Ausztria
OSZTRÁK-MAGYAR-SZERB: Közös határvédelmi erőt hoznak létre, és egyre délebbre tolnák az illegális migráció elleni védvonalat
Az illegális bevándorlás elleni védvonalat a magyar-szerb határról előbb a szerb-észak-macedón határra, majd Szkopjéval együtt még délebbre szeretnénk tolni, és ezzel nemcsak a saját országunkat, hanem egész Európát meg tudnánk védeni. Ezt Aleksandar Vučić szerb elnök jelentette ki szerdán (november 16-án) Belgrádban Magyarország, Szerbia és Ausztria második háromoldalú csúcstalálkozóján. A szerb államfő a sajtótájékoztató előtt az illegális migráció elleni hatékony küzdelem területén megvalósuló együttműködés megerősítéséről szóló egyetértési megállapodást írt alá Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és Karl Nehammer osztrák kancellárral.
Orbán mondta
A csúcstalálkozót követően tartott sajtóértekezleten a magyar miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy Szerbia az európai biztonság kulcsországa, és amikor a szerbek a saját határaikat védik, akkor nemcsak magukat védik, hanem Magyarországot, Ausztriát és az egész Európai Uniót is. Orbán szerint ezért világos, hogy Szerbia európai uniós tagsága európai érdek.
Orbán szerint addig is, amíg ez nem történik meg, egyetlen cél lehet, hogy a védelmi vonalakat minél inkább délre tolják, és Szerbiával, Ausztriával egy közös határvédelmi erőt hozzanak létre. Magyarország az ehhez szükséges személyi állományt és technikai eszközöket azonnal rendelkezésre bocsátja.
Orbán Viktor szerint hosszabb ideig velünk él majd “az a baj, amit migrációnak nevezünk”, ezért hosszú távú együttműködésre és tartós struktúrákra kell törekedni.
– Magyarország speciális helyzetben lévő ország, mi közvetlenül két nyomás alatt vagyunk, egyrészt a szomszédos Ukrajna felől van egy háborús nyomás, másrészt Szerbián keresztül pedig van egy migrációs nyomás
– jegyezte meg a magyar kormányfő, aki szerint a magyar és a szerb nemzet sorsközösségben van egymással, ami azt jelenti, hogy együtt vannak jóban és rosszban, segítik egymást.
Miután sorsközösségben vagyunk, együtt kell egymással működni, amihez adott Aleksandar Vučić, aki “Magyarország történetének legjobb szerb partnere”.
Orbán Viktor elmondta: 250 ezer illegális határátlépési kísérletet hiúsítottak meg ebben az évben, és a migránsok nemcsak egyre többen vannak, hanem egyre nő az agresszivitás is, az embercsempészeknél most már nemcsak fegyverek vannak, hanem használják is időnként a fegyvereiket a határt őrző magyar hivatalos szervekkel szemben.
A magyar miniszterelnök úgy látja, a mostani találkozó az egész Balkán számára fontos, mert “az egész Balkán szenved a migrációtól”.
– A migrációt nem menedzselni kell, hanem meg kell állítani. Egyetlen esetben nem jönnek a migránsok be az országodba: ha tudják, hogy nem fog nekik sikerülni. Azt kell világossá tenni számukra, hogy nem lehet bejutni a mi országainkba törvénysértő módon
– fogalmazott Orbán, aki szerint Magyarország 2015 óta 1,6 milliárd eurót költött határvédelemre, Brüsszel ebből mindösszesen 1,2 százalékot térített meg, tehát “jól látszik, hogy Magyarország csak saját magára számíthat”.
A magyar miniszterelnök beszélt a gázellátásról is. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy Magyarország hálás Szerbiának, mert jelenleg az egyetlen komolyan vehető mennyiségű gáz Magyarországra Szerbia irányából kerül beszállításra, és “minden molekula megérkezett”, de ez korábban így működött az ellenkező irányba, mert hosszú évekig Magyaroroszágon keresztül jutott el a gáz Szerbiába.
– Amíg Szerbiában lesz gáz, addig lesz Magyarországon is, és amíg Magyarországnak lesz gáza, addig Szerbiának is lesz
– jelentette ki a magyar miniszterelnök, aki szerint az ilyen jellegű korrektség azért fontos, mert Európában egyre inkább egymás iránti ellenségeskedések alakulnak ki.
Vučić mondta
Aleksandar Vučić rámutatott, hogy az illegális migránsok száma szinte megduplázódott tavaly óta. Az előző év azonos időszakához képest eddig 191 százalékkal növekedett a migránsok száma. Ők leginkább Észak- Macedónia (51 százalék) és Bulgária (csaknem 33 százalék) felől érkeznek.
– Az illegális bevándorlók elleni küzdelem terén Szerbia az első lépéseket már megtette, hiszen megkezdte összehangolni vízumpolitikáját az Európai Unióval, és vízumkötelezettséget vezetett be a Tunéziából és Burundiból érkezőkkel szemben
– húzta alá a szerb elnök, aki szerint az illegális migráció megfékezése érdekében hatékonyabb együttműködésre és fellépésre van szükség. Mellékesen szólva Szerbia és Tunézia között 1962 óta van érvényben vízummentesség, tehát nem újonnan bevezetett turistacsalogató kedvezményről van szó.
Vučić hangsúlyozta, hogy Szerbia, Magyarország és Ausztria nagyobb számú rendőrt alkalmaz majd a szerb-észak-macedón határon, és jelentősebb mennyiségű műszaki felszerelést is bevet annak érdekében, hogy a migráció elleni védvonal minél hamarabb délre kerüljön. A szerb elnök szerint ez Szerbia érdeke is, hiszen most, amíg Magyarország a saját határát védi, addig a migránsok Szerbiában maradnak, ha pedig délen lenne hatékony a határvédelem, Szerbia is fellélegezhetne.
– A kiadatás rendszerének a fejlesztése is fontos, az ehhez szükséges előkészületeket szintén segíti a magyar és az osztrák fél
– tette hozzá Aleksandar Vučić. Ezzel kapcsolatban a belgrádi média beszámolt arról, hogy a most aláírt háromoldalú memorandum szerint Ausztria, Magyarország és Szerbia megosztja a migráció elleni harc költségeit. Szerbia vállalta, hogy visszafogad minden Ausztria és Magyarország által visszaküldött migránst, a magyarok és az osztrákok pedig a szerbekkel közösen viselik a migránsok hazapaterolásának költségeit a kibocsátó országokba.
Nehammer mondta
Karl Nehammer osztrák kancellár a közös sajtótájékoztatón kitért arra, hogy nemcsak az illegális migráció, hanem a szervezett bűnözés elleni harcról is szól a három ország megállapodása. Mint mondta, eljutottak odáig, hogy az Európai Unió egyes tagországai új partnerségi lehetőségeket keresnek, mert látják, hogy az EU jelenlegi befogadási és migrációs politikája nem elegendő.
Itt jegyezte meg, hogy csak idén 96 ezer illegális bevándorló kért menedéket az országban, ami az osztrák kancellár szerint arra utal, hogy uniós migrációs politika nem működik.
Nehammer elégedettségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Szerbia ígéretet tett a “menedékkérő turizmus” megfékezésére, vagyis a vízumkötelezettség bevezetésére azon országok állampolgáraival szemben, akik eddig vízum nélkül érkeztek Szerbiába, majd onnan tovább haladva az Európai Unióba már illegálisan léptek be, és kértek menedéket például Ausztriában is, pedig a menedékstátusz megszerzésére semmi esélyük sem volt.
Az osztrák kancellár egyúttal bejelentette, hogy országa további száz rendőrt küld a közös határvédelmi egységekbe, valamint a szükséges felszereléssel, járművekkel és drónokkal is segíti az illegális migráció elleni küzdelmet.
– Ez egy erőteljes üzenet, amelyet két európai uniós tagország, Magyarország és Ausztria Szerbiával, egy valóban erős és megbízható partnerrel együtt küld Brüsszelnek
– szögezte le Karl Nehammer. Mint mondta, az olyan partnereknek, mint Szerbia nemcsak az uniós csatlakozás perspektíváját kellene nyújtani, hanem valós előrelépést is el kellene érni, mert óriási kihívások mutatkoznak az illegális migráció, a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, de az energiaellátás terén is.
A három politikus október 3-án Budapesten már egyeztetett az illegális migráció elleni közös küzdelemről, majd miniszteri szinten is folytatódtak a tárgyalások. A hivatalos adatok szerint az illegális bevándorlás legnépszerűbb útvonala még mindig a nyugat-balkáni szárazföldi út, amelyen 2015-ben mintegy egymillióan haladtak át.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Szerbia2 nap telt el azóta
Elfogy az ivóvíz a Vajdaságban, ami még van, az kicsit sárga, kicsit büdös, és még mérgező is
- Bosznia6 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Románia2 nap telt el azóta
Brassó: tenyérnyi Nyugat Keleten