Koszovó
LÖVÖLDÖZÉS: Szerb tüntetőkkel csapott össze a koszovói rendőrség, a szerb elnök harckészültséget rendelt el

Összecsapott a koszovói rendőrség szerdán a koszovói Mitrovicában (Kosovska Mitrovica) azokkal a koszovói szerbekkel, akik egy csempészetellenes akciósorozat ellen tüntettek Észak- Koszovó több településen, mindenekelőtt az ottani szerb közigazgatási központnak számító Mitrovicában, továbbá Zvečanban. A szerb kormánypárti sajtó beszámolója szerint a szerb elnök harckészültségbe helyezte a hadsereget az ország egész területén, hogy megvédje a koszovói szerbeket, ha ezt a NATO nem teszi meg.
Lövöldözés is volt, sebesült is van
A koszovói rendőrség tagjai egyik razziájuk során szerdán több élelmiszerüzletet és gyógyszertárat vizsgáltak át, csempészárut keresve. A rendőrségi akcióra a helyi szerbek tettlegességgel reagáltak, kövekkel dobálták meg a rendőröket, és járművekkel torlaszolták el az utakat.
https://twitter.com/EliseiNicole/status/1448269666820964353
A helyszínre érkezett a koszovói rendőrség különleges alakulata (ROSU), amely könnygázgrátánokkal igyekezett oszlatni a tömeget, később pedig lövéseket is leadtak, helyszíni jelentések szerint egy férfi súlyos mellkasi sérüléseket szenvedett, ami miatt meg kellett műteni.
Az alábbi felvételeken jól hallható, hogy erőteljes lövöldözésre került sor a koszovói szerb területeken. Egyelőre nem világos, hogy ki lő, illetve hogy a szerbek is használtak-e fegyvert.
Az összecsapások hírére Aleksandar Vučić szerb elnök lemondta szerdai programjait, hogy Koszovóban találkozzon a helyi szerbek vezetőivel, feltéve persze, hogy ha eljut Koszovóba, és a találkozót nem Szerbiában tartják meg.
A belgrádi kormánypárti Informer közben a koszovói albánok ellen hangolja a szerb közvéleményt, a lap azt írja, hogy „ha a NATO 24 órán belül nem védi meg a szerbeket Koszovóban (és Metohijában)”, akiket pogrom fenyeget, miután a ROSU különleges erői ismét behatoltak a szerbek lakta területekre, aminek következtében egy szerb megsebesült Zvečanban – szóval, ha a NATO nem védelmezi meg a koszovói szerbeket, a szerbiai hadsereg teszi ezt meg.
Ezért a szerb elnök és a kormány készültségbe helyzete vagy helyezi a szerb hadsereget – az időhatározókkal (is) baj van a kormánypárti lapnál.
Az Informer úgy tudja, hogy Vučić – nyilván útban Koszovó felé – már megérkezett a raškai garnizonba, ahol felkereste a katonákat, de találkozik a térségben állomásozó csendőrökkel is.
A szerb elnök az eseményekkel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy Szerbia nem lép be csapataival (azonnal) Koszovóba (és Metohijába), hanem kivárja, hogy a NATO egy napon belül tesz-e valamit a helyzet rendezésére.
– Szerbia csak a harckészültségét emelte, a hadsereget és a rendőrséget nem mozgósította. Szerbia a kumanovói megállapodás miatt nem lépett be Koszovó (és Metóhia) területére
– mondta Vučić az 1999-es NATO-bombázásokat lezáró egyezményre utalva, amely alapján az akkori jugoszláv hadsereg kivonult Koszovóból, és azt követően nem léphetett be a Koszovó körül kialakított 5 km-es biztonsági övezetbe.
Ana Brnabić szerb miniszterelnök közben a nemzetközi közösséghez fordult, amelyet arra kért, hogy lépjen közbe, és fogja vissza a túlkapásokra vetemedett Albin Kurti koszovói miniszterelnököt.
– A helyzet több mint drámai, és ez egy utolsó pillanat, amikor egyértelmű reakcióra van szükség, hogy megállítsák Pristina őrült politikáját
– hangsúlyozta a szerb kormányfő.
Petar Petković, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának a vezetője rendkívüli sajtótájékoztatóján azokat a képeket is megmutatta, amelyeket a koszovói különleges rendőri alakulat készített az elkobzott csempészáruról. A szerb politikus szerint néhány tábla csokoládé és pár palack üdítő miatt nem kellett volna a különleges rendőrséget és a páncélos járműveket ráküldeni a szerbekre.
Itt ugyanis nem szabad elhallgatni, hogy a koszovói szerb területeken igencsak virágzik a feketekereskedelem, amely az ottani ellátás alapját képezi, de előfordult már az is, hogy Szerbiában körözött bűnözők bújtak meg az eléggé „ex lex” területen.
A tananyag frissítése
Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet. Koszovó északi részén több mint 50 ezres szerb kisebbség él, amely szintén nem ismeri el a koszovói kormányt, így szerbiai dokumentumokkal rendelkezik, amelyeket egyre kevésbé fogadnak el a koszovói hatóságok.
Szeptember végén volt már feszültség a két fél között. A koszovói szerbek majdnem két hétig akadályozták a határátkelést Szerbia és Koszovó között, mert igazságtalannak tartották, hogy a szerb rendszámtáblával rendelkezőknek az országba lépéskor ideiglenes koszovói táblára kellett váltaniuk.
A koszovói fél azzal indokolta a rendelkezést, hogy a brüsszeli közvetítéssel zajló szerb-koszovói megállapodás egyik pontja a rendszámtáblák elismerésének kölcsönössége volt, és mivel Szerbia évek óta ideiglenes szerb tábla használatára kötelezi a koszovói rendszámtáblával az országba lépőket, Koszovónak nem maradt más választása, mint hasonló intézkedéseket foganatosítani.
A helyzet odáig fajult, hogy a koszovói részen a ROSU, a határ szerb oldalán pedig már a katonaság várta az utasításokat, amikor brüsszeli közvetítéssel sikerült megoldást találni a problémára.

Koszovó
Gyanús albán ellentüntetés és Wagner-pólós férfiak Koszovóban

A koszovói albánok is demonstráltak a megosztott Mitrovica déli részén. A megmozdulást a világháló felhasználásával készítették elő, és annak ellenére megtartották, hogy a koszovói belügyminisztérium „szükségtelennek” minősítette a demonstrációt, mert állítólag rosszindulatú portálok szervezték. Közben a koszovói portálok arról számoltak be, hogy a Wagner Csoport szimbóluma is feltűnt a szerbek lakta észak-koszovói területeken.
Az interneten szervezték a „szerbezést”
Annak ellenére, hogy a koszovói rendőrség felszólította a koszovói albánokat, hogy ne reagáljanak a közösségi médiában közzétett „szükségtelen gyülekezésre” vonatkozó felhívásra, csütörtökön mégis kisebb tüntetés volt Mitrovicában (Kosovska Mitrovica), az Ibar folyó déli oldalán.
Mitrovicát az Ibar folyó szeli ketté, az északi, dombosabb oldalon a szerbek élnek, a déli, jóval simább terület lakossága ugyanakkor albán.
A délben kezdődött és körülbelül egy órás megmozduláson mintegy száz személy, többnyire fiatal férfi vett részt, akik kifejezték támogatásukat Albin Kurti koszovói miniszterelnöknek, és azt üzenték neki, hogy megvédik Koszovót, ha arra szükség mutatkozna.
A hét elején Zvečanban, Mitrovica észak-nyugati szomszédságában, a szerbek és a KFOR-csapatok tagjai csaptak össze, ennek következtében a közösségi médiában szerdától felhívások jelentek meg, amelyek a „Menetelés Északért” elnevezésű megmozdulásra szólítottak fel.
A tiltakozásokat Koszovóban is be kell jelenteni a rendőrségnek ahhoz, hogy jogszerűek legyenek, erre a tiltakozásra senki nem kért, és nem is kapott engedélyt.
A koszovói belügyminiszter közlése szerint a megmozdulással kapcsolatos információkat megosztó profilok közül több is „rosszindulatúnak” tekinthető.
– A dél-mitrovicai tüntetésre és az ország északi részébe történő menetelésre vonatkozó felhívások szükségtelenek, és nem segítik Koszovót
– jelentette ki Xhelal Sveçla koszovói belügyminiszter, aki szerint a felhívásokat ismeretlen személyek tették közzé és osztották meg a közösségi médiában különböző „gyanús profilokon”, amelyek külföldi csoportok befolyása alatt állnak.
A belügyminiszter a közösségi médiában, vagyis a Facebookon, felszólított minden állampolgárt, hogy ne üljön fel ezeknek a gyanús felhívásoknak.
A helyszínen készült riportokból kiderült, hogy a résztvevőknek fogalmuk sincs arról, hogy ki szervezte a megmozdulást, viszont közölték, hogy ők mindig készen állnak, ha hív a haza.

Fáklyát is gyújtottak a mitrovicai „gyanús” tüntetésen résztvevő albánok (Forrás: N1)
Fokozott rendőri jelenlét
A tüntetésen fokozott rendőri és KFOR-jelenlét volt, talán úgy is lehetne fogalmazni, hogy több volt a rendőr, mint a résztvevő.
A demonstráción megjelenők azt kiabálták, hogy „a rendőrség a miénk”, és időnként szitkozódások és szerbeket becsmérlő szavak is elhangzottak.
A megmozdulás résztvevői albán zászlót, valamint Nagy-Albánia és a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UÇK) zászlaját lengették vagy feszítették ki.
A tiltakozók felszólították Koszovó szövetségeseit, hogy állítsák helyre a „normális állapotokat” északon.
Énekeltek és skandáltak, de nem indultak el a két városrészt elválasztó híd felé, amelyet a KFOR olasz tagjai egy időre teljesen lezártak.
A BIRN (Balkan Investigative Reporting Network) oknyomozó civilszervezet szerint a koszovói rendőrség nyomozást indított annak kiderítésére, hogy valójában ki kezdeményezte a megmozdulást.
A Wagner Csoport is jelen van?
A koszovói szerbek három helyszínen tüntetnek, a Leposavićban készült felvételek szerint az ottani megmozduláson négy olyan személy is megjelent, akik az orosz Wagner Csoporthoz kapcsolódó szimbólumokkal ellátott pólót viseltek.
A felvételeket szerdán készítették a BIRN munkatársai.
Adelina Ahmeti, a BIRN újságírója az esettel kapcsolatban elmondta, hogy négy személyre lettek figyelmesek, akik a Wagner Csoport jelvényeivel ellátott ruházatot viseltek.
– Egy belgrádi rendszámú autóból szálltak ki a leposavići önkormányzat közelében, ott sikerült kettőt közülük lencsevégre kapni
– jelentette ki a BIRN munkatársa.

Wagner-pólós férfiak Koszovóban
Kreshnik Gashi, a koszovói Kallxo hírportál főszerkesztője arra figyelmeztetett, hogy a Wagner Csoportot az Egyesült Államokhoz hasonlóan a koszovói kormány is terrorista szervezetnek minősítette, ezért a jelképével ellátott pólót viselő személyeket le kellene tartóztatni.
A másik – kevésbé erőteljes megoldásként Gashi azt ajánlotta, hogy a rendőröknek legalább igazoltatniuk kellene a Wagner Csoport jelvényeit viselő személyeket, és meg kellene kérniük őket arra, hogy a szóban forgó jelvényeket távolítsák el a ruházatukról.
A hétfői összecsapások helyszínén a korábbi szerb polgármester Dragiša Milović elutasította azokat a feltételezéseket, hogy a szerbek között a Wagner Csoport tagjai is ott vannak.
– Nincsenek itt közöttetek illegális struktúrák, nincsenek szervezett bűnbandák, és az úgynevezett Wagner Csoport tagjai, fiatal férfiak, akik – ahogy Pristinában állítják – mindent fel akarnak égetni, ami nem szerb

Dragiša Milović korábbi polgármester azt bizonygatja, hogy a demonstrációnak nincs „wagneros” résztvevője
– mondta a szerdán, a hétfőitől sokkal békésebb szerb megmozdulás résztvevőihez szólva a volt polgármester, aki a tavalyi „nagy szerb lemondások” alkalmával távozott posztjáról.
Milović szerint Zvečanban csak azok a helyi polgárok demonstrálnak, akik évek, évszázadok óta ott élnek, no meg az észak-mitrovicai testvérek.
A volt polgármester – a szerb elnökhöz hasonlóan – azt üzente, hogy a tiltakozások nem a KFOR és a NATO ellen irányulnak, és sajnálja, hogy nekik tulajdonítják a konfliktus előidézését.
Most már csak az a kérdés, hogy akkor hétfőn ki verte a KFOR-katonákat, akik a szerbiai udvari sajtó szerint rátámadtak a védtelen szerbekre, vagyis a „meztelen kezű népre” (goloruki narod)?
-
Szerbia5 nap telt el azóta
VUČIĆ THE GREAT: A koszovói miniszterelnök elrontotta a szerb államfő játékát
-
English2 nap telt el azóta
HYPOCRITICAL PROTEST: 52 Serbian and 41 KFOR soldiers injured in Kosovo, including Hungarians
-
Szerbia5 nap telt el azóta
VÁLTÁS: A Kisfarkas váltja a Nagyfarkast a Szerb Haladó Párt élén
-
Bosznia3 nap telt el azóta
ERŐDEMONSTRÁCIÓ: Az USA stratégiai bombázókkal gyakorlatozik a boszniai légtérben