Bosznia
Dodikék attól tartanak, hogy a színes forradalom átterjed Banja Lukára is
A boszniai szerbek attól tartanak, hogy ha sikeresek lesznek a belgrádi megmozdulások, akkor a „színes forradalom” átterjed a Szerb Köztársaságra is
Predrag Ćeranić, a Banja Luka-i biztonságtudományi egyetem dékánja szerint a szerbiai ellenzék egy része által vezetett zavargások és a belgrádi közgyűlés épületébe történt erőszakos behatolási kísérlet annak a színes forradalomnak a részét képezi, amelynek a célja Aleksandar Vučić szerbiai elnök és Milorad Dodik boszniai szerb vezető eltávolítása a politikai színtérről. Ćeranić korábban Milorad Dodik tanácsadója volt, és a boszniai szerb elnök fő biztonsági (titkosszolgálati) emberének tartják.
Alcímek
Színes forradalom Dodik ellen is?
Ćeranić a SRNA boszniai szerb hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy hasonló megmozdulásokat ők már túléltek 2022-ben, amikor a boszniai Szerb Köztársaságban Milorad Dodik és az általa vezetett Független Szociáldemokraták Szövetsége (Savez Nezavisnih Socijaldemokrata, SNSD) megnyerte a választásokat.
Akkor is felmerült a csalás gyanúja, ami miatt a bosznia-hercegovinai választási bizottság hetekig számolta a leadott szavazatokat.
Megjegyzendő viszont, hogy Dodik akkori legnagyobb ellenlábasa, Jelena Trivić, akit tavaly Aleksandar Vučić is támogatott, most maga is szavazott Belgrádban, de ezt csak mellékesen említjük meg.
A szóban forgó boszniai szerb biztonsági szakértő úgy értékelte, hogy a december 17-i választásokat követően Szerbiát támadás érte a civil szervezetek részéről, amelyek behálózzák az országot, és befolyással vannak a médiára is.
A dékán úgy vélte, hogy a civil szervezetek ambiciózus, de ki nem teljesedett politikusokat találnak, akik arra ösztönzik támogatóikat, hogy vegyenek részt a megmozdulásokon, amelyek mindig erőszakkal végződnek.
– Ezen forgatókönyv mögött a nyugati hatalmak állnak, amelyeknek a titkosszolgálatai figyelik a geopolitikai helyzet alakulását, és amelyeknek nem tetszik Aleksandar Vučić szerb elnök politikája
– jelentette ki Ćeranić, aki szerint a Vučić esetében egy szuverén állam politikájáról van, amely maga dönti el, hogy meddig megy el nyugati vagy keleti irányba.
Oroszország és Törökország szerepe
A Dodik biztonsági embere azt mondta, hogy a Nyugat értékelése szerint a balkáni viszonyokat Oroszország és Törökország határozza meg, ami csökkenti a nyugati befolyást.
Ezért szerinte a Nyugat káosz előidézésére törekszik Szerbiában annak érdekében, hogy olyanokat juttasson hatalomra, akik „megfelelnek a nyugati mércéknek”, ezek közé pedig biztosan nem tartozik sem Aleksandar Vučić, sem Milorad Dodik.
Ćeranić úgy vélte, hogy egyáltalán nem véletlen a belgrádi ellenzék vádaskodása Milorad Dodik és a Drina boszniai oldalán élő szerbek irányába, mert megítélése szerint ezek bevezetésként szolgálnak ahhoz, hogy tiltakozások kezdődjenek a boszniai Szerb Köztársaságban.
– Ha a belgrádi zavargások sikeresek lennének, akkor ide is átterjednének a civil szervezetek és média hálózatai által, mert ők átdobnák a labdát erre a térfélre
– mondta a boszniai szerb biztonságpolitikai szakember, aki szerint ezért fontos, hogy a szerbiai intézmények megakadályozzák az újabb színes forradalom térnyerését.
Mini közvélemény-kutatás
Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Azerbajdzsán mégsem állítja le a Szerbiába irányuló gázszállításokat
- Horvátország7 nap telt el azóta
Zoran Milanović elsöprő győzelme, Dragan Primorac a konyhán keresztül távozott
- Szerbia5 nap telt el azóta
Több diák megsérült a belgrádi jogi kar hallgatói elleni támadásban
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić támogatottsága állítólag 34%-os, a szerb elnök referendumot akar