Egészségügy
FÉLMEGOLDÁS: A horvát állam kifizeti a kórházak gyógyszeradósságának egy részét
A költségvetés módosítása után a horvát állam 1,8 milliárd kuna (86,7 milliárd forint) értékben kifizeti a kórházak és gyógyszertárak adósságának egy részét a gyógyszer-nagykereskedők felé – jelentette be hétfőn Zdravko Marić pénzügyminiszter.
Marić tárgyalásokat folytatott a cégek vezetőivel, miután azok a múlt héten leállították a kórházak 80 százaléka számára a gyógyszerek szállítását 5 milliárd kuna (240,3 milliárd forint) kintlévőségük miatt.
Ezt azzal indokolták, hogy pénz nélkül maradtak, nem tudják kifizetni saját beszállítóikat sem.
Marić kiemelte: a kormány a múlt pénteken 300 millió kuna adósságot már kifizetett, az újabb összegről a kabinet csütörtöki ülésén hoz végleges döntést.
Mint mondta, a probléma összetett, és megtesznek mindent annak érdekében, hogy az egészségügyi ellátórendszerben ne legyenek fennakadások, főleg ami a gyógyszerellátást illeti.
Szükség lesz további intézkedésekre is – tette hozzá -, hogy ne keletkezzenek újabb kötelezettségek.
A cél a fizetési határidő 160 napra csökkentése, és a kintlévőségeket rendezése.
A törvényben előírt hatvannapos fizetési határidőt betartani csak abban az esetben lesz lehetséges, ha nem termelődnek újabb költségek – hangsúlyozta a miniszter.
Hozzátette: mindazonáltal jó lenne, ha a gyógyszer-nagykereskedők felé felhalmozott régi és új adósság lenne az egészségügy egyetlen problémája.
Megszólalt az egészségügyi tárca vezetője is.
Vili Beroš elmondta: az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott adósság eléri a 13 milliárd kunát (626,4 milliárd forint), ami részben a fizetésemelések és a drága gyógyszerek következménye.
Horvátország személyenként évente valamivel több mint 800 eurót (292 127 forint) fordít az egészségügyi ellátás költségeire, ami a bruttó hazai termék (GDP) 7,4 százaléka, míg az európai átlag 9,9 százalék, azaz 3070 euró (1,12 millió forint) – tette hozzá.
Mivel az egészségügyi ellátórendszer évente 5-10 százalékkal drágul, ahhoz, hogy meg lehessen őrizni a hozzá fűződő jogot, növelni kell az állami költségvetés ez irányú kiadásait és az egészségbiztosítást – húzta alá.
A horvát egészségügyi ellátórendszer alulfinanszírozott és drasztikusan túlterhelt, emellett egyre több orvos és egészségügyi szakdolgozó hagyja el az országot.
Zágráb 2015-ben fogadta el azt a nemzeti fejlesztési tervet, amelyben vállalta, hogy az elkövetkező három évben stabilizálja és fenntarthatóvá teszi az egészségügyi rendszert.
Az eddigi kormányok minden kezdeményezése ugyanakkor erős ellenállásba ütközött az orvosok és a betegek részéről: legyen szó kórházak vagy osztályok összevonásáról vagy az egészségügyi szolgáltatások drágulásáról.
Egészségügy
TÖBBET ÉR, MINT EGY LŐSZERGYÁR: Felújítják a zágrábi Immunológiai Intézetet, és egy oltóanyaggyárat is létesítenek
Horvát puska, horvát vállon, horvát pénztárca, horvát zsebben – mondta volt annak idején minden idők egyik legnagyobb horvát politikusa, Stjepan Radić, akit Franjo Tuđman is szívesen idézgetett az államalapítás folyamán. A sort a Plenković-kormány folytatja: horvát karban, horvát vakcina. A horvát kormány elfogadta Vili Beroš egészségügyi miniszter javaslatát, amely szerint felújítják a nagy múltú zágrábi Immunológiai Intézetet, illetve ennek keretében egy oltóanyag-gyárat is létesítenek. Az intézet új otthona kissé jelképesen, a Rimac-telephely szomszédságában, a szentvasárnapi (Sveta Nedelja) ipari zónában lesz.
Eljött a feltámadás napja
Mint már erről a BALK-on írtunk, a zágrábi Immunológiai Intézet jellegzetes privatizációs visszaélések áldozatává vált, azaz célzottan igyekeztek tönkretenni a nagy értékű zágrábi ingatlanai miatt.
Ráadásul a horvát politika a “globalizmus” bűvöletében élt, amely szerint nem érdemes termelni, mert bármi olcsóbban beszerezhető külföldön, ezért hagyták tönkremenni a világviszonylatban is ismert intézetet.
A munkatársak vagy nyugdíjba mentek, vagy széjjel széledtek a világban, a földrengés pedig jelentősen megrongálta az Immunológiai Intézet épületét.
A 128 éves múltra visszatekintő intézetet 1893-ban hozták létre Királyi Országos Intézet néven, és a himlő elleni állati eredetű oltások előállításával foglalkozott, majd a 70-es 80-as években, a volt jugoszláv szövetségi állam idején élte fénykorát.
Világhírű vírus elleni oltóanyagokat gyártott és forgalmazott. Nem csak az el nem kötelezett országokba, hanem a messzi Mexikóba is eljutottak a termékei.
A helyi legenda szerint az Immunológiai Intézet természetes interferonját Castro, Brezsnyev és Tito gyógyításánál is használták.
Ezen kívül vérplazma alapú gyógyszereket is gyártottak, többek között kígyómarás elleni szérumot.
A hanyatlás
Az intézet hanyatlása 1997-ben kezdődött, amikor elmaradt a gyártósorok nélkülözhetetlen felújítása, és ezért elveszítette partneri státusát az Egészségügyi Világszervezettel (WHO).
A huzavona több mint húsz évig tartott, miközben az alkalmazottak nem egy alkalommal az utcára vonultak tiltakozni a politikai nomenklatúra mostoha viszonyulás ellen, de végeredményben nem történt semmi.
A Milanović-kormány 2015-ben részlegesen oldotta csak meg a helyzetet azzal, hogy létrehozott egy állami tulajdonban lévő intézetet, amely átvette a korábbi tulajdonostól – egy kereskedelmi társaságtól – az alkalmazottakat és a virustenyészeteket, viszont az ingatlanok a kereskedelmi társaság birtokában maradtak.
Ezzel átmenetileg megmentették az Intézetet a felszámolástól, de semmit sem tettek a termelés újraindítása érdekében.
A Plenković-kormány – nyilván a koronavírus-járvány tanulságain okulva – most átvágta a gordiuszi csomót, és lényegileg egy új állami intézményben egyesítette a kereskedelmi vállalat és az intézet eszközeit.
Többet ér, mint egy lőszergyár
A horvát kormány határozata, amellyel újjáéleszti az Immunológiai Intézetet és az oltóanyagok Horvátországon belüli gyártását, a nemzeti érdekek előmozdítása terén felér a pelješaci híd megépítésével, vagy más oldalról megközelítve a kérdést, stratégiai szempontból többet ér, mint egy lőszergyár.
– Az új gyár építésének finanszírozásakor lehetőség nyílik arra, hogy Horvátország igénybe vegye az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és más uniós alapok eszközeit, valamint hogy más érdeklődőket is bevonjon stratégiai partnerként
– mondta Vili Beroš egészségügyi miniszter, miután az ellenzéknek nem sem sikerült kibuktatnia őt a kormányból.
Uz potporu @VladaRH idemo u revitalizaciju Imunološkog zavoda! Cjepiva iz nove tvornice u Svetoj Nedelji, zmijski protuotrov i proizvodi od krvne plazme otvaraju nove tržišne perspektive. Veliko je zanimanje strateških partnera, a vrijedni sojevi virusa ostaju u vlasništvu🇭🇷
— Vili Beroš (@ViliBeros) June 2, 2021
Indoklásában arra is felhívta a figyelmet, hogy a befektetett eszközök csak az oltóanyag eladásával nagyon gyorsan megtérülhetnek, mivel Horvátország továbbra is a kanyaró, a rubeola és a mumpsz vírustenyészetek tulajdonosa, ami magas termelési értéket jelent.
– A tervezett gyártás fenntarthatóságát az is indokolja, hogy a világpiacon nagy a kereslet az immunológiai gyógyszerek iránt
– tette hozzá a miniszter a koronavírus-járványra is utalva.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból