...
Connect with us

Európai Unió

ORBÁN VÉDELMÉBEN: A szlovén miniszterelnök az EU összeomlásától tart, ha folytatódik a másként gondolkodók elítélése

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

jansa zaszlo
Olvasási idő: 2 perc

 
A szlovén miniszterelnök szerint a másként gondolkodók elítélése a legrövidebb utat jelenti az EU összeomlásához. Janez Janša úgy vélte, hogy tiszteletben kell tartani az unió alapjait jelentő értékekről alkotott eltérő véleményeket, a másként gondolkodók elítélése, vagy esetükben a kettős mérce alkalmazása a legrövidebb utat jelenti az Európai Unió összeomlásához. Janša abból az alkalomból tartott sajtótájékoztatót, hogy július elsejétől hat hónapon át Szlovénia tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztjét.

Magyarországtól hangos Európa

A szlovén miniszterelnök nem támogatja sem a tagországok, sem vezetőik beskatulyázását, és a kettős mérce alkalmazását egyetlen esetben sem.

Példaként említette: míg az Európai Bizottság az egyik uniós ország által hozott intézkedése ellen nem emel kifogást, addig egy másik tagállam teljes mértékben azonos szabályozása esetén eljárást indít, hibásnak tartva azt az európai normák alapján.

Ha valami helyes az egyik tagországban, helyesnek kell lennie egy másik tagállam esetében is. Nem vagyok híve senki megbélyegzésének Európában vagy az európai családban, legyen szó uniós tagországról, vagy annak vezetőjéről

– fogalmazott a szlovén miniszterelnök.

A Balkán (is) háttérbe szorult

Janez Janša a soros uniós elnökség átvételével kapcsolatban tartott sajtótájékoztatóján a vártnál kevesebbet foglalkozott a Balkánnal, mert most – a jelek szerint – a pedofil (LMBT) törvény érdekesebb téma.

Egy magát amerikai-európai újságírónak nevező brüsszeli tudósító arról számolt be, hogy – mint várható is volt – Janez Janša, a magyar miniszterelnök szlovén szövetségese, a biztosokkal tartott első találkozóját világnézetének kifejtésére használta fel az EU-elnökségi tervek felvázolása helyett. A megbeszélésen elhangzottak miatt Frans Timmermans az Európai Bizottság alelnöke nem volt hajlandó csatlakozni a sajtótájékoztatóhoz.


A szlovén miniszterelnök kérdésekre válaszolva elismerését fejezte ki Orbán Viktor miniszterelnök „Magyarországnak tett szolgálatai, a demokratikus választások megtartása, valamint az európai uniós tagság megszerzéséért folytatott küzdelme” kapcsán.

Hangoztatta, hogy a magyar kormány szilárd és stabil, kétharmados parlamenti többséggel támogatott kabinet.

A magyar kormányfőnek joga van kifejtenie az Európai Unió jövőjéről alkotott véleményét
– tette hozzá a szlovén miniszterelnök, aki ezzel összefüggésben reményét fejezte ki, hogy senkit sem rekesztenek ki már a priori az Európa jövőjéről folytatott konferenciáról, ilyen eset – véleménye szerint – az unió jövőbeli lehetőségeinek további szűküléséhez vezetne.

Illiberális & liberális

Janša úgy fogalmazott, hogy „nem híve az illiberális és a liberális demokráciák közötti különbségtételnek”, véleménye szerit ugyanis „a demokrácia az demokrácia”, a valódi megosztottság pedig a demokrácia és a technokrácia, illetve a bürokrácia között van.

Az illiberális demokrácia kifejezés használata nem a legmegfelelőbb, az ugyanis egy nem létező megosztottságra vonatkozik. A demokráciának minden árnyalata egyenlőséget érdemel

– boncolgatta tovább a szlovén miniszterelnök.

Janša a sok vitát kiváltó, a gyermekek védelméről szóló magyar (pedofil) törvényre vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta, a tagországi állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács június második felében tartott csúcstalálkozóján heves és mélyreható vita folyt a szabályozásról, a megbeszélés azonban „kevésbé volt megosztott, mint ahogyan azt egyes sajtótermékek beállították.”

Noha a gyermekek szexuális neveléséről eltérőek a tagállami megközelítések, senki sem kérdőjelezte meg azt, hogy minden ember egyenlőnek született, minden embert azonos jogok illetnek meg függetlenül származásától, szexuális beállítottságától, bőrszínétől
– tette hozzá a szlovén miniszterelnök.

Az Európai Unióhoz 2004 májusában csatlakozott Szlovénia elnökségi programja jegyében Európa válságból való kilábalására és ellenállóképességének növelésére, a kontinens jövőjének átgondolására, a jogállamiság és az európai értékek előmozdítására, valamint a biztonságra és a stabilitásra törekszik az európai szomszédságban.
_____________________
Forrás: MTI, Twitter

hajnal bolygo 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=IsaacAsimov%3AAHajnalbolyg%C3%B3robotjai&t=pi




Szerbia

Szerbiának Vučić kézfájása ellenére is végre kell hajtania a megállapodásokat

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

Kézfájás
A szerb elnök "fájós jobb kezével" nem tud egyetlen Koszovóval kapcsolatos megállapodást sem aláírni (Forrás: szerb elnöki Instagram)
Olvasási idő: 4 perc

A szerb elnök „krónikus kézfájására” hivatkozva nem bújhat ki a Koszovóval kötött szóbeli megállapodások végrehajtása alól, a nemzetközi közvetítők ugyanis megüzenték neki, hogy Szerbiának akkor is végre kell hajtania azt, amire ő rábólintott, ha semmit sem írta alá. Aleksandar Vučić vasárnapi sajtótájékoztatóján azzal viccelődött, hogy „elviselhetetlen fájdalmat” érez a jobb kezében, amellyel alá tudná írni a megállapodásokat Koszovóval. Hozzátette még, hogy „ez az elkövetkező négy évben így is marad”, vagyis részéről semmiféle aláírásra nem kerül sor.

Kézfájással küszködik

Vučić kijelentéseit követően az „elnöki jobban” érzett fájdalommal és a szóbeli megállapodás részleges végrehajtásával kapcsolatban – miszerint Szerbiának megvannak a maga vörös vonalai – a közvetítők azt üzenték, hogy a mostanában kötött szóbeli megállapodásokat be kell tartani.

A szerb elnök nyilatkozatára először Gabriel Escobar, az Egyesült Államok nyugat-balkáni különmegbízottja reagált, aki elmondta, hogy Szerbia és Koszovó Ohridban „jogi értelemben kötelező érvényű megállapodást kötött”, és a továbbiakban felesleges a megállapodás aláírásával kapcsolatos kifogásokra koncentrálni.

Az aláírásra való összpontosítás szükségtelen, mert nincs lényeges hatása arra, hogy létezik a megállapodás. Van egy megállapodás, ezt így is kezeljük, és ebben mindkét fél komolyan érintett

– mondta az amerikai közvetítő egy online sajtókonferencián.

Escobar hozzátette, hogy az Ohridban kötött megállapodás „azonnali végrehajtását” várja mindkét féltől, és megismételte, hogy a cél nem a kölcsönös elismerés, hanem a kapcsolatok normalizálása.

Az elsődleges szándék az volt, hogy (az ohridi találkozó résztvevői) megfogalmazzák a két ország közötti interakció alapszabályait, miszerint a rendszámtáblák és a barikádok körüli problémák ezentúl ne fenyegessenek azzal, hogy a dolgok kicsúsznak az ellenőrzés alól, és instabilitást keltenek a térségben

– mondta az amerikai megbízott, aki szerint „az alá nem írt megállapodás(ok) a Szerbia és Koszovó közötti megbékélés kezdetét jelenti(k)”.

Escobar értelmezése szerint Szerbia kötelezettséget vállalt a koszovói dokumentumok és nemzeti jelképek elismerésének megkezdésére, Pristina pedig a koszovói szerb többségű településekre vonatkozó megoldások végrehajtásának megkezdésére.

Escobar ezzel a két legkritikusabb területet érintette, amelyek közül az egyik az egyiknek, a másik pedig a másiknak fáj, ami Vučićnál ráadásul „aláírási artritiszben” csúcsosodott ki.

Az amerikai közvetítő felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok és az EU nagyobb részvétele várható a tárgyalási folyamatban azzal a céllal, hogy segítséget nyújtsanak Szerbiának és Koszovónak a megállapodások végrehajtásához, vagyis nincs megállás, a gyors megoldás érdekében a közvetítők tekintettel vannak a szerb elnök betegségére, és elfogadják a szóbeli beleegyezését is.

A megállapodásokat végre kell hajtani

A szerb elnök kézfájdalmának gyógyítására bejelentkezett EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is, aki szintén „megnyugtatta” Vučićot, hogy a szóbeli megállapodás(oka)t anélkül is végre lehet, sőt: végre is kell hajtani, hogy azok aláírása jogi, vagy éppen „egészségügyi megfontolásból” nem történt meg.

Hangsúlyoznám, hogy az elfogadott rendelkezések beépítésre kerülnek az EU-hoz történő csatlakozási folyamatba, Szerbia esetében ez a 35. fejezetet jelenti

– mondta a Szerbia és Koszovó között közvetítő uniós főképviselő.

Itt érdemes tisztázni, hogy a 35. fejezet a főszabály szerint minden olyan kérdést tartalmaz, amely nem sorolható be más fejezetekbe. Szerbia esetében ebbe a fejezetbe került a Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok normalizálása.

Borrell hangsúlyozta, hogy a szóban vállalt kötelezettségek végrehajtása „konkrét és kifejezett mutatója lesz” az EU felé vezető út iránti elkötelezettségnek, és azoknak a végrehajtását gondosan nyomon követik.

Az újságírók megkérdezték a főképviselőt, hogy Szerbia köteles-e végrehajtani a szóban elfogadott szerződés minden pontját, különös tekintettel a néhány héttel ezelőtt kötött, szintén szóbeli brüsszeli megállapodás 4. cikkelyére, amely kimondja, hogy Szerbia nem akadályozza Koszovó tagságát a nemzetközi szervezetekben, ami értelemszerűen vonatkozik az ENSZ-tagságra is.

Josep Borrell erre némileg kitérő, de egyértelmű választ adott azzal a kijelentésével, hogy a „megállapodás(ok)t végre kell hajtani”, amihez még hozzátette, hogy lesz valamiféle ütemterv, ami természetesen vonatkozik a koszovói Szerb Községek Közösségének létrehozására is, ami viszont Koszovónak nincs igazán ínyére.

Az Egyesült Államok továbbra is aktív

Kézfájás

Blinken szerint Amerika továbbra is aktív marad (Forrás: State Department)

Washingtonból nem csak a fentebb már említett Escobar üzent, hanem Anthony Blinken amerikai külügyminiszter is, aki hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok üdvözli a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd legutóbbi, ohridi fordulója során elért megállapodást.

Blinken konkrétan nem tért ki arra, hogy Vučić a kézfájásával forduljon orvoshoz, de amíg nem gyógyul meg, az amerikai külügyminiszter is hajlandó elfogadni a szóbeli megállapodásokat. Az amerikai külügyminiszter egyúttal megdicsérte a szerb elnököt és a koszovói miniszterelnököt azért, hogy vezető szerepet játszottak a megállapodás elérésében.

Az alapmegállapodásban vállalt koszovói és szerb kötelezettségek teljesítése a megbékélés iránti tartós elkötelezettség részeként jelentős lehetőségeket biztosít mindkét ország lakosságának számára, és felgyorsítja az európai uniós tagság felé vezető útjukat.

– szögezte le közleményében az amerikai külügyminiszter, aki ezt azzal toldotta meg, hogy „az Egyesült Államok továbbra is aktívan – az uniós partnerekkel együttműködve – támogatja Szerbiát és Koszovót abban, hogy a végrehajtás működőképes legyen a kiszámítható és békés kapcsolat kialakítása érdekében.

A jelek szerint a nemzetközi közvetítők nem foglalkoznak azzal, hogy a felkínált dokumentumokat az érintettek nem írták alá, így hiába szimulál a szerb elnök holmiféle aláírási artritiszt, elég ha csak bólint. A következő problémát az jelenheti, ha Vučićnak netalán begörcsöl a nyaka.

hajnal bolygo 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=IsaacAsimov%3AAHajnalbolyg%C3%B3robotjai&t=pi




Az olvasás folytatása

Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

Letöltések

Könyvek a Lírától

Utazás

Hirdetés

A BALK a világban

Tíz nap legjava

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.