Koszovó
KORONAVÍRUS ÉS A KFOR: Két alkalmazott meghalt, több katona megbetegedett, a magyarokkal mi van?

A koronavírus nem csak civileket támad meg, Koszovóban külföldi katonákat is megbetegített már. Most a szlovén hadsereg három tagját fertőzte meg. A KFOR beismerte, hogy több tagja is megbetegedett a COVID-19 következtében, két alkalmazott pedig meghalt a betegség következtében. A vírus korábban megjelent a Koszovóban lévő amerikai bázison is.
Vírus vs. NATO
A COVID-19 kódnéven ismert koronavírus három szlovén katonát betegített meg, akik a NATO kötelékében teljesítenek szolgálatot Koszovóban – jelentette az STA szlovén hírügynökség.
A szlovén fegyveres erők megerősítette a hírt, amely szerint valóban megbetegedett három szlovén katona, akik a KFOR kötelékében tartózkodnak a függetlenségét 2008-ban önhatalmúlag kikiáltott országban.
A szlovén katonákat kezdetben egy prištinai bázison tartották karanténban, majd április 26-án egy katonai repülőgéppel hazaszállították őket Szlovéniába.
Ezt a szlovén védelmi miniszter is megerősítette.
Letali @Slovenskavojska , ki sta sodelovali v evakuaciji, sta pristali na letališču JP Brnik. Turbolet L-410 ob 15.40, PC-6 ob 16.45. Vojaška zdravstvena enota je izvedla prevoz treh pripadnikov SVNKON na infekcijsko kliniko. Vsem želim čim hitrejše okrevanje!
A három megfertőződött katonát a ljubljanai járványügyi kórházba vitték, az állapotuk jó.
Szlovéniának mintegy négyszáz katonája van Koszovóban a koszovói NATO-hadtest kötelékében.
[totalpoll id=”7567″]
A KFOR közben beismerte, hogy a katonák egy részének pozitív lett a tesztje, két polgári alkalmazott pedig elhunyt a betegség következtében.
A hivatalos tájékoztató szerint minden olyan KFOR-katona, aki a COVID-19-vel való fertőzés jeleit mutatja, vagy kapcsolatba került egy fertőzött személlyel, elővigyázatossági karanténba kerül.
– Ha a KFOR katonái megfertőződnek, akkor karanténba helyezik őket a vírus további terjedésének megakadályozása érdekében. A megbetegedett katonákat orvosi létesítményekben kezelik a KFOR bázisán belül, mielőtt evakuálnák őket
– olvasható a koszovói NATO-hadtest közleményben, amelyben hozzáteszik, hogy a KFOR a világjárvány kezdete óta az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai alapján körültekintő intézkedéseket hajtott végre, hogy mérsékelje a személyzet és a koszovói lakosság kitettségét a veszélynek.
Magyarok és a KFOR
Tavaly év végén az amerikaiak, az olaszok és az osztrákok után a magyar kontingens volt a negyedik legnagyobb a KFOR-misszióban, körülbelül ugyanannyi katonával, mint a szlovénok.
Magyar katonai források szerint a magyar katonákból álló KFOR Harcászati Tartalék Zászlóaljnál segédápolói ismeretekkel bővítik a harctéri életmentő katonák képességeit.
A felkészítés legfontosabb célja, hogy azok a magyar katonák, akik korábban már elsajátították a taktikai sérültellátást, plusz ismereteket kapjanak a járványra való tekintettel.
A felkészítés alapvetően arra fókuszál, hogy a megnövekedett beteglétszámnál, amikor különböző súlyosságú állapotban lévő betegek jelennek meg, a katonák képesek legyenek az egészségügyi szakszemélyzet munkáját támogatni.
Alapvető járványügyi tevékenységeket sajátítanak el, mint például a beteg környezetének fertőtlenítése és a védőeszközök megfelelő használata.
Megtanulják a vérnyomásmérést, a pulzusellenőrzést, a testhőmérséklet-mérést és a fizikális lázcsillapítás lehetőségeit.
Az említett források szerint a KFOR továbbra is végrehajtja a napi műveleteket Koszovóban, miközben különböző intézkedéseket vezetett be annak érdekében, hogy lehetőség szerint csökkentse a vírus terjedését.
A misszió katonái – a KFOR és az ENSZ mandátumának megfelelően – folytatják járőr- és megfigyelési tevékenységeiket, támogatva ezzel a koszovói biztonsági erőket annak érdekében, hogy minden lakos számára megteremtsék és fenntartsák a biztonságos környezetet.
Vírus vs. Bondsteel
Néhány nappal ezelőtt a koronavírus megjelent az Uroševac (albánul Ferizaj) közelében lévő amerikai bázison is.
Uroševacban eddig 90 ember fertőződött meg a vírussal, közülük 86 vagy a Bondsteel amerikai tábor dolgozója, vagy a dolgozók családtagja.
A legfiatalabb beteg mindössze 10 hónapos, a legidősebb viszont 80 éves.
Április 7-én már meghalt egy 65 férfi, aki hosszabb ideje az amerikai bázison dolgozott.
– A bátyámnak szív- és légzési problémái voltak. A halála után vett minták alapján készült vírustesztje pozitívnak bizonyult. Folyamatosan a táborban dolgozott majdnem egészen a haláláig
– mondta az elhunyt férfi testvére, aki szerint a bátyja nem járt Koszovón kívül a járvány kitörése óta.

Szerbia
A Koszovóval kapcsolatos hírek csöpögtetése és a nehezen érzékelhető elmozdulások

Ha ég a ház, akkor jönnek a tűzoltók, akik legfeljebb a lángokat képesek megfékezni, a keletkezett károk elhárítása azonban a ház lakóira marad. Körülbelül ezt a szerepet tölti be az amerikai Gabriel Escobar és az uniós Miroslav Lajčák által alkotott duó, amely leginkább az esti órákban szeret találkozni a koszovói miniszterelnökkel és a szerb elnökkel, addigra a közvélemény figyelme lankad, másnap pedig már kit érdekel, hogy mi történt tegnap. Így könnyebb az információk csöpögtetése.
Soha nem találkozó párhuzamok
A szerb és a koszovói albán politikai elit párhuzamos pályán mozog, így szinte csak a végtelenben találkoznak, ezt érzékelhetik a nyugati közvetítők is, akik ikszedik alkalommal tárgyaltak Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel és Aleksandar Vučić szerb elnökkel.
A belgrádi Vreme honlapja megjegyzi, hogy az amerikai-európai duó Pristinában megbeszélést folytatott a koszovói miniszterelnökkel, az ottani államfővel, és találkozott az ellenzékkel, valamint a helyi szerbek képviselőivel is, bár az utóbbi „nemigen volt kommunikálva”, így a Vreme figyelme is elsiklott felette.
Szerbiában ugyanakkor – az eddigi hírek szerint – a közvetítők csak Aleksandar Vučić szerb elnökkel ültek le tárgyalni, amiben van némi ráció, mert semmi értelme a saját véleménnyel nem rendelkező Ana Brnabić miniszterelnökkel fárasztani magukat, a szerbiai ellenzék befolyása pedig a koszovói eseményekre a nulla felé konvergál, így ők sem nagyon számítanak „értelmezhető partnernek”.
Legfeljebb a szélsőjobb és annak orosz lerakata küldheti oda a verőlegényeket, mint Zvečan esetében, ha erre megérik a pillanat, amely a szerb elnök számára politikailag is kiaknázható. Ekkor a belgrádi vezetés úgy tesz, mintha semmit sem venne észre, vagy éppen maga ad jelt az indulásra.
A konstruktív szerepben tetszelgő Vučić az amerikai és az európai közvetítőkkel folytatott megbeszélést követően a szerb oldal tömjénezésének közepette azt üzente az Instagramon, hogy itt az ideje, hogy Pristina „végre eleget tegyen tíz évvel ezelőtt vállalt kötelezettségeinek”, ami mindenekelőtt a Szerb Községek (Önkormányzatok) Közösségének megalakítására vonatkozik egy akkori brüsszeli megállapodás értelmében”.
Tehát nem akárhogyan, és nem egy új megközelítés mentén, hanem úgy, ahogy az a 2013-ban kötött megállapodásban szerepel, amit a jelenlegi pristinai vezetés – Albin Kurtival az élen – egyértelműen elutasít.
Kurti legfeljebb egy olyan szerb önkormányzati szövetséget lenne hajlandó elfogadni, amely bizonyos értelemben civilszervezetként működne, és semmiféle végrehajtói joggal nem rendelkezne.
Az amerikai álláspont valahol félúton lehet, mert az Egyesült Államok korábban úgy fogalmazott, hogy ők sem támogatnák olyan képződmény létrejöttét, mint amilyen a boszniai Szerb Köztársaság, amivel áttételesen elismerték, hogy a daytoni szerződésben is voltak baklövések.
Pristinában rossz a vétel
A jelek szerint Pristina és Washington nincs egy hullámhosszon, és láthatóan vannak vételi zavarok azzal kapcsolatban, amit Washingtonból sugároznak Koszovó irányába, Amerika ugyanis nem tudja elfogadni, hogy a partnerség ellenére washingtoni szempontból nem kívánt döntések szülessenek.
A hétfő esti pristinai találkozót követően a két közvetítő nyilatkozott ugyan az újságíróknak, az viszont már csak valamikor kedden délután derült ki, hogy az Egyesült Államok két napos ultimátumot adott az amerikai követelések végrehajtására, de ez koránt sem jelenti azt, hogy csütörtökön arra ébredünk, hogy Koszovóban kitört a „pax Americana”.
A közvetítők azt kérték a koszovói miniszterelnöktől, hogy vonja ki a különleges rendőri erőket az önkormányzati épületekből Zvečanban, Leposavićban és Zubin Potokban, a megválasztott „3%-os polgármesterek” pedig valamilyen más lokációról dolgozzanak az új önkormányzati választásokig.
A koszovói miniszterelnök ezt korábban egyértelműen visszautasította, szerinte ugyanis nem Zoom-polgármesterekről van szó, hogy „home office” jellegű tevékenységet folytassanak, bár véleményünk szerint a 3%-os támogatottság még erre sem nagyon hatalmazza fel őket.
Az amerikaiak azt szeretnék, hogy a koszovói miniszterelnök minél előbb új önkormányzati választásokat írjon ki, amivel szemben szintén vannak „ellenkövetelések”, mint például a szerb szélsőségesek távozása, vagy a demokratikus rend helyreállítása, arról nem is beszélve, hogy a koszovói szerbek is feltételekhez kötik a részvételüket az újabb önkormányzati választásokon.
A közvetítők azt is követelték, hogy a koszovói albán vezetés térjen vissza a párbeszédhez, és amerikai részről megjegyezték, hogy Washington kitart a koszovói albánok mellett, de nem feltétlenül kíván olyan személyt támogatni, akiben nincs meg az együttműködési készség.
Amerika ezzel Kurti értésére adta, hogy képes különbséget tenni a koszovói nép és a pristinai vezetés között, egyúttal azt is tudatta vele, hogy a barátságnak ára van, és a koszovói vezetésnek többé-kevésbé, inkább többé, mint kevésbé, azt kell tennie, amit az Egyesült Államok diktál.
Ez Koszovó esetében még csak-csak elérhető, Szerbia vonatkozásában azonban jóval nehezebben valósítható meg.
A szerbiai elnök a találkozóval kapcsolatban közzétett Instagram-bejegyzésében nem szólt arról, hogy a „következő önkormányzati választási kísérleten” részt vesznek-e a koszovói szerbek, amire minden bizonnyal szükség lenne, hogy végre legitim, és nem csak legális képviselet jöjjön létre.
Miroslav Lajčák uniós közvetítő ugyan megjegyezte, hogy a szerbeknek részt kell venniük a választásokon, de nem ő az, aki ezt elrendelheti nekik, hanem Aleksandar Vučić, aki viszont bármikor elháríthatja a felelőséget, mondván, hogy nincs befolyása a koszovói szerbek felett, és erről nekik kell dönteniük.
Egy ilyen kijelentés persze „olcsó játék hülye gyerekeknek”, de időhúzásra mindenképpen jó, főleg a jelenlegi zavaros helyzetben, amikor a Balkánon mindenki mindenféle befolyás alatt áll, bár a koszovói állításokkal szemben Escobar amerikai részről nem hiszi, hogy a konfliktust Oroszország szervezi, arról viszont meg van győződve, hogy Moszkva örül a jelenlegi fejleményeknek.
-
Koszovó5 nap telt el azóta
KOSZOVÓI ELNÖK: Szerbiának nincs helye az európai nemzetek között, plusz 1 kecske
-
Szerb Köztársaság3 nap telt el azóta
Dodik Moszkvába utazgat, mégis kap pénzt az Európai Uniótól
-
English2 nap telt el azóta
Dodik travels to Moscow, yet receives money from the European Union
-
Szlovákia6 nap telt el azóta
GLOBSEC 2023: Szlovák biztonságpolitikai fesztivál, amelyre az egész világ odafigyelt