Oroszország
OROSZELLENES INTERJÚ: Szerbia könnyedén bevezethetné a szankciókat Oroszország ellen

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy oroszellenes hírek jelennek meg a belgrádi sajtóban, sőt maga Aleksandar Vučić szerb elnök is tesz néha hasonló nyilatkozatokat. A szerb elnök a napokban Berlinben azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő kijelentései „tovább bonyolítják a helyzetet”. Most a Szerb Haladó Párt egyik vezetőségi tagja eresztett el több olyan megjegyzést Oroszországgal kapcsolatban, amelyeknek biztosan nem örülnek Moszkvában.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Orosz befolyás
Dragan Šormaz, a Szerb Haladó Párt főbizottságának tagja a belgrádi Danas című napilapnak/hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy a „gombnyomásra rendezett” 2020-as kormányellenes tüntetéseken részt vettek a hírhedt orosz félkatonai csoport, a Wagner tagjai is.
– A Wagner tagjai részt vettek rajta, ami tény, mert letartóztattuk őket
– mondta Šormaz, aki szerint önmagában az, hogy Oroszország soha nem bombázta Szerbiát (mint a NATO, illetve az amerikaiak), még nem jelenti azt, hogy át kell adni nekik az országot.
– Én politikus vagyok, előre tekintek, a történészek meg hátra. A múltban voltak jó és nagyon rossz pillanatok is a Moszkvával fenntartott kapcsolatainkban, de az ország vezetése során a történelem nem lehet döntéshozatali szempont, az ország és az állampolgárok érdekeit kell ugyanis szem előtt tartani
– nyilatkozta Šormaz, aki kitért a szerb jobboldalon általában „szent tehénnek” számító orosz humanitárius központra is, amelynek székhelye a dél-szerbiai Nišben van. A Szerb Haladó Párt főbizottságának tagja ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy „a niši humanitárius központ nem igazolta jogát a létezésre”. Ezt követően tett egy nem éppen hízelgő megjegyzést Oroszország belgrádi nagykövetségére is.
Az orosz nagykövetségen sok diplomata van, aki részt vesz a Szerbia érdekei ellen irányuló akciókban. A hazai szolgálatok rendelkeznek erre vonatkozó adatokkal, és ebben a kérdésben könnyű lenne reagálni
– jegyezte meg Šormaz az ellenzéki Danasnak adott terjedelmes interjúban, amelyben arról is beszélt, hogy be kellene vezetni a szankciókat Oroszország ellen.
A vezető vezessen!
A kormánypárti politikus szerint a bevezetés módja sem okozna gondot Belgrádnak, az ellenzéki lap ugyanis felvetette, hogy a Moszkvával való szembefordulás esetleg destabilizálná az országot. Felmerült a kérdés, hogy ilyen körülmények között miként lehetne mégis „megbüntetni” Oroszországot.
– Könnyedén, a kormány az, amely meghozza a döntést. Meghozza a döntést, és megindokolja a polgároknak. Szerbia érdeke, hogy ezt megtegye. Szerbiának a modern, szabad, demokratikus, és a technológiailag fejlett euro-atlanti világ részévé kell válnia. Minden más hazugság és megtévesztés: az emberek ezt megértik
– fogalmazott Šormaz, aki szerint mostanában fontos, hogy „a vezető vezető legyen, és ne követő”, és hogy helyes cselekedetekkel operáljon, és ne a közvéleménykutatások alapján ténykedjen.
– Szerbia az 1990-es években nagy hibákat követett el, manapság erre nincs joga, mert Európa és az ázsiai despota rendszer között kell választunk, amelyet az elmaradottság és a szegénység jellemez. Ezért úgy gondolom, hogy a következő kormánynak európai orientáltságúnak kell lennie
– fogalmazott a haladó politikus, aki szerint Szerbia minden téren késésben van, és az ország számára az egyetlen „normális politika” a gyors euro-atlanti integráció, ami azt is jelenti, hogy az Ivica Dačić vezette Szerbiai Szocialista Pártnak és Aleksandar Vulin eddigi belügyminiszter Szocialista Mozgalmának nincs helye a kormányban.
A szerbiai szocialistákkal kapcsolatban Šormaz elengedett egy igencsak dehonesztáló megjegyzést is, amely szerint Ivica Dačić pártja megszavazná akár a szankciókat is, csakhogy a kormányban ülhessen.
– Ettől azonban nem lesz Európa-barát egy kormány, ahhoz elkötelezett munkára van szükség azoknak a társadalmi változásoknak az elérése érdekében, amelyek gyorsan elvezetnek bennünket az EU-tagsághoz
– mondta Šormaz, aki ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a Dragan Đilas vezette ellenzéki Szabadság és Igazság Pártja sem szolgált rá a kormányzásban történő részvételre.
Nem árt az óvatosság!
Még mielőtt arra a megállapításra jutnánk, hogy a jelentős fordulat következhet be a szerbiai politikában, érdemes megjegyezni, hogy Šormaz a Szerb Haladó Párt főbizottságának ugyan (még) tagja, de pártja választási listáján olyan alacsony helyen szerepelt, hogy nem jutott be ismét a parlamentbe.
Az sem mellékes, hogy Šormaz nyilatkozata fél nappal azt megelőzően jelent meg, hogy Aleksandar Vučić estére ismételten a nemzethez fordul, miután Németországban járt, illetve mielőtt megkezdődnek Oroszországgal az újabb gáztárgyalások.
Ez ugyan a sokadik Vučić-interjú lesz, de a jelenlegi helyzetben fontosabbnak tűnik, mint bármelyik az utóbbi időben, és nem kizárt, hogy egy ilyen erőteljesen oroszellenes megnyilvánulásnak az a célja, hogy „helyzetbe hozza” a szerb elnököt, aki eldöntheti, hogy elhatárolódik ezektől a nézetektől, vagy támogatja azokat. Az utóbbi esetben Šormaz nyilatkozata szolgálhatja a „közvélemény megpuhítását”.
Azt sem szabad szem elől téveszteni, hogy a Szerb Haladó Párt főbizottságának tagja gyakran megfordul az amerikai nagykövetségen, és a választásokat követően már találkozott Christopher Hill nagykövettel is, aki részt vett egy Šormaz által szervezett rendezvényen is, de a haladó politikus nem várja, hogy ez „ugródeszka” lehet számára a kormányba, bár véleménye szerint ideje lenne, hogy valamilye formában bekapcsolódjon a végrehajtó hatalom munkájába.
Šormaz jelenleg a Szerbiai Euro-atlanti Tanács elnöke, ami egy új civil szervezet Szerbiában, és a mostani interjú után könnyen elképzelhető, hogy be kell érnie ezzel a tisztséggel, mert hogy a most kifejtett álláspontja miatt esetleg még hátrébb sorolják a Szerb Haladó Pártban, vagy ő maga lép ki, ha a haladók már nem akarnak Európa felé haladni.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia5 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia6 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban