Connect with us

Magyarország

Az Oroszországtól kapott hiteleket Szerbia ezentúl rubelben fizetheti vissza

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A szerbek jól járnak, ha az orosz hiteleket rubelben fizetik vissza
A szerbek jól járnak, ha az orosz hiteleket rubelben fizetik vissza (Forrás: Freepik)
Cikk meghallgatása

Szerbia az Orosz Föderációtól felvett hiteleket ezentúl orosz pénzben, vagyis rubelben fizetheti vissza. Ezt Moszkvában jelentették be, már csak a vonatkozó kormányközi szerződést/jegyzőkönyvet kell aláírni. A jelek szerint Oroszország értékeli, hogy a belgrádi vezetés ellenáll a nyugati nyomásnak, és továbbra sem vezet be szankciókat Oroszország ellen. Vagyis miközben a Nyugat fenyeget, Moszkva édesget.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

A szerbek mintha kerülnék Moszkvát

A Szerbia számára „örömteli döntést” Mihail Misusztin hozta meg. Orosz médiajelentések szerint Misusztin már ki is adta az utasítást a rubelben történő visszafizetéssel kapcsolatos kormányközi megállapodás megkötésére.

Egyelőre nem világos, hogy erre miként kerülhet sor, és hogy az oroszok milyen szintű találkozóban gondolkodnak, ragaszkodnak-e miniszterei, vagy netalán még annál is magasabb szintű találkozóhoz.

A szankciók miatt az orosz vezetők nem tudnak eljutni Szerbiába, a szerbiai kormányzat „oszlopos tagjai” viszont az utóbbi időben mintha nem preferálnák Moszkva felkeresését.

Ezért várható volt, hogy Moszkva előbb, vagy utóbb nemtetszésének ad hangot, és ez január közepén meg is történt: a TASZSZ orosz hírügynökség ugyanis kifogásolta, hogy Ivica Dačić szerb külügyminiszter „látványosan kerüli” Oroszországot.

Mi nem tetszett az oroszoknak?

A TASZSZ nemrégiben arra emlékeztett, hogy az orosz külügyminiszter tavaly több alkalommal is meghívta szerb kollégáját.

– A meghívást elfogadták, a találkozó előkészületei is folytak, de a látogatás végül nem történt meg

Oroszország kezd háttérbe szorulni, ezért rubelben történő hiteltörlesztéssel kedveskedik Belgrádnak

Oroszország kezd háttérbe szorulni, ezért rubelben történő hiteltörlesztéssel kedveskedik Belgrádnak (Kép forrása: Twitter, Derek Chollet)

– jegyezték meg Moszkvában, ahol az Amerikához történő szerb közeledéssel kapcsolatban idézték a szerb külügyminisztériumot, amely szerint „Szerbia stratégiailag készen áll mindenféle együttműködésre az Egyesült Államokkal”.

Ezt a szerbek azt követően jelentették ki/be, hogy Dačić január 12-én Belgrádban találkozott Derek Chollet amerikai külügyi tanácsadóval, és elfogadta annak meghívását az Egyesült Államok felkeresésére.

– Nagyszerű beszélgetés folytattam Ivica Dačić külügyminiszter úrral. Nagyra értékeljük Szerbia eltökéltségét a béke és a stabilitás mellett, és elkötelezettek vagyunk, hogy segítsük Szerbiát az európai jövő megvalósításában

– lelkendezett a Twitteren az amerikai külügyi tanácsadó, aki a múlt héten már vendégül is láthatta Washingtonban az Egyesült Államokat felkereső szerb külügyminisztert.

Az oroszoknak leginkább az fáj, hogy a 2022 áprilisi választásokat megelőzően Dačić egyértelműen Moszkva-párti retorikát „nyomatott”, és az ennek köszönhetően megszerzett szavazatokkal „kvalifikálta magát” a szerb kormánykoalícióba, és szerezte meg a külügyminiszteri posztot.

A Nyugat fenyeget, Moszkva édesget

Miután az oroszok most nincsenek abban a helyzetben, hogy megsértődjenek, ezért inkább elhúztak egy új mézesmadzagot a szerbek orra előtt, miután már az olcsó gázárakkal is a szerbek kedvében jártak.

Vagyis miközben a nyugat fenyeget, Moszkva édesget.

Orosz hitelből épül a szerb vasút, amelyen kínai árú halad majd Magyarországra

Orosz hitelből épül a szerb vasút, amelyen kínai árú halad majd Magyarország felé (Forrás: Twitter, Tomislav Momirović)

A Nova ekonomija szerb hírportál 2019 végén azt írta, hogy a Szerb Gazdasági Kamara (Privredna Komora Srbije, PKS) szerint a 2010 és 2018 közötti időszakban az Orosz Föderáció Szerbiába kihelyezett befektetéseinek nettó értéke összesen 1,47 milliárd euró volt, amivel Oroszország a befektetések nagyságáét tekintve a negyedik helyen állt, vagyis Szerbia negyedik legnagyobb hitelezője volt.

Hasan Hanić a Belgrádi Bankárakadémia professzora szerint Szerbiának jól jön, hogy az orosz kormány jóváhagyta az orosz hitelek rubelben történő törlesztését.

Hanić a belgrádi Tanjug hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy Oroszország az utóbbi tíz évben mintegy egymilliárd dollár értékben nyújtott kölcsönt Szerbiának.

– Vasutak építésére és rekonstrukciójára felvett hitelekről van szó, amelyek közül az első nagyon magas volt, mintegy 800 millió dollár, a másik viszont körülbelül 200 millió dollár

– jelentette ki Hanić, aki szerint a feltételek sem voltak túlzottan kedvezők, Szerbia ugyanis négy százalékos kamatra kapta a hiteleket, késedelem esetén azonban a kamat rögtön 6,1 százalékra ugrott, vagyis több, mint ötven százalékkel emelkedett.

Miért jó a rubel Szerbiának?

Hanić hangsúlyozta, hogy az ukrajnai események miatt a nemzetközi fizetési tranzakciókban nehézségek merülnek fel, és különösen a dollárban történő fizetések akadoznak.

– Nagyon fontos, hogy Szerbia lehetőség kapjon a hitelek rubelben történő törlesztésére, így az átutalások akadozása miatt nem kell magas késedelmi kamatot fizetnünk

– jelentette ki a belgrádi Politikának nyilatkozva a szerb professzor, és egyúttal annak a bizakodásának adott hangot, hogy a szerb állam elfogadja az oroszok által felkínált lehetőséget.

Arra a kérdésre, hogy szükség van-e ezzel kapcsolatban újabb dokumentum aláírása Oroszország és Szerbia között, Hanić azt mondta, hogy a rendelkezésére álló információkból arra lehet következtetni, hogy már elkészült az erre vonatkozó jegyzőkönyv a két kormány között, és ő személy szerint azt várja, hogy azt hamarosan alá is írják.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7