem volt hajlandó leülni egymással tárgyalni.
Abban viszont, hogy egy listát kell támogatni, mindenki egyetért:
– A magyar ügyet csak a magyar emberek tudják képviselni. Az MPE ezt felmérte, hogy hiába indulunk külön, akkor megvan arra az esély, hogy senki se jusson be, és mi ezt nem tartjuk jónak
– fogalmazott Kulcsár Terza József, az MPE elnöke.
– Teljes mértékben egyetértettünk az RMDSZ-szel abban, hogy „helyi szinten verseny, országosan egység” jelző alatt kössünk megállapodást
– jelentette ki az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke, Zakariás Zoltán.
A korábban az együttműködéstől elzárkózó, mert a kudarctól tartó nagyobbik érdekvédelmi szervezet elnöke, Kelemen Hunor is bizakodóan nyilatkozott a hárompárti együttműködésről:
– Az olyan ügyekben, amikor az egész közösség érintett, és ilyen a parlamenti és az európai parlamenti választás is, az együttműködés a fontos, míg az önkormányzati választásokon a verseny szinte mindenhol elképzelhető és akár még mozgósító ereje is lehet.
Lezáratlan ügy
A BALK Magazinban Tómó Margaréta által megemlített levélszavazatok elégetése a mai napig az X-akták közé sorolható. Egyesek azt állítják, hogy érvényes szavazatokat, mások hogy eleve érvénytelen szavazólapokat gyújtottak fel, és dobtak a szemétbe.
Hogy ki vagy kik, azt a román rendőrségnek sem sikerült kiderítenie. Hamar lezárták az ügyet. Az azonban kevésbé valószínű, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek köze lett volna a botrányhoz, lévén hogy sem a szavazólapok kiosztásával, sem azok összegyűjtésével nem foglalkozott az RMDSZ.
A szavazólapok kézbesítésével a Román Postát bízták meg. A szavazatokat főként az egyházak gyűjtötték be a romániai magyar állampolgároktól, és ők juttatták el az ország területén működő három magyar konzulátusra.
Semmi sem biztos
Romániában összekapcsolták az EP-választásokat a helyhatósági választásokkal. A kampány szinte kizárólag az utóbbiról szól. Kiélezett a kampány, így előreláthatóan magas lesz a részvételi arány, ami nem kedvez a magyar jelölteknek.
Kapcsolódó cikk
Jól bevált módszer, megint VMSZ-közeli aktivisták hordják a levélszavazatokat Vajdaságban
Elemzők attól tartanak, hogy a tömbmagyarságban lesz alacsony a részvétel, mivel a politikából kiábrándult székelyek legyinthetnek egyet: „Úgyis magyar lesz a polgármester, magyarok a tanácsosok, mindegy is, hogy ki!” Így veszélybe kerül az 5 százalékos küszöb átlépése az EP-választásokon.
Ráadásul a külföldi szavazatok miatt még nehezebb lesz elérni az 5 százalékot. A román pártok ugyanis, és elsősorban a szuveranista, szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség keményen kampányolnak, hogy az Európai Unió országaiban élő mintegy öt millió román szavazzon a romániai listákra.
Ezen az EP-választáson az erdélyi magyarság csak önmagára jelenthet veszélyt.
Erdély
EGY HARGITÁVAL KEVESEBB: Drámai az erdélyi magyarság számának csökkenése
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) Országos Elnöksége a romániai népszámlálás előzetes eredményeinek ismeretében megállapította, hogy drámai méretű az erdélyi magyarság lélekszámvesztése. Az EMSZ vezetése a fogyás mértékét igen erős szavakkal igyekezett érzékeltetni, szerintük ugyanis a számok jól mutatják “a magyarság ellen békeidőben folytatott csendes genocídium eredményességét”.
Már csak egymillió erdélyi magyar
Az EMSZ közleménye arra emlékeztet, hogy a legutóbbi, 2011-es cenzushoz képest a Romániában élő magyarság száma 225 ezer fővel, alig egymilliónyira csökkent. Ez azt jelenti, hogy egy évtized alatt az erdélyi magyar nemzetrész elvesztette lélekszámának egyötödét.
– Hogy jobban érzékeltessük a helyzet súlyosságát, a népességfogyás közel annyi, mintha a legnagyobb magyar lakosságszámmal rendelkező Hargita megye teljes magyar lakossága eltűnt volna
Kapcsolódó cikk
– olvasható a közleményben, amelyet az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt összeolvadásából létrejött EMSZ országos elnöksége írt alá.
Aláhúzták, hogy a fogyás mértéke és aránya az elmúlt három évtizedben folyamatosan gyorsult, összességében pedig a rendszerváltás utáni első, 1992-es népszámláláshoz viszonyítva több mint 620 ezerrel csökkent a romániai magyarság lélekszáma.
– Ez azt jelenti, hogy három évtized alatt elvesztettük közösségünk közel 40 százalékát, és ezzel az erdélyi és partiumi magyarság száma az 1850-es évek szintjére esett vissza
– közölte az EMSZ, amely arra figyelmeztet, hogy amennyiben nem változik semmi, az egykor államalkotó erdélyi magyarság még ebben a században több mint egy évezredes történelme végére érhet.
Drámai népességvesztés
Az EMSZ országos elnöksége úgy véli, hogy ebben a súlyos helyzetben a közösséggel szemben elkövetett bűn minden olyan magyarázkodás, amely kisebbíti a bajt, vagy részsikerként próbálja tálalni az eredményt.
– Ha ezen a negatív trenden nem sikerül változtatni, a század végére az erdélyi magyar nemzetrész szinte teljesen eljelentéktelenedik, és a fél évszázaddal ezelőtt még erős és életképes, mára szinte teljesen elenyészett erdélyi szászok vagy zsidók sorsára jut
– szögezte le az EMSZ, amely szerint egyenesen ki kell mondani, hogy maga az a tény, miszerint a három évtized alatt több mint hatszázezer fővel zsugorodott romániai magyarság 2022-ben még egymillió főt számlált, ám ez nem eredmény, nem siker, nem ok az örömre, hanem “súlyos és riasztó népesedési katasztrófa”.
– Nem létezhet olyan politikai haszon és pártérdek, amely miatt a népszámlálási eredményt akár csak részsikerként is lehetne közölni, ezért arra szólítunk valamennyi magyar politikai szereplőt, hogy a saját kommunikációs szempontjaikat legalább ebben a kérdésben szorítsák a közösségi érdek mögé
– olvasható a közleményben, amely szerint szembe kell nézni azzal, hogy “az elmúlt három évtized viszonylagos szabadsága és jóléte több szempontból is többet rombolt a romániai magyar közösségen, mint a megelőző hetven év nagyromán és nacionálkommunista totalitárius rendszerei együtt”.
Az EMSZ szerint a drámai népességvesztésnek nem csupán a magyarságnak az országos átlaghoz képest rossz gazdasági helyzete vagy alulképzettsége az oka, hanem legalább annyira közrejátszik az az általános értékválság is, amely abból a hibás politikai gyakorlatból származik, amely valamennyi – a közösségi identitásmegőrzés szempontjából maghatározó – helyi és országos ügyet a bukaresti parlamenti választási eredményességnek és a folyamatos kampánykommunikáció szempontjainak rendeli alá.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból