Bosznia
A bosnyák Nyolcaskát és a feleségét megszankcionálta az USA, a főügyész helyettese duplázott
Az USA Külügyminisztériuma beutazási tilalmat rendelt el a boszniai titkosszolgálat korábbi vezetője, Osman Mehmedagić Osmica (Nyolcaska) és felesége ellen korrupciós cselekmények és szervezett bűnözői körökkel meglévő kapcsolataik miatt. Ugyanez a korlátozás lépett életbe a korábbi főügyész helyettese, Diana Kajmakovićtyal szemben is, ellene az irodájában rejtegetett titkos iratok miatt vezették be az intézkedést, mivel hátráltatta a nyomozóhatóság munkáját. Mehmedagić és Kajmaković is duplázott, ami az amerikai szankciókat illeti.
Az igazságszolgáltatás korrupt szereplőit vették célba
December 11-én közép-európai idő szerint este tízkor került fel az USA Külügyminisztériumának honlapjára egy hivatalos közlemény, ami szerint a boszniai igazságszolgáltatásban korábban vezető szerepet betöltő személyekkel szemben léptettek életbe beutazási tilalmat, mivel az érintettekkel szemben megalapozott a gyanú, hogy korrupciós ügyekbe keveredtek.
A három érintett személy Osman Mehmedagić, a boszniai Hírszerző Biztonsági Szolgálat (Obaveštajno-sigurnosna Agencija, OSA, fordításban a szó jelentése: darázs) volt vezetője, valamint a felesége, Amela Mehmedagić Šehović, továbbá Diana Kajmaković, a boszniai legfőbb ügyész korábbi helyettese.
A most életbe léptetett szankciós rendelkezést az érintettek közül kizárólag Amela Mehmedagić Šehović kommentálta, aki éles kritikával illette a korlátozás miatt az USA szarajevói nagykövetségének vezetését.
Osmicát már korábban is szankcionálták
A jelenleg több büntetőügyben vádlottként szereplő Mehmedagić ellen idén március 16-án rendelt el az USA pénzügyminisztériuma különböző gazdasági korlátozásokat.
Az akkori döntés pikantériáját az adta, hogy alig két héttel korábban, február 28-án mentették fel Osmicát az OSA vezetői tisztségéből, vagyis az USA titkosszolgálatainak együtt kellett működniük vele még azt követően is, hogy vélhetően tudták róla, hogy vaj van a fején.
Kapcsolódó cikk
Cvijanović is listás lett: az USA bővítette a boszniai szerb politikusok szankciós listáját
A most életbe léptetett beutazási korlátozás is a márciusi szankciós döntés indokolását ismétli meg, ami szerint Osmica több esetben illegálisan használta az OSA titkos információgyűjtő képességeit, s illegális adatszerzést folytatott az általa támogatott és akkor még legfőbb bosnyák politikai erő, a Demokratikus Akciópárt (Stranka Demokratske Akcije, SDA) érdekei mentén. Emellett nyomást gyakorolt a BH Telekom cég vezetőire, hogy ellenzéki politikusok telefonos kommunikációit adják át neki.
A habot a képzeletbeli bűnügyi tortán az képezte, amikor a 2022-es boszniai választásokat megelőzően megkísérelt rábírni egyes ellenzéki politikai szereplőket, hogy lépjenek vissza a jelöltségtől.
A fentiek mellett szinte eltörpül, hogy több nemzetközi kábítószer kereskedelemben érintett bűnszervezet boszniai tevékenységét is támogathatta. Mindebből anyagi előnye is származhatott jócskán, mert az OSA éléről való felmentését többek között azzal is indokolták, hogy a korábbi években a családja tulajdonába került két szarajevói családi ház, aminek a pénzügyi hátterével nem tudott elszámolni.
Nyolcaska neje személyes bosszúról beszél
Az egyetlen új szereplő a szankciós listán Osmica felesége, Amela Mehmedagić Šehović, aki nem volt rest megkísérelni, hogy hírbe hozzon egy amerikai diplomatát a mostani korlátozások életbe léptetése kapcsán.
Mehmedagić Šehović állítása szerint a férje és a vele szemben életbe léptetett intézkedések egy Eric Larson nevű amerikai diplomata üzelmeire vezethetők vissza, aki meg nem nevezett indoktól vezérelve bosszút akar állni Osmicán.
Larson korábban a Szarajevó Kanton korrupció elleni igazgatósága (Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajeva) mellett dolgozott tanácsadóként. A feleség állítása szerint az említett amerikai diplomatának különös gyorsasággal kellett elhagynia szarajevói állomáshelyét, és visszatérnie az USA-ba.
A mindent tudó feleség szerint – elvégre a férje titkosszolgálati vezető volt – a diplomata személye „súlyosan kompromittálódott” egy meg nem nevezett ok miatt, így hazahívták idő előtt.
Mehmedagić Šehović ezek mellett azt is tudni véli, hogy az illető jelenleg az USA Külügyminisztériumának azon a részlegén dolgozik, ahol a szankciók elrendelését készítik elő, így szerinte kizárólag ennek a személynek a bosszúja, és nem az amerikai külügyi vezetés döntése állhat a beutazási tilalom elrendelésének hátterében.
Meg kell említsük, hogy az USA szarajevói nagykövetsége, illetve a State Department nem reagált az Osmica neje által elmondottakra.
Kajmaković iratokat rejtegetett
Diana Kajmaković is szerepelt már az USA pénzügyminisztériumának szankciós listáján, 2022 szeptembere óta gazdasági tevékenység korlátozása van érvényben vele szemben.
A most elrendelt beutazási tilalom közzétételét követően ülésezett a boszniai legfőbb bírói és ügyészi tanács (Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće, VSTV), amely a rendkívüli ülésen felmentette Kajmakovićot a boszniai főügyész-helyettesi pozícióból.
A tanács által meghozott határozat alapján Kajmaković a vele szemben hivatali hatalommal visszaélés, bűnszervezetben való részvétel és a minősített irat jogosulatlan kezelése miatt folyó büntető ügyben eddig feltártak alapján méltatlan lett a legfőbb ügyész-helyettesi poszt betöltésére. A vele szemben folyó eljárások jogerős befejezéséig felfüggesztették és ügyésszé minősítették vissza.
A VSTV nem rejtette véka alá, hogy Kajmaković súlyos szabályszegéseket követett el a nyomozások felügyelete során. Több alkalommal másíthatott meg bizonyítékot, illetve tüntethetett el bizonyító erővel bíró eszközöket, iratokat.
A volt főügyész-helyettes attól sem riadt vissza, hogy a vele kapcsolatban álló bűnszervezet tevékenységének a felgöngyölítését szolgáló iratokat bespájzolja, és azokat nem adta ki a nyomozást végző rendőri szervek tagjainak, akadályozva ezzel azok munkáját.
Kapcsolódó cikk
A volt bosnyák titkosszolgálati vezető, egy drogbáró, plusz 1 szerb USA-szankció alatt
December 15-én az Állami Nyomozó és Védelmi Hivatal (Državna Agencija za Istrage i Zaštitu, SIPA) Kajmaković felmentésével egyidejűleg átkutatta annak irodáját a boszniai főügyészség épületében, és nagy mennyiségű titkosított iratot foglalt le, amelyek jórészt a boszniai drogkereskedelemben érintett személyek kommunikációját tartalmazták.
Azt a Kajmaković elleni büntetőper keretében kell a SIPA-nak és az ügyészségnek bizonyítania, hogy az említett iratok fiókban tartása kiknek állt az érdekében, és milyen előnyt kaphatott ezért a volt főügyész-helyettes asszony.
Kajmaković a nyugat-balkáni kábítószer- és fegyverkereskedelemre komoly csapást mérő Sky applikáció elleni EUROPOL nyomozás egyik legmagasabb rangú érintettje lehet. Az említett internet alapú üzenetküldő szoftver segítségével, annak titkosított jellegében bízva több balkáni bűnszervezet tagjai kommunikáltak évekig, amíg az EUROPOL fel nem törte a titkosítást.
Bosznia
ABSZOLUTIZMUS: Dodik mindenütt győzni akar az októberi boszniai helyhatósági választásokon
A szerbiai abszolutizmust követné a Szerb Köztársaságban Milorad Dodik. A boszniai szerbek Miléje az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választások előtt tartott kampánynyitó nagygyűlésre a párt apraját-nagyját felvonultatta, egy ilyen tömegrendezvénnyel akarta ugyanis demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében átütő befolyással rendelkezik
Milorad Dodik Banja Lukaban, a Kastel nevű erődben nyitotta meg a Független Szociáldemokraták Szövetségének kampányát. Az október 6-i boszniai helyhatósági választásra Dodik kihirdette a nyerő taktikát, miszerint minden városban győzniük kell. A kampány hevében azonban a boszniai szerb nemzet Miléjének a naptárán kell tartania a fél szemét, mert szeptember 18-án újabb tárgyalást tartanak az ellene folyó büntetőügyben.
Dodik mindenhol győzni akar
A Milorad Dodik vezette Független Szociáldemokraták Szövetsége (Savez Nezavisnih Socijaldemokrata, SNSD) pénteken tartotta kampánynyitó rendezvényét a Banja Luka központjában lévő Kastel nevű várromban.
Az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választásra a boszniai szerb vezető a párt apraját-nagyját felvonultató tömegrendezvénnyel akarta demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében rendelkezik alapszervezetekkel.
A kampányrendezvényen Dodik abbéli reményének adott hangot, hogy a szerb entitás lakosságának többsége az SNSD jelöltjeit támogatja. Mindazonáltal kiemelte, hogy a kis győzelmek is fontosak a pártja számára. Ennek ellenére a választási győzelemhez vezető tervének sarokköve, hogy az SNSD jelöltjei győznek minden egyes városban, így lesz a kicsiből nagy diadal.
Az általa megfogalmazott elvárás, hogy a boszniai Szerb-Köztársaság területén lévő önkormányzatok 70%-ban az SNSD kerüljön többségbe a képviselő testületekben, vagyis mindenhol meglegyen a kétharmad.
Meg kell jegyezzük, hogy a korábbi évek statisztikái alapján a grandiózus elképzelés megvalósulására szerény esély mutatkozik. Elég csak arra gondolni, hogy az SNSD jelenleg is egy hatpárti koalícióban birtokolja a kormánytöbbséget a boszniai szerb nemzetgyűlésben, bár nem tudni, hogy mit tanultak az anyaországtól, ahol a Szerb Haladó Párt gyanús körülmények között döngölte földbe az ellenzéket.
A kampánycélok margóján a legfőbb boszniai szerb odaszúrt a liberális baloldali erőknek is. Dodik kijelentette, hogy a boszniai szerbség társadalma hagyományos értékeken alapszik, és az SNSD nem támogatja az úgynevezett liberális elképzeléseket. Ehhez kötődően megjegyezte, hogy „ők tudják ki az apa, és ki az anya.”
Érdemes megjegyezni, hogy a tűzijátékkal záródó rendezvényen Dodik külföldi támogatói közül a kínai kommunista párt küldöttjei vettek részt.
Lejtmenetben az ellenzék
Dodik az illiberális szlogenekre felfűzött kampánybeszédében most tartózkodott attól, hogy pellengérre állítsa a vele szembe szegülő politikai erőket. Utóbbi egyszerű magyarázta, hogy a 2022. novemberi boszniai parlamenti választás óta az RS nagyobb ellenzéki pártjai egytől egyig erős lejtmenetbe fogtak.
A Branislav Borenović vezette Demokratikus Fejlődés Platformja (Platforma Demokratskog Progresa, PDP) elvesztett több húzó nevet, köztük Jelena Trivićet, aki Dodikkal szemben indult a PDP színeiben a 2022-ben tartott elnökválasztáson.
Borenović abban reménykedhet, hogy a szebb napokat megélt liberális PDP magszavazói behúzzák az X-et Banja Lukában a párt ifjú fenegyerekére, Dršako Stanivukovićra, aki négy évvel ezelőtt is borsot tudott törni Dodik orra alá.
Stanivuković esetleges újrázása a boszniai szerbség politikai és gazdasági központjában azt jelentené, hogy a PDP Banja Lukához köthető tagjai továbbra is kitartnak, így Borenović számára esély mutatkozhat arra, hogy a 2026-os országos választásra vidéken is megerősítse a pártot.
A boszniai szerb entitás többi ellenzékbe szorult pártja azonos pályát járt be az elmúlt két évben, mint a PDP. A Dodik féle SNSD-vel évtizedeken át ökölharcot vívó Szerb Demokrata Párt (Srpska Demokratska Stranka, SDS) továbbra is a Bijeljinában lévő fellegvárára épít.
Mirko Šarović pártelnök 2022. évi lemondása után mindenki Milan Miličević újonnan kinevezett pártelnöktől várta, hogy újra lendületet ad a kilencvenes évek legerősebb boszniai szerb politikai szervezetének. A várt dinamizmus azonban elmaradt, és Miličević semmi újat nem tudott felmutatni elődjéhez képest.
A választási adok-kapok legnyitottabb küzdelmét várhatóan újfent Jelena Trivić generálja, aki a korábbi pártja színeiben induló Stanivukovićtyal szemben jelöltette magát Banja Lukában a tavalyi évben tető alá hozott, Népi Front (Narodni Front, NF) nevű pártja színeiben.
A boszniai szerbség központjának polgármesteri tisztségéért folytatott harcban Trivić a közmondásos sötét ló abban a tekintetben, hogy az ellenzéki pártok jelentős része nem állított jelöltet, így előfordulhat, hogy az SNSD és a Stanivukovićot támogató PDP ellen leadott protest szavazatok juttatják Trivićet a polgármesteri székbe.
Dodik kampányol és bíróságra megy
Bár az SNSD kampányrendezvénye ünnepi hangulatban telt, Dodiknak azonban nincs sok oka az örömre.
Az ügyvédjei a szeptember 11-re meghirdetett bírósági tárgyalást el tudták napoltatni, a bíró azonban nem igazította az új tárgyalási napot a választási naptárhoz, így egy hetet adott Dodiknak, hogy kikampányolja magát.
A tavaly Dodik ellen hivatali hatalommal visszaélés miatt indult büntetőügyben így szeptember 18-án tartanak újabb tárgyalást. Emlékezetes, hogy Dodik a szerb entitás elnökeként nem jegyezte ellen a Christian Schmidt főképviselő által egyoldalúan kihirdetett jogszabályt, amiben a boszniai alkotmánybíróság döntéseit kötelező érvényűnek minősítette attól függetlenül, hogy a boszniai szerb törvényhozás azt elfogadta-e.
A halasztási kérelemről mindössze annyi ismert, hogy Dodik valamely hivatali funkciójával kapcsolatos eseményen kell, hogy részt vegyen, ennek jellege azonban pontosabban nem ismert.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból