Montenegró
Sokasodnak a kétes ügyek a montenegrói miniszterelnök körül
A volt igazságügyi miniszter azt állította, hogy a szerbiai titkosszolgálat felvette, ahogy Spajić belépett a dél-koreai “kriptokirály”, Do Kwon villájába. Ennek fényében megéri eljátszani a gondolattal, hogy mennyiben kerül Spajić megzsarolható státuszba abban az esetben, ha valóban a szerbiai szolgálatok rendelkeznek bizonyító anyagokkal a montenegrói miniszterelnök és Do Kwon kapcsolatáról. A kérdés persze költői, a többit olvasók fantáziájára bízzuk
Nincsenek könnyű nyarai Milojko Spajić montenegrói miniszterelnöknek. Annak ellenére, hogy a nyár általában politikai uborkaszezonnak tekinthető (Montenegróban pedig pláne), idén a montenegrói belpolitika számos érdekességet tartogatott. Az egyik a nyáron lezajlott kormányátalakítás volt, amely arra mutatott rá, hogy a miniszterelnök és pártja, a PES! meglehetősen távol került az ideális kormányzástól. A másik pedig a Spajić nimbuszát némileg megtépázó kriptokirály ügy volt, amelynek úgy tűnik, hogy nincs vége.
Az ex-miniszter
Ahogy korábbi cikkeinkből kitűnik, Montenegró meglehetősen népszerűnek tekinthető a kriptovalutások körében. Andrej Milović volt igazságügyi miniszter és az Európa Most Mozgalom (PES!) volt magas rangú tisztségviselője pénteken vádolta meg Spajić-ot, hogy a miniszterelnök, saját állításával szemben, mégis csak szoros kapcsolatot ápolt a kriptokirállyal, Do Kwonnal.
Andrej Milović 2024 júniusában kényszerült távozni posztjáról, amikor a kormányátalakításnak esett áldozatul. (Egyesek szerint annak a tisztogatásnak, amelynek során Spajić az esetleges politikai ellenfeleit távolította el.)
Milović érdekes karaktere a montenegrói belpolitikának. Zdravko Krivokapić kormányának tagja volt, a PES tisztségviselője, majd igazságügyi minisztere, egykori ruszofil, ma a független Montenegró legnagyobb támogatója.
Kapcsolódó cikk
A PES! egykori minisztere ugyanis hivatali ideje alatt gyakran kibeszélt a kormányzati narratívából. Felszólalt például a Jasenovácról szóló állásfoglalás megszavazása ellen, valamint szót emelt azzal kapcsolatban is, hogy Do Kwon kiadatása túl sokat váratott magára.
Milović legújabb interjújában keményen támadta egykori pártját, kifejezetten a miniszterelnököt. Úgy fogalmazott, hogy a PES! elárulta a harmadik utas politikát, miszerint a szerb- és oroszbarát Demokratikus Front (Demokratski front) és a korábban kormányzó Szocialisták Demokratikus Pártja (Demokratska partija socijalista Crne Gore, DPS) helyett kellett volna alternatívát kínálni, ehelyett nyíltan összeállt a szerb pártokkal.
A kriptokirály és Milojko Spajić kapcsolata?
Aktuális megszólalásában Milović úgy nyilatkozott, hogy még ma is miniszter lehetne, abban az esetben, ha „hallgatott volna”.
A volt tárcavezető azt is állította, hogy a szerbiai Biztonsági Információs Ügynökség (Bezbednosno informativna agencija, BIA) rögzítette, ahogy Spajić belépett a dél-koreai “kriptokirály”, Do Kwon villájába.
Jelenlegi interjújában arra is kitért, hogy Spajić személye egyre megosztóbb a PES!-en és a montenegrói belpolitikán belül, hiszen új és újabb ellenségeket szerez magának.
Ennek fényében megéri eljátszani a gondolattal, hogy mennyiben kerül Spajić megzsarolható státuszba abban az esetben, ha valóban a szerbiai szolgálatok rendelkeznek bizonyító anyagokkal a montenegrói miniszterelnök és Do Kwon kapcsolatáról. A kérdés persze költői, a többit az olvasók fantáziájára bízzuk.
A George Cottrell ügy
A kriptokirály ügye mellett feltűnik egy új szál is, amely egyelőre a Cottrell-ügyként fut a montenegrói médiában.
A Szocialisták Demokratikus Pártjának (DPS) vádjai szerint ugyanis a brit üzletember és kriptobefektető a PES! Bijelo Polje-i kampányának finanszírozásában vett részt, a DPS vádjai szerint tiltott kampányfinanszírozással.
A fent említett interjúban Milovićot is megkérdezték az ügyről, miszerint tudomása volt-e arról, hogy a brit üzletember pénzt juttatott a PES! kampánycsapatának.
Milović az interjúban tagadta, hogy tudomása lett volna az ügyről, állítása szerint ez is Spajić bulija volt. Az álhírek ellen kampányt indító PES szerint a parlamenti választások kampányában brit állampolgárok nem vettek részt, ami a PES! Spajić által is átvett X platformos bejegyzéséből derül ki.
Cottrell-t egyébként korábban nyolc hónap börtönbüntetésre ítélték pénzmosás és csalás miatt az Egyesült Államokban, míg az Egyesült Királyságban a UKIP, valamint a Brexit Párt környékén tűnt fel, mint tanácsadó, valamint a UKIP adománygyűjtő részlegének vezetője.
Mit vet fel a fenti két ügy?
Ahogy telik az idő, úgy sokasodnak a gyanús, de minimum megkérdőjelezhető ügyek a PES!, de még inkább Spajić körül.
Az egykoron harmadik utat kínáló politikust egyre többen vádolják azzal, hogy semmivel sem különb, mint a korábban kormányzó DPS, sőt még össze is fogott a montenegrói szerb pártokkal, amit sokan külön sérelmeznek.
Spajić körül érezhetően fogy a levegő, amit a szerb pártok nyilván ki is használnak, míg a DPS egyre jobban kapaszkodik ezekbe az ügyekbe, remélve, hogy visszatérhetnek a politikai fősodorba.
Mindezek árnyékában pedig nemsokára itt van a podgoricai helyhatósági választás, amely egészen biztosan beszédtémát fog biztosítani Montenegróban (és persze a balk.hu-n is).
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia4 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)