Koszovó
BÉKETÁBOR: A koszovói miniszterelnök a Twitteren utasította el, hogy szerb erőket vezényeljenek Koszovóba
A szerb állami televízió (RTS) jelentése szerint Aleksandar Vučić újfent összehívta a Nemzetbiztonsági Tanács ülését. Közben Albin Kurti koszovói miniszterelnök a Twitteren azt írta, hogy a szerbeknek semmi okuk sincs arra, hogy úttorlaszokat emeljenek. Az eseményekre reagálva az egyik ellenzéki szerb hírportálon megjelent egy bejegyzés, miszerint 30 évvel a volt Jugoszlávia szétesését követően Horvátország bevezeti az eurót és belép a schengeni övezetbe, a szerbek viszont még mindig az úgynevezett “tuskóforradalomnál”, vagyis az utak eltorlaszolásánál tarnak.
Okafogyott “tuskóforradalom”
Albin Kurti koszovói miniszterelnök vasárnap dél körül a Twitteren azt írta, hogy “a Koszovó északi részén működő bűnbandáknak” a legkisebb okuk sincs barikádok emelésére és a koszovói rendőrség elleni támadásokra, miután a rendszámtáblák körüli probléma megoldódott, a helyhatósági választásokat pedig elhalasztották.
Kurti hozzátette, hogy NATO által működtetetett KFOR-ral együttműködve “azon dolgoznak, hogy gyorsan és békésen kezeljék a helyzetet”.
A koszovói kormányfő megjegyezte, hogy a szerb elnök és a szerbiai miniszterelnök is “katonai agresszióval fenyegetőzött”, és kilátásba helyezték, hogy szerb erőket vezényelnek az “ő területeikre”, vagyis Koszovóba.
– Nem konfliktust keresünk, hanem párbeszédet és békét. De hadd fogalmazzak világosan: a Koszovói Köztársaság meg fogja védeni magát – erőteljesen és határozottan
– írta a Twitteren Albin Kurti, aki tehát ugyanúgy a béke felkent papja, mint Aleksandar Vučić, aki nyilvánvalóan a béke szellemében hívta össze este 7 órára a szerbiai Nemzetbiztonsági Tanácsot, amelynek ülését követően minden bizonnyal kifejezi Szerbia olthatatlan vágyát a béke iránt, erre bárki mérget vehet, még Albin Kurti is.
A legfőbb koszovói szerb békeharcos
Kapcsolódó cikk
EGY NEMZETET TART TÚSZKÉNT: A szerb elnök továbbra is szkeptikus a koszovói rendezést illetően
A Koszovó északi részén élő szerbek – akik nyilvánvalóan a “béketábor legharciasabb tagjai”, közben barikádokat emeltek, amivel Dejan Pantićnak, a koszovói rendőrség egykori tagjának a letartóztatása ellen tiltakoztak, természetesek kizárólag békés eszközökkel, eltekintve attól a néhány esettől, amikor lőfegyvert is használtak békeszándékuk nyomatékosítására. Goran Rakić, a belgrádi kormány által istápolt koszovói Szerb Lista elnöke közleményében természetesen “békére és visszafogottságra” szólított fel a koszovói rendőrség egykori tagjának letartóztatása miatt tartott tüntetésekkel kapcsolatban.
– Ne dőljünk be a provokációknak. Mindannyiunknak békére és a párbeszéd folytatására van szükségünk, hogy teret adjunk a tárgyaló feleknek, akik párbeszéddel és nem egyoldalú lépésekkel jutnának el a helyzet megoldáshoz
– közölte Rakić, aki azt nem ellaborálta, hogy személy szerint kik lennének azok a tárgyaló felek, akik elhoznák a várva várt békét a koszovói szerbeknek, merthogy eddig mindenki felsült ezen a téren, beleértve ebbe az általa hőn imádott Vučić elnököt és a mélységesen gyűlölt Kurti miniszterelnököt is.
Az viszont mindezidáig senkinek sem fordult meg a fejében, hogy ennyi kudarc után talán le kellene cserélni a “tárgyaló feleket”, akik csak rontanak, és nem javítanak a helyzeten folyamatos felsüléseikkel.
Rakić, akinek a helyettese a brit kormány által a napokban, az amerikaiak által pedig már korábban “megszankcionált” Milan Radoičić, a béke szellemében követelte a koszovói hatóságok által őrizetbe vett szerbek szabadon bocsátását, akik minden bizonnyal maguk is békeharcosok voltak, és Rakić szerint “konstruált vádak alapján” tartóztatták le őket.
– Követeljük, hogy akadályozzák meg a koszovói rendőrség vagy más egységek behatolását Koszovó és Metóhia északi részére
– mondta a kimondottan békeszerető Goran Rakić, aki ezzel kívánná meghiúsítani, hogy a koszovói különleges egységek tagjai nyilvánvalóan “konstruált vádak alapján” vigyenek be békeszerető szerbeket.
Kapcsolódó cikk
Mindeközben a CNN-közeli N1-es televízió szerbiai csatornájának egyik műsorában megjelent a belgrádi hatóságok és a koszovói kisinasaik által gyakran gyalázott Rada Trajković, a Szerbek Európai Mozgalmának elnöke, aki a koszovói kormányba bevett “jó szerb”, Nenad Rašić miniszteri tanácsadója. Trajković az adásban úgy nyilatkozott, hogy a koszovói szerbek leginkább azoktól az álarcos szerbektől félnek, aki erőszakkal vezénylik ki őket a barikádokra – ami nehezen bizonyítható, de könnyen elképzelhető, hiszen ez minden kétséget kizáróan összeegyeztethető a békeharcosi attitűddel.
Koszovó
Koszovó felszámolja a szerb intézményeket, miközben “Egyesítő Sándor” Boszniában portyázik
Szerbiai médiajelentések szerint a “pristinai rendőrség” immár négy napja tartja blokád alatt a koszovói szerb intézmények épületeit Koszovó és Metóhia északi részén, miközben az Ibar folyó feletti “mitrovicai főhídon” a KFOR két páncélozott és két terepjáró járművel van jelen, hogy megakadályozza annak koszovói részről tervezett megnyitását. A szerbiai állami televízió szerint “nyugodt a helyzet, de feszült” – viszont ki tudja, hogy meddig marad így
Albin Kurti koszovói miniszterelnök számos lépést tett a koszovói szerb területeken lévő szerb és szerbiai intézményrendszer felszámolására, és az északi szerb területek leválasztására Szerbiáról. A múlt pénteken a koszovói hatóságok bezárták, és blokád alá vették az északi szerb intézményeket, ennek megfelelően azok dolgozói ma nem tudtak bemenni a munkahelyükre. A koszovói rendőrség péntek délután vette blokád alá a Koszovó és Metóhiai Nyugdíjbiztosítási Alap, a Kosovska Mitrovica-i Közigazgatási Körzet, a Szociális Központ és a Koszovó és Metóhiai Iroda épületeit, miközben a KFOR a Mitrovica albán és szerb része közötti hídon megerősítette az ellenőrzést, amit hivatalosan gyakorlatozásnak neveztek. Mindeközben egy szerbiai “alternatív delegáció” járt Pristinában, amely azt állította, hogy Aleksandar Vučić a Szandzsákba akarja áttelepíteni a koszovói szerbeket, amire “Egyesítő Sándor” Boszniából válaszolt.
A szerb intézmények felszámolása
A belgrádi média azt kommunikálja, hogy már négy napja tart a koszovói szerb intézmények zárlata, amely péntek délután kezdődött, és ma délelőtt folytatódott, tehát gyakorlatilag ez az első igazi munkanap, amikor az intézmények nem működnek. A helyzet mindenesetre egyre feszültebb, és ennek megfelelően számos tendenciózus hír jelenik meg mindkét oldalon, bár a belgrádi szerb vezetés mintha nem venné eléggé komolyan a helyzetet.
Mindeközben kiderült, hogy albán részről nem kívánják visszaadni a koszovói szerbeknek a pénteken zárlat alá vett intézményeket, erre utal az is, hogy Mitrovica északi részén, azokon az épületeken, amelyekben eddig a Kosovska Mitrovica-i Körzet központja, a Nyugdíjbiztosítási Alap és a Koszovó és Metóhiai Iroda székelt, tegnap este három improvizált papírtábla jelent meg, amelyeken tulajdonosként a “koszovói ideiglenes intézmények” neve szerepel. Ma reggel egy hasonló tábla került a Kosovska Mitrovica-i “ideiglenes” önkormányzat épületére is.
A Koszovóval kapcsolatos szerb szóhasználat lépten-nyomon azt igyekszik kifejezni, hogy Koszovó legalább verbális szinten továbbra is Szerbiához tartozik, ezért a szerbek a “Koszovó és Metóhia” vagy a “Kosovska Mitrovica” elnevezést használják (Vajdaságban létezik Sremska Mitrovica, magyarul Szávaszentdemeter), és a koszovói kormányt ideiglenes pristinai hatóságoknak, a koszovói rendőrséget pedig pristinai rendőrségnek nevezik.
A szerbiai közéletben, főleg a belgrádi kormányzathoz közel álló médiában gyakori az is, hogy Koszovóval kapcsolatban azt az eufemizmust használják, hogy “naša južna pokrajina”, vagyis “a mi déli tartományunk”, hogy ezzel is elősegítsék Koszovó általuk elképzelt státuszának beivódását a köztudatba.
Az antagonizmus tehát hatalmas, amit tovább növel, hogy Vjosa Osmani koszovói államfő augusztus közepén 2025. február 9-ére írta ki a parlamenti választásokat, ezt követően a jelenleg kormányzó Albin Kurti még többet tesz azért, hogy az északi szerb területekkel kapcsolatban eredményeket mutasson fel a koszovói albán szavazóknak, és a központi kormányzat felügyelete alá vonja a szerbek által lakott északi területeket, miközben ellenzi a szerb önkormányzatiság megerősítését, vagyis a Szerb Községek Közösségének megalakítását.
A koszovói miniszterelnök számos ilyen lépést hajtott végre, a koszovói szerb rendőrök kiebrudalásától kezdve – ehhez hathatós segítséget kapott Vučić elnöktől – a szerbiai pénzintézetek és a szerbiai posta kitiltásáig. A néhány héttel ezelőtt kiűzött szerb posta egyik irodájában például a napokban élelmiszerbolt nyílt, echte koszovói termékekkel, szerbiai áruk nélkül.
A szerbeknek, beleértve a belgrádi kormányzatot is, nincs igazi válaszuk a pristinai intézkedésekre – miközben többször is “lábon lőtték magukat”, például a koszovói szerb rendőrök említett leszerelésekor. Egyetlen válasz szerb szemszögből nézve az erőszak lenne – vannak, akik vágynak is rá erősen -, ez azonban az amerikai katonai jelenlét miatt nemigen kivitelezhető.
Nehezen hihető, hogy a szerbek képesek lennének a terület pacifikálására, ha netalán valami csoda folytán ismételten az ellenőrzésük alá kerülne. Ezt az esélyt eljátszották a múlt század nyolcvanas, de még inkább kilencvenes éveiben, amiről a belgrádi politikai elit és a szerbiai udvari média mélyen hallgat, mint sok minden másról is.
Nyugodt a helyzet, de feszült
Szerb médiajelentések szerint a “pristinai rendőrség” immár négy napja tartja blokád alatt a szerb intézmények épületeit Koszovó és Metóhia északi részében, miközben az Ibar folyó feletti “mitrovicai főhídon” a KFOR két páncélozott és két terepjáró járművel van jelen, hogy megakadályozza annak koszovói részről tervezett megnyitását. A szerbiai állami televízió szerint “nyugodt a helyzet, de feszült”, viszont ki tudja, hogy meddig marad így.
A szerb intézmények épülete előtt Mitrovicában egy rendőrségi dzsip és néhány rendőr tartózkodott, míg a szerbek szerint az “úgynevezett koszovói rendőrségként” emlegetett erők az épülethez vezető összes utat és útkereszteződést ellenőrzésük alatt tartják.
Mitrovicán kívül hasonló a helyzet Leposavićban is, azokon az épületeken ugyanis, amelyekben péntekig a leposavići ideiglenes önkormányzat, a Szerb Kulturális Intézet, a közlekedési iskola és számos szerb szervezet irodája működött, ma szintén papírtáblák jelentek meg a “pristinai ideiglenes intézmények” nevével.
Szintén szerb jelentések szerint “Koszovó és Metóhia” négy településén a szerb intézmények épületei ugancsak blokád alatt vannak, előttük az “úgynevezett koszovói rendőrség” állomásozik.
Belgrádban megjegyzik, hogy az “északi tartományban” végrehajtott rendőrségi akciók hatással vannak a biztonságra, a stabilitásra és a békére – amit állítólag az UNMIK-misszió (az Egyesült Nemzetek ideiglenes koszovói igazgatási missziója) közölt, miután a belgrádi kézivezérlés alatt álló Szerb Lista koszovói szerb párt képviselői tárgyaltak Caroline Ziadeh misszióvezetővel.
Kapcsolódó cikk
A Szerb Lista sürgős fellépést követelt a nemzetközi képviselőktől, miközben a szerb államvezetés úgy értékeli, hogy mindez egy újabb provokációra tett kísérlet Albin Kurti részéről. Viszont a jelek szerint a szerb állam első embere most éppen nem veszi túlzottan komolyan a koszovói helyzetet, mert ma éppen Boszniában ünnepelteti magát.
Az őt vendégül látó Milorad Dodik boszniai szerb vezető – aki úgy látszik, hogy kezd magához térni a CIA igazgatójának Boszniában tett látogatása miatt őt ért sokkból – azzal a megállapítással hízelgett Vučićnak, hogy a szerb elnököt “Egyesítő Sándornak” is nevezhetnék, mert sajátos módon egyesítette a szerbeket.
Vučić egyelőre annyit mondott a Koszovóval kapcsolatos helyzetről – ne féljünk, mond majd többet is -, hogy kiskorában látta a Medrano cirkuszt és a moszkvai cirkuszt, amely akkortájt a legjobb volt a világon, viszont még soha nem találkozott akkora cirkusszal, mint amekkorát Albin Kurti és az alfele körül döngő szerb legyek, mint például Nenad Čanak és Sonja Biserko tud produkálni.
Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga sok évtizedes vezetője, és Sonja Biserko, a szerbiai Helsinki Emberi Jogi Bizottság alapítója és kivénhedt vezetője, bocsánat a megfogalmazásért, Pristinában járt, ahol fogadta őket a koszovói miniszterelnök is.
A koszovói kormány közleménye szerint – amely a Koha című koszovói albán portálon is megjelent – Kurti arról értesült a szerb vendégektől, hogy Belgrád a koszovói szerbek áttelepítését tervezi Szandzsákba, ahol házakat és lakásokat építenek számukra. A közleményben az olvasható, hogy Čanak és Biserko felkérte Kurtit, hogy próbálja ezt megakadályozni.
“Egyesítő Sándor” ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ilyesmi eszébe sem jutna, a koszovó és metóhiai szerbek Kurti, Sonja Biserko és Čanak kívánsága ellenére ott maradnak, ahol vannak.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból