Koszovó
Radoičić beismerte, hogy ő szervezte meg a támadást a koszovói rendőrök ellen

A koszovói rendőrök elleni szeptember 24-i támadást követően a belgrádi sajtóközpontban pénteken (szeptember 29-én) megjelent Milan Radoičić ügyvédje, aki felolvasta kliense nyilatkozatát az észak-koszovói Banjska faluban történt fegyveres összecsapással kapcsolatban. Ebben Radoičić – aki nem sokkal korábban lemondott a Szerb Lista koszovói szerb párt alelnöki tisztségéről – beismerte, hogy ő tervelte ki a vasárnapi fegyveres akciót, amivel a célja az volt, hogy ellenállásra bátorítsa a szerb népet Albin Kurti koszovói miniszterelnök „rezsimjének terrorjával” szemben, és valóra váltsa a Koszovóban élő szerbek álmát a szabadságról. A Goran Petronijević ügyvéd által felolvasott közlemény szerint Milan Radoičić minden felelősséget magára vállalt a történtekért, az ügyvéd ugyanakkor nem volt hajlandó elárulni, hogy hol tartózkodik a lázadást szervező koszovói szerb férfi.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Szerb „szabadságharcos”
Radoičić a közleményben arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy szeptember 24-én több honfitársával együtt a Koszovó északi részében lévő Banjskába ment. Koszovóba történt visszatérésének az volt a célja, hogy „Albin Kurti rezsimjével szemben ellenállásra bátorítsa az embereket”.
Radoičić elismerte, hogy minden logisztikai előkészületet megtett arra, hogy megvédje a szerb népet a megszállókkal szemben, és hangoztatta, hogy ennek a cselekedetnek semmi köze sincs a korábbi politikai tevékenységéhez.

A közleményt ismertető szerb ügyvéd szerint az önbíráskodás ugyan nem szép dolog, de a szerbeknek joguk van fellépniük a területükre betolakodó albán rendőrökkel szemben (Screenshot)
Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a készülő akcióról senkit sem tájékoztatott a szerbiai kormányzatból, sem a koszovói szerb politikai struktúrából, és tőlük nem is kapott semmiféle segítséget, mert már voltak nézeteltéréseik a „Kurti terrorjával történő szembe szegülés módjával kapcsolatban”.
Radoičić úgy fogalmazott, hogy a koszovói szerbek eddig többször is visszavonultak anélkül, hogy látható eredményt értek volna el, amit értelmezése szerint a koszovói albán vezetés nem a jóindulat jelének és a tárgyalási előfeltételek megteremtésének, hanem gyengeségnek tekintette.
A koszovói rendőr véletlenül halt meg
Szeptember 24-én, vasárnap, az észak-koszovói Banjska faluban egy koszovói albán rendőr gyilkosság áldozata lett, ezt követően a koszovói rendőrség különleges egységei akcióba léptek a támadást elkövető fegyveres csoporttal szemben, amely a helyi kolostorban próbált menedéket találni.
A lövöldözésben legalább három, észak-koszovói szerb vesztette életét, az egyik Zvečanból, a másik kettő pedig Leposavićból származott.
Radoičić írásbeli nyilatkozatában leszögezte, hogy a koszovói rendőr halálát, amely után a heves összecsapás kezdődött, nem a leadott lövések okozták, hanem egy véletlen robbanás.
Nagyon érdekes, hogy ezt már szerda esti tévéinterjújában Aleksandar Vučić szerb elnök is említette, sőt még a robbanás körülményeit is elmagyarázta, nyilván ő nem volt ott, hanem valakitől értesült a történtekről.
Hajlandó feladni magát, de kinek és minek?
Radoičić írásos közleményében tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy lemondott a Szerb Lista alelnöki posztjáról, és közölte, hogy hajlandó az illetékes szerbiai hatóságok előtt megjelenni.
– Nem vagyunk terroristák, hanem a saját népünk szabadságáért harcolunk
– szögezte le közleményében Radoičić, aki ennek értelmében szabadságharcosnak tekinti magát és társait.
Az üzenetet felolvasó ügyvéd Radoičić meghatalmazottjaként személy szerint úgy vélte: nem tartja szükségesnek, hogy a lázadást szervező szerb férfi a szerbiai hatóságok elé álljon, mert nincs rá szükség, hogy bármely szerbiai állami szerv kérdéseket tegyen fel neki, hiszen Koszovó (és Metóhia) Szerbia szerves része az ENSZ BT 1244-es határozatának értelmében.
– Koszovó (és Metóhia) északi részén a koszovói rendőrség különleges egységei működnek, amelyek a brüsszeli megállapodás értelmében nem tartózkodhatnak ott, ezért ha valaki illegálisan volt Koszovó északi részén, azok Kurti fegyveres emberei voltak
– mondta Petronijević. Ha az ügyvéd szavait és logikáját megpróbáljuk kibogozni, akkor arra a megállapításra juthatunk, hogy valójában a koszovói albán rendőrök a betolakodók, illetve – ahogy az ellenük történt támadást szervező Radoičić nevezi őket – a megszállók, akikkel szemben ezáltal bármilyen eszköz felhasználható.
Az ügyvéd nyilván ennek szellemében mondta el személyes véleményét, miszerint Milan Radoičićot semmiféle felelősség nem terheli, az általa beszervezett emberek pedig a további terror megelőzése érdekében védték a hazájukat.
Vučić elnök – aki egyelőre csak egy rövid beszámolót látott az legújabb fejleményekkel kapcsolatban – ugyanakkor úgy vélte, hogy Milan Radoičićnak meg kell jelennie az igazságügyi szervek előtt, aztán majd az ügyész eldönti, hogy vádat emel-e ellene, de az már nem tartozik rá, mármint a szerb elnökre.
A KFOR-nak is behúzott
A koszovói rendőrök elleni lázadás vezetőjének cselekedetéről szólva az ügyvéd úgy ítélte meg, hogy az nem jó, ha valaki a saját kezébe veszi az igazságszolgáltatást, de hozzátette, hogy ez a KFOR tétlensége miatt történt, és Radoičić fellépését az 1804-es első szerb felkelés kirobbanásához hasonlította.
Az ügyvéd arról nem volt hajlandó beszélni, hogy a fegyveres összecsapásban résztvevő koszovói szerb vezető, illetve volt vezető, hol bujkál, és miért nem áll maga a közvélemény elé.

Kapcsolódó cikk
Petronijević erre azt mondta, hogy Radoičić nem bujkál, de a tartózkodási helyét nem volt hajlandó elárulni, amellyel kapcsolatban sejtelmesen csak annyit mondott: lehet, hogy tudja is, hogy hol tartózkodik Radoičić, de lehet, hogy nem tudja, ám őt köti az ügyvédi titoktartás.
Xhelal Sveçla koszovói belügyminiszter korábban azt állította, hogy Radoičićnak sikerült kijutnia Koszovóból, és azóta a belgrádi Katonai Orvosi Akadémián (Vojna Medicinska Akademija, VMA) tartózkodik.
Ezt ez értesülést Aleksandar Vučić szerb elnök a már említett szerdai tévéinterjúban cáfolta, és azt állította, hogy Radoičić nincs a belgrádi katonai kórházban, hanem valahol Közép-Szerbiában van, de pontos helyet ő sem mondott.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia4 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia5 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban