Szerbia
KÖZÖSSÉGI AKARAT: Szerb kormánypárti képviselőket és tisztségviselőket tiltott ki a Twitter
A Twitter felfüggesztette a Szerbiában kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) több képviselőjének és politikusának a fiókját. A Twitter gyakran ártja bele magát a politikába, természetesen mindig és kizárólag és megcáfolhatatlanul “a demokrácia védelmében”.
A Twitter szerepe
Az egyik eklatáns példa erre, hogy a Twitter fűtötte/gerjesztette a 2009-es iráni elnökválasztást követően kirobbant zavargásokat, amelyeket szokás Twitter-forradalomnak is nevezni.
A Bush-kormány egykori biztonsági szaktanácsadója, Mark Pfeifle ezt követően egyenesen azt javasolta, hogy a Twitter kapjon Nobel-békedíjat az iráni válság során játszott szerepéért.
A másik emlékezetes eset Donald Trump amerikai elnök kitiltása volt ebből a közösségi médiából, pedig a Twitter sokat köszönhet Trumpnak, aki gyakran árasztotta el a világot politikai sületlenségekkel, aminek a célja lehetett akár a közhangulat tesztelése is.
Mindenesetre Trump bejegyzései nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy ez a közösségi média a “diplomáciai üzengetés” fő csatornájává váljon. A Facebook megmaradt a “pórnép”, vagyis a kisemberek arcképcsarnokának, miközben a Twitter felvállalta a politikacsináló szerepet.
Szerbeket tiltottak ki
A Twitter most 12, más források szerint mintegy 20 szerbiai parlamenti képviselő és politikus profilját távolította el, mindannyian a Szerb Haladó Párt által létrehozott “Aleksandar Vučić – Együtt mindent megtehetünk” listán jutottak be a szerbiai parlamentbe.
Ezt a nyugati nagykövetségek és segélyszervezetek pénzügyi támogatását élvező Nyitott Parlament (Otvoreni Parlament) hozta nyilvánosságra, természetesen a Twitteren. A Nyitott Parlament támogatói között van az USAID, és ami még érdekesebb, a NED (National Endowment for Democracy) is, amely Ronald Reagan volt amerikai elnök és a CIA közös gyermeke. Annak idején azért “hozták világra”, hogy segítségével buktassák meg a kelet-európai szocialista rezsimeket, mindenekelőtt pedig a Szovjetuniót.
A szerbiai Nyitott Parlament természetesen nyilvánosságra hozta azok személyazonosságát, akiknek nem lehet Twitter-hozzáférésük a saját nevükön. Bár a magyar olvasóknak az alábbi nevek nem mondanak túl sokat, de azért jegyezzük fel őket, ki tudja, hogy melyik kitiltott személy mire viszi. Akit nem érdekelnek a nevek, az ugorja át a következő bekezdést!
A kitiltott személyek tehát: Nevena Đurić, Sandra Božić, Milica Nikolić, Jelena Obradović, Aleksandar Markovića, Krsto Janjuševića, Dušan Radojevića, Jelena Žarić Kovačević, Aleksandra Tomić, Staša Stojanović, Zoran Tomić i Andrijana Vasić.
Annyit azért érdemes megjegyezni, hogy Sandra Božić a szerbiai parlament egyik alelnöke.
A Twitter törölte a Szerb Haladó Párt néhány más magas rangú tagjának is a profilját, köztük a belgrádi városi menedzser Miroslav Čučković oldalát is. A városi menedzser a második számú ember Belgrádban, aki az operatív ügyeket viszi.
A közösségi csatorna ezt nyilvánosan nem jelentette be, ezért talány, hogy a Nyitott Parlament hogyan jutott hozzá a fenti információkhoz, lehet, hogy erre a kérdésre a NED tudna választ adni.
Szerbia
ÚJ SELYEMÚT: Vučić kínai látogatása alkalmával Putyinnal is találkozni szeretne
Aleksandar Vučić szerb elnök az Egy Övezet Egy Út októberi csúcstalálkozója alkalmával Kínában találkozni kíván Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – értesült a belgrádi Demostat hírportál meg nem nevezett diplomáciai körökre hivatkozva. Az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakán Vučić újságíróknak már jelezte, hogy kínai útja során külön is találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel, és szerb kérésre annak a találkozónak kiemelten fontos témája lesz Koszovó kérdése, amiről komoly tárgyalásokat kíván folytatni a vendéglátó ország vezetőjével.
Putyinnal külön találkozna
A Demostat azt írja, hogy a szerb elnökön kívül az orosz vezető is megerősítette részvételét a kínai csúcson, de a kérdés továbbra is fennáll, létrejön-e a kétoldalú találkozó Putyin és Vučić között.
Ha ez valóban megtörténne, akkor ez lenne a két elnök első személyes találkozója az ukrajnai háború kezdete óta.
Vučić és Putyin legutóbb 2021 novemberében találkozott Szocsiban, amikor a megbeszélésük fő témája az orosz gázszállítás volt.
A két elnök ezt követően tavaly májusban telefonon értekezett egymással. Vučić idén júniusban olasz újságíróknak azt mondta, hogy már több, mint egy éve nem beszélt az orosz elnökkel.
A Putyinnal történő találkozó kétségtelenül jó pontokat hozna Vučićnak a december közepén várható parlamenti választások előtti kampányban, de nem lenne jó üzenet a Nyugatnak, különösen miután még nem világos, hogy az orosz tényező milyen szerepet játszott a legutóbbi koszovói eseményekben.
A szerb elnök már augusztusban bejelentette kínai útját és találkozóját Hszi Csin-pinggel, és “nagy kérdésnek” nevezte, hogy mi fog történni, merthogy Putyin jelenléte is számít a “selyemutas” csúcson.
A szeptember 20-án a Kreml pozitívan igazolta vissza a kínai elnök meghívását, tehát az orosz elnök valóban elmegy a csúcsra.
A kép illusztráció (Forrás: Screenshot, Szputnyik)
Az orosz kártya
A Demostat megjegyezte, hogy nem ez lenne az első eset, hogy az választási kampányban Vučić kijátssza az orosz elnökkel kapcsolatos kártyát, vagyis nem először találkozna vele közvetlenül a választások előtt.
A portál szerint Putyin továbbra is a legnépszerűbb külföldi politikus Szerbiában, és tavaly is csak egy százalékponttal maradt el Vučićétól.
A Demostat azonban megjegyzi, hogy a Putyinnal történő találkozót a Nyugat nem nézné jó szemmel az ukrajnai háború kellős közepén, és közvetlenül a legutóbbi észak-koszovói incidenst követő spekulációk fényében, miszerint a banjskai akcióban akár orosz tényezők is érintettek lehettek.
A nyugati politikai elit egy része az utóbbi időben helytelenítette a Szerbiával kapcsolatos “stratégiai türelmet”, amit követően Vučić úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi közösség részéről a legnagyobb nyomásra számít annak érdekében, hogy Szerbia vezessen be szankciókat Oroszországgal szemben.
Kapcsolódó cikk
Magyarországgal is példálódzott a szerb elnök a Putyin elleni elfogatóparancs kapcsán
Az utóbbi napokban az amerikai külügyminiszter, Anthony Blinken a szerb elnökkel folytatott telefonbeszélgetés során olyan intézkedéseket helyezett kilátásba, amelyeket akkor hajtanak végre, ha Szerbia “nem a megfelelő módon viselkedik”.
Erre Vučić saját szavai szerint azt válaszolta, hogy az Egyesült Államok nagy ország, egy szuperhatalom, és azt tesz, amit jónak lát, de ezt ő abszolút ellenzi, és azt gondolja, hogy ez nagyon rossz lenne.
A nyilatkozatból nem derült ki, hogy mi az amit a szerb elnök ellenez, és amit nagyon rossznak lát, viszont elmondta hogy a szerbeknek több dologhoz kell tartaniuk magukat, ezek közül első helyen az igazságot említette.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
B A Balkanac3 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is