Connect with us

Horvátország

VALAMI AMERIKA: Infobip, a horvát egyszarvú, amely egy amerikai céget vásárolt

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

Infobip
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 2 perc

Senki sem mondaná meg, hogy a 3,5 ezer lakosú isztria mézeskalácsváros, Vodnjan egy több mint egy milliárd dollár értékű szoftverfejlesztő cég, az Infobip székhelye. A legenda szerint 2006-ban Silvio Kutić kerek négy órát bírt ki az első munkahelyén, egy állami tulajdonban lévő cégben, de az ebédszünetről már nem tért vissza, hanem ehelyett hazament Vodnjanba, és testvérével Robertoval, illetve barátjával és üzlettársával Izabel Jelenićtyel megalapította az Infobipet. 14 éves kora ellenére a horvát startup annyira felnőtté vált, hogy a minap 300 millió dollárért megvásárolta az amerikai OpenMarket céget, ezzel tovább erősítve jelenlétét az Egyesült Államokban.

Mi is az az Infobip?

A horvát IT-unicornis – a befektetők így becézik a rövid idő alatt egy milliárd dollár értékre felfutó startupokat, miután ezek ritkák, mint a mitikus egyszarvú – saját bevallása szerint egy globális, felhőben működő kommunikációs platformot hozott létre, amely lehetővé teszi a vállalkozásoknak, hogy közvetlen kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel.

Az Infobip-platform fő erőssége, hogy egy helyről több csatornán (SMS, társadalmi hálózatok, e-mail, WhatsApp Business, Viber Business, Live Chat, stb.) lehet kapcsolatot teremteni, biztonságos módon.

Az Infobip üzletfeleit lehetetlen felsorolni egy újságcikk keretein belül, de amennyiben a közelmúltban az olvasó üzenetet kapott bankjától, a Facebooktól, vagy az Ubertől, az Infobitet használta.

Silvio Kutić szavai szerint az üzletfelek között 750 bank és 650 mobilszolgáltató van, nem beszélve a kis és közepes nagyságú cégekről, kórházakról.

Kutić sohasem mulasztja el megemlíteni, hogy az Infobit szolgáltatásait körülbelül 5 milliárd ember veszi rendszeresen igénybe, azaz az emberiség kétharmada.

6 kontinens, 52 ország

Az Infobip jelenleg 6 kontinensen, 52 országban van jelen, ahol több mint 60 hivatallal és 28 adatközponttal rendelkezik, a foglalkoztatottak száma 2100, tavaly 602 millió euró jövedelme volt, és a kezdetektől nyereséges.

A céget még mindig nem jegyzik a tőzsdén, ezt Silvio Kutić elsősorban azzal magyarázza, hogy az Infobipnek lényegében nincs szüksége a részvénykibocsátásból származó eszközökre.

– A cégnél mindig is szerényen kezeltük a dolgokat, most szinte nem is tudjuk hirtelen, hogy mit kezdjünk a pénzzel.

Mindazonáltal Kutić azt tervezi, hogy három éven belül bevezeti a céget a tőzsdére, de még nem bizonyos hol kerül sor az elsődleges részvénykibocsátásra.

Jelen pillanatban a NASDAQ és a New York-i tőzsde tűnik kedvezőbbnek, de Kutić nem zárkózik el annak lehetőségétől sem, hogy a nyilvános tőzsdei kibocsátásra (IPO) Londonban, vagy Amszterdamban kerüljön sor.

A tervek szerint az Infobip a közeljövőben létrehozza zágrábi kampuszát 500 foglalkoztatottal, de a fejlesztések között szerepel horvátországi, boszniai, lengyelországi, oroszországi és indiai központjainak bővítése is.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása




BALK könyvek Balkán

Horvátország

Bepirosodott a horvát külpolitikai lakmusz, és a megtalált illúziók

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

anyuci mm
Ursula és anyuci kedvenc Mikimausza (Forrás: X-platform, Andrej Plenković)
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 3 perc

Valahol egy okos ember azt mondta, hogy a kis nemzetek nem engedhetik meg maguknak a nagy hibákat. A horvátok úgy tetszik ezt megtanulták, mert ezeket a viharos időket széltől védett zugban igyekeznek átvészelni. Közben ügyesen meglovagolnak minden meglovagolhatót – lásd Ukrajna -, igyekszenek kedvében járni az USA-nak, de lényegében mindenben megtalálják a számításukat.

Már nem illúzió a kínai út

Ennek tükrében, igen érdekes, hogy az Európai Néppárt spliti ülésének időtartama alatt a horvát kormány aláírta a szerződést ugyanazzal a China Road and Bridge Corporationnal, amely a pelješaci hidat építette.

A kormány a kínai vállalat ajánlatát választotta mint gazdaságilag legelőnyösebbet az A1-es autópálya Vučevica összekötő útjának – a D8-as állami út csomópontjának – megépítésére kiírt közbeszerzési pályázaton.

A pályaszakasz, amelynek teljes hossza 6,85 kilométer, magában foglalja a 2,5 kilométer hosszú Kozjak-alagutat és a mintegy 4,3 kilométer hosszú adriai autópályához vezető bekötőutat.

A munkálatok értéke 74,6 millió euró, és a kínaiak vállalták, hogy az alagutat 36 hónap alatt megépítik. A projekt részét képezi még három felüljáró és két viadukt, de ezt a kínaiak csuklóból úgy megcsinálják, hogy közbe szinte észre sem veszik.

Új szelek fújnak

Ennek a világszinten aprócska infrastrukturális projekt jelentőségét az adja meg, hogy a horvátok alá merték írni a szerződést a kínai céggel.

A hosszabb emlékezetű olvasók nyilván még elő tudják kotorni az agyuk valamelyik rejtett zugából, hogy annak idején mennyire rossz néven vették némelyek, hogy a horvátok a kínaiakat bízták meg egy nagy EU-alapokból támogatott projekt (pelješaci híd) kivitelezésével.

Hogy mennyire nem volt szabad még gondolni sem arra, hogy Kínával, illetve kínai cégekkel kössön bárki is üzletet, ott van az ugyancsak horvátországi példa, amikor semmissé nyilvánították a rijekai konténer-terminál kiépítésére vonatkozó tendert, amelyen szintén a kínaiak nyertek, így a megismételt tendert már egy politikailag elfogadható cég, a skandináv Maersk nyerje meg.

illúziók kínai

A horvátok újabb szerződést írtak alá Kínával, az unió már nem akadékoskodik (Forrás: X-platform,
Andrej Plenković)

Más lapra tartozik, hogy ez nem vonatkozott a németekre és franciákra, spanyolokra és olaszokra, azaz a nagy és nagyobbacska nemzetekre, de hát így élünk mi az EU-ban.

Akárhogy is, most úgy tetszik, megváltozott a helyzet, mert nemcsak hogy nagyban folyik Pekingben az európai búcsújárás, de a horvátok is léptek, ami annak jele, hogy ismét szabad a vásár.

Az amerikaiaknak nyilván nem tetszik ez az egész, de a közelgő választások miatt nem érnek rá annyira foglalkozni vele.

Lehet, hogy 2024-et úgy fogjuk majd számon tartani, mint a nagy változások évét, illetve azt az évet, amikor az európaiak rájöttek, hogy a nagy geopolitikai játszmában mindenki nyer, csak Európa veszít. Fogalmazzunk inkább úgy, hogy ez távolról sem biztos, csupán elképzelhető.

Hétvégi csemege

Szokásomhoz hívem, ilyenkor a hétvégén igyekszem valamilyen érdekességet felkutatni – az élet közel sem olyan komoly dolog, mint ezt a sok kockafejű hirdeti – ezért beszéljünk a zágrábi Illúziók Múzeumáról.

Azok számára, akik eddig nem hallottak róla, ajánlom, hogy feküdjenek neki a guglinak, mert rendkívül érdekes múzeumról van szó, de visszatérve a hírhez, a zágrábiak ezüstérmet nyertek a brüsszeli European Franchise Awardon (Európai Franchise Nagydíj) a nemzetközi márkák (brandek) versenyében.

illúziók kínai

A megtalált illúziók (Forrás: Muzej illuzija)

Ennek kapcsán derült ki, hogy az Illúziók Múzeuma a világ legnagyobb magánmúzeum-lánca. A világ 25 országában, több mint 40 helyszínnel és 10 millió látogatóval.

Jelenleg új múzeumok megnyitásán dolgoznak Denverben, San Diegóban, Seattle-ben és Koppenhágában.

Teo Širola, a Metamorphosis horvát vállalat igazgatója, amely a franchise tulajdonosa és az Illúziók Múzeuma globális hálózatának vezetője, örömmel látja, hogy az emberek valóban felismerték ennek a projektnek az értékét szerte a világon, miszerint szórakozva is lehet tanulni.

Teó úr ugyanakkor bejelentette, hogy egyre közelebb kerülnek céljukhoz, a kereken 100 múzeum megnyitásához 2026 végéig.

Ha valaki a közeljövőben Zágrábba látogat, és kedve támad felkresni a múzeumot, az illúziókat nem adják ingyen: 1 felnőtt számára a belépődíj 9 euró, gyerekek (5-15 év) 7 euró, míg a családi (két felnőtt és két gyermek) látogatásra feljogosító belépő kerek 30 euróba kerül.

Mit lehet mondani? Kicsi a horvát, de erős.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása

KÖVETÉS

A BALK Hírlevele


Azonnali értesítés

Meteorológia

A szerző cikkei

Könyvek kedvezménnyel

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Könyvek kedvezménnyel

Tíz nap legjava