Connect with us

Szerbia

Mindkét oldal incidensekre számít március 15-én Belgrádban

Az államfő arról beszélt, hogy ha a jövő szombatra bejelentett nagy belgrádi tömegtüntetés idején az ellenzék megpróbál erőszakkal elérni valamit, de akkor ő elhúzza a nótájukat, mindkét oldal incidensekre számít

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Nemanja Šarović újságíró letartóztatása a szerb parlamenttel szembeni, az elnöki palotánál lévő Úttörő parkban (Screenshot)
Nemanja Šarović újságíró letartóztatása a szerb parlamenttel szembeni, az elnöki palotánál lévő Úttörő parkban (Screenshot)
Cikk meghallgatása

Délelőtt óta tartottak a tüntetések a szerb fővárosban, az egyetemisták által szervezett “Vállvetve az egyetemisták és a dolgozók” elnevezésű megmozdulás pedig kilenc kiindulópontból, négy különböző útvonalon zajlott Belgrádban, március 8-án.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Az esti órákban több ponton is feszült helyzet alakult ki a tüntetők és a rohamrendőrök között, akiket nem tudni miért küldtek ki a helyszínre, mindenesetre nem engedték a földműveseknek, hogy áthaladjanak a Branko-hídon, ezért a tüntetés fő rendezvényének helyszínét át kellett helyezni: az egyetemisták és a polgárok oda mentek, ahol a gazdákat feltartóztatták.

A nap folyamán többször elhangzott: nem kérek szegfűt, teljesítsétek a követeléseinket, illetve nem kérek rózsát, forradalmat akarok.

Korán reggel a szabadkai egyetemi hallgatók gyalog indultak el Belgrádba – szombaton Topolyáig, vasárnap Szenttamásig, hétfőn Újvidékig gyalogolnak, onnan pedig egy kis pihenő után együtt indulnak az újvidéki egyetemistákkal a belgrádi, március 15-i megatüntetésre.

Nem engedték be a városba a traktorokat

A tüntetés napközben nagyobb feszültség és incidens nélkül zajlott. A március 8-i menet az elnöki palota előtt hatalmas zajt keltve haladt el, a város számos pontján gyülekeztek a polgárok és az egyetemisták.

Összesen kilenc csomópont volt, ahol a tüntetők gyülekeztek, majd négy útvonalon haladtak. A cél az volt, hogy mindannyian a Köztársaság térre érkezzenek, ide várták a traktorokat is, azonban Újbelgrádban a rohamrendőrök feltartóztatták a gépeket, azzal az indokkal, hogy azok veszélyt jelentenek a közlekedésre a belvárosban.

Az Usce park és a Branko-híd Belgrádban, a Száva és a Duna találkozásánál

Az Ušće park és a Branko-híd Belgrádban, a Száva és a Duna találkozásánál

A földművesek kiemelték, hogy a törvényekkel összhangban előre bejelentették az eseményt, így értetlenül álltak a tény előtt, hogy nem juthatnak be az egyetemistákig. Végül innen továbbmehettek, de csak az Ušćeig (egy park a Száva és a Duna torkolatánál), a Branko-hídon nem engedték át őket.

Miután kiderült, hogy a traktorokat nem engedik be a belvárosba, a Köztársaság téren összegyűlt tömeg közfelkiáltással döntött úgy, hogy akkor ők mennek át Ušćera, a Branko-hídhoz. A Köztársaság téren lévő diákok addig maradtak ott, amíg a beszédek véget nem értek, majd elindultak az Ušće körforgalomhoz.

Rendőrkordon állt a hídon, az odaérkező polgárok pedig azt skandálták nekik: tartóztassák le Vučićot.

Ha a traktor nem megy Mohamedhez…

Miután a polgárok és az egyetemi hallgatók elsétáltak a termelőkhöz, egy bánáti gazda tartott beszédet, amelyben kiemelte, órákig tudnának beszélni a problémáikról. A falvak elnéptelenednek, a fiatalok nem akarnak vidéken maradni. Sokan elhagyták a falvakat, senki sem akar traktorra ülni – de nem azért, mert lusta, hanem mert a mezőgazdaság nem kifizetődő.

– A földeket külföldieknek adják, mi pedig az utakra megyünk blokádokat szervezni, de senki nem hallgat meg minket

– mondta az egyik gazda.

A Bánáti Újfalu mezőgazdasági egyesület termelői több mint két hónapja a belgrádi Mezőgazdasági Kar előtt tartózkodnak traktoraikkal.

– Ez a diákok harca, de mindannyiunké is. A traktoraink maradnak, és harcolni fogunk veletek. És tudják meg, hogy ha ma ez így is alakult, de március 15-én a traktorok a belvárosban lesznek

– üzente, majd hozzátette, a traktorok nem tankok.

A fővárosi tüntetés nem sokkal 21 óra után ért véget.  A rendőrség is visszavonult.

Letépték Vučić óriásplakátját Szendrőn

Miközben a fővárosban nagy tüntetést szerveztek, Vučić szombaton is körúton volt. Járt Vajdaságban, Antalfalván – ahol kifütyülték, majd a Szerb Haladó Párt rendezvényén Szendrőn, ahol széttépték az alakját ábrázoló óriásplakátot.

Szendrőn letépték a szerb elnök plakátját, miközben a tömeg azt skandálta, hogy „véresek a kezeitek”

A szerb elnököt kísérő kormányközeli médiumok mikrofonjai sem tudták „kiszűrni a zajt”, így a szerb elnök végül reagált a kifütyülésre, de úgy tett, mintha nem értené az embereket.

– Tényleg nem értem ezeket az embereket, amikor ők itt ötvenen összegyűlnek, akkor miért sípolnak? Talán azt gondolják, hogy akkor nem jövök el?

– mondta az államfő, majd megtapsolta a tüntetőket és azt mondta nekik, bravó.

Incidensekre hangolnak, Vučić fenyegetőzik

Az államfő arról beszélt, hogy a jövő szombatra bejelentett nagy belgrádi tömegtüntetés idején az ellenzék megpróbál erőszakkal elérni valamit, de akkor majd ő elhúzza a nótájukat. Érdekes módon az ellenzék is pont arra próbálja felhívni a figyelmet, hogy a hatalom megpróbál majd erőszakos elemeket bedobni a tüntetők közé, vagyis mindkét oldal incidensekre számít.

– Ahogy a dolgok állnak, jövő szombaton este elhúzzuk a nótájukat

– jelentette ki Vučić egy lakossági fórumon Alibunáron.

A szerb elnök fenyegető szavaiból ítélve könnyen elképzelhető, hogy nem alaptalan Ivan Ninić ügyvéd aggodalma, akit szombaton, a munkája végzése közben letartóztatott Nemanja Šarović újságíró elleni, minden alapot nélkülöző rendőri brutalitás kapcsán azt mondta, úgy tűnik, a haladó rezsim zavargásokat készít elő jövő szombatra.

Ugyanígy vélekedik Božo Prelević ügyvéd is, aki az N1-nek azt mondta, “érthető, hogy jelen van a félelem amiatt, hogy a hatalom megpróbálhatja megszervezni az erőszakot március 15-én Belgrádban.

Azok, akik most az elnöki hivatal előtt gyülekeznek, egyfajta provokáció eszközei lehetnek. Az elnöki palota előtt ugyanis ellentüntetők táboroztak le, olyan egyetemi hallgatók, akik követelik, hogy induljon újra az oktatás. Ez a Studenti 2.0 kormánypárti megmozdulás.

Ezek az egyetemisták viszont inkább menekülnek az újságírók elől, többükről kiderült, hogy rendes állásuk van, leckekönyvük viszont nincs, ráadásul úgy tűnik nem is a sátrakban töltik az éjszakát, ott ugyanis sokszor nem találni senkit. Ezt próbálta meg bemutatni a K1 televízió újságírója, Nemanja Šarović is, de végül letartóztatták.

Nemanja Šarović újságíró őrizetbe vétele az elnöki palota előtti parkban

A hét folyamán a belgrádi városháza előtti incidensből látszott, hogy a rendőrség nem elég a hatalomnak, ezért magánkézben lévő biztonsági cégek verőembereit küldték a polgárokra.

Az elemzők szerint elképzelhető, hogy egy magán biztonsági szolgálat emberei, fekete ruhába öltözve, maszkokkal az arcukon, megpróbálhatnak behatolni a Parlamentbe, ami ürügyet adna az erő alkalmazására.

Prelević szerint viszont egyébként már túl sokan fordultak a Szerb Haladó Párt ellen, ezért ezt a forgatókönyvet nem tartja valószínűnek. Azt mondja, akkora kisebbségben vannak, hogy szerinte inkább a halogatásra és a kifárasztásra fognak játszani. Hozzátette, senki sem tudja, hogy mire számítson március 15-én Belgrádban.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel


A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7