Balkán
SZIVÁRGOTT: A Balkánról több mint 2,5 millió Facebook-fiók adatai kerültek nyilvánosságra, Magyarország is érintett

Több mint 533 millió Facebook-profil adatai kerültek nyilvánosságra 106 országból. A botrányban hat balkáni ország, több mint 2,5 millió fióktulajdonosa érintett, Magyarországról közzel 400 ezer profil adatai váltak nyilvánosan elérhetővé.
Miért jelent ez veszélyt?
Az adatok között van telefonszám, Facebook ID, teljes név, lakóhely, születésnap és egyes esetekben e-mail cím is.
Alon Gal kiberbűnözési szakértő egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy az adatokat felhasználhatják a számítógépes bűnözők, akik csalásokat követhetnek el.
Gal már egy januári Twitter-bejegyzésben közölte, hogy egy biztonsági rést kihasználva 2020 elején lehetővé vált az összes Facebook-fiókhoz kapcsolt telefonszám megtekintése.
Ezt követően létrejött egy adatbázis, amely 533 millió felhasználó adatait tartalmazza, ebben van 32 millió amerikai, 11 millió brit és 6 millió német fióktulajdonos.
A többi már csak technika kérdése.
Gal szerint már januárban készült egy olyan Telegram-bot (robotprogram), amely alacsony díj ellenében lehetővé tette az adatbázis lekérdezését, most viszont a teljes lista felkerült egy hackerfórumra, ahonnan ingyenesen letölthető, vagyis elérhető bárki számára.
A Balkán és Magyarország
Az adatbázis 106 országot érint, a Balkán esetében a listán nem szerepel Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia, Románia, és Koszovó sem
Érdekes, hogy Románia nincs rajta a listán, Moldova viszont igen. A balkáni listát Horvátország vezeti, Szerbia ugyanakkor sereghajtó.
Horvátország | 659 115 |
Görögország | 617 722 |
Albánia | 506 602 |
Bulgária | 432 473 |
Szlovénia | 229 093 |
Szerbia | 162 898 |
ÖSSZESEN | 2 607 903 |
A listán szerepel Magyarország is 377 045 profillal, ennyi magyar tulajdonban lévő Facebook-fiók adatai kerültek ki.
A fent említett Alon Gal a Business Insidernek úgy nyilatkozott, hogy a magánszemélyek megbíztak egy olyan neves cégben, mint a Facebook, és rábízták az adataikat, mert azt állította, hogy azokat a legnagyobb odaadással kezeli.
– mondta Gal, aki arról nem beszélt, hogy milyen jogi következményei lehetnek az esetnek azon túl, hogy az ügy miatt a Facebook feliratkozókat, és esetleg ügyfeleket veszít.
_________________
Forrás: internet
Játékpercek (zsákbamacska)

Balkán
SZUPERKARTELL: Világszerte 49 bűnözőt kaptak el, sokan közülük a Balkánról származnak

A belgrádi Blic úgy tudja, hogy 115 kilogramm kokain csempészésével összefüggésben tartóztattak le két szerb férfit Amsterdamban. Mindketten „ismert” szülőktől származnak, illetve maguk is ismeretségre tettek szert, egyikük válogatott focista volt, a másik pedig neves alvilági szereplő. Sok szálat próbálunk itt felgöngyölíteni, és a cikk végére az derül ki, hogy a napokban Európa-, illetve világszerte 49 bűnöző került rendőrkézre, akik állítólag Titónak dolgoztak, és az Európába érkező kokain egyharmadát mozgatták. A „Sivatagi fény” műveleti nevet viselő akcióban 30 tonna kokaint foglaltak le a rendőrök.
Hogyan működött?
Nyolc embert kaptak el a szerbiai szervezett bűnözés elleni ügyészség, a szerb titkosszolgálat, a BIA és a szerb rendőrség, valamint Belgium, Hollandia, az Europol és az Eurojust együttműködése révén, ennek során 115 kilogramm kokaint foglaltak le.
A gyanú szerint a bűnözői csoport tagjai nagy mennyiségű, dél-amerikai eredetű kokain szállítását szervezték meg Rotterdam kikötőjébe, ahonnan a belgiumi Arlon városába vitték tovább a drogot.
A bűnözők fedőtevékenységet is folytattak egy bejegyzett betonlap viszonteladó cégen keresztül, amely Luxemburgban vásárolta a lapokat. Ezeket egy arloni raktárban cseréltek le olyan lapokra, amelyekbe a kábítószert rejtették.
A belga rendőrők összesen 22 betonlapot találtak, amelyek mindegyike három, egyenként 1120 gramm súlyú kokaint tartalmazott, a hangárban összesen 103 ilyen csomag volt.
A szerbiai ügyészség közlése szerint az Arlonban talált kábítószer következő állomása a németországi Trier lett volna, majd a betonlapokat árusító cég londoni raktára, ahonnan a kábítószer piacra dobását szervezték.
A montenegrói kapcsolat
A nyolc letartóztatott személy közül kettő a belgrádi Vračarci csoport tagja, a többiek közvetlenül a kavači klánnak „dolgoztak”.
A bűnözői csoport valójában a montenegrói kavači klán nyugati nyúlványa, a nyolc őrizetbe vett személy közül kettőnek felmenői is ismertek voltak, így vagy úgy.
Az egyik Dušan Petković, aki a Kis-Jugoszlávia focicsapatában vett részt a 2006-os világbajnokságon, a csapat szövetségi kapitánya édesapja, Ilija Petković volt.
A másik őrizetbe vett személy Damjan Roganović, akinek az apja, Milan Roganović az alvilágból „emelkedett ki”, és Rogo néven tevékenykedett az Amerika nevet viselő bűnözői csoportban, amíg 1997-ben nem ölték meg Belgrádban.
Ez a gyilkosság része volt a 1997-ben dúló bandaháborúnak, a most őrizetbe vett Damjan Roganović mindössze három éves volt, amikor a két támadó több tucat golyót röpített az apjába.
Petković – aki évek óta Roganović anyjával élt együtt – korábban az OFK Beograd labdarúgó csapat vezetésével működött együtt, de már régen nincs a klubban.
Belgrád és Dubaj
Szombaton Belgrádban kapták el a szerb sajtóban Vuk V. néven emlegetett férfit, aki a fent említett nyolc személy egyike.
Vuk V. szerb állampolgár, de életvitelszerűen régóta Luxemburgban tartózkodott, Belgrádban bérelt lakása volt, amelyben elfogták. A lakásban több laptopot és telefont találtak, amelyek titkos kódokat használtak, ezek megfejtése folyamatban van.
A holland rendőrség és az Europol együttműködésének köszönhetően közben őrizetbe vettek egy boszniai számazású férfit, aki a volt jugoszláv diktátor, Tito nevét használta fedőnévként.
Az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal (Drug Enforcement Administration, DEA) már tavaly azt állította, hogy egy titokzatos balkáni férfi, aki a Tito nevet viselte, szervezi Közép-Európa kábítószerrel történő ellátását. Egy nagy nemzetközi akció során tavaly szeptemberben 2,6 tonna kokaint zsákmányoltak a rendőrök, és 61 embert vettek őrizetbe, állítólag ennek a kábítószernek a beszerzése is Tito nevéhez köthető.
Balkáni sajtóértesülések szerint a Tito név mögött a boszniai származású Edin Gačanin bújik meg, aki ugyan holland állampolgár, de Dubajban élt mindezidáig, és onnan szervezte a nagy szállítmányok célba juttatását, alakját a mexikói El Chapóhoz, vagyis a Köpcöshöz hasonlították.
Állítólag ő áll annak a piramisnak a csúcsán is, amely a kavači klánt és Vračarci bűnözői csoportot is magában foglalja, és „Tito és Dino”, vagy egyszerűen csak „Szuperkartell” néven vált ismertté.
Játékpercek (zsákbamacska)
-
AI5 nap telt el azóta
ChatGPT: Móricka esete a felturbózott papagájjal
-
Törökország7 nap telt el azóta
Erdoğan népszerűsége alacsony, történelmi lehetőség a török ellenzéknél
-
Szerbia7 nap telt el azóta
A szerbiai albánok kifogásolják, hogy a nemzetközi közvetítők őket nem tekintik partnernek
-
Szerbia2 nap telt el azóta
Magyarországgal is példálódzott a szerb elnök a Putyin elleni elfogatóparancs kapcsán