Horvátország
OLAJIPAR: Csökkent az INA nettó nyeresége az első fél évben

Az INA horvát olajipari vállalat nettó nyeresége az első fél évben 188 millió kunát tett ki (valamivel több mint 8 milliárd forint). Ez 65%-kal kevesebb, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az eredmény a kedvezőtlen finomítói környezet és az árrés következménye – derült ki cég eredménybeszámolójából. A hivatalos közlés szerint az INA pénzügyileg stabil vállalat, és az év második felében is sikeresen működik.
Intenzív beruházások
Az INA bevétele az első fél évben elérte a 9,79 milliárd kunát (421,4 milliárd forint), ami 3 százalékkal több, mint 2018 első fél évében volt.
A pénzügyi jelentés szerint 2019 első fél évében az adó- és kamatfizetés, valamint értékcsökkenés előtti eredmény (EBITDA) a szénhidrogén ára és az alacsonyabb termelés következményeként 1,238 milliárd kunát (53,2 milliárd forint) tett ki, 14 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.
A cég MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Fasimon Sándor, az INA igazgatótanácsának elnöke elmondta:
A befektetések értéke elérte a közel 1,2 milliárd kunát (51,6 milliárd forint), és ennek nagy része Horvátországban került befektetésre.
A fiumei finomító
A tőkebefektetés a finomítói üzletágban több mint 800 millió kunát tett ki.
Az INA nagyberuházásai 2019 első fél évében megkétszereződtek, és 1,183 milliárd kunát (50,90 milliárd forint) tettek ki.
A nettó adósság 1,763 milliárd kunát (75,8 milliárd forint) ért el: az adósság és a tőke aránya 14 százalékon állt a fél év végén.
A márkanév ereje
Az INA igazgatótanácsának elnöke szerint a kedvezőtlen külső környezet negatívan hatott az INA eredményére, de így is sikerült kihasználni a növekvő keresletet a horvát és a bosznia-hercegovinai piacon.
Fasimon hozzátette:
amihez hozzájárult a montenegrói hálózat bővítése. Ez bizonyítja az INA mint márkanév erejét a regionális piacon.
A kőolaj- és földgázkutatási és -értékesítési ágazatban a kőolaj termelésének növekedése részben semlegesítette az alacsonyabb természetesgáz-termelést.
A teljes kőolajtermelés bővülése a hazai (horvátországi) kőolajtermelés bővülésének, valamint az egyiptomi termelés növekedésének az eredménye, ami a nagyobb befektetéseknek köszönhető azon a területen.
Az olaj ára
Fasimon kiemelte ugyanakkor, hogy a Brent olaj árának 7 százalékos csökkenése negatívan hatott a cég tevékenységének eredményére 2018-hoz képest.
Szavai szerint a nagyobb igényeket támasztó külső környezet ellenére az INA-csoport 3 százalékkal közel 10 milliárd kunára növelte bevételét.
– húzta alá.
Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban.
A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona.
MTI/BALK Fotók: INA

Horvátország
Nyugaton is tudnak lopni, miközben egy horvát rendőr sz@rik a főnökére

Annak idején, a kilencvenes években Kelet-Európában szinte mindenkinek a legkülönfélébb illúziói voltak a tükrös palota módjára villogó Nyugatról. Aztán ez idővel elmúlt, bár még mindig szép számmal akadnak olyanok akik úgy hiszik, hogy a tejjel-mézzel folyó Kánaán a Lajtán túl keresendő. Legtovább az a tévképzet tartotta fenn magát, hogy Nyugaton nincs korrupció, illetve hogy az urak nem lopnak. Ahogy azt Jánisz Varufákisz (extrabaloldali) görög expénzügyminiszter magyarázta meg ezt a nemrégiben, tényleg van különbség a Délen, meg Keleten folyó, és a fejlett országokban zajló csirkefogás között: a mienk egyszerű, alacsony értelmi szintű lopás, míg a nyugati ipari szintű, néha Nobel-díjas elméket megszégyenítő tiltott nyerészkedés. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem buknak le.
Komplikált nemzetközi vállalkozás
Így az Európai Ügyészség minap adott hírt arról, hogy az olasz rendőrség Parma, Potenza és Salerno városában végzett házkutatást, minek eredményeképpen – a zárolt bankszámlákkal egyetemben – 149 millió eurót koboztak el.
A vagyoni eszközök befagyasztását elrendelő határozatot egy pármai vizsgálóbíró hozta az Európai Ügyészség kérésére az üzemanyag-kereskedelemben részt vevő öt személlyel és két vállalattal szemben.
Ugyanakkor szintén az Európai Ügyészség kezdeményezésére három olasz állampolgár ellen indítottak eljárást, akik ügyleteiket Miamiból, Dubaiból és Salernoból irányítják.
Anélkül, hogy részletekbe mennénk, az alapötlet az volt, hogy Szlovéniában és Horvátországban vásárolt üzemanyagot csempésztek Olaszországba, ahol ezt ÁFA nélkül, nyomott áron értékesítették a benzinkutakon.
Az árut az egyik olasz állampolgár tulajdonában lévő horvát cég teherautóival szállították, és egyelőre úgy néz ki, hogy sem a szlovén, sem a horvát oldalon nem volt senki sem beavatva a dologba.
A rendőrségi akció nem nélkülözte a filmszerű jeleneteket, mert a házkutatások során a padlóba épített kazettákban több millió euró készpénzt találtak.
A varoufákiszi ipari szintre utal az is, hogy ez tulajdonképpen az olasz igazságszolgáltatási szervek által 2019-ben lefolytatott eljárás következő fejezete, amelynek során egy pármai székhelyű cégnél végzett kutatás során 1,5 millió euró készpénzt koboztak el.
A becslések szerint az olasz adóhivatalt 92 millió euróval károsították meg.
Nem sok változott két évezred alatt
Egyik kedvenc témám, hogy az ember keveset, vagy semmit sem változott az ókor, de valószínűleg a történelem elejének ködébe vesző korok óta sem.
A kvázi modern ember szinte semmiben sem különbözik a római birodalom polgáraitól, és erre egy tavaly, a northumberlandi Hexam városka közelében fekvő, ókori Vindolanda maradványait feltáró ásatások is rávilágítottak.
Az ásatások során ugyanis egy olyan követ találtak, amelybe akkurátusan egy pénisz volt belevésve, a következő szöveg kíséretében: „Secundinus cacator”.
Hogy ki volt a sz@ros Secundinus, teljesen mellékes, az üzenet nem sokban különbözik a mi városaink falaira felfújt firkáktól. Pláne, az indulat nem, ami arra késztet bennünket, hogy ország-világ színe előtt pocskondiázzuk embertársainkat.

Visszakanyarodva a rendőrségi témákra, tegnap egy zágrábi rendőr ősi megnyilvánulásáról adott hírt a horvát média.
A Zágráb központjában elhelyezkedő Bauer-utcai rendőrkapitányságon egy főnökével nyilván roppant elégedetlen horvát rendőr a nagy dolgát a főnök irodájának kellős közepén végezte el, nyomatékosítva tiltakozását egy ütve fúróval, amivel a falakat lyuggatta ki.
A rendőr kilétét titok fedi, csak annyit tudunk, hogy garázdaság, hivatali ez-az megsértése miatt fegyelmi eljárás folyik ellene, viszont tudjuk, hogy a modern kori Secundinust, azaz a főnököt Joso Žugajnak hívják.
Hogy min különböztek össze az anonim rendőrrel, nem tudjuk, de biztos érdekes dolog lehetett. Ismerve némiképpen az embernek nevezett kétlábú emlősöket, csak két dologról lehet szó: vagy pénz, vagy nőügy van a dolog hátterében.
Apró piszkoskodás igazán nem szokta annyira kihozni az embert a sodrából, hogy lesz@rja a főnök irodáját, illetve a tehetetlen agresszió jeleként összefurkálja annak falait.
A rendőrségi közlemény szerint a szóban forgó rendőrt a közrend és a béke megsértése, azaz arcátlan viselkedés és a felettesének megsértése miatt büntették meg.
– közölték rendőri lakónikussággal.
Ha jobban belegondolok, még mindig jobb, mintha egy kilónyi robbanóanyaggal pakolta volna meg a „hatalom székhelyét”. A bűztől még senki nem halt meg, ezt minden katonaviselt ember tudja.
-
Szerbia6 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
-
Horvátország6 nap telt el azóta
A horvát védelmi minisztérium 10 ezer behívót küld ki a tartalékosoknak
-
Montenegró6 nap telt el azóta
Lesz második forduló Montenegróban, ahol elnökcsere várható
-
Románia6 nap telt el azóta
SEA SHIELD 2023: Nagyszabású NATO-hadgyakorlat a Dunán és a Fekete-tengeren