MAGYAR MINTA: Mondják meg a választók, hogy ki legyen Vučić közös „állampolgári kihívója” az áprilisi választásokon
Szerbiában honlap indult annak a személynek a megtalálására, aki Aleksandar Vučić „állampolgári kihívója” lehet az áprilisi elnökválasztásokon. A honlap szerkesztői a két évvel ezelőtt magyar példára hivatkoznak, amikor a közös „ellenzéki jelöltnek” sikerült legyőznie a korábbi budapesti polgármestert, bár ez a honlapon nem teljesen így interpretálódik. A szerb portál készítőit tehát a magyar ellenzéki előválasztások buzdították arra, hogy megszervezzék saját szavazásukat.
Állampolgári kezdeményezés
A Beta szerbiai hírügynökség jelentése szerint útjára indult az a honlap, amelyen a választók szavazhatnak az általuk legjobbnak tartott személyre, aki Aleksandar Vučić kihívója lehet. A legtöbb szavazatot elnyerő személy azonban nem az ellenzék, hanem az „állampolgárok” jelöltje lehet legfeljebb, a szerbiai ellenzék ugyanis több tömörülést alkotva indul a választásokon. Az egyik ellenzéki választási szövetségről itt írtunk.
A honlap készítői a magyar tapasztalatokra hivatkozva megállapították, hogy két évvel ezelőtt a magyar ellenzék „választásokat tartott a választások előtt”, amelyen az átlagemberek tömegesen szavaztak. A kezdeményezők szerint Magyarországon akkor közös ellenzéki jelöltet választottak, és így mentek ki a választásokra, amelyeket megnyertek.
Az izbori.se előválasztási oldal svéd internetes országkóddal jelenik meg, de ez ne tévesszen meg senkit, mert a „se” szócska a szerb nyelvben visszaható névmás, így a honlap domain neve önmagában felszólító jelleget ölt.
– olvasható rögtön a magyar példára történt hivatkozás alatt.
A jelöltek
A honlapon 20 „állampolgári jelölt” neve és fényképe szerepel öt sorba rendezve, és erőteljes férfi többséggel, a jelöltek között ugyanis csak három nő van: Marinika Tepić, a Szabadság és Igazság(osság) Pártjának alelnöke, Jelena Obućina, az amerikai tulajdonban lévő Newsmax Adria csatorna kimondottan ellenszenves műsorvezetője, és Vesna Rakić-Vodinelić, a belgrádi Union Egyetem jogi tanszékének professzora.
Ellenzéki körökben őt tartják Vučić legvalószínűbb kihívójának, és tőle tart leginkább a kormányzat is, az „elnöki média” már megkezdte a besározását, bár imitt-amott felmerült Boris Tadić elnök neve is, ellene szól azonban, hogy ő egyszer már veszített választásokat, igaz nem Vučić, hanem a szintén „haladó radikális”, Tomislav Nikolić ellen.
A jelöltek nevei minden belépéskor változó sorrendben jelennek meg, a honlapon viszont sem arról nincsenek információk, hogy miért éppen azok a jelöltek, akik, és arról sem, hogy ki és milyen vezérelvek alapján állította össze a listát. Arra ugyanakkor van lehetőség, hogy bárki újabb jelöltet javasoljon az oldalhoz kapcsolódó Facebook-profilon.
A szerbiai „állampolgári szavazáson” kizárólag azok vehetnek részt, akiknek van Facebook-oldaluk, mivel a honlap szerkesztői szerint a Facebook viszonylag jól kiszűri a többszörös profillal rendelkezőket. A honlap indítói a jelek szerint viszont figyelmen kívül hagyták azt az információt, hogy belső jelentések szerint az úgynevezett trollfarmok havi 140 millió amerikait értek el a Facebookon a 2020-as választások előtt.
Ennyi Szerbiait abból az okból nem lehet elérni, hogy az országnak máz 7 millió lakosa sincs.
Külföldről egyszerű&egyszeri földi halandó nem tud szavazni, ha mégis megpróbálja, akkor a következő üzenetet kapja: Није могуће гласање ван Србије, vagyis Szerbián kívülről nem lehet szavazni.
A külföldi faktor tehát csak akkor szólhat bele a szerbiai „(állam)polgári előválasztásba”, ha a Facebook megengedi – hogy a közösségi csatorna más mulasztásairól most ne is szóljunk. Azokról itt olvashat.
Szerbia
A Meta szerint a szerb elnök és a pártja internetes csalásokkal népszerűsítette magát
A Facebookot és az Instagramot birtokló Meta legfrissebb, 2022 negyedik negyedévére vonatkozó jelentésében arról számolt be, hogy Szerbiában, Bolíviában és Kubában úgynevezett „belföldi befolyási műveletekkel” foglalkozó csoportokat távolított el az említett két közösségi csatornáról, mert „koordinált, nem hiteles viselkedést” folytattak. A Meta szerint Szerbiában ezek a csoportok Aleksandar Vučić szerb elnökhöz és a Szerb Haladó Párthoz kötődtek. A csalás méretét jól jelzi, hogy az akciós során több, mint hatezer szerbiai fiókot töröltek a Facebookról és az Instagramról.
A Facebookon ferdítették a valóságot
Vagyis a Facebookon és az Instagramon! A jelentés felvezető cikkében a Meta azt írta, hogy Szerbia esetében fellépet egy „koordinált, nem hiteles viselkedést” tanúsító szerbiai hálózat ellen, amely a Szerb Haladó Párt Internetes Csoportjának munkatársaihoz, valamint köztisztviselők hadához kötődött Szerbia egész területéről.
– írta cikkében a Meta, amely negyedéves jelentésében megjegyezte, hogy 5374 Facebook-profilt, 12 Facebook-csoportot és 1060 Instagram-fiókot töröltek, miután megsértették a „koordinált nem hiteles viselkedésre” (Coordinated Inauthentic Behavior, CIB) vonatkozó szabályokat.
A jelentés szerint a hamis tevékenység Szerbiából indult ki, és főként a hazai közönséget célozta meg, de volt egy különlegessége is.
– állapította meg a Meta, amely azt is leírta, hogy miként működött Vučić elnök és a Szerb Haladó Párt népszerűsítése, és hogy erre mennyit költöttek Szerbiában.
Miként működött?
A Meta megjegyezte, hogy a tevékenység mögött álló emberek hamis Facebook-fiókokat és Instagram-profilokat használtak – amelyek közül néhányat az automatizált rendszereink észleltek és letiltottak még a vizsgálat előtt.
A profilokat azért hozták létre, hogy kezeljék a csoportokat, valamint hogy tömegesen hozzászóljanak és kedveljenek bizonyos tartalmat annak érdekében, hogy azok népszerűbbnek tűnjenek, mint amilyenek valójában voltak.
Emellett eredeti mémeket is közzétettek, amelyek a szerb ellenzéki személyiségeket kritizálták.
– jegyezte meg a Meta, amely szerint úgy tűnik, hogy Szerbiában kezdetben egy önálló webalkalmazáson keresztül koordinálták az átfogó internetes akciót és a posztolási tevékenységet, amely lehetővé tette az operátorok számára, hogy kommentáljanak és posztoljanak különböző hírportálokon, illetve hogy bejelentkezzenek közösségi médiaoldalakra.
– írta negyedéves jelentésében a Meta, amely azt is elárulta, hogy a tiltott tevékenység terén együttműködtek a „madárkás csatornával”, vagyis a Twitterrel is.
– közölte a Facebookot és az Instagramot is működtető cég, amelynek az előző vizsgálatokból szerzett tapasztalatai és további kutatásai alapján sikerült beazonosítaniuk a csoportot, és feltárni a tevékenység szélesebb körű kiterjedtségét az interneten keresztül.
A Meta ezzel kapcsolatban megállapította, hogy ez a „belföldi befolyási műveletekkel” foglalkozó csoport összefüggésbe hozható a Szerb Haladó Párt munkatársaival, illetve annak internetes csapatával, de szerbiai állami alkalmazottakhoz is kötődött, akik Szerbia különböző részein tevékenykedtek.
A számokról feljebb már szó volt, a jelentése végén a Meta azonban további adatokat közölt a törölt fiókokról, és az azokra költött összegről.
Ezekből kiderül, hogy a fent már említett 12 csoporthoz legalább 350 Facebook-profil csatlakozott – van amelyik több csoporttal is összefüggésbe hozható. Ezzel párhuzamosan az 1060 Instagram-fióknak legalább 26 ezer követője volt.
A hamis profilokról feladott Facebook- & Instagram-hirdetésekre a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot támogató csalók legalább 150 ezer dollárt, azaz mintegy 55 millió forintot költöttek, ezt dollárban vagy euróban fizették ki.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Magyarországgal is példálódzott a szerb elnök a Putyin elleni elfogatóparancs kapcsán
- Ukrajna6 nap telt el azóta
A Times egyike cikke is hozzájárulhatott, hogy Putyin ellen elfogatóparancsot adtak ki
- Koszovó5 nap telt el azóta
Aláírási impotencia, avagy két úriembernek látszó alak világraszóló sztárolása
- Szerbia7 nap telt el azóta
A belgrádi orosz nagykövetség az Európából kiutasított orosz diplomaták gyűjtőhelye