Connect with us

Bosznia

SUGÁRVESZÉLY: A boszniaiak perelni akarják Horvátországot a bosnyák határ mellé tervezett radioaktív-hulladéklerakó miatt

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

SUGÁRVESZÉLY: A boszniaiak perelni akarják Horvátországot a bosnyák határ mellé tervezett radioaktív-hulladéklerakó miatt
Cikk meghallgatása

Folytatódott a bosnyák határ mellé tervezett radioaktív-hulladéklerakó körüli villongás Szarajevó és Zágráb között. A bosznia-hercegovinai külügyminiszter szerint a potenciális lokáció veszélyezteti az Una folyó környéki vizeket, és ezzel Bosznia- Hercegovina északi részeinek lakosságát.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Előbb tegyünk különbséget!

Mint sok mindennek Horvátországban, a radioaktív-hulladéklerakó kiépítésének előzményei is ma már szinte a történelmi idők homályába vesznek.

Előbb az elvtársak, majd a függetlenség kikiáltása után az urak vitáztak hosszadalmasan a hogyanról és a miértről, hogy végül 2018-ban a Plenković-kormány vessen véget a vitának és meghozza a radioaktív hulladék lerakásának nemzeti stratégiáját.

Mielőtt még belemerülnénk azonban a helyzet ismertetésébe, szögezzük le, hogy nagy különbség van a radioaktív-hulladéklerakó és a nukleáris-hulladéklerakó között.

Az előbbit rövid- és közepes felezési idejű radioaktív anyagok, az utóbbit pedig a hosszú felezési idejű radioaktív anyagok tárolására használják.

A nemzetközi, az uniós és a nemzeti előírások élesen megkülönböztetik őket, amiből az következik, hogy a nukleáris-hulladéklerakó esetében a biztonsági előírások jóval szigorúbbak.

Szóval, ahogyan ezt a boszniai Szerb Köztársaság hírközlő szervei hírül adták, Milorad Dodik bejelentette, hogy „perelni akarja Horvátországot, akármilyen bíróságnál”, ha az nem szakítja meg a Trgovska Gora-i lerakó megépítésének munkálatait.

A bosnyák fél, mert nemcsak Banja Luka, de a szarajevói szövetségi szervek sem nézik jó szemmel a bosnyák-horvát határtól mintegy 20 kilométernyire elhelyezkedő Trgovska Gora, illetve a Jugoszláv Néphadsereg egykori Čerkezovac elnevezésű laktanyája körüli mozgolódást.

Szeizmológiailag aktív terület

Bisera Turković, Bosznia- Hercegovina külügyminisztere már megfogalmazta aggályait a nemzetközi színtéren, egészen pontosan a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (International Atomic Energy Agency, IAEA) szeptember végén, Bécsben megtartott ülésén.

– Ez a potenciális lokáció szivárgása veszélyezteti az Una folyó környéki vizeket, és ezzel Bosznia- Hercegovina északi részeinek lakosságát.

A Bosznia- Hercegovina radiációs és nukleáris biztonságát szabályozó állami ügynökség véleménye szerint a javasolt Trgovska Gora-i helyszín kockázatokkal terhes, tekintettel az esetleges földrengésekre, fölcsuszamlásokra és áradásokra.

Turković véleménye szerint az ehhez hasonló, szeizmológiailag aktív területek nem tesznek eleget a nukleáris lerakatok kiépítését szabályozó nemzetközi előírásoknak.

Miután az előzetes vizsgálatok alig egy hete kezdődtek meg, és jelenleg még csak a terep természetes sugárzását igyekeznek megállapítani, nyilván még sok víz folyik le az Unán, mire a horvát fél érdemlegesen is foglalkozni kezd a szomszédból érkező vádaskodással.

Horvát szemszögből ez az egész „fake news” – ahogyan ezt egy nagydarab amerikai államférfi szokta mondani, Horvátország ugyanis radioaktív-hulladéklerakót és nem nukleáris-hulladéklerakót szándékozik építeni.

Ennek létesítésére nemcsak a szomszédos Szlovéniával aláírt egyezmény kötelezi (ennek értelmében Horvátország köteles vállalni a Jugoszláviától fele-fele arányban megöröklött krškoi atomerőműből származó rövid- és közepes felezési idejű radioaktív hulladék felének lerakását), de el kell számolnia az Európa Tanács felé is, mivel e módon tesz eleget a Tanács 2011/70/Euratom alatt beiktatott irányelvének, és elkerüli az ellene megindított, az EU-s Jogszabályok megsértésével kapcsolatos előzetes eljárást.

A Trgovska Gora-i lerakatnak 2025-re kell elkészülnie, megépítését pedig uniós alapokból is segíti az EU.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

English

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7