MAGYAR MINTA: Mondják meg a választók, hogy ki legyen Vučić közös „állampolgári kihívója” az áprilisi választásokon
Szerbiában honlap indult annak a személynek a megtalálására, aki Aleksandar Vučić „állampolgári kihívója” lehet az áprilisi elnökválasztásokon. A honlap szerkesztői a két évvel ezelőtt magyar példára hivatkoznak, amikor a közös „ellenzéki jelöltnek” sikerült legyőznie a korábbi budapesti polgármestert, bár ez a honlapon nem teljesen így interpretálódik. A szerb portál készítőit tehát a magyar ellenzéki előválasztások buzdították arra, hogy megszervezzék saját szavazásukat.
Állampolgári kezdeményezés
A Beta szerbiai hírügynökség jelentése szerint útjára indult az a honlap, amelyen a választók szavazhatnak az általuk legjobbnak tartott személyre, aki Aleksandar Vučić kihívója lehet. A legtöbb szavazatot elnyerő személy azonban nem az ellenzék, hanem az „állampolgárok” jelöltje lehet legfeljebb, a szerbiai ellenzék ugyanis több tömörülést alkotva indul a választásokon. Az egyik ellenzéki választási szövetségről itt írtunk.
A honlap készítői a magyar tapasztalatokra hivatkozva megállapították, hogy két évvel ezelőtt a magyar ellenzék „választásokat tartott a választások előtt”, amelyen az átlagemberek tömegesen szavaztak. A kezdeményezők szerint Magyarországon akkor közös ellenzéki jelöltet választottak, és így mentek ki a választásokra, amelyeket megnyertek.
Az izbori.se előválasztási oldal svéd internetes országkóddal jelenik meg, de ez ne tévesszen meg senkit, mert a „se” szócska a szerb nyelvben visszaható névmás, így a honlap domain neve önmagában felszólító jelleget ölt.
– A mi ellenzékünk négy (had)oszlopban sorakozott fel. Megbékéltek azzal a ténnyel, hogy 2027-ig Aleksandar Vučić legyen Szerbia elnöke, és minden figyelmüket a belgrádi választásokra fordították. Ezért nem marad más hátra, mint hogy mi, választópolgárok szervezzük meg az előválasztásokat
– olvasható rögtön a magyar példára történt hivatkozás alatt.
A jelöltek
A honlapon 20 „állampolgári jelölt” neve és fényképe szerepel öt sorba rendezve, és erőteljes férfi többséggel, a jelöltek között ugyanis csak három nő van: Marinika Tepić, a Szabadság és Igazság(osság) Pártjának alelnöke, Jelena Obućina, az amerikai tulajdonban lévő Newsmax Adria csatorna kimondottan ellenszenves műsorvezetője, és Vesna Rakić- Vodinelić, a belgrádi Union Egyetem jogi tanszékének professzora.
És van a 17 férfi, közülük csak az ismertebbeket soroljuk fel. A válogatásba bekerült Boris Tadić volt szerbiai elnök, szociáldemokrata politikus, Boško Obradović, a jobboldali Dveri elnöke, Saša Radulović az Elég Volt (Dosta je bilo) mozgalom alapítója és vezetője, Dragan Bjelogrlić színész, Branimir Nestorović, a gyakran össze-vissza beszélő epidemiológus, valamint Zdravko Ponoš volt vezérkari főnök, aki most a Néppártban politizál.
Ellenzéki körökben őt tartják Vučić legvalószínűbb kihívójának, és tőle tart leginkább a kormányzat is, az „elnöki média” már megkezdte a besározását, bár imitt-amott felmerült Boris Tadić elnök neve is, ellene szól azonban, hogy ő egyszer már veszített választásokat, igaz nem Vučić, hanem a szintén „haladó radikális”, Tomislav Nikolić ellen.
A jelöltek nevei minden belépéskor változó sorrendben jelennek meg, a honlapon viszont sem arról nincsenek információk, hogy miért éppen azok a jelöltek, akik, és arról sem, hogy ki és milyen vezérelvek alapján állította össze a listát. Arra ugyanakkor van lehetőség, hogy bárki újabb jelöltet javasoljon az oldalhoz kapcsolódó Facebook-profilon.
A szerbiai „állampolgári szavazáson” kizárólag azok vehetnek részt, akiknek van Facebook-oldaluk, mivel a honlap szerkesztői szerint a Facebook viszonylag jól kiszűri a többszörös profillal rendelkezőket. A honlap indítói a jelek szerint viszont figyelmen kívül hagyták azt az információt, hogy belső jelentések szerint az úgynevezett trollfarmok havi 140 millió amerikait értek el a Facebookon a 2020-as választások előtt.
Ennyi Szerbiait abból az okból nem lehet elérni, hogy az országnak máz 7 millió lakosa sincs.
Külföldről egyszerű&egyszeri földi halandó nem tud szavazni, ha mégis megpróbálja, akkor a következő üzenetet kapja: Није могуће гласање ван Србије, vagyis Szerbián kívülről nem lehet szavazni.
A külföldi faktor tehát csak akkor szólhat bele a szerbiai „(állam)polgári előválasztásba”, ha a Facebook megengedi – hogy a közösségi csatorna más mulasztásairól most ne is szóljunk. Azokról itt olvashat.
- Horvátország7 nap telt el azóta
A vízipóló-botrány és migránsokat csempésző menekültek
- Oroszország7 nap telt el azóta
A Gazpromnyefty szerint a működés stabilitása biztosított
- Szerbia5 nap telt el azóta
Azerbajdzsán mégsem állítja le a Szerbiába irányuló gázszállításokat
- Szerbia7 nap telt el azóta
Elutasították Vučić barátjának előzetes letartóztatását, három munkás is meghalt