Connect with us

Oroszország

Putyin a politikai támogatás mellett vasutat és székesegyházat ígért Dodiknak

Milorad Dodik boszniai szerb elnök szerint az orosz és a szerb nép nem a kollektív Nyugattal áll szemben, hanem magával a gonosszal. A szerb és az orosz civilizáció amiatt helyezkedik szembe a Nyugattal, mert ők a családot, a hitet és a történelmet meg akarják őrizni, ezek viszont a Nyugaton összeomlani látszanak

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Vlagyimir Putyin és Milorad Dodik idén is megtartották a már rendszerinti pétervári találkozójukat, ezúttal Putyin vasutat és székesegyházat ígért (Forrás: RTRS)
Vlagyimir Putyin és Milorad Dodik idén is megtartották a már rendszerinti pétervári találkozójukat (Forrás: RTRS)
Cikk meghallgatása

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (RS) elnöke a Vlagyimir Putyinnal folytatott egyeztetés előtt több programon is részt vett a szentpétervári nemzetközi fórumon. A legfőbb boszniai szerb egy vasútfejlesztési megállapodás megkötése és a Borisz Jelcin nevét viselő elnöki könyvtár érdemérmének átvétele után Olekszandr Beglovval, a pétervári kerület kormányzójával írt alá együttműködési megállapodást, majd minden oroszok (állandó) elnökétől kapott arra vonatkozó ígéretet, hogy Oroszország mindig a szerb nép mögött áll.

Dodik kitüntetést kapott és könyvet adományozott

A szentpétervári nemzetközi fórum mostanra hagyományosnak tekinthető mozzanata Vlagyimir Putyin orosz elnök és Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének találkozója. A zárt ajtós egyeztetés előtt, a korábbi évek gyakorlatával egyező módon, Dodik több orosz vállalat vezetőjével tárgyalt az RS-ben folytatható egyes fejlesztésekről. Ezek közül a boszniai szerb köztelevízió, az RTRS, az orosz állami vasúttársaságot említette meg, mint olyan orosz vállalatot, amely a közeljövőben fejlesztési projekteket kezdhet a boszniai szerb entitásban.

A potenciális üzleti partnerekkel való egyeztetéseket követően Dodik – a korábban bejelentetteknek megfelelően – átvette a Borisz Jelcin nevét viselő elnöki könyvtár érdemérmét, majd az intézménynek ajándékozta a Nobel-díjjal kitüntetett Ivo Andrić “Híd a Drinán” című regényének orosz nyelvű fordítását.

A továbbiakban a szerb entitás elnöke a szentpétervári körzet kormányzójával, Olekszandr Beglovval írt alá egy együttműködési megállapodást. A dokumentum meghatározza a 2026-ig tartó időszakra a pétervári körzet és a szerb entitás közti együttműködés kiemelt területeit. A felek kifejezték abbéli reményüket, hogy a korábban kialakított gyógyszeripari együttműködés mellett más gazdasági területeken is eredményes kooperációt tudnak folytatni a jövőben.

A Beglovval való tárgyalás margóján Dodik indokoltnak érezte, hogy előadjon pár rövid, de velős agitprop gondolatot. Ezek között megemlítette, hogy az ukrajnai konfliktus csak ürügy a Nyugatnak, hogy Oroszország képességeit tesztelje. Ezzel kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy mindig örömmel tölti el, ha orosz sikerekről hall – vélhetően az ukrajnai harcokra gondolt.

Ezt követően azzal folytatta, hogy az orosz és a szerb nép nem a kollektív Nyugattal áll szemben, hanem magával a gonosszal. A szerb és az orosz civilizáció amiatt helyezkedik szembe a Nyugattal, mert ők a családot, a hitet és a történelmet meg akarják őrizni, ami a Nyugaton összeomlani látszanak.

Dodik végül megjegyezte, hogy ebben az évben Oroszország tölti be a BRICS elnöki tisztségét, így javasolni fogja Putyinnak, hogy vizsgálja meg annak a lehetőségét, hogy a boszniai Szerb Köztársaság – vagyis nem Bosznia-Hercegovina – valamilyen formában részt vehessen a jövőben a szervezet munkájában. Ezt követően azonban gyorsan megemlítette, hogy az EU-csatlakozási tervekkel sem hagynak fel, így abba az irányba is lépnek egyidejűleg.

Putyin mindenben partner

A Dodik és Vlagyimir Putyin orosz elnök közti egyeztetés körülbelül 45 percig tartott. Ennek kezdetén volt egy sajtónyilvános rész, ami alatt a felek a szokásos udvariassági formulák mellett megemlítettek pár konkrétumot. Putyin, aki visszatérően kedves jóbarátjának nevezte Dodikot, megköszönte a legfőbb boszniai szerbnek a korábbi támogatást és a kapcsolatok változatlan formában történő fenntartását, utalva az orosz-ukrán konfliktus miatt megváltozott nemzetközi környezetre.

Az orosz elnök kijelentette, hogy országa, mint a Daytoni Egyezmény egyik garantőr állama, nem változtat a korábbi álláspontján. Mint mondta, az egyezmény a jelenlegi status quo megőrzésének és a fejlődésnek az alapja Bosznia-Hercegovinában.

Zárásként Putyin megemlítette, hogy sok egyéb kérdés van még, amit meg kell, hogy beszéljenek, azonban ezek részleteiről ő maga nem árult el többet. A zárt ajtók mögött folytatódó egyeztetésen Putyin és Dodik mellett csak Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Željko Budimir, az RS kormány fejlesztési és felsőoktatási ügyekért felelős minisztere vettek részt.

Dodik a boszniai Szerb Köztársaság lobogójával díszített orosz kormányzati járművel pózol Szentpéterváron, (Forrás: X platform, MiloradDodik)

Dodik a boszniai Szerb Köztársaság lobogójával díszített orosz kormányzati járművel pózol Szentpéterváron, (Forrás: X platform, MiloradDodik)

Dodik lényegében ugyanazokat a témákat hozta fel a Putyinnal folytatott egyeztetés sajtónyilvános részén, mint az azt követően adott rövid interjúja során. Ennek a fő mondanivalója annyiban foglalható össze, hogy Putyin, vagyis Oroszország mindenben partner és minden körülmények között támogatja a boszniai Szerb Köztársaságot.

Dodik kiemelte, hogy Oroszországot tekinti az egyetlen olyan államnak, amelyik garantőrként tiszteletben tartja a Daytoni Egyezmény minden egyes betűjét, Putyin pedig barátsággal és megértéssel van a szerb nép iránt.

A „kollektív Nyugat” Dodik szerint visszaélt Oroszország jóindulatával, ami arra irányult, hogy megőrizzék a stabilitást és a békét. Oroszországot olyan államnak nevezte Dodik, amelyik sokat csalódott a kollektív Nyugatban a partnerségre való nyitottság és a megállapodások hiánya miatt. Szerinte a Nyugat az összes, eddig Oroszországgal megkötött egyezményt megszegte, köztük az ukrajnai helyzetet stabilizáló minszki megállapodást is.

A boszniai Szerb Köztársaság elnöke hangsúlyozta továbbá, hogy egyetért az orosz fél azon álláspontjával, miszerint a közelmúltban az ENSZ Közgyűlésben a srebrenicai népirtással kapcsolatban elfogadott határozat aláássa a boszniai stabilitást, és békétlenséghez vezet. Dodik kiemelte, hogy Németországnak és a többi határozatot megszavazó államnak nincs igaza, és egyúttal megköszönte, hogy Oroszország a határozat ellen szavazott.

Az említett határozat legitimitását ismét a szerb matematika sajátos elmélete alapján döntötte meg, miszerint a 196 ENSZ-tagállamból 109 azt nem támogatta, így a döntés nem tekinthető elfogadottnak. Szerinte ez egyben annak a jele, hogy a Nyugat nem tudta a nemzetközi közösségre erőltetni az akaratát.

Dodik végezetül biztosította Putyint, hogy a boszniai szerb kormány a jövőben sem támogatja az Oroszországgal szembeni szankciókat, annak ellenére, hogy a nyugati partnerek egyre idegesebbek emiatt.

Lesz székesegyház és vasútfejlesztés is

A saját szavazóknak szóló politikai üzeneteken túl Dodik röviden méltatta az orosz gazdasági potenciált. Ennek keretében meglehetősen hajmeresztő állításokat tett. Így kijelentette, hogy az orosz növekedés üteme ebben az évben a világ élvonalába tartozó mértéket mutat, továbbá jelezte, hogy Moszkva rendelkezik a negyedik legnagyobb gazdasággal a világon.

A boszniai szerb entitásban várható orosz fejlesztések kapcsán Dodik jelezte, hogy még ebben az évben sor kerül a Banja Lukában épülő pravoszláv székesegyház tetőszerkezetének befejezésére.

Az orosz fél a találkozón biztosította Dodikot, hogy a korábbiakban folyósított pénzügyi támogatás a jövőben is elérhető lesz az épület befejezésére, valamint orosz segítséget kap a belső tér kialakítására és szentképekkel való kifestésére.

Ezen felül Dodik biztosította Putyint, hogy az orosz állami vasúttársaság képviselőivel folytatott aznapi tárgyalások eredményesek voltak, így a szerb entitás vasútvonalainak felújítása orosz segítséggel megy végbe a jövőben.

Nyilatkozat: Az elemzés bemutatja Milorad Dodik és Vlagyimir Putyin találkozóját, de nem tükrözi az összes érintett fél hivatalos álláspontját a geopolitikai kérdésekben.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!