Bosznia
Letartóztatták a korábbi titkosszolgálati vezetőt és a főbírót Bosznia-Hercegovinában
A hétfő délutáni órákban letartóztatták Ranko Debevecet a boszniai bíróság elnökét és Osman Mehmedagić Osmicat a boszniai titkosszolgálat korábbi első emberét Szarajevóban. Milanko Kajganić főügyész a ma délután tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy a két érintettel szemben megalapozott a gyanú, hogy a hivatali hatalmukkal visszaélve jogellenesen rendelték el, illetve engedélyezték boszniai bírók és ügyészek lehallgatását.
Bombaként robbant
A balkáni Csodaországban bombaként robbant a hír, hogy a boszniai Állami Védelmi és Nyomozó Ügynökség (Državna Agencija za Istrage i Zaštitu, SIPA) munkatársai letartóztatták Ranko Debevecet, a boszniai bíróság regnáló elnökét és Osman Mehmedagić Osmicat, röviden Nyolcaskát, a boszniai Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (Obavještajno-sigurnosna Agencija, OSA) korábbi első emberét.
Kapcsolódó cikk
A bosnyák Nyolcaskát és a feleségét megszankcionálta az USA, a főügyész helyettese duplázott
Az ügy komolyságát vélelmezni lehetett az elfogott személyek magas beosztásán túl amiatt is, mert a kiszivárogtatásban élen járó boszniai igazságszolgáltatási szervektől semmilyen értesülés nem jutott el ezúttal a médiához a kedden (december 19-én) megtartott ügyészségi sajtótájékoztatóig.
Az említett eseményen Milenko Kajganić boszniai főügyész közölte, hogy a letartóztatottakkal szemben megalapozott a gyanú, hogy jogellenesen rendelték el, illetve engedélyezték több boszniai bíró és ügyész lehallgatását.
A mostani letartóztatás pikantériája, hogy az USA külügyminisztériuma három napja rendelt el beutazási tilalmat Mehmedagić és felesége, valamint Diana Kajmaković, korábbi boszniai főügyész-helyettes ellen, aki egy másik korrupciós ügyben érintett.
Éppen hazaért Belgrádból
Nenad Nešić boszniai biztonsági miniszter számára erősen indult a hét, különösen miután a hétvégét Belgrádban töltötte, ahol nagy lelkesedéssel adta le az „x”-et a Vučić nevével fémjelzett Szerb Haladó Pártra (Srpska Napredna Stranka, SNS).
Nešić miután nyíltan állást fogalt Milorad Dodikkal az oldalán a haladók mellett, hazatért a Drina jobb partjára, ahol a BN tv-nek adott nyilatkozatában meglehetősen sommás tájékoztatást adott Debevec és Osmica elfogásáról.
A biztonsági miniszter kifejtette, hogy a letartóztatás után pár órával zárt ülésen tájékoztatta az ügy körülményeiről a boszniai kormány szerepét betöltő Miniszterek Tanácsát (Vijeća Ministara, VM).
Megerősítette az elfogás tényét és a gyanúsítottak személyét, majd sokat mondóan hozzátette, hogy „Bosznia-Hercegovinában senki sem érinthetetlen”, utalva arra, hogy nem kis halak akadtak a meglehetősen megtépázott tekintélyű igazságszolgáltatás horgára.
Az ügy konkrétumai kapcsán azonban ő sem árult el lényegesen többet, így mindössze annyit tudhattunk meg, hogy mindkét személlyel szemben hivatali hatalommal való visszaélés miatt rendelt el nyomozást a boszniai ügyészség.
További tájékoztatást ígért
Milenko Kajganić boszniai főügyész a városi pletykák turbulens terjedésének megelőzése érdekében indokoltnak tartotta, hogy kedden délután 13 órakor egy rövid sajtótájékoztató keretében közölni az ügy egyes tényeit. A főügyész megerősítette, hogy valóban Debevecet és Mehmedagićot fogták el a SIPA munkatársai.
Mindkét személy esetében megalapozott a hivatali visszaélés gyanúja, amit azzal követtek el, hogy jogellenesen rendelték el több boszniai bíró és ügyész lehallgatását.
A lehallgatást a Mehmedagić vezette OSA hajtotta végre. Az ehhez szükséges engedélyt pedig vélhetően a másik gyanúsított, Debevec adta, illetőleg adatta meg.
Az ügy körülményeinek tisztázása érdekében a nyomozás továbbra is tart, Debevec és Osmica letartóztatását azonban az tette indokolttá, hogy megkísérelnek bizonyítékokat eltüntetni, ha tudomásukra jut az ellenük folyó felderítés.
Kajganić utóbbival magyarázta, hogy bár a 48 órás őrizetbe vétel lassan lejár, az ügyészség azonban már elő is készítette a 30 napos előzetes letartóztatás elrendeléséhez szükséges iratokat, így azt a bíróság várhatóan szerdán reggel mindkettőjükkel szemben elrendeli.
Az ügy komolyságát érzékeltetendő a főügyész nem nevezett meg konkrétan egy sértettet sem, azt azonban többször kiemelte, hogy a jogellenesen lehallgatott személyek mind a boszniai igazságszolgáltatásban dolgoznak bíróként vagy ügyészként.
Kajganić a sértettek pontos számát sem volt hajlandó elárulni, de hangsúlyozta, hogy mind a bíróság mind pedig az ügyészség állományban több személyt hallgattak le amiatt, hogy jogellenesen információt szerezzenek egyes nyomozások állásáról vagy az érintettek személyes helyzetéről.
A jogellenes megfigyelések kapcsán Kajganić annyit mondott, hogy a többségük 2020-ban volt folyamatban.
A főügyész a nyomozást generáló információ forrásaként magát az OSA-t jelölte meg, mert a szolgálat adott át az ügyészségnek bizonyos adatokat, amik a nyomozás alapjául szolgálhattak.
Így elképzelhető, hogy Almir Džuvo, a szolgálat idén februárban kinevezett új vezetője rendelt el belső vizsgálatot az elődje visszaéléseinek feltárása érdekében, ami eredményre vezethetett.
A politikai szál kizárása érdekében Kajganić kiemelte azt is, hogy az ügy teljesen független más, politikai szereplők ellen folyamatban lévő nyomozásoktól, utalva a Milord Dodik és Sebija Izetbegović ellen zajló eljárásokra.
Fontosnak tartotta azt is kiemelni a közvélemény megnyugtatása végett, hogy az ügyészség szervezett bűnözés elleni részlegénél van az ügy, és hogy semmilyen szinten nem merült fel annak a szükségessége, hogy bevonják a háborús bűncselekményeket vizsgáló részleget, vagyis nagy tárgyi súlyú, de kizárólag köztörvényes bűncselekményekről van szó.
Elfogták az ügyvédet
Az ügyészségi sajtótájékoztató kiemelt momentuma volt, amikor újságírói kérdésre Kajganić megerősítette, hogy a SIPA épületében sor került a ma reggeli órákban Vasvija Vidović ügyvédnő elfogására, aki megkísérelt az egyik gyanúsítottal folytatott megbeszélés után kicsempészni egy mobiltelefont az épületből, amit a gyanúsított rejtegetett addig magánál.
A főügyész arra nem tért ki, hogy került a készülék az őrizetbe vett személyhez, ugyanígy nem árulta el azt sem, hogy melyik gyanúsítottról van szó. Az ügyvédnőt kihallgatták, aki bevallotta a mobilkészülék kicsempészésére tett kísérletet, majd hazaengedték.
Más vezetőt is lecsuktak a szolgálattól
A baloldali Oslobođenje napilap december elején írta meg, hogy az OSA egyik magasragú beosztottját szintén letartóztatta a SIPA Szarajevóban.
A későbbiekben kiderült, hogy az érintett Siniša Rakita, a szervezet banjalukai részegének vezetője, aki mellesleg a 2022. előtt még Osmica egyik tanácsadója volt.
Rakitat azzal gyanúsítják, hogy kapcsolatban állhatott több nemzetközi kábítószerkereskedelemben érintett csoporttal, akiknek a megfigyelésük helyzetével kapcsolatos információkat adott át időszakosan anyagi előnyért cserébe.
A Kajganić által elmondottak alapján a Rakita elleni nyomozás szintén független Debevec és Osmica letartóztatásától. Rakita nem mellesleg azóta szabadlábon védekezik.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország4 nap telt el azóta
Beindult a szeptemberi nyüzsgés: védelmi miniszter kontra köztársasági elnök
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten