Pénzügyek
KORONAKÖTVÉNY EURÓBAN: Szlovénia új tízéves eurókötvényt hozna forgalomba

A szlovén pénzügyminisztérium január 4-én bejelentette, hogy megbízott számos nemzetközi bankot azzal, hogy menedzseljenek egy új tízéves eurókötvény-kiadást, és növeljék a 2050-ben lejáró 30 éves kötvények kiadásának mértékét.
Szlovénia legutóbb 2020. október 13-án adott ki eurókötvényt, összesen 1 milliárd euró értékben, 30 éves lejárattal, nem sokkal azután, hogy a Moody's javított az ország hitelbesorolásán.
– áll a szlovén pénzügyminisztérium közleményében.
A minisztérium a Barclays, a BNP Paribas, a Credit Agricole CIB, a Deutsche Bank, a HSBC és a szlovén Nova KBM bankokat bízta meg azzal, hogy szervezzék meg a kibocsátását egy új tízéves eurókötvénynek, 2031-es lejárattal, illetve további kibocsátásokat eszközöljenek a 2050-es lejáratú 30 éves eurókötvénynél.
Szlovénia azon számos közép- és délkelet-európai ország között van, amelyek sikeresen szereztek pénzt a nemzetközi piacokról „koronakötvényekkel”, ha már a járvány ideje alatt alacsonyabbak az adóbevételeik és nagyobbak a kiadásaik.
A 2020-as komoly zuhanás után Szlovénia gazdasága 2021-ben talpra állhat az előrejelzések szerint, és 2022-ben visszatérhet a 2019 végi szintre. A 2020-as államháztartási mérleg várhatóan deficites lesz, a kieső bevételek és a gazdaságot támogató intézkedések miatt, de a gazdasággal együtt javulni fog 2021-ben és 2022-ben, az Európai Bizottság szerint.

A Háború
MI LESZ AZ ÁRFOLYAMMAL? Egyre inkább növekszik az euró iránti kereslet Szerbiában is

A szerbek kedvelik az oroszokat, de még inkább szeretik az eurót, így hát nem rubelben takarékoskodnak. A pénz értékének megőrzése terén Szerbiában az euró ma az, ami korábban a német márka volt, bár 2018 eleje óta a dinár igencsak stabil: a magyarországi viszonyokhoz képest szinte meghökkentő táblázat kicsit lejjebb látható. A szerb pénzügyminiszter ma úgy nyilatkozott, hogy a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében az állam magára vállalja a terheket, ha arra netalán szükség lenne.
Megnövekedett a kereslet
A belgrádi Blic beszámolója szerint az euróval kapcsolatban vegyes kép alakult ki Szerbiában, de országszerte azt tapasztalják, hogy a megnövekedett a kereslet ellenére sehol sincs pánik.
A lap munkatársai Belgrádban több pénzváltóhelyet is felkerestek, és maguk is meggyőződtek a kereslet növekedéséről, és nem mindenütt találkoztak “átváltási hajlandósággal”.
– nyilatkozták az egyik belgrádi pénzváltóban, egy másikban viszont azt közölték, hogy már nincs is eurójuk, amiben nincsenek egyedül. (A cikk a grafikonok alatt folytatódik!)

A dinár árfolyama az euróhoz viszonyítva öt éves távlatban a Wise szerint

A forint árfolyama ugyanebben az időszakban az euróhoz képest a Wise szerint
– tudták meg a lap újságírói, akik szerint vidéken jobb a helyzet. Egy szabadkai nő a múlt hét közepén csak tíz percig állt sorban, amikor az egyik külvárosi váltóhelyen vásárolt eurót.
– mesélte a szabadkai nő. A dél-szerbiai užicei pénzváltókban sincs tolongás, a tulajdonosok szerint a vásárlók száma normális szinten van, a múlt hét közepe óta azonban megnőtt az euró iránti kereslet.
– mondták az egyik užicei pénzváltóban.
Stabilitást ígér
Siniša Mali pénzügyminiszter az idei kopaoniki üzleti fórumon tartott délelőtti beszédében a globális kihívások ellenére is fenntartható fejlődésről beszélt.
A miniszter úgy fogalmazott, hogy a dinár árfolyama stabil, és az állam nem engedi meg, hogy a válság begyűrűzzön a szerb gazdaságba.
– mondta Mali, aki szerint Szerbia rendelkezik megfelelő eszközökkel arra, hogy szükség esetén reagálni tudjon.
A Háború
JÓFOGÁS AZ ÁLLAMNAK: Új Horvát Bank, alias Sberbank, ahol “a betétek biztonságban vannak”

Szerdán délelőtt Andrej Plenković miniszterelnök, a pénzügyminiszter és a Horvát Nemzeti Bank kormányzója sajtótájékoztatón erősítette meg, hogy a Sberbank horvátországi leányvállalatát megvásárolta a Horvát Postabank, kicsit kevesebb, mint 10 millió euróért, azaz 71 millió kunáért. Vagyis az orosz állami bankból horvát állami bank lesz.
Sok vagy kevés
Hogy a 71 millió kuna sok-e, vagy kevés egy 30 fiókkal rendelkező bankért, azt egyelőre kevesen tudnák megmondani, viszont nagyjából ki lehet zárni minden zavarosban történő halászatot, mivel ezt a megoldást támogatta az európai központi bank, azaz az ECB.
Ezzel az osztrák székhelyű Sberbank-leány drámája gyorsan lezárult, mivel a bécsi központot és a magyar Sberbankot felszámolják, a szerbiai fiókot átvette a Kostić-féle AIK Banka, a szlovént az Új Ljubljanai Bank, a horvátot pedig a Postabank. Bosznia-Hercegovinában a Sberbank fiókjai az ASA Bank tulajdonába mennek át, míg a boszniai Szerb Köztársaságban a bank vagyona a köztársasági szervekre szállt át.
Ami a horvát leányvállalatot illeti, Boris Vujčić a HNB kormányzója elmondta, hogy bár a Sberbank tavaly novemberben a szerb AIK-nak adta el közép-európai leányvállalatait, ennek folyamata nem fejeződött be, és az új, előre nem látható körülmények nagyon gyors reagálást követeltek.
– nyilatkozta Vujčić, aki egyúttal azt is elmondta, hogy nem volt más megoldás, mint a gyors eladás, vagy a bank likvidálása.
Az utóbbi jelentős gazdasági kárt okozott volna, olyan 8 milliárd kuna (400 milliárd forint) értékben (körülbelül ennyire tehető az állami biztosítás nélküli betétek összege, a horvát állam ugyanis csak ennek körülbelül a feléért, 3,8 milliárd kuna értékű betétért áll jót), de ezt sikerült megakadályozni.
– mondta Vujčić, és hozzátette, hogy most a HPB (Hrvatska poštanska banka – Horvát Postabank) részévé vált, és ezután is egy jó, tőkeerős, hatékony bankról beszélhetünk. A kormányzó szerint “mindenki megnyugodhat, a betétek biztonságban vannak”.
A kora délutáni órákban Marko Badurina, a Horvát Postabank igazgatótanácsának elnöke bejelentette, hogy a továbbiakban a Sberbank Nova hrvatska banka (Új Horvát Bank) néven működik tovább, az euró bevezetése után pedig az új bankot teljesen beolvasztják a Postabankba.
A Háború
SBERBANK-MENEKÜLTEK: A Sberbank Szerbiában mától már nincs orosz tulajdonban

Szerb médiajelentések szerint a Szerb Nemzeti Bank és az illetékes szerbiai szabályozó szervek hozzájárultak ahhoz, hogy az AIK Banka átvegye a Sberbankot. Ezzel párhuzamosan az AIK Banka bejelentette, hogy teljesítette a Sberbank Szerbia megszerzéséhez szükséges feltételeket. A belgrádi Novosti beszámolója szerint a Sberbank szerbiai ügyfeleinek ezért nincs okuk aggodalomra amiatt, hogy nem jutnak hozzá a pénzükhöz.
A szerbek megússzák
Oroszország Ukrajna elleni agressziója miatt több országban is összeomolhatnak a Sberbank leányvállalatai, a jelek szerintazonban Szerbiára ez nem vonatkozik, így a szerbek megússzák a Sberbank csődjét, miután az AIK Banka átvette az orosz bank ottani cégét.
Erre utal a Szerb Nemzeti Bank (NBS) bejelentése, miszerint a Sberbank Srbija független, szerbiai székhelyű jogi személyként működik tovább, ami a pénzintézet stabilitását és az ott elhelyezett betétek biztonságát jelenti.
– mutatott rá a szerb központi bank, miután az Európai Unió és az Egyesült Államok Ukrajna Oroszország részéről történt lerohanása miatt szankciókat vezetett be az orosz bankok ellen (is).
– tette még hozzá a Szerb Nemzeti Bank, amely szerint ezzel teljes mértékben sikerült megőrizni a szerbiai bankok, és ezen belül a Sberbank Srbija működésének stabilitását és biztonságát.
Miután az AIK Banka átvette a Sberbank Srbija részvényeinek száz százalékát, a korábban orosz tulajdonban lévő bank szerbiai leányvállalata már nem tartozik a Sberbank Europe AG (Bécs, Ausztria) által vezetett bankcsoporthoz.
A piaci részesedés
Az Sberbank szerbiai átalakulásáról szóló beszámolójában a belgrádi Blic azt írja, hogy az AIK Bankcsoport zászlóshajójaként működő AIK Banka konszolidált pénzügyi adatai a pénzintézet kivételes stabilitására utalnak.
Csoportszinten a mérlegfőösszeg meghaladja a 4,5 milliárd eurót, a Sberbank Srbija átvételével az AIK Banka pedig több mint száznyolcvanezer új ügyfélhez jut, ami 1,7 milliárd eurót jelent a bankcsoport mérlegfőösszegében.
– jelentette ki Jelena Galić, az AIK Banka igazgatóságának elnöke, aki szerint 9 százalékos piaci részesedésükkel jelenleg a hatodik helyet foglalják el a szerbiai bankpiacon.
A Sberbank Europe tavaly novemberben jelentette be, hogy eladja több közép- és kelet-európai leányvállalatát, köztük a magyart is, Csehországban viszont megtartja pozícióit.
Az orosz pénzintézet azzal indokolta kivonulását a térségből, hogy szeretne jobban összpontosítani kulcsfontosságú piacaira.
Az Ukrajna elleni orosz agressziót követő szankciók miatt azonban a cég a teljes összeomlás határán áll, a jelek szerint ez elől csak a szerbiai leányvállalat menekül meg, miután végképp az AIK Bankához kerül át.
-
Horvátország6 nap telt el azóta
FAJFERICA: Zöld erdőben, zöld mezőben egy fekete disznó
-
B A Balkanac7 nap telt el azóta
Változó érzelmek: Kijevnek már nem kell Ljubljana, kitöri a Fras
-
Szerbia6 nap telt el azóta
Őrizetbe vettek egy szerb férfit, mert 3 ezer euróért eladta a kiskorú lányát
-
Horvátország3 nap telt el azóta
GYÓGYSZERHIÁNY: Nincs Ozempic Horvátországban, mert mindenki slank akar lenni