Szlovákia
Egy kis hisztivel bármelyik képviselőből miniszter lehet Szlovákiában

Március 25-én a parlament elnökének megválasztásával szimbolikusan is véget érhet a 139 napig tartó kormányválság Szlovákiában, amelynek az lehet a tanulsága, hogy ha valaki elég sokáig durcizik, akkor akár miniszteri posztot is kaphat. Valakivel nem lehet „kikukoricázni”!
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Az ominózus fotó
A kormánypárti Hlasból másodmagával kizárt Samuel Migaľ március 10-én még közös fotót posztolt a közösségi médiában a legnagyobb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS) elnökével, Michal Šimečkával és frakcióvezetőjével, Martin Dubécivel.
Šimečka szerint a parlamentben kialakult helyzetről beszélgettek és megállapodtak, hogy az akkori beruházási, regionális fejlesztési és informatikai minisztériumot vezető Richard Raši nem jó jelölt.
Migaľ annak az óhajának adott hangot, hogy egyszer véget ér a kormánykoalíció háborúja az ellenzék ellen, és nem fogják meghallgatás nélkül helytelennek minősíteni a másik oldal véleményét. Akkoriban még nem lehetett tudni, hogy a közös fotó Migaľ ellenzékhez csatlakozását készíti-e elő vagy pedig ezzel próbálja feljebb srófolni a saját árát.
Miután a Hlas felajánlotta a neki járó tárcát a miniszterelnöknek, Migaľéknak a kormányfővel kellett lefolytatnia tárgyalásokat, ám ezek ekkor még nem kecsegtettek sok reménnyel.
Maga Fico is bevallotta, hogy már nem érdeklik ezek a huzavonák, ráadásul jogtechnikai vita bontakozott ki arról is, hogy az időközben idegenforgalmi- és sportminiszterré váló Rudolf Huliak helyére érkező Miroslav Radačovský mikor és milyen körülmények között tudja letenni a képviselői esküjét, hogy ezzel hivatalosan is meglegyen a kormánykoalíció legminimálisabb, azaz 76 fős többsége a 150 fős Szlovák Nemzeti Tanácsban.
Alig két héttel később az ominózus fotó után minden kétség tisztázódott, ugyanis kiderült, hogy Richard Raši távozik tárcája éléről, a tárca vezetését pedig a Hlasból kizárt kettős, Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš veszi át, előbbi miniszterként, utóbbi államtitkárként.
Egy időben a kormánypárti tagságát megőrző, ám szintén renitenskedő Ján Ferenčák neve is felmerült, ám ő inkább továbbra is Késmárk (Kežmarok/járási székhely) polgármestereként kívánja képviselni az emberek érdekeit a parlamentben.
Értékek és funkciók
A történet főszereplője, Samuel Migaľ állítása szerint azért törekedett megegyezésre a kormánykoalícióval, mert attól tartott, hogy előrehozott választások esetén a neonáci elvekkel kokettáló Republika bejutna a parlamentbe. Feltehetőleg ezt az ő kormánytaggá válása sem fogja megakadályozni.
Rajta és szűk körén kívül azonban nem aratott osztatlan sikert politikai akciója. Korábbi beszélgetőpartnere, Michal Šimečka úgy látja, hogy a kormánypártokban ezután sok lesz a lázadozó és kevés a poszt.
A PS elnöke szerint Migaľék dönthettek, hogy megőrzik-e az arcukat, vagy posztokat akarnak. A posztokat választották, úgy mint korábban, amikor a Btk-ról vagy a közmédiáról szóló törvényről szavaztak.
Migaľ korábbi pártelnöke, az azóta köztársasági elnökként funkcionáló Peter Pellegrini sem volt lelkes, mikor március 19-én az általa alapított pártot elhagyó politikust kinevezte miniszterré.
Huliak kinevezésekor még csak a jelölt szakmai felkészültségét kritizálta, bár megjegyezte, hogy ettől még lehet jó miniszter, ha szakértőkkel veszi körül magát, de Migaľ kinevezésekor nem lehetett nem észrevenni a személyes sértettségét.
Megjegyezte, hogy az új tárcavezető nem azért tölti be ezt a tisztséget, mert erős mandátumot és bizalmat kapott a választóktól, és nem is azért, mert a pályafutása során, vagy parlamenti képviselőként behatóan foglalkozott volna az uniós források felhasználásának kérdésével, hanem csak a miniszterelnökkel és a legerősebb koalíciós párttal kötött politikai megállapodás alapján lesz a kormány tagja, mert ez volt a koalíció további támogatásának feltétele.
Az elnök hozzátette, az emberek nem ismerik ennek a politikai megállapodásnak a részleteit: „Épp ezért nem is tudják megítélni, hogy ez a megállapodás milyen mértékben teszi lehetővé az Ön által oly gyakran emlegetett értékek előmozdítását, és azt sem, hogy ezek pontosan milyen értékek“.
Fegyvernyugvás
Az elemzők általánosságban úgy értékelik a legújabb minisztercserét, hogy Migaľ hattyúdalát láthattuk, hiszen ezek után sem kormánypárti, sem ellenzéki pártok nem fognak vele egyezkedni, önálló pártalapításhoz pedig nincs elegendő súlya.
A két volt Hlas-képviselő helyére érkező új képviselők egyike biztosan a miniszteri teendőktől mentesülő Richard Raši lesz, akinek esetleges 79 szavazattal történő parlamenti elnökké választásával a kormánykoalíció ismét erőt tud demonstrálni, és le tudja zárni az utolsó potenciális vitaforrást, amely Pellegrini köztársasági elnökké választása után kialakult.
Persze kérdés, hogy Migaľék azóta már jó jelöltnek találják-e Rašit.
Az a furcsa helyzet állt elő, hogy a szlovák kormánynak jelenleg 4 olyan minisztere is van, akik papíron nem tagjai a koalíciós szerződést kötő pártoknak. Nyilván ez felveti, milyen lesz a munkamorál a kabineten belül.
„Szlovákok, mi nem kukorica vagyunk“
A szlovák közvéleményt az utóbbi hetekben a minisztercserén kívül Peter Kotlárnak, a pandémia kezelése során foganatosított kormányzati intézkedések felülvizsgálatával megbízott kormánybiztosnak a kijelentései foglalkoztatták.
Kotlár már korábban is bioterrorizmusnak nevezte a járványt, és javasolta az mRNS-vakcinák betiltását, illetve Szlovákia nevében elhatárolódott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új járványügyi megállapodásától, amit a szakmai közösség veszélyesnek és megalapozatlannak tartott, de legújabb sajtótájékoztatója a szokásosnál is bizarrabbra sikerült.
Ezen elmondta, hogy szerinte a Covid-19 vakcinák genetikailag túltelítettek, ami a rákos megbetegedések számának a növekedését okozhatja és hozzátette: „a Moderna és a Pfizer a beoltottakból genetikusan módosított organizmusokat csináltak, úgy bántak az emberekkel a tudtukon kívül, mint a kukoricával“.

Peter Kolár szerint a Moderna és a Pfizer a beoltottakból genetikusan módosított organizmusokat csinált, úgy bántak az emberekkel a tudtukon kívül, mint a kukoricával
Azt nem árulta el, mi alapján jutott ezekre a felismerésekre, milyen laborban és kik tesztelték a vakcinákat, és bizonyítékokat sem mutatott be állításai alátámasztására. Szerinte nem köteles ezt megtenni, és bizonyos biztonsági okokból nem is fogja, de a rendelkezésére álló elemzéseket eljuttatta Maroš Žilinka főügyésznek, hogy megtegye a szükséges lépéseket.
Kotlár olyannyira biztos az igazában, hogy hajlandó összetépni az orvosi diplomáját, ha megcáfolnák. Az általa hivatkozott 12 oldalas anyag készítőjét nem akarta megnevezni, de végül a szerző maga jelentkezett a nyilvánosság előtt.
A hölgy, Soňa Peková cseh mikrobiológus, aki szerint a Covid a Teremtő tesztje volt, de átverés is egyben, az Ukrajnából indult szekta, az AllatRa képviselője, amelynek néhány tagja ellen Szlovákiában is eljárás folyik.
Kamil Šaško egészségügyi miniszter rendszeresen figyelmen kívül hagyja Kotlár kirohanásait, de a fentebb taglalt történet szereplői véleményt nyilvánítottak a kormánybiztos munkájáról, hiszen egyikük sem (volt akkor még) tagja a kormánynak.
Pellegrini szerdán a Szlovák Tudományos Akadémián kritizálta a kormánybiztos tevékenységét, mivel nem azt a munkát végzi, amivel megbízták.
Samuel Migaľ ez egyik vitaműsorban vallotta be, hogy ő is kukorica, hiszen korábban beoltatta magát.
Az ellenzék rémhírterjesztés miatt feljelentette Peter Kotlárt, de szakmai szervezetek is megfontolták, milyen lépés lenne a leghatékonyabb a tudománytalan nézetek terjesztésének megfékezésére.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot