Horvátország
Egyre több a fenyegetés, a horvát miniszterelnöknek és az államfőnek is jut belőle
A horvát titkosszolgálat (Sigurnosno–obavještajna agencija, SOA) egyelőre nem tudja, hogy május elején ki fenyegette meg a horvát kormányt és a miniszterelnököt. A szervezet vezetője szerint az viszont megállapítható, hogy egyre több fenyegetés éri a horvát vezetőket, beleértve ebbe a miniszterelnököt és az államfőt is.
Hevesebbé vált a közbeszéd
Daniel Markić a zágrábi Nova csatorna esti híradójának beismerte: még mindig nem tudják, hogy ki fenyegette meg a miniszterelnököt és a kormány tagjait több, mint két héttel ezelőtt.
– Egyelőre dolgozunk ezen az ügyön, vagyis ezeken az ügyeken. Mostanában enyhén megnőtt a fenyegetések száma, ez ciklusosan megy végbe
– mondta a Novának nyilatkozva Markić, aki megjegyezte, hogy ha történnek bizonyos események, azok provokálhatják az “instabil személyeket”, hogy ők is bekapcsolódjanak.
A SOA igazgatója az esettel, illetve az esetekkel kapcsolatban részleteket nem árult el, csak annyit mondott, hogy a titkos szolgálat is, és a rendőrség is aktívan dolgozik az ügyeken.
Elmondása szerint a helyzetről megbeszélést folytattak az ország vezető embereivel, ugyanakkor nem kommentálta sem a miniszterelnöki, sem az államfői észrevételeket, mert úgy vélte, hogy mindkét vezető rendelkezhet saját véleménnyel a SOA elemzéseitől függetlenül.
A horvát kormány ellen három évvel ezelőtt már kíséreltek meg támadást, aminek következtében egy posztoló rendőr súlyos sebesülést szenvedett, a merénylő pedig öngyilkos lett.
Az államfőt is fenyegetik
Az igazgató hozzátette, hogy a miniszterelnök mellet Zoran Milanović köztársasági elnök is kapott fenyegetéseket, nemcsak most, hanem korábbi miniszterelnökösködése idején is.
A SOA vezetője felhívta a figyelmet egy általa nyugatinak nevezett jelenség meghonosodására is.
– A politikai szóhasználat és a közbeszéd is felforrósodott Horvátországban, ezt nem mi, horvátok találtuk ki, ez, sajnos, más nyugati országokból jön
– jelentette ki Markić, aki szerint a néha talán “túl heves” politikai diskurzus “reagálásokat válthat ki” a társadalom egyes tagjaiban.
A horvát polgári titkosszolgálat vezetője szerint vannak olyan csoportok, amelyek bizonyos országokhoz kötődnek, és támadják a horvát intézményeket, az EU-t és a NATO-t.
Ezzel kapcsolatban Markić elmondta, hogy határozottan megszaporodott az Oroszország irányából érkező kibertámadások száma.
Horvátország
Szlovénia ellenőrzést vezet be a horvát határon a megszaporodott migránsok miatt
A szlovén 24 óra, azaz a 24ur kiszimatolta, hogy a szlovén rendőrség az ellenőrzések fokozása végett ellenőrző pontokat létesít a szlovén-horvát határon, miután idén drámaian megugrott az országba érkező illegális migránsok száma. A szlovén belügy szerint, az év elejétől augusztus végéig a rendőrség 36 137 illegális határátlépést észlelt Szlovénia és Horvátország között, szemben a tavalyi 13 601 illegális behatolással.
Szárnyas kapu á la Szlovénia
Boštjan Poklukar szlovén belügyminiszter nyilatkozatában ezt felkerekítette 40 ezerre, azt ígérve, hogy a rendőrség az operatív tervek szellemében jár el. Ennek értelmében máris fokozták a munkát a horvát határ legkritikusabb részein. Jelenleg ezek a Novo mesto és a Koperi Rendőrkapitányság azon területei, ahol az adatok és elemzések a legnagyobb terhelést mutatják.
Mint ahogy annó az osztrák sógorok sem kerítést, hanem csak “szárnyas kaput” telepítettek a határra, Poklukar szerint sincs arról szó, hogy belső ellenőrzést hoznának létre: ezek kizárólag “kompenzációs intézkedések” amelyeket “fokoznak” a horvát határ menti területeken.
– A rendőrök tevékenysége továbbra is az embercsempészek és a határokon átnyúló bűnözés felderítésére összpontosít
– mondta Poklukar, vastag ecsetvonalakkal vázolva a helyzetet. Még nem teljesen világos, hogy miért kerülnek a “szárnyas fejvadászok” a szlovén-horvát határ közelébe, ugyanis nyolc nappal ezelőtt a szlovén kormány még azt mondta, hogy nem fontolgatja a határellenőrzés bevezetését a horvát határon. Egészen pontosan ezt Marko Štucin, a szlovén külügyminisztérium államtitkára jelentette ki a ljubljanai kormány ülése után.
Úgy tűnik, időközben valami történt, mert hirtelen meggondolták magukat.
Egy szlovén rendőr figyel a horvát határ mentén lévő Rigoncéban, ahova közúton és vasúton is érkezhetnek a migránsok (Forrás: Dnevnik.si)
A horvátok nyugodtan fogadták a hírt
A szlovén és a horvát kormány úgy tetszik egyeztetett az intézkedések bevezetése előtt, mert a horvát fél nyugodtan fogadta a hírt. Davor Božinović horvát belügyminiszter például így kommentálta Szlovénia lépését:
– Az, hogy Szlovénia rendőrségi ellenőrző pontokat vezetett be a horvát határ mentén, nem a schengeni övezet megszüntetését jelenti, hanem fokozott megfigyelést az embercsempészek tevékenysége miatt.
Božinović szerint a határforgalom az ellenőrzés ellenére, továbbra is a schengeni rendszer szerint, fennakadás nélkül folytatódik.
A horvát belügyminiszter elmondta, hogy Horvátország is hasonló rendszert vezetett be a határátlépések megszüntetése után életbe léptetett kompenzációs intézkedésekkel, amelyek a forgalomban lévő járművek szúrópróbaszerű ellenőrzését jelentik.
Gordan Jandroković, a horvát parlament elnöke – aki éppen az Európai Néppárt spliti ülésén vett részt -, úgy találta, hogy ez nem a bizalmatlanság jele szlovén részről, hanem az Európát fenyegető jelenségre adott válasz.
A renitens polgárok által kizárólag Nyónyónak – Njonjo – titulált házelnök úr azt is el tetszett mondani, hogy ez az intézkedés várható volt, és csakis ideiglenes jellegű, de ugyanakkor nincs semmi gáz, mert ezzel nem állt le az emberek és áruk szabad áramlása.
Jandroković ugyanakkor azt is elárulta, hogy a horvát fél beszélni kíván szlovén kollégáival és barátaival, akikkel “nyílt párbeszédet” folytatnak.
– Nem titkolunk el semmit egymás elől, van egy közös problémánk, amit együtt kell megoldanunk. Horvátországban több mint 6000 rendőr van a határokon, meglátjuk, szükség van-e a határellenőrzés fokozására
– jelentette ki Nyónyó, akinek van becsületes neve is, de azt már föntebb említettük.
Rendkívüli körülmények, drasztikus megoldások
A horvát házelnök arról beszélt, hogy ezek rendkívüli körülmények, ezért úgy gondolta, hogy a mostani intézkedések ideiglenesek, és addig tartanak, amíg nem állítják meg ezt a megnövekedett migrációs hullámot.
Jandroković hozzátette, hogy a közelgő európai választások mindenképpen szerepet játszhatnak az újkeletű intézkedések meghozásában, a hatóságok ugyanis egyértelműen meg akarják mutatni az állampolgároknak, hogy “szilárdan kézben tartják az irányítást”.
Nyónyó hangsúlyozta, hogy ma az illegális migráció ellenőrzése sokkal szervezettebb mint 2015-ben. Ám a migrációs nyomás ismét erősödik, amiért is Jandroković szerint nem kizárt, hogy amennyiben ez szintet lép, “drasztikus megoldásokat” kell foganatosítani.
– Európának meg kell védenie magát, biztosítani a túlélését, meg kell védenie az értékeit. Az ideérkező embereket szocializálni kell. El kell fogadniuk az európai értékeket, nem változtathatják meg Európát ezek lerombolásával. A bevándorlókat be kell fogadni, de ennek a mikéntjére nincs gyors és egyértelmű válasz.
Ehhez mi csak annyit tennénk hozzá, hogy: No, ugye!
-
Koszovó5 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Montenegró7 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
Szerbia4 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
Koszovó3 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is