Connect with us

Bosznia

Nincs vétó a BT-ben, közben otthon lemigránsozták Dodikot

Konaković egyenesen őrültségnek nevezte Dodik azon elvárásait, miszerint az új amerikai adminisztráció teret ad a szecessziós törekvéseinek, majd kijelentette, hogy őt kifejezetten bátorítja a globális hatalmak hazája melletti kiállása, miközben Dodik úgy mászkál keresztbe-kasul Bosznia-Hercegovina határán, mint egy migráns

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Kreml most sem akadályozta meg a Bosznia-Hercegovina egysége melletti kiállást
Az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Kreml most sem akadályozta meg a Bosznia-Hercegovina egysége melletti kiállást
Cikk meghallgatása

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a mai napon határozatot fogadott el, amelyben egyhangúlag kiállt Bosznia-Hercegovina szuverenitása és területi integritása mellett, továbbá felszólította a feleket a békés politikai párbeszéd megkezdésére. Nem várt fordulat a határozat elfogadása kapcsán, hogy az orosz diplomácia semmilyen vonatkozásban nem tiltakozott ellene. Elmedin Konaković boszniai külügyminiszter üdvözölte a döntést, majd „lemigránsozta” Dodikot.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

A BT és a közhelyek

A március elseje óta egyre jobban éleződő bosznia-hercegovinai belpolitikai helyzet nyugvó pontra juttatását célozhatta a szlovén diplomácia azon kezdeményezése az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ami a Bosznia-Hercegovina biztonsági helyzetével kapcsolatos határozat elfogadását célozta.

A döntés önmagában semmilyen újdonságot nem tartalmazott a korábbi biztonsági tanácsi határozatokhoz képest. Sőt, kellő meglepetésként szolgált, hogy az orosz fél az EUFOR Althea békemisszió minden év novemberében esedékes mandátumának hosszabbításakor már megszokottnak számító diplomáciai kardcsörtetést ebben az esetben hanyagolta.

A mostani döntés lényegét tekintve annyiban foglalható össze, hogy a Biztonsági Tanács tagjai felszólítják a boszniai belpolitikai szereplőket, hogy kezdjék meg a békés párbeszédet a belpolitikai feszültségek rendezése érdekében.

A testület továbbá elismeri Bosznia-Hercegovina egységét, szuverenitását és területi integritását, ezzel járulva hozzá az országon belüli egység és stabilitás megteremtéséhez.

Magasan lobog a cseh zászló a Butmir táborban! Tegnap a cseh fegyveres erők csapatai hivatalosan is csatlakoztak az EUFOR ALTHEA többnemzetiségű zászlóaljhoz Bosznia-Hercegovinában

Magasan lobog a cseh zászló a szarajevói Butmir táborban, miután a cseh fegyveres erők csapatai hivatalosan is csatlakoztak az EUFOR ALTHEA többnemzetiségű zászlóaljhoz Bosznia-Hercegovinában (Forrás: X platform)

Felszólították a két entitás és a három államalkotó nemzet, valamint az országban élő többi nemzetiség vezetőit a Daytoni Egyezményben foglaltak tiszteletben tartására, továbbá arra, hogy a jövőben tartózkodjanak a provokációtól és az ország egysége elleni fellépéstől.

Mindemellett a Biztonsági Tanács aggodalmát fejezte ki a korábbi hetekben kialakult belpolitikai helyzet és a durva politikai kommunikáció miatt.

A Kreml üzenhetett

Az ENSZ BT mostani határozata megerősítette az EUFOR Althea békemisszió 2025. végéig érvényes mandátumát is.

Mindez amiatt bírhat jelentőséggel, mert az Ukrajna elleni 2022 februári orosz támadás óta az EUFOR mandátumának meghosszabbítása kapcsán minden évben felmerült a kérdés, hogy vajon az orosz fél szembe állítja-e a misszió sorsát egyes Ukrajnának nyújtott kedvezményekkel, illetve az Oroszországi Föderáció ellen bevezetett gazdasági szankciókkal bizonyos előnyök elérése érdekében.

A szokásos orosz diplomáciai kardcsörtetés azonban elmaradt. Ennek egyik magyarázataként szolgálhat, hogy a Kreml erre az évre már hozzájárult a 2024. november 1-jei szavazáskor a békefenntartó kontingens további működéséhez.

Nem zárható ki azonban az sem, hogy az orosz fél burkolt üzenetet küldött Dodiknak és a boszniai Szerb Köztársaság vezetésének azzal, hogy kiállt a Daytoni Egyezményben foglaltak mellett, közvetetten felhívva ezzel a boszniai szerb vezetést a szecessziós törekvések mérséklésére.

Konaković „lemigránsozta” Dodikot

Elmedin Konaković bosznia-hercegovinai külügyminiszter üdvözölte a határozat elfogadását, ami szerinte annak az egyértelmű jele, hogy szerte a glóbuszon mindenki tisztában van azzal, hogy milyen események zajlottak Bosznia-Hercegovinában a közelmúltban. Mint mondta, hazájának nem etnikai alapú problémái vannak, hanem mindössze „egy gondja” akad, ami nem más, mint Milorad Dodik személye.

A boszniai külügyér megemlítette azt is, hogy Marta Kos az EU bővítésért felelős biztosa egy tegnapi találkozójukon szecesszionista jelzővel illette Dodikot- utalva a legfőbb boszniai szerbnek az általa vezetett entitás kiválásával való fenyegetéseire – majd az uniós vezető kijelentette, hogy már nem tekinti tárgyalópartnernek a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjét.

Konaković egyenesen őrültségnek nevezte Dodik azon elvárásait, miszerint az új amerikai adminisztráció teret ad a szecessziós törekvéseinek, majd kijelentette, hogy őt kifejezetten bátorítja a globális hatalmak hazája melletti kiállása, miközben Dodik úgy mászkál keresztbe-kasul Bosznia-Hercegovina határán, mint egy migráns.

Vajon hogyan lépte át a boszniai szerb elnök most a boszniai-szerb határt, így vagy éppen másképp?

Közben felkerült az internetre egy videó arról, hogy Dodik zeneszóval lépte át a boszniai-szerb határt, kicsit énekelgetett is, és felhajtott egy kupica pálinkát.

Vagyis nem éppen úgy közlekedik, mint a migránsok, akik nem csapnak ekkora zajt a határ átlépése során. A videón a SRNA boszniai szerb hírügynökség logója szerepel, készítésének időpontját azonban lehetetlen megállapítani. Lehet, hogy a felvételek nem most készültek, viszont újabb adalékként szolgálnak Dodik „suttyó” személyiségéhez.

Médiaértesülések szerint egyébként miután Milorad Dodik befejezte izraeli tartózkodását, Szerbiába érkezett – még mielőtt az Interpol esetleg feltenné őt a „vörös körözési listára” (Red Notice). Állítólag Belgrádból még elutazik Moszkvába is, hogy találkozzon Vlagyimir Putyinnal.

Boszniai külügyi találkozók

Az USA nyugat-balkáni jelenlétében tapasztalható átrendeződésről direkt módon nem beszélt a fentebb említett Konaković, azonban előzetesen beharangozta, hogy áprilisban számos fontos európai uniós tagállam külügyminisztere érkezik Szarajevóba, akik közül a német és osztrák kollégáit emelte ki.

Így feltételezhető, hogy a közeljövőben a Trump adminisztráció nyugat-balkáni hátrálása okán olyan klasszikus európai szereplőknek kell nyakukba venni a befagyott regionális konfliktusok rendezését, mint Ausztria vagy Nagy-Britannia.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7