Szerbia
A szerb rendőrség felügyelt, de nem akadályozott meg egy neonáci demonstrációt

A CNN-közeli belgrádi N1 Televízió beszámolói szerint a szerbiai rendőrség felügyelt, de nem akadályozott meg egy kisebb neonáci megemlékezést Belgrádban. A Zentropa Srbija (Зентропа Србија) csoport Milan Nedić egykori nácibarát szerb hadügyminiszter, majd miniszterelnök 1946. február 4-én bekövetkezett haláláról emlékezett meg. Hivatalos adatok szerint Nedić kiugrott annak a belgrádi kórháznak/börtönnek az ablakán, ahol fogva tartották, egyes feltételezések szerint ebben „segítséget is kapott”. A szerb neonácik most halálának a helyszínén gyűltek össze.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Neonáci daloktól volt hangos Belgrád központja
A „Zentropa Srbija” neonáci csoport mintegy 50 tagja demonstrált szombaton (február 4-én) Belgrád központjában, hogy megemlékezzen Milan Nedićnek, a második világháborús szerb „nemzeti megmentési kormány” elnökének a haláláról.

Neonáci daloktól volt hangos Belgrád központja (Forrás: RFE)
A neonáci csoport tagjai az egykori Népvédelmi Osztály (Odeljenje za zaštitu naroda, OZNA), vagyis a kommunista titkosszolgálat épülete előtt gyülekeztek, amelynek ablakából 1946. február elején, a tárgyalás előestéjén kiugrott/kiesett a szerb Quisling-kormány vezetője, aki a náci Németország oldalán részt vett a holokausztban, és két szerbiai gyűjtőtáborban zsidókat és cigányokat végeztetett ki.
Belgrád volt az egyik első város a megszállt Európában, amelyet annak idején „judenfrei”-nek nyilvánítottak.
A szombat esti neonáci tüntetés résztvevői transzparenseket bontottak Nedić dicséretére, és neki szentelt dalokat énekeltek, majd fáklyákat gyújtottak.
A szerbiai rendőrség nem tiltotta be és nem akadályozta meg a megemlékezés megtartását, hanem erőteljes jelenlétével „biztosította a megemlékezést”, mivel jónéhány antifasiszta aktivista is megjelent a helyszínen, ahol megjelentek a „Nem fojtogatjuk Belgrádot” (Ne davimo Beograd) nevű politikai szervezet képviselői is.
Az antifasiszta felvonulók azt kiáltozták, hogy „nem adják a fasisztáknak Szerbiát”, transzparenseiken pedig egy másik világháborús szlogennel tudatták, hogy „halál a fasizmusra, szabadságot a népnek”.
Rendőrök biztosították a neonáci megemlékezést
A szerbiai hatóságok nem tiltották be a neonáci Zentropa Srbija által szervezett megemlékezést, amelynek tagjai így „jogszerűen demonstrálhattak”.
A rendőrség kordont húzott az előbb említett két csoport közé, és megakadályozta, hogy tettlegességre kerüljön sor, így egymás verbális gyalázásán kívül komolyabb incidens nem törént a mintegy 50-60 perces „megemlékezés” során.
– Annak lehetünk a szemtanúi, hogy a rendőrség egy fasiszta demonstrációt védelmez, mert mi másnak lehet nevezni egy kollaboráns megünneplését, aki nyíltan támogatta a fasizmust, képviselte a náci ideológiát és részt vett annak népszerűsítésében

Sofija Todorovic elítélte a belgrádi neonáci megemlékezést (Forrás: N1 Televízió, screenshot)
– jelentette ki Sofija Todorović az „Ifjúsági kezdeményezések az emberi jogokért” (Inicijative mladih za ljudska prava) nevet viselő civilszervezet vezetője.
Todorović úgy fogalmazott, hogy a fasizmus népszerűsítését tiltó törvény Szerbiában gyakorlatilag hatályon kívül van, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a hatóságok annak ellenére nem tiltották be a szóban megemlékezést, hogy a civilszervezetek ezt kérték.
– A rendőrség ma este azért volt itt, hogy azokat védelmezze, akik támogatják a fasizmust, és a kollaboráns Milan Nedićet ünneplik. Ismét oda jutottunk, hogy üres szócséplés az, amit az ország vezetői az antifasizmussal kapcsolatban mondanak, és semmiféle értékük nincs
– tette hozzá az N1 Televíziónak nyilatkozva Todorović az Ifjúsági kezdeményezések az emberi jogokért nevű csoport képviseletében.
Nem először tartottak neonáci megmozdulást
Szerbiában nem ez az első eset, hogy a neonáci csoportok hallattak magukról.
Az utolsó hasonló megmozdulás 2021-ben Újvidéken rendezték, ahol a „Tradicionalisták” (Tradicionalisti) szélsőjobboldali szervezet tagjainak és támogatói a város központjában gyertyát gyújtottak és dalokat énekeltek Milan Nedić, valamint a második világháborús kollaboráns félkatonai (Zbor) vezető, Dimitrije Ljotić emlékére.

Régi nácikra emlékeznek a neonácik. Balról Milan Nedić, jobbról pedig az, akinek nem mondanánk ki a nevét (Forrás: screenshot)
Belgrádban legutóbb 2018-ban mozgolódtak a neonáci csoportok, akkor a Nedićet ünneplő szélsőjobboldaliak náci és fasiszta szimbólumokat használtak egy szintén február 4-i tüntetésen. Emiatt a belgrádi ügyészség több résztvevő ellen büntető- és szabálysértési eljárást indított.
A mostani megmozdulást a Zentropa Srbija szervezte, amely egy nemzetközi neonáci hálózat tagja.
A család kérte a rehabilitálását
A belgrádi fellebbviteli bíróság 2019-ben megerősítette a belgrádi legfelsőbb bíróság döntését, amely egy évvel korábban elutasította a Milan Nedić rehabilitációjára irányuló kérelmet.
A volt nácibarát vezető leszármazottai 2015-ben azért kezdeményezték a szerb „nemzeti megmentési kormány” elnökének rehabilitálását, mert véleményük szerint Szebiában eddig rosszul interpretálták Nedić „történelmi szerepét”, ő ugyanis a szerbek megmentésére törekedett, ám végül a kommunista rezsim áldozata lett.
A család szerint a szerb Quisling-kormány vezetőjének nem volt befolyása arra, ami a szerbiai gyűjtőtáborokban történik, nem adott parancsot a kommunisták elleni támadásokra, és kényszerből, nem pedig ideológiai megfontolásból működött együtt a náci Németországgal.

A neonácik bizonyára örülnének, ha több utca is viselni Nedić tábornok nevét (Forrás: N1, screenshot)
A világhálóra felkerült fényképek szerint a közép-szerbiai Aranđelovacban utcát is neveztek el róla, amire 2017-ben derült fény.
Az utca állítólag nem sokkal a 2000-es szerbiai fordulat után vette fel Nedić tábornok nevét, amikor az országot a Demokrata Párt irányította.
Akkortájt ez még a szerbiai történészeket is meglepte, de ők azzal magyarázták az elnevezést, hogy a volt Jugoszlávia felbomlásával az értékrend és a történelemfelfogás is megbomlott, és az etnikai kritériumok az etikai szempontok fölé kerültek.
Ez a megállapítás – a jelek szerint – ma is megállja a helyét.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot