Bosznia
Fegyverrel küzdene a hazáért a bosnyák főmufti, az USA megintette és megvédte

Husein Kavazović bosnyák főmufti (reis-ul-ulema) március 5-én az Igman Televízió vendégeként körülbelül azt mondta, hogy Bosznia- Hercegovinának meg kell védenie magát az állami intézmények keretében, de ha ez nem megy, akkor készen kell állni akár a fegyveres harcra is. Milorad Dodik kapva az alkalmon a Twitteren azt írta, hogy a főmuftinak vallási vezetőként „a békét és a toleranciát” kellene hirdetnie. Az amerikai nagykövetség ehhez helyeselt, miközben megintette, de egyúttal meg is védte a főmuftit, ami viszont nem nyerte el Dodik tetszését. A helyzet átlátása érdekében ezt részletesebben is kifejtjük.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Főmufti a televízióban
Az egész azzal kezdődött, hogy Husein Kavazović megjelent egy helyi televízióban, amelynek székhelye a Szarajevó melletti Pazarićban található.
A főmufti az MTV Igman vendégeként úgy fogalmazott, hogy Bosznia- Hercegovinát meg kell védeni az állami intézmények keretében, és nem szabad hagyni, hogy ezeket az intézményeket tönkretegyék és meggyengítsék. Itt is megfigyelhető a „bujtatott alany”, de ennél nem ragadunk le!
– Meg kell mutatnunk, hogy készek vagyunk minden módon megvédeni Bosznia- Hercegovina állam intézményeit, ám amikor azok elesnek, mint 1992-ben történt, készen kell állnunk arra, hogy fegyverrel védjük meg ezt az országot. Afelől senkinek ne legyen kétsége, hogy ezt meg kell tennünk. Meg kell tennünk
Kapcsolódó cikk
Határmódosítás és területcsere Szerbia és Bosznia- Hercegovina között a béke jegyében
– mondta a főmufti, és ez annak ellenlére is félelmetesen hangzik, hogy Kavazović ezt közvetően megjegyezte, hogy „most béke van, most az intézmények vannak lépésen, és hagyjuk, hogy tegyék a dolgukat”.
A boszniai szerbek két vezető politikusa, Milorad Dodik és Željka Cvijanović, azonnal megragadta az alkalmat annak bizonyítására, hogy „lám, lám, milyenek a bosnyákok”. A két szerb vezető nyilván nem hallotta, vagy nem akarta meghallani a kijelentés második felét.
– Husein Kavazović sikeresen váltja a megbukott Bakir Izetbegovićot, aki csőre volt töltve minden minden politikai probléma esetében. A probléma az, hogy Kavazović egy vallási közösség élén áll, amelynek a békét és a toleranciát kellene előmozdítania
– írta a Twitteren a boszniai szerbek Miléje, aki még hozzátette, hogy 30 évvel ezelőtt a fent említett Bakir Izetbegović apja, az „államalapító” Alija Izetbegović, „feláldozta a békét” Bosznia- Hercegovináért”, és most, három évtizeddel később, a főmufti ugyanezt a forgatókönyvet veszi elő.
– Azt üzenném a bosznia-hercegovinai iszlám közösség főmuftijának (reis-ul-ulema), hogy tűnjön el a politikai játszótérről (udvarból), valamint hogy szeretettel, toleranciával és kedves szavakkal fegyverezze fel magát
– írta a boszniai szerb nacionalizmus tüzének élesztgetője a bosnyák nacionalizmust szító vallási vezetőnek, aki általában, a választások környékén pedig végképp Bakir Izetbegović támogatója a muszlim közösségen belül.
Željka Cvijanović, a bosznia-hercegovinai elnökség szerb tagja ez esettel kapcsolatban valami olyat mondott, hogy már mindenki kígyót-békát kiabálna rájuk, ha egy másik vallási közösség vezetője nyilatkozta volna el így magát.
Miután Cvijanović Dodik árnyéka, vagyis a boszniai szerb Mile dalárdájának a tagja, rá több szót nem érdemes vesztegeti, azt azonban még érdemes megjegyezni, hogy Porfirije szerb pátriárka gyakran fordul meg a boszniai szerb területeken, hogy élesztgesse a nemzettudatot és az összetartozás érzését.
A boszniai béke fő patrónusai

Amerikai reagálás a főmufti kijelentésére (Forrás: szarajevói amerikai ngykövetség)
Az amerikaiak a történtek láttán úgy érezték, hogy nekik is meg kell szólalniuk, mert ők a boszniai béke megalapozói és védelmezői, és végsősoron – amire ma már nem annyira büszkék – az boszniai Szerb Köztársaság megteremtői.
Az amerikai nagykövetség közölte, hogy „az Egyesült Államok eddig is elítélte, és továbbra is elítéli az ilyen szavakat – mármint a fegyverek emlegetését – függetlenül attól, hogy azok politikai, vagy vallási vezetőktől származnak-e”.
– Különösen kiábrándító, amikor egy vallási vezető erőszakot említ, vagy azzal fenyeget Bosznia- Hercegovina problémáinak megoldása gyanánt
– olvasható a szarajevói amerikai nagykövetség honlapján, ahol helyeseltek Dodik megjegyzésével kapcsolatban, miszerint „békére és toleranciára” lenne szükség Bosznia- Hercegovinában.
Csakhogy!
Csakhogy ezzel ki is merült a boszniai főmufti megrovása, akinek az álláspontját az amerikai nagykövetségen nagyon jól ismerhetik.

A nagykövet és a főmufti (Twitter: szarajevói amerikai nagykövetség)
Michael Murphy amerikai nagykövet az inkriminált kijelentés előtt három nappal kereste fel Husein Kavazović főmuftit, és megtiszteltetésnek tartotta, hogy párbeszédet folytathatott vele arról, hogy az Egyesült Államok miként támogathatja a megbékélést, a jogállamiságot és a kulcsfontosságú bosznia-hercegovinai reformokat.
Az amerikai nagykövetség a honlapján azt is megjegyezte, hogy a fentebb kifejtett álláspont nem csak a vallási vezetőkre vonatkozik, hanem a bosznia-hercegovinai politikusokra, nem utolsósorban pedig a boszniai Szerb Köztársaság elnökére, Milorad Dodikra is.
A főmufti kijelentését elemezve az amerikai nagykövetség megállapította, hogy Husein Kavazovićnak igaza van, amikor azt állítja, hogy folyamatos kísérletek történnek Bosznia- Hercegovina intézményeinek aláásására.
– Ezek a támadások belülről olyan politikai vezetőktől származnak, mint például Milorad Dodik, aki gyakran szóval és tettel támadja az államot, gyakran magát Bosznia- Hercegovinát kérdőjelezve meg
– állapítja meg az amerikai közlemény, amely Dodiknak különösen azt a legutóbbi kijelentését kifogásolta, miszerint Bosznia- Hercegovina nem más, mint egy „muszlim hazugság”, ami miatt nem is csoda, hogy az ország lakosságának egy részében felmerül, hogy eljönnek az idők, amikor meg kell védeni a hazát tőle.
– Nem tudjuk, hogy a főmufti erre gondolt-e, de ha igen, akkor igaza volt
– állapította meg az amerikai nagykövetség, amely szerint a bosznia-hercegovinai politikai diskurzus során elhangzó kijelentések és reakciók mélyen romboló hatással vannak az országra és a társadalmi szerkezetére nézve.
Ezzel akár egyet is lehetne érteni, ugyanakkor a boszniai szerbek Miléje más véleményen van, két nótázgatás között ugyanis előkapta a Twittert, és kiosztotta az amerikai nagykövetet.
Dodik szerint Michael Murphy túllépte az „udvarias diplomáciai magatartás minden határát”, és világosan igyekszik mindenki számára egyértelművé tenni, hogy kinek az oldalán áll.
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke szerint az amerikai nagykövet mindent megtett annak érdekében, hogy megmutassa: a muszlimok és a muszlim érdekek szurkolója és zsoldosa Bosznia- Hercegovinában.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Magyarország6 nap telt el azóta
Új kormány: Đuro Macut a miniszterelnök, a VMSZ is támogatja
- Szerbia7 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban
- B A Balkanac4 nap telt el azóta
A jövő gyorsabban itt lesz (mint gondolnánk)