Connect with us

Magánhadseregek

AUTORITEREK ÉS PÁRTHADSEREGEK: Így vigyáznak a pártszolgálatosok a rendre

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

szerb
Cikk meghallgatása

Valamennyi autoriter államban fontos szerep jut a vezérhez, vagy pártjához hű párt- vagy magánhadseregeknek, nincs ez másképpen Szerbiában vagy Oroszországban sem, ahol egy sovinisztából lett (ál?)européer, illetve egy volt KB-ügynök ül a hatalomban.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Verés Újvidéken

Keményen odacsaptak július végén Újvidéken a vajdasági főváros rendezési tervét elutasító tüntetőkre. Civilruhás fiatalemberek és egy magán őrző-védő cég tagjai verték a tiltakozókat, s furcsa módon a rendőrök sem léptek közbe, hogy véget vessenek a tömegverekedésnek egyáltalán nem nevezhető ütlegelésnek. Az újvidéki események is arra utalnak, hogy a hatalmon lévő politikai erő, Aleksandar Vučić államfő Szerb Haladó Pártja (SNS) is megtanulta azt a több évtizedes leckét, amely szerint mit sem ér egy autoriter kormányzat, ha nincs meg egy bármikor bevethető magánhadserege.

Ezúttal a hatalomhoz közeli cégek és vállalkozók érdekeit szolgáló városfejlesztési tervet kellett megvédeni, s Đorđe Miketić, a Zajedno nevű ellenzéki párt képviselője szerint a hatalom úgy vélte, ezúttal törvényen kívüli eszközökre is szükség van az ellenkezők elnémítására.

– A hatalom félkatonai szervezeteket vet be a bírálatokat megfogalmazók ellen, és megkerüli a demokratikus intézményeket. Nem csak Újvidéken hallgattatták el erőszakkal az embereket az SNS fizetett emberei, ugyanez történt Belgrádban, Zrenjaninban és Loznicán is. Miközben Európában érezhetővé vált a kapitalizmus válsága, csak tovább fognak erősödni a fasiszta tendenciák. Az SNS is kész arra, hogy minden eszközzel megvédje bűnös ügyleteit és az összerabolt vagyont

– vélekedett a politikus.

Valószínűleg a történtek augusztus 4-én megismétlődnek. Akkor is Újvidéken gyűlnek össze a nacionalisták, hogy megemlékezzenek a horvátországi szerb kézen lévő területek elleni 1995-ös horvát akció, a Vihar hadművelet kezdetéről, s biztosra vehető, hogy a gyűlésen ott lesznek az SNS-hez hű verőlegények is.

Orosz előzmények

Vlagyimir Putyin orosz államfőnek is megvannak a maga hűséges párthadseregei. Egyikük a Nasi (Mieink) nevű ifjúsági szervezet, amely ugyan hivatalos elnevezésében magában hordozza az antifasiszta szót, a valóságban úgy működik, mint az 1930-as évek Németországában tevékenykedő egykori rohamosztagok.

A feloszlott Nasi ifjoncai mindenhol megjelentek, ahol az ellenzék megpróbált valamit: részt vettek a Putyin-ellenes tüntetések szétverésében, a rendszerkritikus újságírók megfélemlítésében vagy megverésében, illetve a moszkvai Pride-felvonulások résztvevőinek zaklatásában.

A Nasi mellett még ott volt a Russzkij Obraz (Orosz kép), nevű újfasiszta párt is, amelynek tagjai – ha ellenzék- kisebbségi- illetve melegverésről volt szó – kiválóan együtt tudtak működni azzal a Putyin-rezsimmel, amely az idén a fasizmus elleni harc jelszavával támadta meg szomszédját, Ukrajnát.

A Russzkij Obrazt egyébként szerb mintára hozták létre, Szerbiában is sokan ismerik az ugyancsak neonáci Obraz nevű szervezetet. A Russzkij Obraz verőemberi a BORN (Bojevaja organizacija russzkih nacionalisztov, azaz az Orosz Nacionalisták Harci SzerveZete) nevű osztagba tömörülve ütötték, akiT verni kellett.

Közös jegyek

Az orosz és a szerb, valamint a többi autoriter államot kiszolgáló párthadseregek között sok a hasonlóság.

Az egyik legfontosabb az, hogy ezen csoportok tagjait elsősorban a különféle labdarúgó klubok ultrái – Oroszországban a szentpétervári Zenit, vagy a moszkvai CSZKA, Szerbiában a Partizan és a Crvena Zvezda szurkolói – közül toborozzák, akik a közös ellenség verése során félre tudják tenni a maguk közötti súlyos ideológiai ellentétet, miszerint a piros-fehérek, vagy a fekete-fehérek-e a jobbak.

A másik közös jellemző, hogy egyértelműen nacionalista és jobboldali elvek mentén szerveződnek ezek a csoportok, és azokban részt vesznek alvilági elemek is, akik az együttműködésért cserébe büntetlenséget, vagy a jogosnál enyhébb büntetést kapnak cselekményeik elkövetéséért.

Az is közös, hogy a hatalom is tudja, nem túl jó ötlet játszani a szélsőséges nacionalizmus tüzével, így amikor nincs feltétlenül szükség verőemberekre, akkor háttérbe szorítják, vagy fel is oszlatják ezeket a csoportokat.

A putyini rend

Szerbiában ugyan még nem valósult meg a putyini rend, Oroszországban már sikerült annyira tökéletesíteni az önkényuralmat, hogy egyelőre nincs szükség a Nasira és a többi párthadseregre.

szerb

Tüntetéseket már alig lehet rendezni, a valódi ellenzékieket már rács mögé dugták, vagy elüldözték az országból, a parlamentben pedig csak azok az álellenzéki erők maradtak a hatalmon lévő Egységes Oroszország mellett, amelyek mindenféle komoly ellenkezés nélkül kiszolgálják Putyinékat.

És közben megalakult a Nemzeti Gárda is, a Nacgvargyija, amely gyakorlatilag Putyin magánhadseregének tekinthető, s amelynek tagjai a Nasit megszégyenítő lelkesedéssel ütötték az ukrajnai háború ellen tiltakozó orosz polgárokat.

Míg Szerbiában még nem létezik hivatalos magán- illetve párthadsereg, a boszniai Szerb Köztársaságban, ahol Putyin egyik balkáni kedvence Milorad Dodik próbálja éppen szétverni a soknemzetiségű államot, már ott van a Srbska čast (Szerb Büszkeség) nevű egység. A részben bűnözőkből verbuvált „légiót” orosz tisztek képezték ki, s a fegyveresek egyik nem titkolt célja az, hogy közeblépjenek, ha a helyi ellenzék különféle akciókkal megpróbálná megzavarni a Dodikhoz hű intézmények munkáját.

– Egy ilyen elnökért érdemes az életünket áldozni

– nyilatkozta egyszer Dodikról szólva a parancsnok, a Moszkvában kiképzett és ott kitüntetett Bojan Stojković.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

English

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7