Szerbia
KÖZÖSSÉGI AKARAT: Szerb kormánypárti képviselőket és tisztségviselőket tiltott ki a Twitter

A Twitter felfüggesztette a Szerbiában kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) több képviselőjének és politikusának a fiókját. A Twitter gyakran ártja bele magát a politikába, természetesen mindig és kizárólag és megcáfolhatatlanul „a demokrácia védelmében”.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A Twitter szerepe
Az egyik eklatáns példa erre, hogy a Twitter fűtötte/gerjesztette a 2009-es iráni elnökválasztást követően kirobbant zavargásokat, amelyeket szokás Twitter-forradalomnak is nevezni.
A Bush-kormány egykori biztonsági szaktanácsadója, Mark Pfeifle ezt követően egyenesen azt javasolta, hogy a Twitter kapjon Nobel-békedíjat az iráni válság során játszott szerepéért.
A másik emlékezetes eset Donald Trump amerikai elnök kitiltása volt ebből a közösségi médiából, pedig a Twitter sokat köszönhet Trumpnak, aki gyakran árasztotta el a világot politikai sületlenségekkel, aminek a célja lehetett akár a közhangulat tesztelése is.
Mindenesetre Trump bejegyzései nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy ez a közösségi média a „diplomáciai üzengetés” fő csatornájává váljon. A Facebook megmaradt a „pórnép”, vagyis a kisemberek arcképcsarnokának, miközben a Twitter felvállalta a politikacsináló szerepet.
Szerbeket tiltottak ki
A Twitter most 12, más források szerint mintegy 20 szerbiai parlamenti képviselő és politikus profilját távolította el, mindannyian a Szerb Haladó Párt által létrehozott „Aleksandar Vučić – Együtt mindent megtehetünk” listán jutottak be a szerbiai parlamentbe.
Ezt a nyugati nagykövetségek és segélyszervezetek pénzügyi támogatását élvező Nyitott Parlament (Otvoreni Parlament) hozta nyilvánosságra, természetesen a Twitteren. A Nyitott Parlament támogatói között van az USAID, és ami még érdekesebb, a NED (National Endowment for Democracy) is, amely Ronald Reagan volt amerikai elnök és a CIA közös gyermeke. Annak idején azért „hozták világra”, hogy segítségével buktassák meg a kelet-európai szocialista rezsimeket, mindenekelőtt pedig a Szovjetuniót.
A szerbiai Nyitott Parlament természetesen nyilvánosságra hozta azok személyazonosságát, akiknek nem lehet Twitter-hozzáférésük a saját nevükön. Bár a magyar olvasóknak az alábbi nevek nem mondanak túl sokat, de azért jegyezzük fel őket, ki tudja, hogy melyik kitiltott személy mire viszi. Akit nem érdekelnek a nevek, az ugorja át a következő bekezdést!
A kitiltott személyek tehát: Nevena Đurić, Sandra Božić, Milica Nikolić, Jelena Obradović, Aleksandar Markovića, Krsto Janjuševića, Dušan Radojevića, Jelena Žarić Kovačević, Aleksandra Tomić, Staša Stojanović, Zoran Tomić i Andrijana Vasić.
Annyit azért érdemes megjegyezni, hogy Sandra Božić a szerbiai parlament egyik alelnöke.
A Twitter törölte a Szerb Haladó Párt néhány más magas rangú tagjának is a profilját, köztük a belgrádi városi menedzser Miroslav Čučković oldalát is. A városi menedzser a második számú ember Belgrádban, aki az operatív ügyeket viszi.
A közösségi csatorna ezt nyilvánosan nem jelentette be, ezért talány, hogy a Nyitott Parlament hogyan jutott hozzá a fenti információkhoz, lehet, hogy erre a kérdésre a NED tudna választ adni.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Magyarország6 nap telt el azóta
Új kormány: Đuro Macut a miniszterelnök, a VMSZ is támogatja
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
A jövő gyorsabban itt lesz (mint gondolnánk)
- Szerbia7 nap telt el azóta
Nagy léptekkel a putyini típusú rezsim felé