Energia
TERMINÁL: Az LNG Croatia Spanyolországba ment, hogy felvegye a próbaüzemeléshez szükséges gázt, és mi van az INA-val?

Horvátország első úszó tároló és gázfejtő hajója, az LNG Croatia útnak indult a rijekai Viktor Lenac hajógyárból, hogy felvegye a próbaüzemeléshez szükséges cseppfolyósítást gázt. Közben Magyarországon járt a horvát gazdasági és fenntartható fejlesztési miniszter, aki az LNG-terminál üzembehelyezéséről tárgyalt a magyar külgazdasági és külügyminiszterrel, és találkozott a MOL-csoport vezérigazgatójával, hogy a MOL tulajdonában lévő INA-részvényekről ejtsenek néhány szót.
A hajó elment, de visszajön
Az LNG Croatia november 21-én indult el, és jelenleg a Tirrén tengeren tart útban Spanyolország felé.
Az LNG Croatia a Valencia közelében lévő saguntói LNG-létesítményben veszi fel azt a cseppfolyósított gázt, amely a próbaüzemeltetéshez szükséges, és várhatóan december 1-jén tér vissza Omišaljba, ezt követően kezdődik meg a terminál próbaüzembe helyezése.
Hrvoje Krhen, A LNG Horvátország igazgatója szerint a terminál kereskedelmi üzemeltetése, és a piacra történő első gázszállítás jövő év január 1-jén kezdődik, az új év első hetében pedig megérkezik az első LNG-tartályhajó is Omišaljba.
Zágrábi közlés szerint Tomislav Ćorić gazdasági és fenntartható fejlesztési miniszter a napokban tájékoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert az LNG-terminál tervezett üzemeltetésének megkezdéséről.
– A két miniszter egyetértett abban, hogy az LNG-terminál üzemeltetésének megkezdése jelentős lépés mindkét ország további gázellátási útvonalainak biztosítása, és ezáltal az energiafüggetlenség felé. Az LNG-terminál működtetése hozzájárul az Európai Unió egészének energiafüggetlenségéhez is, amit az is alátámaszt, hogy az Európai Bizottság 101,4 millió euró támogatást ítélt meg Horvátország számára
– olvasható a közleményben.
Az előzmények
Az LNG Croatia tankhajót, amely korábban Golar Viking néven működött, a kínai Huarun Dadong hajógyárában alakították át, és szeptember közepén indították el Horvátországba.
Az LNG-projekt 233,6 millió euróba kerül, ebből az Európai Unió – mint már fentebb kiderült – 101,4 millió eurót biztosít az európai hálózatfinanszírozási eszközből.
A horvátok közben azt is közölték, hogy elvégezték az ellenőrzéseket az LNG-terminál helyszínén, ahova a horvát belügyminisztérium és a polgári védelmi igazgatóság robbanásveszélymentes környezetekért felelős szektora ment ki.
Erre azért volt szükség, hogy szavatolják és fokozzák az LNG-terminál biztonsági szintjét Krk szigetén.
A MOL és a részvények
A magyar külügyminisztérium is adott ki közleményt, amely szerint Magyarország számára kifejezetten jó hír, hogy a jövő év elejétől működésbe áll a horvátok LNG-terminálja, és egyúttal azt is hangsúlyozták, hogy a magyarországi infrastruktúra kiváló lehetőséget biztosít most már minden irányú gáz tranzitszállítására.
A magyar közlemény ugyanakkor nem tett említést arról, hogy a horvátok nem csak az LNG-ről, hanem az INA-ról is tárgyaltak Budapesten. Feltételezhető, hogy ez a téma a miniszteri egyeztetésen is szóba került, de a horvát delegáció külön is találkozott a MOL vezetőivel.
A horvát közlemény szerint Tomislav Ćorićot elkísérte Budapestre az INA horvát olajcég értékét felmérő Lazard befektetési bank képviselője, valamint a horvát kormány pénzügyi tanácsadója, akikkel együtt a horvát miniszter találkozott Molnár Józseffel, a MOL-csoport vezérigazgatójával is.
A megbeszélésen a MOL tulajdonában lévő INA-részvények esetleges visszavásárlásáról esett a legtöbb szó. Ennek keretében felmerült a júniusi zágrábi tárgyalások folytatása, amelyet a Lazard által végzett “mélységi átvilágítás” befejezését követően kezdtek meg.

-
B A Balkanac6 nap telt el azóta
Szobi, Dibi, Modi, Csonti + Titokzatos szigetek (keményvalutában)
-
Macedónia1 nap telt el azóta
Lavrov részt vehet az EBESZ szkopjei ülésén, Bulgária megnyitotta előtte a légterét
-
Bosznia5 nap telt el azóta
A boszniai védelmi miniszter szerint Boszniában szerb paramilitáris csoportok működnek
-
Szerbia6 nap telt el azóta
Politikai rendőrség lesz-e a szerb titkosszolgálat?