Connect with us

Egyesült Államok

A védelmi miniszter szerint hazugság, hogy Szerbia fegyvereket szállít Ukrajnának

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

hazugság
A szerb elnök kezet ráz az amerikai nagykövettel, miközben a védelmi minisztere cáfol (Forrás: szerb elnöki Instagram)
A cikk meghallgatása

Miloš Vučević, szerb védelmi miniszter sokadik alkalommal felmerülő hazugságnak minősítette, hogy Szerbia fegyvereket szállított Ukrajnának. A szerb elnök közben találkozott Christopher Hill amerikai nagykövettel, de Aleksandar Vučićk Instagram-oldalán nem merült fel, hogy ezt a témát is érintették volna. Szerdán (március 12-én) a Reuters brit hírügynökség arról számolt be, hogy az egyik kiszivárogtatott Pentagon-dokumentum szerint Szerbia fegyvereket küldött, vagy esetleg küld Ukrajnának.

Vučević szerint hazugság

Nem sokkal a Reuters-cikk megjelenését követően a szerb védelmi miniszter azt mondta az orosz Szputnyik hírügynökség belgrádi fiókszervezetének, hogy a szerb fegyverszállításról szóló hír egy újabb hazugság.

Vučević álláspontja szerint „valakinek nyilvánvalóan az a célja, hogy destabilizálja Szerbiát, és belerángassa egy konfliktusba, amelyben nem szeretne részt venni“.

– Több mint tízszer tagadtuk ezeket a hazugságokat, és hát, újra megtesszük. Szerbia nem adott el, és a továbbiakban sem ad el fegyvereket az ukrán vagy orosz félnek, sem a konfliktus szomszédságában lévő országoknak

– jelentette ki a szerb védelmi miniszter az orosz Szputnyik hírügynökség Belgrádban megjelenő, szerb nyelvű honlapjának nyilatkozva, majd elismételte a kormánybarát Pink televíziónak is.

A szerb tárcavezető azt mondta a Szputnyiknak, hogy Szerbia minden olyan harmadik félnek természetesen ad el fegyvereket, amely távol helyezkedik el a konfliktustól.

Vučević szerint ugyanakkor mindig fennáll a lehetősége, hogy valamilyen fura módon előfordulnak szerb fegyverek a konfliktus helyszínén, de ennek semmi köze Szerbiához.

hazugság

A szerb védelmi miniszter hazugságnak nevezete a Reuters állítását

Szerinte ezért azok az országok felelősek, amelyek esetleg nem tartják tiszteletben a nemzetközi normákat, a szerződéses megállapodásokat és az üzleti gyakorlatot.

A szerb védelmi miniszter ezzel gyakorlatilag megismételte azt, amit február végén az orosz kormányközeli „mash.ru“ hasonló vádjaira reagálva mondott.

Vučić az amerikai nagykövettel

Aleksandar Vučić, szerb elnök közben fogadta Christopher Hill, amerikai nagykövetet, akivel a „térségben felmerülő biztonsági problémákról és a koszovói szerbek helyzetéről tárgyalt“.

A találkozóról kiadott közleményt már valószínűleg tegnap megfogalmazták, mert abban egyetlen szó sem esik a Reuters által ma reggel feltételezett fegyverszállításról, pedig bizonyára ez is szóba került a szerb elnök és az amerikai nagykövet találkozóján.

– Tájékoztattam az amerikai nagykövetet arról az egyre nehezebb helyzetről és azokról a kihívásokról, amelyeknek népünk Koszovó és Metóhijában van kitéve, és megismételtem az aggodalmamat a koszovói szerbeket érő gyakori támadások, letartóztatások és a rájuk nehezedő egyéb nyomás miatt

– írta a szerb elnök Instagram-profilján, ahol ismét közkincsé tette annak a mantrának a szövegét, amely szerint „Szerbia következetes és felelősségteljes politikájával igyekszik fenntartani a békét, és minden állampolgár számára biztonságosabb és könnyebb életet biztosít a nemzetközi jog tiszteletben tartása és alkalmazása mellett, valamint a Pristinával folytatott párbeszéd során kötött megállapodás alapján“.

Vučić profilján az is olvasható, hogy a szerb elnök az Egyesült Államok teljes mértékű támogatását kérte Szerbiának azon elköteleződéséhez, hogy továbbra is a fent kijelölt úton haladjon.

Bosznia

Dodikról tárgyalt Szarajevóban a CIA igazgatója

A CIA-igazgató szarajevói látogatása ezáltal nem csak Milorad Dodik boszniai szerb vezető számára lehet üzenetértékű, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök számára is, aki intenzív kapcsolatokat tart fenn a boszniai szerbekkel, a nemrég a Szerb Köztársaság szenátorává kinevezett Aleksandar Vulin által pedig Szerbiával is, akivel Putyin legközelebbi munkatársai találkozgatnak

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

William Burns, CIA-igazgató szarajevói látogatása során találkozott a boszniai vezetőkkel, köztük a Hírszerző és Biztonsági Ügynökség (OSA) vezetőjével, Almir Džuvóval
William Burns, CIA-igazgató szarajevói látogatása során találkozott a boszniai vezetőkkel, köztük a Hírszerző és Biztonsági Ügynökség (OSA) vezetőjével, Almir Džuvóval (Screenshot)
A cikk meghallgatása

William J. Burns, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója augusztus 20-án rövid, de jelentőségteljes látogatást tett Szarajevóban, Bosznia-Hercegovina fővárosában. Burns érkezése a Balkánra a régió biztonsági helyzetének romlásával és a politikai feszültségek növekedésével hozható összefüggésbe, maga a látogatás jelezte, hogy az amerikai kormányzat figyel Bosznia-Hercegovinára, amit hivatalosan úgy szokás megfogalmazni, hogy elkötelezettséget érez Bosznia-Hercegovina stabilitása és szuverenitása iránt. Ezzel kapcsolatban természetesen senki sem árult el titkokat, viszont senki sem ment el az esemény mellett, amelynek erős jelzésértéke van.

A látogatás fő célja

Burns szarajevói látogatásának célja az volt, hogy találkozzon a boszniai vezetőkkel, köztük a Hírszerző Biztonsági Ügynökség (OSA) vezetőjével, Almir Džuvóval, a boszniai államelnökség tagjaival – Denis Bećirović, Željko Komšić és Željka Cvijanović –, valamint a külügyminiszterrel, Elmedin Konakovićtyal. A látogatására csupán néhány órával Burns Izraelben tett útja után került sor, ennek során a CIA-igazgató az amerikai diplomáciai erőfeszítéseket támogatta a gázai tűzszünet elérése érdekében.

A CIA igazgatója a bosznia-hercegovinai államelnökség tagjaival, a kép egy amerikai nagykövettel súlyosbítva

A CIA igazgatója a bosznia-hercegovinai államelnökség tagjaival, a kép egy amerikai nagykövettel súlyosbítva (Forrás: Facebook, Denis Bećirović)

Burns érkezése Bosznia-Hercegovinába egyértelmű jelzésként szolgált arra, hogy az Egyesült Államok továbbra is kiemelten figyelemmel kíséri a Balkán helyzetét, vagyis az örökös közel-keleti probléma mögött Washington a Balkánt tartja igazán destabilizáló tényezőnek.

Egy amerikai kormányzati tisztviselő, aki az ügy érzékenysége miatt névtelenséget kért, elmondta, hogy Burns a találkozók során olyan kérdéseket vitatott meg, amelyek közös érdeklődésre tartanak számot mindkét ország számára. Ezek közé tartozik Bosznia-Hercegovina területi integritása és szuverenitása, amelyeket az amerikai kormányzat továbbra is támogat.

Emellett a tárgyalások középpontjában állt a boszniai Szerb Köztársaság elnökének, Milorad Dodiknak, valamint a szerb entitás kormányának szeparatista retorikája és tevékenysége, ami komoly aggodalmat kelt a nyugati szövetségesek körében.

Dodik “áldásos” tevékenysége

Nyugati értékelés szerint Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska) elnöke, már hosszú ideje aggasztó retorikát folytat, és nyíltan szembehelyezkedik Bosznia-Hercegovina egységével és területi integritásával.

Dodik politikai és gazdasági kapcsolatai Oroszországgal, különösen Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, tovább növelik a Nyugat aggodalmait. Februárban Dodik találkozott Putyinnal a tatárföldi Kazanyban, ahol ismételten kijelentette, hogy a boszniai Szerb Köztársaság nem csatlakozik a Moszkva elleni nyugati szankciókhoz, amelyeket Ukrajna inváziója miatt vezettek be.

Ezáltal Dodik kvázi állami szintre emelte a Republika Srpskát (RS), amelynek az álláspontja önmagában nem lenne érdekes, ha ezzel nem akadályozná, hogy Bosznia-Hercegovina – Szerbiához hasonlóan – kívül maradjon az oroszok elleni nyugati szankciós politikán.

Burns szarajevói látogatása ezáltal nem csak Milorad Dodik boszniai szerb vezető számára lehet üzenetértékű, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök számára is, aki intenzív kapcsolatokat tart fenn a boszniai szerbekkel, a nemrég a Szerb Köztársaság szenátorává kinevezett Aleksandar Vulin által pedig Szerbiával is, akivel Putyin legközelebbi munkatársai találkozgatnak.

Szintén nyugati vélemények szerint Dodik nyilatkozatai és tettei az egyik legfőbb akadályt jelentik Bosznia-Hercegovina előtt az európai uniós tagság felé vezető úton mióta az ország 2022-ben hivatalosan is tagjelölt státuszt kapott.

Burns látogatása különösen időszerű és fontos volt, amivel az Egyesült Államok egyértelművé kívánta tenni, hogy nem tolerálja azokat a cselekményeket, amelyek Bosznia-Hercegovina egységét és szuverenitását veszélyeztetik.

Az amerikai támogatás megerősítése

A találkozó során Burns támogatását fejezte ki a boszniai és amerikai hírszerző ügynökségek közötti együttműködés iránt, amely szerinte kulcsszerepet játszik a régió biztonságának fenntartásában.

Almir Džuvo, az OSA vezetője a Szabad Európa számára adott interjújában elmondta, hogy Burns látogatása előre egyeztetett volt, és hogy az amerikai hírszerzési vezető kifejezte elkötelezettségét a boszniai állami intézmények támogatása iránt.

Elmedin Konaković külügyminiszter szintén aláhúzta Burns látogatásának jelentőségét. A Vijesti.ba-nak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a CIA igazgatójának látogatása világos üzenetet hordoz a boszniai közvélemény számára azzal kapcsolatban, hogy az amerikai adminisztráció továbbra is kiemelten figyeli Bosznia-Hercegovinát.

Konaković szerint ez különösen fontos abban a globális politikai helyzetben, amelyben a világ számos más konfliktusra is figyel, és szimbolikus jelentőséggel bír, hogy egy ilyen magas rangú amerikai tisztségviselő ellátogatott az országba.

A látogatás során ugyancsak figyelmet kapott, hogy a bosznia-hercegovinai elnökség tagjaként a Dodik másodhegedűsének számító, és az Egyesül Államok által megszankcionált Željka Cvijanović is találkozott az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség vezetőjével, ami nem mindennapi eseménynek számít.

Az olvasás folytatása

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

HIRDETÉS

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!