Románia
Kampányvircsaft, avagy hogyan úszott el a Belgrádot megmentő román jelölt reménye
A kormánypártok visszalépésre szólították fel Victor Pontát. A választáson független jelöltként induló Nicușor Dan is ellentétesnek tartja Ponta 2014-es döntését a mostani választási kampányával, amely a „Románia az első helyen” jelszó jegyében zajlik

Egy hete újrarajtolt a romániai elnökválasztás kampánya, s számos jelölt körül áll a bál. A közvélemény-kutatások azt jelzik, hogy csak egy valami biztos: a bizonytalan választók kezében az aspiránsok sorsa. A bizonytalan szavazók aránya a teljes népességben 24% és a társadalom egynegyede abban sem biztos, hogy elmegy szavazni. Így egyelőre a lakosság valamivel több mint a felének mérhetjük a választási opcióit.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Kilenc fontos felmérés jelent meg a májusi elnökválasztásról azóta, hogy a jelöltek hivatalosan regisztráltak a Központi Választási Irodánál. Mindegyik szerint a szélsőjobboldali George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje vezet, a második helyért viszont szoros a verseny.
Crin Antonescu, a kormányzó PSD–PNL–RMDSZ koalíció jelöltje a második, harmadik és még a negyedik helyen is áll a különböző felmérésekben. Antonescu legjobb eredménye 24% az ARA – Antena 3 közvélemény-kutatásában, a legrosszabb pedig 14% a Sociopol felmérésében.
Bizonytalan a helyzete a kampányban függetlenként induló, de azóta a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) támogatását elnyerő Nicușor Dannak is.
Akárcsak Victor Pontáé, akinek támogatottsága a legingadozóbb a közvélemény-kutatásokban. A független jelölt a 9-12%-os arányról 21-23%-ra ugrik. Március 31-én az INSCOP kutatási igazgatója, Remus Ștefureac viszont azt nyilatkozta, hogy több közvélemény-kutatás is George Simion és Victor Ponta közötti második fordulót vetít előre.

Előfordulhat, hogy a „belgrádi hős” lesz Románia elnöke. Erről még korai beszélni, de már beszélnek róla (Forrás: Sociopol)
Alcímek
A párt dobta a saját jelöltjét
Ilyen nem volt a történelemben – mondta az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor, amikor kiderült, hogy az USR megvonta a támogatást a párt jelöltjétől, a novemberi érvénytelenített választáson a finálébe jutott Elena Lasconitól.
Lasconi népszerűsége ugyancsak megkopott, egy számjegyűre apadt. Az USR vezetői is azzal indokolták Lasconi támogatásának visszavonását, hogy „csak Nicușor Dan akadályozhatja meg a Simion és Ponta közötti második fordulót”.
Lehetséges viszont, hogy az USR kormányzási vágya áll a példátlan döntés mögött. Nicușor Dan azt ígérte, ha elnökké választják, bejuttatja az USR-t a kormányba, amit a jelenlegi koalíciós pártokkal folytatott tárgyalások révén tehet meg.

A román Sam bácsi. George Simion nyíltan csodálja Donald Trump amerikai elnököt, és „egyfajta trumpista pártként” jellemezte saját pártját, amely Trump nacionalista és konzervatív ideológiájához igazodik
Így azok, akik ma elálltak Lasconi mellől, és lemondását kérték pártelnöki tisztségéből, egy vágyálmot kergetnek, nevezetesen a romániai európai mozgalom egyesítését szeretnék a szélsőségesekkel szemben, amit éppen ők tettek lehetetlené a kormányalakítási tárgyalások során.
Andrei Țăranu politikai elemző szerint sok kérdést vet fel egy olyan pártelnök gyors, előzetes figyelmeztetés nélkül eltávolítása, aki nagy mértékben hozzájárult az USR parlamenti választásokon elért eredményeihez, s visszahelyezte az USR-t a román politika palettájára.
Úgy véli, Lasconi közel öt százalékos támogatottsága azt jelzi, hogy aki el akart pártolni tőle, az már megtette, a maradék pedig aligha fog Nicușor Danra szavazni. A szakértő szerint ebben a helyzetben ez a lépés haszontalan: inkább a párt Lasconi-ellenes lépése volt, nem feltétlenül Nicușor Dan javára történt”.
Nem tud elszámolni, miből kampányol
Nicușor Dannak, a matematikai olimpikonból lett bukaresti polgármesternek is meggyűlt a baja a számokkal. Nem tud elszámolni ugyanis, hogy miből finanszírozta Európa szerte folytatott előkampányát, és kampányát.

A madridi régióban lévő Arganda del Rey románjai Románia minden részéből érkeztek és telepedtek le Spanyolországban. Nicușor Dan (jobbról) szerint ez egy olyan közösség, amely nem felejtette el, mit jelentenek a gyökerei, a nyelvük és a értékeik
A szuverenista oldalt támogató újságírók kiderítették, hogy Nicușor Dan egykori osztálytársától kapott támogatást, akinek viszont 2,2 millió lejes fővárosi munkálatokat ítélt oda licit nélkül.
Nem nagy összeg, alig 440 ezer euró, de a baráti támogatás is ehhez mért, mindössze 10 ezer lej, azaz 2 ezer euró. Nicușor Dan kampányának eddigi költségeit néhány millió euróra becsülték.
Megmentette Belgrádot, esélyei úszhattak el
Bajban van a román–szerb állampolgárságú Victor Ponta is, aki elszólta magát.
Ponta szeret hencegni, s egy podcastban eldicsekedte, hogy 2014-ben, amikor Románia miniszterelnöke volt, Szerbiát pedig súlyos áradások sújtották, inkább hagyta, hogy romániai falvakat öntsön el a víz a Dunánál, csakhogy Belgrádot megvédjék az ártól.
2014 májusában több mint 1500 hektárnyi mezőgazdasági terület, legelő és erdő került víz alá, a Duna elöntötte Bechet, Piscu Vechi, Desa és Cetate településeket. Ponta megvallotta, hogy döntését szerb állampolgársággal jutalmazták, amelyről most – az elnökválasztási kampány miatt – épp lemondani készül.
Az árvíz ereje: a Tamara és az Yvette mediterrán ciklon május 13-a és 16-a egyszerre vonult át Közép- és Délkelet-Európán 120 éve nem tapasztalt esőzést okozva Szerbiában (Forrás: X platform)
A kormánypártok visszalépésre szólították fel Victor Pontát. A választáson független jelöltként induló Nicușor Dan is ellentétesnek tartja Ponta 2014-es döntését a mostani választási kampányával, amely a „Románia az első helyen” jelszó jegyében zajlik.
Bukarest főpolgármestere szerint riválisának magyarázatot kellene adnia arra, hogy miért helyezte Szerbiát az első helyre.
Az ellenfelek reakciójától meglepődött Victor Ponta a Facebookon magyarázta bizonyítványát:
– Felkészültem minden mocskos és kétségbeesett támadásra a »Soros-hálózat« és a korruptak részéről. Semmi és senki nem tud megfélemlíteni vagy eltéríteni az utamról. A románoknak tudniuk kell, hogy 2014-ben Európát az elmúlt 120 év legsúlyosabb áradásai sújtották! Romániában – szerencsére – a szakemberekkel együtt meghoztuk a szükséges intézkedéseket, és egyetlen román élete sem került veszélybe
– írta Ponta, aki szerint az anyagi károk minimálisak voltak, gyorsan helyreállították őket, és kártérítést is biztosítottak. Ugyanakkor Románia jó szomszédként segített a veszélybe került országokon is.
Sok víz lefolyik még a Dunán, amíg Romániának választott elnöke lesz, amíg kiderül, kit támogatnak a bizonytalanok. Ám az is biztos, hogy számos botrányos pillanata lesz még a kampánynak.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot