Bosznia
Az USA újabb lépéseket tett Milorad Dodik pénzügyi ellehetetlenítése érdekében
Az Egyesült Államok az USA-ban lévő vagyon befagyasztása mellett egy régi bevált eszközt, a „Regulation on material support” vagyis az anyagi támogatásra vonatkozó szabályozási rezsimet is alkalmazza Bosznia-Hercegovinában. Utóbbi lényegében azt jelenti, hogy az USA pénzügyminisztérium szankciókkal sújthat a jövőben minden olyan személyt és szervezetet, akik a fekete listára helyezett szereplők és azok érdekeltségei által folytatott pénzügyi tevékenységet lehetővé teszik
Anna Morris, az USA pénzügyminiszter helyettese még márciusban nyilatkozott Szarajevóban arról, hogy az USA újfajta szankciós nyomásgyakorlásra készül a daytoni békét veszélyeztető boszniai politikai szereplőkkel szemben. Egy hónappal később több boszniai bank felmondta a Milorad Dodik gyerekeinek tulajdonában lévő cégek számláit, így Igor és Gorica Dodik új bankot kereshet a pénzének. A fokozódó amerikai nyomásgyakorlás mögött vélhetően Milorad Dodik azon kijelentése áll, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök banjalukai látogatásakor megerősítette, hogy az entitási vagyonelemek állami tulajdonúvá nyilvánítása esetén a szerb entitás vezetése kinyilvánítja a Republika Srpska függetlenséget.
Alcímek
Egy lépésből adott mattot
Anna Morris, az amerikai pénzügyminisztérium terrorizmus-finanszírozás és gazdasági bűncselekmények elleni fellépésért felelős helyettese (U.S. Department of Treasury Acting Assistant Secretary for Terrorist Financing and Financial Crimes) március 7-én egynapos látogatásra érkezett Szarajevóba, ahol Jasmina Selmiovićtyal, a szarajevói központi bank igazgatójával egyeztetett további amerikai szankciók életbe léptetéséről, és azok várható gazdasági hatásairól.
A látogatás lényegében teljesen elkerülte a helyi sajtó figyelmét, azonban annak következményeként a minap robbant az első bomba. A Capital.ba hírportál közölte, hogy a Bajram, vagyis a ramadan alatti böjt megtörésének ünnepnapján több boszniai pénzintézet befagyasztott egyes folyószámlákat, amelyek Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének két gyerekéhez, Igor Dodikhoz és Gorica Dodikhoz köthetők.
Kapcsolódó cikk
A számlák befagyasztása lényegében azt jelenti, hogy az érintett bankok megkérték Igort és Goricát, helyesebben azok érintett vállalkozásait, hogy vigyék a pénzüket máshová.
Az amerikai diplomácia nyugat-balkáni érdekérvényesítő képeségét temető olvasók kedvéért röviden érdemes megjegyezni, hogy Morris egy lépésből, helyesebben egy tárgyalásnak titulált nyomásgyakorlásból adott mattot, ugyanis a boszniai nemzeti bankban tett látogatása után az USA pénzügyminisztériumának nem kellett szankciók életbeléptetéséről határoznia.
A koreográfia kapcsán nem tisztünk latolgatásokba bocsátkozni, azonban nem zárható ki, hogy Anna Morris március eleji látogatása egyfajta figyelmeztetés volt Dodik és támogatói részére, akik azt követően sem hagytak fel a szecessziós politikai ideológia artikulálásával.
Aki segít, listára kerül
Bár a rendelkezésre álló információk szerint Morris nem egyeztetett közvetlenül bankvezérekkel, azonban az megerősítést nyert, hogy az ominózus március 7-i látogatás során Jasmina Selmiovićtyal a boszniai központi bank elnökével tárgyalt. A korábbi években életbe léptetett szankciók kapcsán a boszniai szerb politikai vezetés rendre kifejtette, hogy személyükben egyáltalán nem érintette őket, mert amerikai pénzügyi érdekeltségük nincs, és nem terveztek oda utazni.
Ennek eredményeként várható volt, hogy az amerikai pénzügyminisztériumnak valamilyen hatékonyabb eszközt kell, hogy élesítsen a Dodikkal szembeni nyomásgyakorlás növelése érdekében.
A Selmiovićtyal való tárgyalást követően Morris rövid nyilatkozatot adott, amiben kiemelte, hogy a terrorizmus finanszírozás és a korrupció elleni fellépés mellett a legfontosabb céljuk, hogy a Daytoni Egyezmény megsértésére felhívó politikai retorikát visszaszorítsák a boszniai közéletben.
Így a szokásosnak mondható szankciók, mint a beutazási tilalom és az USA-ban lévő vagyon befagyasztása mellett egy régi bevált eszközt, a „Regulation on material support”, vagyis az anyagi támogatásra vonatkozó szabályozási rezsimet is alkalmazni fogják Bosznia-Hercegovinában. Utóbbi lényegében azt jelenti, hogy az USA pénzügyminisztérium szankciókkal sújthat a jövőben minden olyan személyt és szervezetet, akik a fekete listára helyezett szereplők és azok érdekeltségei által folytatott pénzügyi tevékenységet lehetővé teszik.
Ennek alapján egy egyszerű banki tranzakció is elégséges ahhoz, hogy egy boszniai pénzintézetet az USA kizárjon a Swift fizetési rendszerből, vagy más korlátozások alá helyezzen.
Morris ehhez kötődően elmondta, hogy ez nem automatikusan zajlik, hanem pusztán egy lehetőség, amit a jövőben megfontolnak. Azt azonban indokoltnak érezte, hogy személyesen tudatosítsa a boszniai központi bank vezetőiben, hogy készek élni ezzel a lehetőséggel.
A cégekre mentek rá pénzügyileg
A Morris által beharangozott amerikai reakciótól való félelem első áldozata Gorica Dodik „Szerb Ház” (Srpska Kuća) nevű humanitárius célokra szervezett alapítványa lett, aminek még március közepén felmondta a számlavezető bank a szolgáltatásnyújtást.
Kapcsolódó cikk
Ezt követően majd egy hónapot kellett várni a számlafelmondási hullámra. Ezt többen azzal magyarázzák, hogy Dodik nagy lendületet kapott Orbán Viktor magyar miniszterelnök április 6-i banjalukai látogatásakor, és a zsebében érezve a marsallbotot, valamint az 55 milliárd forintnyi magyar beruházást, a magyar miniszterelnök kitüntetésekor tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy amennyiben a boszniai Szerb Köztársaság entitási vagyonelemeiről a nyugati hatalmak úgy határoznak, hogy afelett a központi államhatalom bír tulajdonjoggal, akkor ő és a szerb entitás vezetői készen állnak, hogy azonnal döntést hozzanak a szerb terület függetlenségéről.
Vélhetően utóbbi megjegyzés csapta ki a szarajevói USA-nagykövetség illetékeseinél a biztosítékot, akik nyomást gyakoroltak azokra a boszniai bankokra, amelyek Dodik gyermekeinek a tulajdonában lévő cégek számláit vezetik.
A Capital információi szerint a Gorica Dodik tulajdonában lévő banjalukai Restoran Agape, az Igor Dodik és Mirko Dobrić nevéhez köthető FruitEco, valamint az Igor Dodik által tulajdonolt Agro Voće és Global Liberty cégek számláit függesztették fel, és szólították fel a tulajdonosokat, hogy a pénzüket utalják át más számlákra.
Mini közvélemény-kutatás
Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.
Ha nem tetszenek a felkínált opciók, magad is adhatsz hozzá egy újabb válaszadási javaslatot. Ehhez kattints a megfelelő mezőbe, és kezdj el gépelni! Az általad felkínált javaslat szerkesztőségi jóváhagyást követően kerül a listára.
- Magyarország7 nap telt el azóta
Szijjártó: Magyarország számára Szerbia stratégiai fontosságú partner
- Szerbia7 nap telt el azóta
A szerb belügyminiszter szerint a diákok egymást verték, a diákok cáfolnak
- Szerbia6 nap telt el azóta
A következő lépés az általános sztrájk, ezt követelik a diákok
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Mamica és a turizmus (Tirana 2.)