Bosznia
A montenegrói elnök nem megy el a Szerb Köztársaság „állami” ünnepére, Orbánt is hívják
– Nem emlegethetjük az európai integrációt, miközben éppen ennek az ellenkezőjét tesszük – mondta a montenegrói elnök, aki szerint a külpolitikai célok iránti elkötelezettséget nem csak szavakkal, hanem tettekkel is bizonyítani kell

A boszniai szerbek nem csak a magyar miniszterelnököt látnák szívesen az „állami” ünnepükön, meghívták ugyanis a montenegrói elnököt is a Banja Lukában tartandó rendezvényre, amelyet ők a köztársaság napjaként emlegetnek. Erről Jakov Milatović a podgoricai Vijestinek adott interjújában beszélt, amelyben kategorikusan kijelentette, hogy nem vesz részt az ünnepségen. Nenad Stevandić, a boszniai szerb parlament elnöke december 27-én említette meg, hogy Orbán Viktor is a meghívottak között van. A rendezvény a boszniai Szerb Köztársaság függetlenedési törekvéseivel és a szerb nacionalista elképzelésekkel rímel.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Ki lesz ott az „állami” ünnepen?
Milatović a Vijestinek adott interjúban azt hangoztatta, hogy távolmaradásával kívánja megmutatni a Bosznia-Hercegovina integritásához való hozzáállását, miszerint tiszteletben tartja mindkét entitást, vagyis a Szerb Köztársaságot és a bosnyák-horvát Föderációt.
– Meghívtak. Nem megyek. Ismeri az álláspontomat Bosznia-Hercegovina integritásával kapcsolatban, ez a montenegrói állami politika, és ez az én álláspontom is
– jelentette ki Milatović, aki azt állította, hogy jó viszonyt ápol a bosznia-hercegovinai államelnökség mindhárom tagjával, és egyúttal jelezte, hogy a Belgrádban, Zágrábban és Ljubljanában tett látogatását követően a következő állomás Szarajevó lesz.
A montenegrói elnök szerint erről már elvi megállapodás született Denis Bećirović bosnyák államelnökségi taggal, aki két-három hónap múlva veszi át a testület irányítását, és ezt követően, március végén vagy április elején fogadja őt.
– Pontosan ezzel mutatom meg Bosznia-Hercegovina egységéhez való hozzáállásomat, tiszteletben tartva mindkét entitást, a boszniai Szerb Köztársaságot és a bosznia-hercegovinai Föderációt, illetve mindazt, ami jelenleg a közös megállapodásuk részét képezi
– mondta Milatović, aki viszont nem zárta ki, hogy más montenegrói állami tisztségviselők elmennek Banja Lukába, amivel „mindegyikük bizonyos politikai nézeteit fejezi ki”.
A montenegrói elnök itt neveket nem említett, de joggal feltételezhetjük, hogy Andrija Mandić parlamenti elnökre gondolt, aki a december 17-ei szerbiai választások éjszakáján feltűnt azon a sajtóértekezleten, amelyen Aleksandar Vučić bejelentette a Szerb Haladó Párt „elsöprő” győzelmét.

Terített asztalnál ünnepli a „szerb világ” a Szerb Haladó Párt győzelmét a december 17-i választásokon. A képen balról jobbra: Aleksandar Šapić belgrádi polgármester, aki Milorad Dodikot karolja át, Középen Andrija Mandić, montenegrói parlament elnök vállán Nenad Nešić boszniai belügyminiszter pihenteti a kezét, aki állítólag Újvidéken és Belgrádban is szavazott, mellettük Nikola Selaković, aki számtalan szerbiai tárca élén mondott csődöt, jobbról legszélen Aleksandar Vulin, a BIA volt igazgatója, az viszont már nem látszik, hogy őt ki öleli át
A szerb világ

Kapcsolódó cikk
SPECIÁLIS VENDÉG: Orbánt meghívják a Szerb Köztársaság (törvénytelen) napjának megünneplésére
A montenegróiak korábban rossz néven vették, hogy Milorad Dodik nyíltan terjesztette a „szerb világgal” kapcsolatos elképzelését, amely alatt Szerbia, a boszniai Szerb Köztársaság és Montenegró egyesülését értette.
A podgoricai vezetést az is visszatarthatja a „köztársaságnapi” ünnepségtől, hogy Dodik a napokban a Szerb Köztársaság szenátorává nevezte ki Aleksandar Vulin volt szerbiai titkosszolgálati vezetőt, aki Aleksandar Vučić szerbiai államfő „csicskása”.
Jakov Milatović az interjúban beszélt a „szerb világgal” kapcsolatos megnyilvánulásokról is, és kifogásolta, hogy tőle eltérően hazájában nem mindenki fejtett ki világos álláspontot, pedig szerinte a montenegrói állami vezetőknek ezzel kapcsolatban világosan kellene megfogalmazniuk a véleményüket.
– Nekem világos az álláspontom. És úgy gondolom, hogy Montenegrónak a lehető legjobb kapcsolatai vannak Szerbiával. Ugyanakkor tényleg nem vagyok híve semmilyen más világnak, mint a mi közös európai világunk
– húzta alá a montenegrói államfő, aki szerint ebben az értelemben a Nyugat-Balkán összes többi országában, így Szerbiában is vannak beszélgetőpartnerei.
– Szerbiának is világos európai irányvonala van, és úgy gondolom, hogy együtt kell működnünk annak érdekében, hogy mi és ők mihamarabb az Európai Unió részei lehessünk, csakúgy, mint mindenki más
– vélte a montenegrói elnök, aki hangoztatta, hogy ő mindenképpen azok közé tartozik, akik ezen a téren világosan foglaltak állást.
Milatović szerint „teljesen hiteles” Montenegró tagsága a NATO-ban és az igazi európai integrációban, és ez magában foglalja az átlátható és inkluzív döntések meghozatalát az országban.
– Nem emlegethetjük az európai integrációt, miközben annak éppen ellenkezőjét tesszük
– tette még hozzá a montenegrói elnök, aki szerint a külpolitikai célok iránti elkötelezettséget nem csak szavakkal, hanem tettekkel is bizonyítani kell, amihez hozzátartozik a jószomszédi kapcsolatok iránti elkötelezettség is. Milatović úgy gondolja, hogy ezeket a kapcsolatokat Montenegrónak sikerült javítania, többek között Szerbiával is.
Mini közvélemény-kutatás
Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.
[ays_poll id=48]
- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot