Bosznia
Magyar, horvát és szerbiai támogatás a boszniai Szerb Köztársaság elnökének
A bosznia-hercegovinai bíróság közölte, hogy még nem döntöttek a Milorad Dodik elleni vádemelés elfogadásáról vagy elutasításáról, miután ennek a törvényi határideje a vádirat kézhezvételétől számított tizenöt nap. A megvádolt boszniai szerb vezető a vádemelés másnapján közölte, hogy eleget tesz bármilyen idézésnek, merthogy szerinte a bíróság jobban érti a dolgokat, mint az ügyészség, amely kényszer alatt cselekszik. Dodik úgy fogalmazott, hogy az ellene megfogalmazott vádiratot napokig írták Michael J. Murphy amerikai nagykövet közreműködésével.
Christian Schmidt menti az alfelét?
A belgrádi kormányközeli Politika című napilap úgy fogalmaz, hogy a bosznia-hercegovinai ügyészség azt követően emelt vádat Milorad Dodik ellen, hogy egy hónappal korábban Christian Schmidt, a nemzetközi közösség főképviselője módosította Bosznia-Hercegovina büntető törvénykönyvét.
A lap által meg nem nevezett elemzők emlékeztetnek arra, hogy a válság az állami vagyon megosztása körüli nézeteltérések miatt alakult ki, tétként pedig azt hozták fel, hogy “vajon sikerül-e “a boszniai Szerb Köztársaságnak delegitimálnia a német diplomatát, és egy újabb lépést tennie a protekcionizmustól való megszabadulás felé”?
Zoran Milanović horvát államfő úgy látja, hogy egy nyugalmazott német politikus (Christian Schmidt), aki teljesen irreleváns nyomot hagyott maga után, és akit Bosznia-Hercegovinában valakik gyarmati adminisztrátornak neveztek ki, úgy változtatja a törvényeket, ahogy a kedve tartja.
A horvát elnök azt kifogásolta, hogy Christian Schmidt korábban nem módosította a választási törvényt annak megakadályozása érdekében, hogy ne a bosnyákok válasszák meg az államelnökség horvát tagját, viszont egy hónappal ezelőtt olyan változtatásokat eszközölt – “csakhogy mentse az alfelét és a reputációját” – amelyek által Dodik ma már felelősségre vonható.
Milanović szerint Bosznia-Hercegovina egy ügyetlenül és rosszul vezetett kolónia, amely felett egy maroknyi harmadrendű politikus éli ki magát.
A horvát államfő viszonylag jó kapcsolatokat ápol Dodikkal, és ennek szellemével a boszniai szerb elnök még aznap telefonon értesítette a vádemelésről.
Milanović szerint ez teljesen rendben van, elvégre a szerbek és a horvátok évszázadok óta szomszédok és azok is maradnak.
Szijjártó és Dačić
A Dodik elleni vádemeléssel kapcsolatban a belgrádi Politika idézi Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminisztert is, aki Facebook-profilján keresztül reagált a Dodik elleni vádemelésre “globális viszonylatokba” helyezve azt.
Szijjártó szerint világszerte hajtóvadászat zajlik a nemzetközi liberális mainstreammel felvállaltan szembehelyezkedő, a nemzeti érdekeket bátran képviselő politikusokkal szemben.
A külgazdasági és külügyminiszter ezek közé sorolta Milorad Dodik boszniai szerb elnököt is, aki egy korábbi külügyminiszteri megjegyzése szerint “nem a lottón nyerte a megbízatását”. Szijjártó ezúttal is a “szerb közösség demokratikusan megválasztott vezetőjének” nevezte Dodikot.
A magyar főkülügyér szerint a nemzetközi liberális mainstream semmilyen durva beavatkozástól, rendőrségi, bírósági eszközök bevetésétől sem riad vissza, ha veszélyben érzi a hatalmát, mert “félnek a népakarattól, mint a tűztől”.
A szerb külügyminiszter viszonylag röviden reagált a Dodik elleni vádemelésre.
Ivica Dačić annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a boszniai Szerb Köztársaság megvédi a daytoni megállapodás által őt megillető felhatalmazásokat, és ezen semmilyen vádemelés nem változtat.
Dačić úgy fogalmazott, hogy a Milorad Dodik elnök által irányított Boszniai Szerb Köztársaság vezetése teljes mértékben élvezi Szerbia és a szerb nép egészének a támogatását.
És hol van Vučić?
Ez azonban nem ennyire egyértelmű, Aleksandar Vučić szerb elnök egyelőre ugyanis nincs a Dodikot támogatók első vonalában, amint azt a szerbiai ellenzéki sajtó észrevételezi.
Az N1 televíziónak/hírportálnak nyilatkozó egyik politikai elemző szerint Vučić ugyan elvileg támogatja Dodikot és a boszniai Szerb Köztársaságot (RS) a saját szavazóinak megőrzése érdekében, de a gyakorlatban nem pozícionálja magát sem Dodik, sem az RS barátjaként.
Dragomir Anđelković szerint Vučić folyamatos kommunikációt folytat a boszniai főképviselővel, és annak ellenére támogatja Christian Schmidtet, hogy nincs megfelelő legitimitása.
Ez nem teljesen igaz, mert a szerb elnök ugyan kifogásolta, hogy Szerbiát nem vonták be a Schmidt kinevezésével kapcsolatos folyamatba, másrészt viszont Dodikkal ellentétben ő szóba áll a boszniai főmegbízottal, akit többször is fogadott már Belgrádban.
Közben szájkaratera került sor a boszniai szerb elnök lánya, Gorica Dodik és a szerb elnököt támogató egyik szerbiai megmondóember, Nebojša Krstić között, aki az X-platformon azt írta, hogy Dodiknak oroszbarát szervilizmusával sikerült megkérdőjeleznie a boszniai Szerb Köztársaság létét, és egyúttal malomkővé vált az USA-val való kapcsolatok javításáért küzdő Szerbia nyakán.
Krstić szerint Dodik tehát valójában egy orosz projekt, amely megakadályozza, hogy Szerbia megerősítse és megvédje érdekeit.
Gorica Dodik válaszában arra utalt, hogy Krstić nem irkálna ilyesmiket, ha nem kellene megdolgoznia a napidíjáért, pedig éppen az ilyenek jelentik a legnagyobb terhet Szerbia és minden szerb számára, amiből Krstić azt a következtetést vonta le, hogy Dodik lánya Vučić zsoldosának nevezte őt.
Gorica Dodik bizonyára nem sokat tévedett, a történet további fejleményeivel nem foglalkoznánk, azt viszont megjegyeznénk, hogy nem ez az első eset, amikor Dodik lánya, akit nyugodtan nevezhetünk a Twitter, azaz az X-platform amazonjának, nekiment a szerb elnök egyik lelkes támogatójának, három hónappal ezelőtt a szerb elnök kedvenc újságíróját, Dragan J. Vučićevićet, az Informer főszerkesztőjét osztotta ki.
Bosznia
ABSZOLUTIZMUS: Dodik mindenütt győzni akar az októberi boszniai helyhatósági választásokon
A szerbiai abszolutizmust követné a Szerb Köztársaságban Milorad Dodik. A boszniai szerbek Miléje az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választások előtt tartott kampánynyitó nagygyűlésre a párt apraját-nagyját felvonultatta, egy ilyen tömegrendezvénnyel akarta ugyanis demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében átütő befolyással rendelkezik
Milorad Dodik Banja Lukaban, a Kastel nevű erődben nyitotta meg a Független Szociáldemokraták Szövetségének kampányát. Az október 6-i boszniai helyhatósági választásra Dodik kihirdette a nyerő taktikát, miszerint minden városban győzniük kell. A kampány hevében azonban a boszniai szerb nemzet Miléjének a naptárán kell tartania a fél szemét, mert szeptember 18-án újabb tárgyalást tartanak az ellene folyó büntetőügyben.
Dodik mindenhol győzni akar
A Milorad Dodik vezette Független Szociáldemokraták Szövetsége (Savez Nezavisnih Socijaldemokrata, SNSD) pénteken tartotta kampánynyitó rendezvényét a Banja Luka központjában lévő Kastel nevű várromban.
Az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választásra a boszniai szerb vezető a párt apraját-nagyját felvonultató tömegrendezvénnyel akarta demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében rendelkezik alapszervezetekkel.
A kampányrendezvényen Dodik abbéli reményének adott hangot, hogy a szerb entitás lakosságának többsége az SNSD jelöltjeit támogatja. Mindazonáltal kiemelte, hogy a kis győzelmek is fontosak a pártja számára. Ennek ellenére a választási győzelemhez vezető tervének sarokköve, hogy az SNSD jelöltjei győznek minden egyes városban, így lesz a kicsiből nagy diadal.
Az általa megfogalmazott elvárás, hogy a boszniai Szerb-Köztársaság területén lévő önkormányzatok 70%-ban az SNSD kerüljön többségbe a képviselő testületekben, vagyis mindenhol meglegyen a kétharmad.
Meg kell jegyezzük, hogy a korábbi évek statisztikái alapján a grandiózus elképzelés megvalósulására szerény esély mutatkozik. Elég csak arra gondolni, hogy az SNSD jelenleg is egy hatpárti koalícióban birtokolja a kormánytöbbséget a boszniai szerb nemzetgyűlésben, bár nem tudni, hogy mit tanultak az anyaországtól, ahol a Szerb Haladó Párt gyanús körülmények között döngölte földbe az ellenzéket.
A kampánycélok margóján a legfőbb boszniai szerb odaszúrt a liberális baloldali erőknek is. Dodik kijelentette, hogy a boszniai szerbség társadalma hagyományos értékeken alapszik, és az SNSD nem támogatja az úgynevezett liberális elképzeléseket. Ehhez kötődően megjegyezte, hogy „ők tudják ki az apa, és ki az anya.”
Érdemes megjegyezni, hogy a tűzijátékkal záródó rendezvényen Dodik külföldi támogatói közül a kínai kommunista párt küldöttjei vettek részt.
Lejtmenetben az ellenzék
Dodik az illiberális szlogenekre felfűzött kampánybeszédében most tartózkodott attól, hogy pellengérre állítsa a vele szembe szegülő politikai erőket. Utóbbi egyszerű magyarázta, hogy a 2022. novemberi boszniai parlamenti választás óta az RS nagyobb ellenzéki pártjai egytől egyig erős lejtmenetbe fogtak.
A Branislav Borenović vezette Demokratikus Fejlődés Platformja (Platforma Demokratskog Progresa, PDP) elvesztett több húzó nevet, köztük Jelena Trivićet, aki Dodikkal szemben indult a PDP színeiben a 2022-ben tartott elnökválasztáson.
Borenović abban reménykedhet, hogy a szebb napokat megélt liberális PDP magszavazói behúzzák az X-et Banja Lukában a párt ifjú fenegyerekére, Dršako Stanivukovićra, aki négy évvel ezelőtt is borsot tudott törni Dodik orra alá.
Stanivuković esetleges újrázása a boszniai szerbség politikai és gazdasági központjában azt jelentené, hogy a PDP Banja Lukához köthető tagjai továbbra is kitartnak, így Borenović számára esély mutatkozhat arra, hogy a 2026-os országos választásra vidéken is megerősítse a pártot.
A boszniai szerb entitás többi ellenzékbe szorult pártja azonos pályát járt be az elmúlt két évben, mint a PDP. A Dodik féle SNSD-vel évtizedeken át ökölharcot vívó Szerb Demokrata Párt (Srpska Demokratska Stranka, SDS) továbbra is a Bijeljinában lévő fellegvárára épít.
Mirko Šarović pártelnök 2022. évi lemondása után mindenki Milan Miličević újonnan kinevezett pártelnöktől várta, hogy újra lendületet ad a kilencvenes évek legerősebb boszniai szerb politikai szervezetének. A várt dinamizmus azonban elmaradt, és Miličević semmi újat nem tudott felmutatni elődjéhez képest.
A választási adok-kapok legnyitottabb küzdelmét várhatóan újfent Jelena Trivić generálja, aki a korábbi pártja színeiben induló Stanivukovićtyal szemben jelöltette magát Banja Lukában a tavalyi évben tető alá hozott, Népi Front (Narodni Front, NF) nevű pártja színeiben.
A boszniai szerbség központjának polgármesteri tisztségéért folytatott harcban Trivić a közmondásos sötét ló abban a tekintetben, hogy az ellenzéki pártok jelentős része nem állított jelöltet, így előfordulhat, hogy az SNSD és a Stanivukovićot támogató PDP ellen leadott protest szavazatok juttatják Trivićet a polgármesteri székbe.
Dodik kampányol és bíróságra megy
Bár az SNSD kampányrendezvénye ünnepi hangulatban telt, Dodiknak azonban nincs sok oka az örömre.
Az ügyvédjei a szeptember 11-re meghirdetett bírósági tárgyalást el tudták napoltatni, a bíró azonban nem igazította az új tárgyalási napot a választási naptárhoz, így egy hetet adott Dodiknak, hogy kikampányolja magát.
A tavaly Dodik ellen hivatali hatalommal visszaélés miatt indult büntetőügyben így szeptember 18-án tartanak újabb tárgyalást. Emlékezetes, hogy Dodik a szerb entitás elnökeként nem jegyezte ellen a Christian Schmidt főképviselő által egyoldalúan kihirdetett jogszabályt, amiben a boszniai alkotmánybíróság döntéseit kötelező érvényűnek minősítette attól függetlenül, hogy a boszniai szerb törvényhozás azt elfogadta-e.
A halasztási kérelemről mindössze annyi ismert, hogy Dodik valamely hivatali funkciójával kapcsolatos eseményen kell, hogy részt vegyen, ennek jellege azonban pontosabban nem ismert.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból