Szerbia
Szerbiában büntetnék az online mozgolódást, és veréssel kényszeríthetnének ki vallomásokat?
Látványos visszalépés történhet a szerbiai büntetőtörvénykönyv tervezett módosításával, a kisebbségi gyanúsítottak esetében ugyanis figyelembe vehetik azt a nyelvet is, amelyen az eljárás alá vont személy ugyan ért, de nem anyanyelvi szinten használ. Aggasztónak tűnik az a módosítás is, hogy törölnék a „tanúvallomás kizsarolása” nevű bűncselekményt, ami azt jelentheti, hogy a jövőben a rendőrség veréssel és fenyegetéssel kényszeríthet ki nyilatkozatot a gyanúsítottból, ugyanakkor lopni még inkább szabad

Az a helyzet, hogy Szerbia egyébként sem fest túl fényesen az alapvető emberi jogokat illetően, a szakma és a civil szektor pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvény módosítása tovább rontana a helyzeten, ha ebben a formában elfogadásra kerülne. A két törvényt hatodszor, illetve nyolcadszor módosítják, ami a szakemberek szerint jogi bizonytalanságot szül az emberek körében. A kis értékű lopások kapcsán Pásztor Bálint is felszólalt, hiszen annak idején a VMSZ harcolta ki, hogy annak határértékét 5000 dinárban (kb. 40 euró) határozzák meg. Ezt most újra 120 euró fölé (15 ezer dinár) emelnék. A VMDK mindeközben arról beszél, hogy a kisebbségi jogok is sérülnének.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
A felbujtó, mint végrehajtó felel a bűncselekményért
A közvita elvileg október végéig tart, a szakma és a civil szektor viszont arra kéri az igazságügyi minisztériumot, hogy hosszabbítsa meg, ugyanis a két fontos törvény módosítása más események árnyékában nem kap elég teret a közvéleményben. Csak négy nagyvárosban, s abból egyetlen vajdaságiban, Újvidéken szerveztek közvitát az egy hónap alatt. Nišben ez lezajlott már, de semmi visszhangja nem volt.
Aki azonban nem megy el egyik közvitára sem, e-mailben vagy telefonon jelezheti, ha valami nem tetszik neki, javaslata, ellenvetése van. A jogászok szerint az lenne a tisztességes, ha a munkacsoport, amely a két módosítást kidolgozta, megjelenne az emberek előtt.
Míg korábban a módosítások csupán technikai jellegűnek minősültek, most viszont összehangolásra hivatkozva a büntetőtörvénykönyv alapjait változtatnák meg – hívják fel a figyelmet a szakemberek.
A mostani javaslat szerint megadatik a lehetőség a vádlott számára, hogy ha beismeri a tettét, és megállapodást köt az ügyésszel, nem kell felelnie a törvény előtt, vagyis nem kell letöltenie semmilyen büntetést, és nem is számít majd büntetett előéletűnek.
A tervezetben szerepel az is, hogy valaki lehet felbujtója egy bűncselekmény elkövetésének, bár a „felbujtó” kifejezést nem használja a Büntetőtörvénykönyv. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a javaslat értelmében akár azok is büntethetők, akik a közösségi oldalakon keresztül tiltakozásra invitálják a polgárokat. A felbujtó, mint végrehajtó felel a bűncselekményért.
Rodoljub Šabić ügyvéd az N1-nek szintén azt mondta, hogy a vonatkozó rész annyira általánosan van megfogalmazva, hogy tulajdonképpen bármivel megvádolhatnak egy személyt, ami csak eszükbe jut.
Az oktatásügyben dolgozók védelme
Az oktatásügyben dolgozók egyik követelése a kormány felé, hogy az ellenük bűncselekményt elkövető, fizikailag bántalmazó egyént hasonlóan szigorúan büntessék, mintha ügyvédre támadt volna. 2019-től egyébként csak az ügyvédek és családtagjaik részesülnek ilyen védelemben, a bírák, ügyészek és rendőrök családtagjai nem.

Szerbiai börtönudvar (Szerbiai Ombudsmani Hivatal)
A mostani törvénymódosítások védelmet nyújtanak az egészségügyi és oktatási intézményekben dolgozó portásoknak, biztonsági őröknek, takarítóknak, közgazdászoknak és jogászoknak is, akik más közintézményekben nem rendelkeznek ilyen védelemmel.
A szakértők hozzáteszik, hogy a büntetés nem terjed ki a kiskorúak büntetés-végrehajtási intézeteiben dolgozó pedagógusokra sem. Így az iskolákban dolgozó pszichológusok és pedagógusok megkapják ezt a védelmet, míg a szociális központokban dolgozó pedagógusok és pszichológusok nem.
Aleksandar Olenik ügyvéd szerint megengedhetetlen, hogy ezek a botrányos próbálkozások hátráltassák a demokrácia és a demokratikus intézmények működését. Szerinte elfogadhatatlan az a javaslat, hogy töröljék el a bírák semlegességét és segédügyészekké nevezzék ki őket.
A büntetőtörvénykönyv módosításával a bíróság ismét aktív szerepet vállal, és ahol az ügyésznek nem sikerült kellőképpen bizonyítania a vádemelést, ott bizonyítékokat keres. A bíróság tehát gyakorlatilag az ügyészség, a rendőrség oldalán áll. Az ártatlanság vélelmének pedig éppen az a lényege, hogy az ügyésznek kell kétséget kizáróan bizonyítania a vádat, nem a bírónak.
A rendőrség veréssel kényszerítheti ki a nyilatkozatot?
A jogászok arra is felhívják a figyelmet, miszerint aggasztó az a javaslat, hogy töröljék a „tanúvallomás kizsarolása” nevű bűncselekményt. Ez azt jelenti, hogy a jövőben a rendőrség akár veréssel vagy fenyegetéssel is kényszerítheti a gyanúsítottak nyilatkozatát?

Kapcsolódó cikk
A rendőrök valószínűleg halálra verték a szerbiai gyermekgyilkosság egyik bűnsegédjét 18+
Erre jó példa a Danka Ilić meggyilkolásával megvádolt egyik személy bátyjának esete, aki valószínűleg a verések következtében hunyt el a börtönben, mert tanúskodásra akarták kényszeríteni.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) felhívja a figyelmet a nemzeti kisebbségek jogainak lehetséges veszélyeztetésére is: a javasolt módosításban szerepel ugyanis az eljárás alá vontak anyanyelvhasználatára vonatkozó jog, bevezethetik ugyanis az „olyan nyelven, amit ért” opciót.
A VMDK szerint a módosítás kockázatot jelent a szűken vett értelmezésre, ami veszélyeztetheti a nemzeti kisebbségek megszerzett jogait.
– Vajon csak az a nyelv számít, amelyet az eljárás alá vont aktívan használ anyanyelvi szinten, vagy figyelembe veszik azt a nyelvet is, amelyen ugyan ért, de nem anyanyelvi szinten használja, és ebből kifolyólag nem tudja megfelelően értelmezni a hozzá intézett írásos dokumentumokat és beszédet, illetve nem tudja szabatosan kifejezni magát?
– teszi fel a kérdést a párt.
A VMDK egyébként a VMSZ-t is okolja azért, hogy ilyen tervezet napvilágot láthatott.
Lopni viszont egyre inkább szabad?
A törvényjavaslat ötezerről 15 ezer dinárra emelné a kis értékű lopások összegét, vagyis a „megélhetési bűnözést”.

Kapcsolódó cikk
A szerb bűnüldözés olyan, mint a sporthorgászat, elkapod a nagy halat, majd visszadobod
Az ügy kapcsán Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, a párt köztársasági parlamenti frakcióvezetője a Facebookon közzétett bejegyzésében emlékeztet: mintegy 10 évvel ezelőtt, a Szerb Haladó Párt első kormánya idején sikerült elérniük az úgynevezett kis értékű lopások összegének csökkentését 15 ezerről 5 ezer dinárra.
Pásztor Bálint most azt írja: jelezte az igazságügyi miniszternek, hogy beadvánnyal fog reagálni a közvita keretében, és arra kérte, legyen partner abban, hogy az összeg ne változzon.
A VMDK eközben határozottan elítéli azt is, hogy az új büntetőtörvénykönyv lehetőséget adna az ügyészségnek arra, hogy ne indítson vizsgálatot olyan ügyekben, ahol a közbeszerzési visszaélések során az okozott kár összege 5 millió dinár alatt van, vagyis a boltban csak 15 ezer dinárig lehet lopni, a közbeszerzések esetében viszont a határ ötmillió dinár, vagyis 17 millió forint.
– Ha ez a tervezet elfogadásra kerül, akkor nyilvánvalóan a korrupció további terjedését szolgálja, és további visszaélésekre, valamint azok legalizálására ad lehetőséget a kormányzati többség számára
– véli az ellenzéki magyar párt.
A VMDK magyarázatot vár a VMSZ-től arra is, hogy miért csak a kis értékű lopások határértékének emelésével foglalkoznak, miközben szándékosan elhallgatják a sokkal nagyobb mértékű visszaéléseket lehetővé tévő javaslatot? Felteszik a kérdést: talán pártolják a „nyakkendős lopásokat”, vagyis a fehérgalléros bűnözést, és a kis értékű lopások felemlegetése csak politikai populizmus?

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia6 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot