Bosznia
Sam bácsi védi Boszniát, két amerikai F-16-os “köszönti” a boszniai szerb “állami ünnepet”
Az amerikaiak szerint a daytoni szerződés nem tartalmazza az elszakadás jogát, ezért az USA cselekedni fog, ha valaki megpróbálja megváltoztatni Dayton ezen alapelemét
A boszniai szerbek kedden, azaz január 9-én tartják a köztársaság napját, amelyet akár a boszniai Szerb Köztársaság állami ünnepének is tekinthetünk, az entitás vezetése legalábbis ennek tekinti. A központi ünnepségre több külföldi vezetőt is meghívtak, például Jakov Milatović montenegrói elnököt és a tervek szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is, az előbbi jelezte, hogy nem vesz részt a Banja Lukában sorra kerülő rendezvényen. Ugyanakkor nem hívták meg, de három amerikai gép, köztük két F-16-os mégis tiszteletét tette, ha nem is Banja Lukában, de a boszniai Szerb Köztársaság légterében.
Figyelmeztetés az “állami ünnep” alkalmából
Az Egyesült Államok nagykövetsége hétfőn dél körül közölte, hogy a délutáni órákban az amerikai légierő két F-16 Fighting Falcon típusú vadászgépe átrepül Tuzla és Brčko felett, amivel nyilván a boszniai szerb légteret is érinti, ha egyáltalán van ilyen hivatalosan.
A be- és átrepülésre az amerikai és a bosznia-hercegovinai hadsereg közös hadgyakorlatának keretében került sor, ez alkalommal a két F-16-ost a levegőben tankolták meg a boszniai szerbek feje felett.
A boszniai szerb “állami televízió” arról számolt be, hogy az üzemanyagot szállító repülőgép két órán át körözött a térségben, majd végül átrepült a boszniai szerb közigazgatási központnak számító Banja Luka felett, éppen akkor, amikor az ünnepségek tartottak.
Ezt a hírt természetesen az orosz Szputnyik balkáni kiadása is átvette.
Kapcsolódó cikk
A montenegrói elnök nem megy el a Szerb Köztársaság “állami” ünnepére, Orbánt is hívják
Az amerikai nagykövetség közben elkövette azt a (szándékos) hibát, hogy a hadgyakorlatot egy hosszú blablával indokolta meg, amibe (megint csak feltehetően szándékosan) becsúsztatott egy figyelmeztető, szerb értelmezés szerint fenyegető mondatot.
Eszerint az amerikai hadsereg a boszniaiakkal közös képzést (értsd: hadgyakorlatot) a két katonai erő közötti magas szintű együttműködés részeként hajtja végre, ami hozzájárul a nyugat-balkáni békéhez és biztonsághoz, és bizonyítja az Egyesült Államok elkötelezettségét Bosznia-Hercegovina területi integritása mellett a Dayton-ellenes események és a szecessziós tevékenység nyomán.
Egy ilyen tevékenységnek tekinthető az a boszniai szerb bejelentés, hogy a Szerb Köztársaság saját választási bizottságot hoz létre, amely minden szavazást lebonyolít a boszniai államelnökségi tag megválasztásán kívül.
A berepüléssel kapcsolatban az amerikai nagykövetség szerb nyelven (is) közzétett közleménye szerint – hogy az egész szerb világ értse – leszögezi, hogy a daytoni szerződés nem tartalmazza az elszakadás jogát, ezért az USA cselekedni fog, ha valaki megpróbálja megváltoztatni Dayton ezen alapelemét.
Aligha kétséges, hogy Sam bácsi kire gondolt, a nagykövetség ugyanis a gyengébbek kedvéért megjegyezte azt is, hogy Bosznia-Hercegovina az USA kulcsfontosságú partnere, közös céljuk pedig a regionális stabilitás biztosítása.
A szerb zászlóshajó máris tüzel
Milorad Dodik a boszniai Szerb Köztársaság elnöke a szeretetről áradozott a karácsonyi és egyéb ünnepek szellemében, amikor a fasiszta terrorral szembeni harcban elesettek emlékművét koszorúzta meg Banja Lukában, amivel megnyitotta a köztársaság napi ünnepségsorozatot.
Dodik is a már rongyosra idézett daytoni szerződéssel zárult békefolyamat megőrzése mellett kardoskodott, amely szerinte a boszniai Szerbország, azaz a Szerb Köztársaság magas szintű függetlenségét és autonómiáját jelenti, szavai szerint ők csakis erre törekszenek.
Dodik mindezek után kijelentette, hogy a boszniai Szerb Köztársaság a “szeretet és a szolidaritás közössége”, ami miatt a belgrádi balközép Blic boszniai szerb közlönyének számító SrpskaInfo olvasói késhegyre hányták a boszniai szerb elnököt, a legenyhébb megjegyzés az volt, hogy Dodik valószínűleg egy másik bolygón él.
Ugyanakkor a szerbiai udvari sajtó zászlóshajójának számító Informer szó szerint riadót fújt, mert az Egyesült Államok bombázókat küld a Szerb Köztársaságra, és dermesztő fenyegetést intézett a boszniai szerbekhez azzal az üzenettel, hogy cselekedni fog, a részleteket a fenti bekezdésekből már ismerjük.
Nem csak az Informer – hanem szinte minden szerb média ezzel kapcsolatban azt az egységes és némileg elmaszatolt bázisú álláspontot képviselte, hogy a berepüléseket éppen akkor hajtják végre, amikor január 9-én megkezdődik az ünnepi akadémia Banja Lukában és a Szerb Köztársaság más településein.
Mini közvélemény-kutatás
Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Oroszország3 nap telt el azóta
Ha Orbánnak szabad, akkor Vulinnak is szabad, a szerb politikus találkozott Putyinnal
- Szerbia20 óra telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország3 nap telt el azóta
Beindult a szeptemberi nyüzsgés: védelmi miniszter kontra köztársasági elnök