Lemondott Lilijana Kozlovič szlovén igazságügyi miniszter, miután a szlovén kormány csütörtökön megsemmisítette a luxemburgi székhelyű Európai Ügyészségbe (EPPO) delegált szlovén ügyészek kinevezési eljárását, és új pályázat kiírását kezdeményezte. A hírt a szlovén igazságügyi tárca is megerősítette. Az Európai Ügyészség feladata az uniós költségvetéssel szemben elkövetett csalásokkal és más pénzügyi bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozás és vádemelés. Magyarország és Lengyelország, valamint Írország és Svédország nem csatlakozott a testülethez.
A kormánynak nem tetszik
Az EPPO-ba, amely június elsején kezdi meg működését, és amelyben 22 tagország vesz részt, Ljubljana két ügyészt delegálhat.
A hatályos jogi eljárás szerint a szlovén ügyészi tanács több mint egy hónappal ezelőtt Matej Oštirát és Tanja Frank Elert javasolta erre a posztra.
A szlovén lapok szerint a kormány nem tűzte napirendre az ügyet, mert Janez Janša kormányfő elégedetlen volt azzal, hogy a kabinetnek csak tudomásul kell vennie a két személy jelölését, és nincs más dolga, minthogy a két nevet továbbítsa Brüsszelnek.
Drago Šketa főügyész szerdán a sajtónak úgy nyilatkozott:
Ha a kormány megsemmisíti a delegált ügyészek kinevezésére vonatkozó, már lezárt eljárást, azzal beavatkozik a független államügyészség munkájába és autonómiájába, ami ellentétes az alkotmánnyal és a törvényekkel.
Nem jók, mert Janšát vizsgálták?
Az igazságügyi miniszter lemondó levelében azt írta, hogy az eljárás megsemmisítésének nem voltak szakmai okai.
Mint azt már többször is hangsúlyoztam, az igazságügyi minisztérium a törvénynek és az Európai Unió Tanácsa rendeletének megfelelően bonyolította le az eljárást
– írta a távozó miniszter.
Igaz, hogy csak 22 tagállam vesz részt az Európai Ügyészség munkájában, de úgy gondolom, hogy ez fontos lehetőség a korrupció elleni küzdelemre és az Európai Unió forrásainak kárára történő csalásokkal szembeni fellépésre
– tette hozzá Kozlovič.
Az Európai Bizottság már többször figyelmeztette a szlovén kormányt, hogy késik az ügyészek kinevezésével.
Az ellenzéki parlamenti pártok szerint Janša azért ellenzi a két ügyész delegálását a testületbe, mert mindkettő rész vett azokban az eljárásokban, amelyekben a kormányfő korábban gyanúsított vagy vádlott volt.
Lektor nélkül dolgozunk. Ha helyesírási hibát találsz, akkor jelöld ki a szót az egérrel, majd egyszerre nyomd le a következő két billentyűt: Ctrl+Enter. Köszönjük, hogy segítesz jobbá tenni a BALK-ot!

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
