Járvány
SÚLYOS ESET: Elvitte a vírus Szerbia legnehezebb emberét, aki közel 300 kiló volt
A niši illetékességű Boban Petrović 48 éves volt, és közel 300 kiló. Március 10-én diagnosztizálták nála a betegséget, amely egy hét alatt a halálát okozta. A mentők megpróbálták kórházba szállítani, de kudarcot vallottak, pedig még a tűoltókat is kihívták.
A mentők kedden esete érte mentek, hogy kórházba vigyék, de nem jártak sikerrel, a majd 300 kilós férfi ugyanis nem tudott lábra állni.
– Március 10-én diagnosztizálták a covidot nála, de az előző egy-két napban már beteg volt. Mindannyian megfertőződtünk, az egész család, de ő nagyon nehezen viselte. Egyik napról a másikra romlott az állapota. Nagyon nagy ember volt, majdnem 300 kilogrammot nyomott. A mentőnek nem tudták kórházba szállítani, mert nem volt ereje, ahozz, hogy lábra álljon. Nem fért bele a kerekesszékbe, és nem volt olyan erős hordágyuk, amellyel el tudták volna vinni a rohamkocsiig. Kijöttek a tűzoltók is, de semmit nem tudtak tenni. Azt is megpróbálták, hogy sátorlapban leviszik, de nem tudták megtenni, mert rengeteg kanyar van a lépcsőházban
– nyilatkozta az egyik szerbiai napilapnak Biljana Petrović, az elhunyt felesége.
A mentők azt mondták, hogy mindent megtettek a szerencsétlen ember életének megmentése érdekében, háromszor is voltak kint nála, és oxigént is adtak neki.
– A hordágyon nem tudtuk kivinni a házból, mert olyan súlya volt. A hordágyakat nem ekkora súlyra tervezték. Ezért hívtuk a tűzoltókat, és adtunk nekik szkafandert is, mert ők nincsenek felszerelve a covid-zónában történő működésre. De ők sem találták meg a módját, hogy kivigyék a házból
– mondta az egyik mentős. A férfi azonban később csak lábra állt.
– Tegnap este azonban valahogy erőre kapott, és a saját lábán kiment a házból. Lépésről lépésre. Autóval vittük be a niši egyetemi kórházba. A fertőző osztályon azonban nem volt hely, ezért az új klinikai központba küldtek bennünket, de Boban a recepción meghalt. Miután kihúztuk a kocsiból, elájult a folyosón. Utána nem is tudták újraéleszteni, a szíve tele volt vízzel
– tette hozzá az özvegy.
_______________
Fotó: internet
Horvátország
OMICRON: Horvátországban növekszik az új koronás megbetegedések száma
Előbb a szárazság, majd a háború és végül az árak növekedése – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus háttérbe szoruljon a horvát médiában, de nem csak ott, hanem egész Európában, a viccesebb kedvűek szerint “Putyin egy csapásra kiirtotta a vírust”. Egy újabb oltásra egyelőre szinte senki nem gondol, miközben csak Horvátországban már majdnem félmillió vakcinát kellett kidobni, mert lejárt a szavatosságuk.
Új koronás megbetegedések
A strandok tele vannak, a szezon jobb, mint eddig bármikor Horvátországban, ezért senki sem szívesen beszél arról, hogy a vírus netalán visszatér, pedig csütörtökök már 1148 új megbetegedést regisztráltak az egész Horvátországban.
– Ez többszörös növekedés az előző hetekhez képest, ami az Omicron-törzs két újabb alfajának, a B4-es és a B5-ös térhódítását jelenti
– nyilatkozta a Horvát Közegészségügyi Intézet epidemiológusa Iva Pem Novosel a Nova televízió esti híradójának nyilatkozva.
A legfrissebb adatok szerint az összes horvát teszt egyharmada pozitív, a legtöbb megbetegedést Split- Dalmácia megyében és a fővárosban, Zágrábban jegyezték fel, a kórházakban viszont egyelőre nyugalom van.
– Nem észleljük, hogy különösebben megnövekedett volna a betegek száma, naponta egy-két beteg érkezik, főleg idős emberek, akik más nyavalyákkal is küzdenek
– monda el a már előbb említett televíziónak Bruno Baršić, a zágrábi Dubrava kórház orvosa.
A horvát miniszterelnök arra számít, hogy a horvát közegészségügyi intézet őszre újabb vakcina beadatását javasolja majd az ország lakosságának, amely a korábbiakban sem nagyon csipkedte magát, amikor az oltás felvételérő volt szó.
Spliti vírus
A spliti Slobodna Dalmcija is foglalkozik a koronavírusos esetek számának növekedésével, aminek az az apropója, hogy éppen Split- Dalmácia megyében a legtöbb a megbetegedettek száma, a csütörtökön tesztelt 614 személy közül 304 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét. Jelenleg 15 személyt ápolnak kórházban, egy nő pedig belehalt a szövődményekbe.
A fenti adatok azt jelentik, hogy majdnem minden második teszt esetében észlelték a vírus jelenlétét, és azt is fontos megemlíteni, hogy az új megbetegedések majdnem kétharmada sűrűn lakott környezetben, vagyis Splitben történt.
A Slobodna egy másik cikkében arra emlékeztet, hogy a B4-e és a B5-ös a rendkívül fertőző omikron legújabb alváltozata, és a jellegzetességei alapján akár azt is feltételezni lehet, hogy újabb hullámot okozhat, amely során a betegség súlyosabb lefolyású is lehet.
Zlatko Trobonjača, a fiumei egyetem immunológusa szerint a Covid-19 megbetegedés ellen a legjobb módszer továbbra is a vakcina felvétele, megfogalmazása szerint ez azonban Horvátországban stagnál, naponta csak két-három ember adatja be magának az oltás.
Az elkövetkező időben újabb hétmillió vakcina érkezik Horvátországba, miközben már 354 ezer adag oltóanyagot meg kellett semmisíteni a szavatosság lejárása miatt, és további 1,3 millió vakcinára ugyanez a sors vár, hasonló okokból kifolyólag.
-
Törökország7 nap telt el azóta
Török cégek játszák ki a nyugati szankciókat, az USA a fejükre koppintott
-
Törökország5 nap telt el azóta
TRENDFORDULÓ: Vége a gazdasági lejtmenetnek Törökországban?
-
Románia2 nap telt el azóta
KÖLCSÖNÖS ZSAROLÁS: Ausztria nyomná a gázt, Románia behúzta a féket
-
Szerbia5 nap telt el azóta
Még idén kiírják, de csak jövőre lesznek választások Szerbiában, vajon miért?