Magyarország
JÖNNEK A SZERBEK: A Sberbank kivonul a Balkánról és Magyarországról, érdekeltségei szerb kézbe (is) kerülnek
A Sberbank Europe eladja több közép- és kelet-európai leányvállalatát, köztük a magyart is, Csehországban viszont megtartja pozícióit. Az orosz pénzintézet azzal indokolta kivonulását a térségből, hogy szeretne jobban összpontosítani kulcsfontosságú piacaira. A Sberbank ezzel beismerte, hogy a Balkánt és Közép- Európát pénzügyi szempontból nem tekinti ilyen piacnak.
Kivonulás a Balkánról
Az orosz Sberbank 100 százalékos tulajdonában álló, bécsi központú Sberbank Europe közleményében tudatta, hogy szerdán megállapodást írt alá egy szerbiai, egy szlovéniai és egy ciprusi bankkal – az AIK Banka a.d. Beograd, a Gorenjska Banka d.d., Kranj, valamint az Agri Europe Cyprus Ltd nevű pénzügyi társasággal – magyarországi, bosznia-hercegovinai, horvátországi, szerbiai és szlovéniai leánybankjainak eladásáról.
A tranzakció lezárása a nemzeti és nemzetközi szabályozó hatóságok, valamint a nemzeti versenyhatóságok jóváhagyásától függ, és várhatóan 2022-ben megtörténik.
A tavalyi év végi állapot szerint a magyarországi (Sberbank Magyarország Zrt.), a bosznia-hercegovinai (Sberbank BH d.d. Sarajevo, illetve Sberbank a.d. Banja Luka), a horvátországi (Sberbank d.d. ), a szerbiai (Sberbank Srbija a.d. Beograd) és a szlovéniai (Sberbank banka d.d.) leánybankok eszközállománya 7,329 milliárd euró, mintegy 600 ezer ügyfelet szolgáltak ki és 162 bankfiókot működtettek.
A csehországi Sberbank továbbra is a Sberbank Europe tulajdonában marad, és nem változtat jelenlegi üzleti modelljén.
A Sberbank Europe csoport Európa nyolc országában van jelen: Ausztriában, Bosznia- Hercegovinában, Horvátországban, Csehországban, Magyarországon, Szlovéniában, Szerbiában és Németországban.
Szerbiában is bejelentették
Szerbiában bejelentették, hogy MK-csoporton belül működő AIK Banka adásvételi szerződést írt alá a Sberbank Srbija a.d. átvételéről, ami azt jelenti, hogy a Sberbank régiós érdekeltségei a második leggazdagabb szerb üzletember, Miodrag Kostić, szerb “cukorkirály” kezébe kerülnek.
Kostić a pénzügyi területen kívül a mezőgazdaságban és az idegenforgalomban aktív a volt jugoszláv tagköztársaságokban, ő vezeti az AIK Banka igazgatóbizottságát, de elnöke a “Privrednik” szerb üzleti klubnak is, amely a negyven legsikeresebb szerb üzletembert tömöríti. Ezen a csoporton keresztül együttműködik a szerb kormánnyal a “jobb gazdasági légkör” megteremtésében Szerbiában, valamint a külföldi befektetők bevonzásában.
A Sberbank megvásárlásával az AIK Banka több bank tulajdonosa lesz a régióban, Szerbiával együtt összesen hat piacon történő terjeszkedésről van szó, ide tartozik Magyarország is.
Az AIK Banknak 45 éves hagyománya van, 2019 óta a vezető szerbiai bank, amely belépett az Európai Unió piacára. A bank vagyona 2020. december 31-én elérte a 2,1 milliárd eurót, a betétbázis pedig az 1,7 milliárd eurót.
Szakértők szerint a Szerbiában működő bankok száma túl nagy a lakosság arányához képest, ezért további banki integrációk várhatók a szerbiai pénzpiacon, amelyen az OTP is jelen van.
– Becslések szerint a bankok száma az összlakossághoz, de a GDP-hez viszonyítva is meghaladja az optimálist, így a következő időszakban további integrációkra számítok. Az a fontos, hogy ezekben a folyamatokban ne kerüljön egy bank sem domináns pozícióba a bankpiacon, ami általában a termékek és szolgáltatások magasabb árához vezet
– nyilatkozta nemrégiben Hasan Hanić, a belgrádi bankárképző akadémia professzora az egyik szerbiai napilapnak.
A Szerb Nemzeti Bank eddig már többször is leszögezte, hogy a bankok tulajdonosi szerkezetének változását elsősorban az anyabankok kezdeményezték, de emlékeztetett arra is, hogy ez egyúttal a bankcsoportokon belüli globális konszolidációs folyamatok következménye is. A szerb központi bank szerint a tulajdonosi szerkezet diverzifikációja sokkhatások esetén növeli a rugalmasságot, és erősíti a bankrendszer egészének stabilitását.
Szlovéniai változások
Szlovéniában a Sberbank érdekeltségeit a kranji Gorenjska banka veszi át, erről már ott is aláírták a szerződést.
Az akvizíció lehetőséget nyújt a Gorenjska banka számára, hogy növelje működési volumenét a szlovén bankpiacon, és 9,4%-os piaci részesedéssel a három legnagyobb bank közé kerüljön.
– Hosszú távú üzleti stratégiánk célja a piaci részesedés növelése és a tevékenység bővítése. A megállapodás aláírása új lehetőségeket teremt a szlovén piacon a további növekedéshez, és ezzel hozzájárul a fejlődéshez, amely által a régió egyik vezető bankcsoportjává válunk
– nyilatkozta a Gorenjska banka igazgatótanácsának elnöke, Mario Henjak a szerződés aláírásával kapcsolatban.
Az OTP a nyáron megvásárolta a szlovéniai Nova KBM 100 százalékos részesedését, ez a tranzakció is várhatóan 2022-ben, a felügyeleti engedélyek megszerzésével zárul le.
A júniusi tranzakciót követően az OTP vált piacvezetővé bankká Szlovéniában, mivel egy másik ottani banknak, az SKB-nek is tulajdonosa. Részesedése megközelítheti a 30 százalékot.
Bye-bye Sberbank!
Ami Horvátországot illeti, az oroszok kivonulása nem képez meglepetést, a nyáron ugyanis már bejelentették, hogy eladják részesedésüket az Agrokor nyomába lépő Fortenova Groupban.
Emlékeztetőül: az Agrokor legnagyobb hitelezőjeként, az orosz bank az Agrokor-kiegyezés keretében annak idején a Fortenova részvényeinek mintegy 40 százalékát szerezte meg. Miután a Fortenova időközben többé-kevésbé talpra állt – a fagyasztott élelmiszer- és fagylalt előállítási részlegének eladásával több mint 900 millió euró friss tőkére tett szert -, a Sberbank ilyen irányú szándéka nem jár különösebb következményekkel a horvát élelmiszeripari-mezőgazdasági konszern működésére nézve.
Ami magát a Sberbank kirendeltséget illeti, ez 2012-től létezik Horvátországban (is), miután a Sberbank megvásárolta a Volksbank Internationalt, amelynek keretében az akkori Volksbank Hrvatska működött.
A Sberbank Horvátországban 31 fiókkal rendelkezett és az ország 8. legnagyobb bankja volt. Ezért, a horvátok nyilván nem aggódnak túlzottan a fejlemények miatt, bár a horvát médiumok igyekeznek felkelteni némiképpen az érdeklődést az ügylet iránt, címekbe emelve ki, hogy az oroszok eladták a szerbeknek a horvát kirendeltséget.
Mindazonáltal, úgy tűnik, hogy Miodrag Kostić meglehetősen későn érkezett a buliba, már ami a financiális szolgáltatásokat illeti.
Akárhogy is, Kostić a volt Jugoszlávia országainak egyik leggazdagabb embere, Szerbiában. általában “cukorkirályként” ismerik, de a Kostić-féle MK Group az évek során igazi kiskirálysággá nőtte ki magát, az élelmiszeriparon át az idegenforgalomig érdekelt, így az Adrián Szlovéniától Montenegróig számos luxus-létesítmény tulajdonosa, mint amilyenek például a savudriai és portoroži Kempinski-szállók.
- Szerbia4 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország4 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia2 nap telt el azóta
Magánkézbe adná az utasszállítást Szabadka, nem tudja sikerre vinni a vállalatot a város
- Bosznia2 nap telt el azóta
ABSZOLUTIZMUS: Dodik mindenütt győzni akar az októberi boszniai helyhatósági választásokon