Szlovénia
MŰSZAKI AKADÁLYTALANSÁG: Szlovénia az év végéig lebontja a kerítést a Horvátországgal közös határon
Az új szlovén kormány a migráció terén is felszámolja az előző kabinet “vívmányait”. A szlovén belügyminisztérium csütörtökön a STA állami hírügynökség által azt közölte, hogy az új kormány prioritásai közé tartozik az ideiglenes műszaki akadály eltávolítása a Horvátországgal közös határáról. A kerítés lebontását az év végéig tervezik, a hónap végéig pedig elkészítik a szükséges operatív tervet.
Civilek a pályán
Szlovénia 2015-ben, rögtön a migránsválság kitörését követően, 176 kilométer hosszú pengés drótkerítést épített a Horvátországgal közös, mintegy 670 kilométeres határán. Ezt később fokozatosan panelkerítésre cserélték, és a hosszát is megnövelték.
Jelenleg 135 kilométer pengés drótkerítés és 60 kilométer panelkerítés húzódik a közös határszakaszon. Ennek lebontását tervezi az új szlovén kormány.
Kapcsolódó cikkek
Tatjana Bobnar, a Robert Golob miniszterelnök vezette balközép kormány belügyminisztere, nemrég a szlovén parlamentben azt mondta: a műszaki akadályokat kamerákkal váltják fel, és ezentúl drónokkal felügyelik a területet.
Bobnar úgy fogalmazott, hogy a migrációs problémák megoldására be akarja vonni a civil szférát és a helyi közösségeket.
A kerítés eltávolításához közbeszerzési pályázatot kell kiírni, és ki kell választani a kivitelezőt. Tekintettel arra, hogy az eljárások még előkészítés alatt állnak, a szlovén belügyminisztérium egyelőre nem tudott részletesebb tájékoztatást adni.
Növekedett a migránsok száma
Szlovéniában az év első öt hónapjában 4333 határsértőt tartóztattak fel a hatóságok, 75 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában, és nőtt a nemzetközi védelemért folyamodók száma is.
Az ottani a belügyminisztérium közlése szerint a legtöbb migráns Afganisztánból érkezett.
A rendőrség közleménye szerint a legnagyobb nyomás továbbra is a délnyugat-szlovéniai, azaz a koperi rendőrkapitányság ellenőrzése alá eső területre nehezedik, de jelentős migrációs mozgást regisztráltak a horvát határhoz közeli Novo Mestóban is.
A Bosznia- Hercegovinán és Horvátországon keresztül érkező migránsok jelentős része Olaszországba szeretne eljutni, és ezért választják közülük sokan a koperi útvonalat.
A bevándorlók főként Szerbián és Montenegrón keresztül érkeznek Boszniába, onnan Horvátországba, majd Szlovéniába folytatják útjukat, ahonnan Nyugat- Európába szeretnének eljutni.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Szerbia3 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország4 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását
- Szlovákia6 nap telt el azóta
Tátrai tigrisből beteg macska: gazdasági önsorsrontás szlovák módra